Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Samsung Galaxy Z Fold 2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Gata, a venit. Revin cu impresii după ce îl încarc.

Attached Files



#20
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007

View Postdtancu, on 15 septembrie 2020 - 10:36, said:

Gata, a venit. Revin cu impresii după ce îl încarc.
Sa il stapanesti sanatos. Si eu am vrut sa fac retur la Note si sa fac precomanda, dar eram cam nehotart. Astept 3-ul :))

#21
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Ok, asa la rece:

Calitatea construcției e wow, cred ca doar Apple e in liga asta. Chestia foarte mișto e ca materialul e mat pe laterale, nu e otel lucios ca la Note de exemplu, nu aluneca.
Senzorul de amprenta pe lateral îmi place, initial ciudat dar apoi te obișnuiești cu gesturile pe el, inclusive slide pt notifications pe el.
Nu are esim, surpriza emisiunii, cel puțin eu nu știam. A trebuit sa renunț la esim și sa pun sim clasic din nou.
Ecranul interior se simte....ca ceva între sticla și plastic. Nu e ca la Note sau S senzația dar e foarte aproape.
Difuzoarele se aud foarte tare și echilibrat stanga/dreapta spre deosebire de Note.
E greu, intr-un mod plăcut dar este greut.

Mai sap la el.

#22
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Interesant ca nu are eSIM!  Oriunde te uiti la specificatii mentioneaza ca are eSIM.
E single sau dualsim ?


#23
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
@dtancu
E super telefonul,sa te bucuri de el.👍
Poate vor scoate si cu spen de anul viitor.Pe S21 Ultra va fi posibil.Vedem.

Rog un moderator sa mute topicul in partea superioara a ariei Samsung.

#24
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Nu inteleg ce inseamna "in partea de sus".

#25
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
E single SIM. Se zice ca un firmware update va adauga eSIM luna asta dar așa s-a zis și la Fold 1 și nu s-a întâmplat.

Cred ca in loc sa zic ca telefonul e wow, ceea ce zic toți pe toate canalele și e adevărat, mai interesant e ce pierzi dacă treci la așa ceva, fiindcă este un device al compromisurilor:

- no eSIM, am spus deja
- no SD card
- no fingerprint sub ecran deși cel lateral mi se pare mult, mult mai mișto.
-no Pen dacă veniți de la Note
- o chestie interesantă ca urmare a camerelor foto diferite: AR Measure , aplicatia Samsung care măsura obiecte, distante etc, nu mai exista

La avantajele majore, poate nu neaparat din cauza ca e pliabil, but still:

- snapdragon 865+; fata de Note 20 Ultra al meu cu Exynos, bateria clar se comporta altfel. O sa văd după o săptămâna dar se consuma vizibil mai greu
- cel puțin pt mine, închis e net superior ca ergonomie unui Note sau oricărui telefon mare și subțire. Nu e alunecos, nu ai mereu senzația ca o sa îl scapi din cauza ca e prea subțire. Aduce foarte mult, pt cei care își aduc aminte, cu un Nokia Communicator :)
- ecranul interior e ....decadent, nu am alt cuvant. Nu el in sine ci experiența de multitasking, video, poze pe el. Dafuq, Outlook are mod tableta, arată ca pe desktop aproape :)
- difuzoarele se aud foarte tare, foarte echilibrat, nu uluitor ca și calitate a sunetului dar mai bine ca la orice alt Samsung am auzit, inclusiv S20 și Note 20 ultra.

Chestii ciudate acum:

- nu va închipuiți ca e o tableta. Cine vrea o tableta ca lumea, un iPad e la ani lumina; in principal din cauza software-ului. Android 10 pe el in mod tableta e...ciudățel. E un pas clar înainte fata de un telefon, dar fata de o tableta adevărata, mai e mult. In principal din cauza Android, nu a device-ului.
- ecranul interior e magnet de amprente și cel puțin la început îți sta respirația când îl ștergi...probabil te obișnuiești cu timpul
- se holbează lumea la el :)) M-am dus la Vodafone sa pun SIM și a agățat-o pe domnișoara de acolo singur. Eu n-am avut practic nici un merit :)))

#26
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Și cateva poze.

Attached Files



#27
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Testele Z Fold 2 vs Note 20 Ultra.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tiDzevLKyao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Alekxxx23

Alekxxx23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 19.04.2017
Galaxy Z Fold 2 eSIM functionality will be enabled with an update
https://www.sammobil...-s0vMt_cOxEF7Gw

#29
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Da, mi-a confirmat și mie Samsung Romania.
Insa sincer sa fiu, la modul cum tratează Vodafone esim, mai bine ma lipsesc definitiv și rămân cu sim normal. De fiecare data când am nevoie de un cod QR ca sa îl mut trebuie sa ma duc în magazin.

Edited by dtancu, 18 September 2020 - 16:09.


#30
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
I-am scos screen protectorul intern singur, m-au apucat toți dracii de la el.
Se umplea de amprente și grăsime de la mâini instantaneu, plus ca e o textura cauciucata moale care se simte aiurea când o atingi.
Bun, nu e nici o scofala sa îl scoți. Toată teoria lui Samsung ca se strica, ca să nu o faci singur e bullshit. Se scoate foarte ușor, de la decupajul de lângă camera, fără nici o problema. Rezultatul e incomparabil. Ecranul se simte aproape ca sticla, nu se mai iau amprentele pe el și grăsimea deloc, foarte diferit.

#31
alfa147

alfa147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 21.07.2009
Pe mine nu ma deranjează amprentele, îl mai șterg din când în când. Ce să mai zic, pe lângă cele spuse de @dtancu, că a scris tot. A, eu am comandat o folie custom pentru spate (pe cele 2 ecrane avea deja), am fost la un magazin și au construit-o la o "imprimantă" specială. Așa că îl țin naked, fără carcasă, doar înfoliat.

#32
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Gata, firmware update primit azi cu actualizarea de septembrie, rezolva și problema esim. Acum apare corect meniul de card manager și se poate folosi esim-ul.

#33
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Report: Galaxy Z Fold 3 to feature thicker UTG, AES digitizer, and S Pen
https://www.sammobil...igitizer-s-pen/

#34
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Pregătit?

#35
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Daca e totul ok,da. 🙂

Sa speram.

#36
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Am intrat si eu in clubul vostru. Sper sa ne bucuram de telefoane un timp indelungat. Am comandat o husa de la Spigen. Pana acum sincer ... sunt uimit de acest telefon.

Edited by serban_bogdan, 24 October 2020 - 20:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate