Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cea mai gretoasa secventa dintr-un film romanesc si poate nu numai

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Parerea mea desigur. In "Cel mai iubit dintre pamanteni" actorul principal fost profesor universitar se duce dupa 10 de de puscarie la fortele de munca sa se angajeze pe un post mediocru. La ghiseul ala vechi din lemn cum erau pe vremuri era o "doamna" filmata din profil, i se vedea numai capul, urata, grasa, nepoliticoasa care se indopa cu cirese in timp ce vorbea cu cetateanul respectiv. Adica vorbea cu ciresele in gura Posted Image . Mi s-a parut o secventa de toata greata vizual vorbind. Cred ca secventele astea sunt regizate de producatori tocmai pt a ne soca si face mai interesati de film...

Daca cineva cunoaste vreo secventa de film mai gretoasa decat asta, sa o spuna Posted Image

Edited by neks, 08 August 2020 - 14:11.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Mai gretoasa decat fetusul ala avortat fortat (chiuretat) filmat 10 de secunde din filmul "4 luni, 3 sapt si 2 zile" nu cred ca are cum sa fie....

Edited by tehnics, 08 August 2020 - 14:20.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Te surprinde și oripileazã realitatea? Fix așa erau și sunt mulți dintre funcționarii ghișeelor de la stat, ca aia din secvențã. Dã-i prostului putere sau o poziție în care sã depinzi de el și o sã-i simți caracterul mizerabil pe propria-ți piele.

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 neks, on 08 august 2020 - 14:10, said:

Parerea mea desigur. In "Cel mai iubit dintre pamanteni" actorul principal fost profesor universitar se duce dupa 10 de de puscarie la fortele de munca sa se angajeze pe un post mediocru. La ghiseul ala vechi din lemn cum erau pe vremuri era o "doamna" filmata din profil, i se vedea numai capul, urata, grasa, nepoliticoasa care se indopa cu cirese in timp ce vorbea cu cetateanul respectiv. Adica vorbea cu ciresele in gura Posted Image . Mi s-a parut o secventa de toata greata vizual vorbind. Cred ca secventele astea sunt regizate de producatori tocmai pt a ne soca si face mai interesati de film...

Daca cineva cunoaste vreo secventa de film mai gretoasa decat asta, sa o spuna Posted Image
Analfabeta il intreaba pe Petrini: "cate clase ai?"
"Multe...", raspunde Petrini.
Scena nu e deloc gretoasa, ba as zice ca e geniala.

#5
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 tehnics, on 08 august 2020 - 14:19, said:

Mai gretoasa decat fetusul ala avortat fortat (chiuretat) filmat 10 de secunde din filmul "4 luni, 3 sapt si 2 zile" nu cred ca are cum sa fie....
Posted Image Nu am vazut filmul respectiv. Cred ca si titlul e una din cauze Posted Image

Edited by neks, 08 August 2020 - 14:26.


#6
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 15.07.2019
Dacă ne referim la scene cu mâncare, există una absolut dezgustătoare în Taxidermia. Un film greţos în general este Srpski film.

#7
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 danvlas, on 08 august 2020 - 14:24, said:

Analfabeta il intreaba pe Petrini: "cate clase ai?"
"Multe...", raspunde Petrini.
Scena nu e deloc gretoasa, ba as zice ca e geniala.
Aspectul femeii, vocea ei cu ciresele in gura, comportamentul m-a dezgustat. E o smecherie a regizorului acel rol oricum.
Altfel textul poate fi genial...

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Aminteste-ti de "antiteza", s-a studiat prin liceu.

#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

 danvlas, on 08 august 2020 - 14:24, said:

Analfabeta il intreaba pe Petrini: "cate clase ai?"
"Multe...", raspunde Petrini.
Scena nu e deloc gretoasa, ba as zice ca e geniala.

                             Filmul mi se pare o realizare de exceptie a cinematografiei romanesti. Daca secventa cu functionara cu cirese in gura e atat de gretoasa, atunci secventa cu Grecul tragandui-o lui Petrini in puscarie, cum e ?

#10
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Din filme straine as putea sa-ti spun cateva. Din filme romanesti n-am gasit niciuna care sa-mi starneasca ceva negativ.

#11
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 neks, on 08 august 2020 - 14:10, said:


Daca cineva cunoaste vreo secventa de film mai gretoasa decat asta, sa o spuna Posted Image

Daca tot ai amintit de " Cel mai iubit dintre pamanteni " ( film bun, dar cartea e si mai buna, imho Posted Image ), mai gretoasa mi se pare scena in care Petrini ( Stefan Iordache ) e violat de catre Mircea Albulescu.

Si scena cu Dorel Visan, cand il dezbraca pe Petrini: " cauta-l si-n cur ! ... ca se uita dusmanos... "

Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JSnV4dRNY4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 fansat, on 08 august 2020 - 14:45, said:

Filmul mi se pare o realizare de exceptie a cinematografiei romanesti. Daca secventa cu functionara cu cirese in gura e atat de gretoasa, atunci secventa cu Grecul tragandui-o lui Petrini in puscarie, cum e ?

Adevarul e ca ceva mai gretos si scarbos nu am vazut in viata mea. Gizas faching Craist. Albulescu cu sprancenele alea arzand in cur un detinut..
Si initiatorul s-a oripilat de o grasa cu cirese in gura..:)

Edited by mariovrs, 08 August 2020 - 15:35.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
4.3.2, cel mai scarbos film, cu totul. Dupa ala am zis ca nu mai vreau sa vad niciodata un film romanesc cu mungisme premiate la cannes.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Din filme românești nu am.

Attached Files



#15
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 neks, on 08 august 2020 - 14:10, said:

Parerea mea desigur. In "Cel mai iubit dintre pamanteni" actorul principal fost profesor universitar se duce dupa 10 de de puscarie la fortele de munca sa se angajeze pe un post mediocru. La ghiseul ala vechi din lemn cum erau pe vremuri era o "doamna" filmata din profil, i se vedea numai capul, urata, grasa, nepoliticoasa care se indopa cu cirese in timp ce vorbea cu cetateanul respectiv. Adica vorbea cu ciresele in gura Posted Image . Mi s-a parut o secventa de toata greata vizual vorbind. Cred ca secventele astea sunt regizate de producatori tocmai pt a ne soca si face mai interesati de film...

Daca cineva cunoaste vreo secventa de film mai gretoasa decat asta, sa o spuna Posted Image

De ce n-ai spus si secventele ca sigur multi habar n-au despre ce vorbesti:
https://youtu.be/hVb-v3j_icM?t=2861
https://youtu.be/hVb-v3j_icM?t=4112

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca si voi, cei din noile generatii va uitati la un asemenea film romanesc, acela chiar poate fi considereat o capodopera. Iar daca va mai si pune in situatia de a cómenta, semn ca ati si retinut cate ceva din el, ar trebui inclus in programele scolare ca exemplu de adevarata arta.

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Capodopera o fi cartea dupa care s-a facut. Ca ''lucratura'' filmului in sine..e un cacat pansat.

#18
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
De putine ori filmul a batut cartea.

Aici nu e cazul, dar nu e rau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate