Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

"Tanarul fermier"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Vincent_V3ga, on 09 august 2020 - 10:54, said:

De mult timp am vrut sa fac ceva de genul dar pana acuma nu am avut un motiv,timp si nici fonduri pentru eventuale pierderi.
Pun intrebari gresite pentru ca momentan nu stiu nimic legat de productia si procesarea legumelor,fructelor si a cerearelor.De aceea m-am gandit sa intreb pe un forum de specialitate si in timp,probabil voi acumula experienta si cunostinte.
La librariile facultatilor de agronomie exista manuale de cultura cerealelor, a vitei de vie, a pomilor, etc.
Bine-ar fi sa cumperi cateva si sa le citesti.

Quote

Spuneti-mi va rog daca pot vinde produsele direct la consumator.
Poti, cu exceptia carnii.
Se numeste "vanzare la poarta fermei" si are aprobarea UE, pe considerente de trasabilitate.
Ce e aia "trasabilitate" ?
Aia o sa afli matale...

Dar si in privinta carnii, daca oficial vinzi pasarea sau porcul in viu, in particular (neoficial) poti sa-i asiguri clientului sacrificarea si portionarea la matale acasa, iar oficial vei declara ca clientul cu manuta lui o facut-o.
Iarasi, cu exceptia rumegatoarelor, unde sacrificarea se face (oficial) musai in abator autorizat.

#20
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Felicitari pentru initiativa...

Si eu sunt in acceasi barca , ca si tine.DAr eu vreau sa devin "self sustainable" sa am tot ce imi trebuei cu minim cumparaturi din afara fermei,cu mici intentii de a vinde afara.
Am intrebat pe aici multe intrebari si multumesc celor ce mi-au raspuns.
Am invatat multe...si am inceput sa inteleg de ce nu iese soarele cand imi trebuie sau de ce ploua cand am nevoie de lumina.
Mi-am facut o mini livada in jurul casei unde invat cum sa vorbesc cu pomii.
Apoi,am o mic solar si cresc de vreo 3 anisori legume si alte verdeturi. Invat,tatonez,intreb,testez sa vad cum se face in asa fel incat plantele si pomii sa creasca,sa fie happy si sa imi dea un rezultat pozitiv.

Pot spune ca dupa 3 ani,cu totul facut pentru productia proprie si consum numai in famile...nu merita.
Este dezamagitor cand vezi ca legumele se usuca,cand prunele mor pe copacul cu frunzi verzi ,cand langa prun marul se rupe crengile de cate mere are pe ramuri.
Salata verde frumoasa seara asta,este nimicita peste noapte de melci...sau este uscata de un soare prea puternic intr-o zi cand ai uitat sa uzi.

Este frumos sa ai o ocupatie si sa iti tii mintea si ochii ocupati dar te vezi neputincios cateodata cand legumele sau pomii nu iti striga problema lor si ii vezi ca se usuca in fata ta. Dar,inveti cum se face infuzia de urzica si / sau sa cureti frunzele de jos,sa uzi cu apa si sa pui ingrasaminte si minerale...si poi,cu o vreme si binecuvantare vei gusta un castravete sau o rosie si o salata verde sanatoasa....placerea sa mananci cirese si sa scuipi samburele pe jos decat sa pui in farfurie,sa iei murele sau zmeura de pe planta decat din cutie.

Pot recomanda sa te uiti la un teren pe care il poti controla si stapani linistir,tu si familia.
Nu te arunca la unul mare ca din placere va deveni sclavie.
Odata ce ai gasit terenul,ia si fa un studiu pedologic,vezi ce fel de sol este pe acolo ca si calitativ.
Apoi,cand ai rezultatul,poti sa calculezi si sa gandesti ce poti cultiva in parametri optimi,pentru asteptarile tale,pentru portofelul tau si pentru sanatatea plantelor / pomilor.
Multe raspusnuri la intrebarile tale vor gasi raspuns cand ai terenul si intri in contact cu oamenii din sat si au aceeasi ocupatie ca si tine.

1.Pot accesa fonduri europene pentru achizitia unui teren agricol fie el extravilan sau intravilan cu destinatie agricola(casa la tara cu 1 ha de ex) si/sau div utilaje?
Am intrebat si am ajuns la concluzia ca nu merita...taxele ascunsa,timpul pierdut,comisioane la proiecte...uita daca ai un teren mic ca spatiu de lucru.
Daca nu ai bani sa cumperi un 3-5 hectare de teren,atucni nu esti pregatit pentru adevarata viata de investitor...
Fondurile le accesezi pentru a dezvolta afacerea,pentru a plati seminte,ingrasaminte nu pentru a cumpara terenul...
Ia si cauta online,sunt vreo 5 resurse ce se ocupa cu agricultura,cu viata taranului si tot ce tine de agricultura ca un business...intelagropro,viata satului,viataFermierului

https://www.google.c...KJqJ1fAPxdap0AU


2.Ce dimensiune minima de teren as avea nevoie la inceput?
*Inteleg ca difera in functie de cea vreau sa plantez dar momentan nu stiu acest lucru.
Dupa studiul pedologic,poti vedea ce poti cultiva,unii pomi le treba 3x3 or 4x4. Legumele in solarii trebuie o anumita distantare intre ele.
Apa pentru irigatii este foarte importanta,apoi electricitatea...
Dimensiunea se poate manipula cu rotirea culturilor si/sau inanutru solariilor..apoi,daca este extravilan,poti vorbi cu alti tarani si sa iei in arenda ale lor terenuri DAR nu te intinde pentru ca vei deveni sclav,din cauza timpului,a utilajelor,fara ajutor uman...duce la dezamagire rapida si completa.


3.Exista restrictii la vanzarea produselor obtinute din agricultura?Adica pot vinde ce produc la cine vreau,cand vreau si cu ce pret vreau?
*La animale am inteles ca doar procesatorul le poate comercializa si ca ar fi cam complicat sa obtii autorizatia respectiva
Nu stiu aici,la Fagaras este o piata unde iti poti duce animalul viu si sa il vinzi taiat si validat de veterinar,in acelasi loc,aceeasi zi.

4.Ce producatori de utilaje,de la motosapa la combina imi recomandati?Service,garantie,fiabilitate.
Cauta cat mai probabil locali,apropiati de tinem,de casa  / terenul tau.
Nu in ultimul rand,eu voiam sa cumpar utilaje dar un vecin mi-a spus ca este cineva in sat care are tractor pentru arat,are utilaj pentru discuit si asa mai departe.
Utilajle vin cred mai tarliu ca poti imparti cu vecinii anumite scule,sa nu cumperi tu.
Dezavantajul este ca stai dupa ei ca timp de lucru disponibil.

5.Unde pot gasii preturiile actuale a cerearelor,legumelor,etc...?
La piata,la smecheri,la mafie pietelor.
Mergi intr-o piata si vezi cum se lucreaza acolo ar nu in mijlocul zilei ci pe la vreo 3-4-5 dimineata,cand vin cei de la tarcele si "afaceristii" sunt dispusi sa iti plateasca cash pentru tot ce ai acolo,in remorca.


6.Unde pot gasii o harta cu tipuriile de sol de pe teritoriul Romaniei?
Aici depinde de la hectar la hectar,daca pot zice asa.
VEzi punctul unu,cauta si fa un studiu pedologic,vorbeste cu vecinii,cauta si calatoreste prin zona in care esti interesat.

Edited by EmeraldCountryHouse, 09 August 2020 - 13:38.


#21
Vincent_V3ga

Vincent_V3ga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.01.2011

 parintele, on 09 august 2020 - 11:41, said:

Teoretic poți vinde legume și fructe..

 Hunor_66, on 09 august 2020 - 12:54, said:

Poti, cu exceptia carnii.
Se numeste "vanzare la poarta fermei" si are aprobarea UE...

Am inteles,va multumesc frumos!
Nu ma intereseaza sa vand nimic din ce nu mananc si eu.
Animale nu ma intereseaza momentan,eventual oua.



 EmeraldCountryHouse, on 09 august 2020 - 13:32, said:

Si eu sunt in acceasi barca , ca si tine.DAr eu vreau sa devin "self sustainable" ...

Salut,


Mersi frumos!

Self sustainable a fost ideea initiala si cu ocazia asta,am zis sa incerc sa vad daca se poate si altceva.
Ma gandeam la 1 ha pentru inceput,preferabil cu o casa pe el.

Urmeaza sa strang un minim de date sa am o idee in generala despre ce urmeaza sa fac si dupa care vreau sa ii dau drumul la lucru.

Ma interesa doar sa pot vinde direct la consumator,fara intermediari sau piete.Acuma imi este clar.

O ideea foarte buna sa imparti utilajele cu altii,pana la urma nu trebuie toti sa isi lucreze pamantul in aceeasi zi.

Am gasit pe net preturiile la cereale pe categorie sau cum ii spune si profitul este relativ mic per ha luand in considerare riscul asociat si nici nu am luat in calcul multe cheltuieli,in mare parte pentru ca nu le stiu,deasemenea si harta asta https://bit.ly/3ioTShi


Daca tot ai pomenit de self sustainability,pentru mine prioritatiile sunt urmatoarele,iar Nr.3 este pe ultimul loc.
1.Ma pasioneaza.
2.Self sustainability.
3.Profitul.

Edited by Vincent_V3ga, 09 August 2020 - 15:04.


#22
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 Vincent_V3ga, on 08 august 2020 - 15:24, said:

Ma gandesc sa deschid o firma in domeniul agricol
... experienta mea in agricultura este 0.
De ce nu te orientezi catre ceva la care te pricepi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate