Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Va face medicul de familie preventie, educatie sanitara?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

Poll: Va face medicul de familie preventie, educatie sanitara? (12 member(s) have cast votes)

Va face medicul de familie preventie, educatie sanitara?

  1. Da (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  2. Nu (11 votes [91.67%])

    Percentage of vote: 91.67%

Vote Guests cannot vote

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFane, on 07 august 2020 - 11:44, said:

da, pe juramantul lui hipocrate, fara medicamente si fara aparatura performanta.
Da...si erau mai buni ca astia de au 10 aparate in cabinet si habar nu au sa iti puna un diagnostic

Multi medici din ziua de azi habar nu au sa mai faca o anamneza...

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
SI nu mi-a zis sa fiu atent la nimic.

Am ce-i drept cateva kg in plus, dar foarte putine - vreo 5.
Si miscare/sport fac destul - poate mai putin acum cu pandemia.

#39
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Draga eiffel, incearca dieta carnivora. Poate scapi de medicamente.
Am pe cineva in familie, in loc sa ii repare diabetul prin post alternativ si low carb, l-au bagat mai bine pe insulina. Medicina lu peste prajit.

#40
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru diabet trebuie resetata rezistenta la insulina, deci nu vad cu ce ajuta carnea. Si carnea stimuleaza productia de insulina la fel ca orice alt aliment cu calorii.
Rezistenta la insulina se reduce cu Intermittent Fasting.

#41
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postaaaa4567, on 07 august 2020 - 11:28, said:

Zici ca acum, ca adult, te vede in continuare un pediatru? Lasa copilul, acolo e altceva, se supravegheaza alte chestii. Eu vorbeam de adulti. Nu te vede acum un medic de familie?
Este medic de familie, dar la baza, are specializarea asta.

#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Posteiffel, on 07 august 2020 - 11:51, said:

A durat fix 2 minute.
A facut o ecografie si singurele intrebari au fost - fumezi ? alcool ?
Cu Nu la amandoua.
Ecografie de care? Cord, abdomen etc. Cu greutatea cu stai?

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostI2O, on 07 august 2020 - 11:48, said:

Cine stie medicina are "protocoalele" deja in cap fara sa le mai primeasca de undeva
Protocoalele alea il fac pe doctor sa lucreze robotic,fara a mai face propriile analogii...
Protocoalele diagnostice și terapeutice se mai schimbă și se mai actualizează, nu-s bătute in cuie pe veci, ca manualul de service al autoturismului Dacia 1300 berlină.

#44
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostFane, on 07 august 2020 - 11:44, said:


da, pe juramantul lui hipocrate, fara medicamente si fara aparatura performanta.
    Jurământul lui Hipocrate prevede că nu ai voie să faci mai mult rau decât bine.

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Vezi?
E dovada că un medic de familie care lucreaza modern, după protocoale, are o abordare mai bună decât un cardiolog care lucrează după ureche.   
Ai sa razi, dar medicul de familie care m-a trimis la cardiolog e deja la pensie de vreo 5 ani - are 80+
Cel care i-a luat locul nu face decat pe secretara. Daca ii cer eu trimitere imi da, daca nu nu. Daca ii cer eu medicamente imi da, daca nu nu. Altceva nu face, nu intreaba nimic.

Culmea - inlocuirea Noliprelului - deocamdata - mi-a sugerat-o tot pensionarul - am mai vorbit la telefon acum cateva luni.

Quote

Ecografie de care? Cord, abdomen etc. Cu greutatea cu stai?   
Cord si tiroida.
Cu greutatea am zis mai sus - +5kg fata e "normal".
Dar sunt cam slab daca te uiti la mine...

Edited by eiffel, 07 August 2020 - 12:22.


#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 07 august 2020 - 12:16, said:


Ecografie de care? Cord, abdomen etc. Cu greutatea cu stai?
Nici nu mai contează, fără urmărirea valorilor tensionale timp de 2 săptămâni abordarea e deja incorectă.
Ecografia nici nu e de primă elecție in lipsa simptomatologiei valvulare, a tulburărilor de ritm sau a insuficientei cardiace. Mai întâi laborator, ECG, Rtg pulmonar și apoi, dacă e vorba de un caz peste competentă medicului de familie, se trece la explorări imagistice mai avansate la indicația cardiologului.

View Posteiffel, on 07 august 2020 - 12:21, said:

Cel care i-a luat locul nu face decat pe secretara. Daca ii cer eu trimitere imi da, daca nu nu. Daca ii cer eu medicamente imi da, daca nu nu. Altceva nu face, nu intreaba nimic.
E idiot, aici l-ar da afară după perioada de probă (3 luni).
Nu găsești unul care sa le aibă cât de cât cu medicina?

#47
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Posteiffel, on 07 august 2020 - 11:53, said:

SI nu mi-a zis sa fiu atent la nimic.

Am ce-i drept cateva kg in plus, dar foarte putine - vreo 5.
Si miscare/sport fac destul - poate mai putin acum cu pandemia.
Ah, bun, m-am lamurit, in mare.

Hai sa vedem cum trebuia sa procedeze medicul (de familie, in principiu, sau internistul, sau cardiologul). In principiu cardiologul, dar bolile astea sunt comune, asa incat ar fi trebuit sa stie cum stau lucrurile in mare (poate sa ii fi scapat fineturi).

Bun, intra pe usa unul ca tine, de vreo 40 de ani, cu trimitere de la MF, ca ti-a gasit tensiune mare, da? Bun, imi iau macar un sfert de ora si discut asa: ce mananca viata are - miscare, vicii etc, ce alte boli are, in particular ce alti factori de risc cardiovascular are (diabet, obezitate, alte boli asociate), ce istoric familial are. Asta ia un sfert de ora ca popa. Ii fac un consult, cam ce vedeti voi, nu insistam acum (auscultatie cord, plamani etc) - sa zicem ca nu gasesc mare lucru, boala e la inceput. Ii dau sa faca analize (asta daca nu vine cu cele de la MF - exista de obicei, ma uit pe anumite valori cheie: colesterol, glicemie etc). Daca e tanar si nu gasesc alti factori de risc, suspectez o hupertensiune secundara.
In functie de ce gasesc pana aici poate ii recomand ECG, eco cord, nu mai stiu exact daca si aici sunt lucrurile standardizate (s-ar putea sa nu, insa macar un ECG se face sigur).
Asta e asa, la modul general, orice medic le stie.

Este extremd e important de incadrat si de stadializat, tratat corect si supravegheat un asemenea bolnav. Hipertensiunea si diabetul sunt doi ucigasi tacuti, clasici, care sapa in liniste, si cand te trezesti, este tarziu. Tarziu inseamna ca ai trait 5-10-15 ani cu ele, nu ti-au dat niciun semn, sau ti-au mai adus aminte la modul minor, si brusc te lovesc: infarct miocardic, accident vascular cerebral. Si mai inseamna ca bolile astea (cat si altele) afecteaza grav si de obicei iremediabil vasele. Pe care nu ti le mai schimba nimeni. Adica tu in buletin esti de 50, dar vasele tale sunt ale unui om de 60.

View PostYOUR_GOD, on 07 august 2020 - 12:09, said:

Este medic de familie, dar la baza, are specializarea asta.

Bun, chiar daca e MF, trebuia sa iti faca si preventie, cum am zis mai sus. Nu numai tensiune, greutate si auscultatie de plamani. E prea minimalist.

Vorbesc de preventia bolilor serioase (cardiovascular, diabet etc): anamneza amanuntita: alimentatie (foarte important), stil de viata (vicii, dependente, regim de efort, stres etc), setul clasic de 10-12 analize (care e acoperit de asigurarea de sanatate, btw), si, eventual alte investigatii relativ simple, necostisitoare (in ziua de azi), in functie de ce gaseste pana aici. Poate fi un ECG, chiar un eco cord - ambele sunt simplu si ieftin de facut, sunt cabinete unde se fac. Tot relativ simplu poate fi si o proba de efort, sau un eco dopleer de vase (carotide, femurale).

Dar de baza, minimul necesar sunt: anamneza si setul de analize, precum si sfaturile igienodietetice, care sunt valabile si de aplicat chiar daca nu esti bolnav!!!

#48
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postaaaa4567, on 07 august 2020 - 12:34, said:

Mai mult nu-mi face. Chiar si analize, cand cer sa fac, apar probleme ca nu-s bani si nu se fac gratuit, desi nu am nicio internare si contribui la sanatate din 2001, neintrerupt.

#49
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 07 august 2020 - 12:26, said:

Nici nu mai contează, fără urmărirea valorilor tensionale timp de 2 săptămâni abordarea e deja incorectă.
Ecografia nici nu e de primă elecție in lipsa simptomatologiei valvulare, a tulburărilor de ritm sau a insuficientei cardiace. Mai întâi laborator, ECG, Rtg pulmonar și apoi, dacă e vorba de un caz peste competentă medicului de familie, se trece la explorări imagistice mai avansate la indicația cardiologului.


Pai, da. Eu nu mai eram sigur, eco cord nici nu e de prima intentie (acum ceva timp oricum nu era). La eco cord deja vezi ce spunea colegul. Ma batea un gand ca, fiind din ce in ce mai accesibil, a intrat si in rutina decat era acum 10-20 de ani. Pana sa te gandesti la modificarile cardiace produse de hipertensiune sau existenta unei patologii cardiace, ai de facut ce spune Karhu mai sus (asta ca o baza, minimalist, asa cum zice).

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

aaaa4567, on 07 august 2020 - 12:29, said:

Bun, intra pe usa unul ca tine, de vreo 40 de ani, cu trimitere de la MF, ca ti-a gasit tensiune mare, da?
Anamneză, consult clinic, laborator, ecg, rtg, urmărirea valorilor tensionale, evaluarea factorilor colaterali de risc, inițierea tratamentului, astea toate intră in îndatoririle medicului de familie, nu așa, că-mi bag mâna în fund si-l trimit la cardiolog că eu n-am chef să-mi fac meseria...

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostYOUR_GOD, on 07 august 2020 - 12:36, said:

Mai mult nu-mi face. Chiar si analize, cand cer sa fac, apar probleme ca nu-s bani si nu se fac gratuit, desi nu am nicio internare si contribui la sanatate din 2001, neintrerupt.

!!! God !!!

Du-te, omule, si plateste analize atunci (setul clasic e... nu mai stiu cat, 1-200 de lei) si du-le sa ti le vada... Orice om la 40 de ani ar trebui sa fie supus unei investigatii/evaluari cardiologice. Se face o evaluare SCORE - https://www.escardio...ORE-Risk-Charts, dupa care se mai vede. E un scala, o evaluare a riscului. Parca era vorba sa fie facuta obligatoriu, standard, la toti cei trecuti de 40 de ani.

View PostKarhu, on 07 august 2020 - 12:39, said:

Anamneză, consult clinic, laborator, ecg, rtg, urmărirea valorilor tensionale, evaluarea factorilor colaterali de risc, inițierea tratamentului, astea toate intră in îndatoririle medicului de familie, nu așa, că-mi bag mâna în fund si-l trimit la cardiolog că eu n-am chef să-mi fac meseria...
Te cred, eu nu mai eram sigur de asta. Mai ales ca am mai auzit ca MF nu mai fac actual mare lucru, in afara de trimiteri. Macar sa i le faca cineva. SI eu ma gandeam ca trebuie sa le faca MF, sa nu incarci cardiologul aiurea...

Si nu cred ca nu stiu ca trebuie sa faca asa ceva, nu se pune problema sa nu stie sa faca. Bine, s-or mai fi schimbat ghidurile, protocoalele, dar, come on...

View Posteiffel, on 07 august 2020 - 12:21, said:

Ai sa razi, dar medicul de familie care m-a trimis la cardiolog e deja la pensie de vreo 5 ani - are 80+
Cel care i-a luat locul nu face decat pe secretara. Daca ii cer eu trimitere imi da, daca nu nu. Daca ii cer eu medicamente imi da, daca nu nu. Altceva nu face, nu intreaba nimic.

Culmea - inlocuirea Noliprelului - deocamdata - mi-a sugerat-o tot pensionarul - am mai vorbit la telefon acum cateva luni.


Cord si tiroida.
Cu greutatea am zis mai sus - +5kg fata e "normal".
Dar sunt cam slab daca te uiti la mine...

Si cu cea de cord a facut exces de zel si de fapt a sarit peste etape obligatorii, importante (vezi ce zice Karhu). Dar cu cea de tiroida e si mai si... Exista boli ale tiroidei care au un rasunet cardiovascular, dar pana acolo.... Posted Image

View PostYOUR_GOD, on 07 august 2020 - 12:36, said:

Mai mult nu-mi face. Chiar si analize, cand cer sa fac, apar probleme ca nu-s bani si nu se fac gratuit, desi nu am nicio internare si contribui la sanatate din 2001, neintrerupt.

Bun, hai sa lamuresc ce iti poate scapa daca nu faci analize de sange. Macar 2 lucruri importante:

- un diabet, fie si unul incipient (in functie si de alte chestii ti se poate recomanda si o proba a hiperglicemiei provocate etc etc)
- o dislipidemie (modificare a profilului grasimilor sanguine - colesterol etc)

Ambele sunt extrem de importante si hotaratoare pentru starea de sanatate a pacientului in decadele ce vor urma. Netratate, se pot lasa cu infarct miocardic, AVC etc etc. Analizele alea de sange, asa simple cum sunt, sunt importante in gestionarea sanatatii pacientului.

View Posteiffel, on 07 august 2020 - 11:53, said:

SI nu mi-a zis sa fiu atent la nimic.


Foarte grav ca nu ti s-a spus.

Am scris si eu si Karhu cam ce trebuia sa ti se faca, asa, standard. Sunt lucruri simple, comune. Ar trebui stiute si de oamenii de rand, pana la un punct.

Sunt lucruri simple, ieftine, dar hotaratoare pentru sanatatea pacientului. Precum instalarea unui antivirus, relulile de buna practica de securitate, existenta unor sigurante in panoul electric.

View PostKarhu, on 07 august 2020 - 12:39, said:

Anamneză, consult clinic, laborator, ecg, rtg, urmărirea valorilor tensionale, evaluarea factorilor colaterali de risc, inițierea tratamentului, astea toate intră in îndatoririle medicului de familie, nu așa, că-mi bag mâna în fund si-l trimit la cardiolog că eu n-am chef să-mi fac meseria...
Spune-mi, te rog, cam cat timp iau aceste lucruri, asa... la modul standard? Cum se face la voi, e o limita minima, maxima etc etc... Prespunem un pacient fara multe boli, precum colegul, cu o hipertensiune incipienta (stadiul I) etc etc.

Cand spun ca dureaza 15 minute, o spun la modul minimalist. Numai la alimentatie iti poate lua mai mult. Mai putin - doar daca pacientul e citit. Hai sa vedem ce pretentii am sa i se spuna pacientului (de fapt nu neaparat pacientului, poate fi orice om inscris la MF, da?) - hai sa luam un caputol relativ discutat - grasimile din alimentatie.

Nu e suficienta o intrebare simpla, generala, de tipul "Mancati gras?" caci grasimile sunt de multe tipuri. Da, conteaza daca mananci gras, caci tpate grasimile au acelasi nr. de calorii (si deci excesul duce la obezitate), dar mai departe lucrurile se complica.

Conteaza ce tip de grasimi mananci:
- saturate
- nesaturate
- trans (important de vazut ce mananca pacientul, caci nu e evident: multe nu sunt listate obligatoriu)
Dureaza sa il lamuresti pe om ca, de exemplu, si anumite tipuri de branza au destula grasime, ca si nucile au destule (si de care), dureaza sa ii spui ce e cu untul si cu margarina etc etc. Trebuie sa ii spui ca grasimi contine si ciocolata si pizza si cam de care, ce sa prefere /aleaga si de ce.
Nici nu ma refer la fineturi de tip ulei de floarea soarelui vs rapita vs ulei de masline (raport intre grasimi omega etc), aici deja e prea mult.

Trebuie sa il pui pe om sa adapteze aportul de grasimi in functie de stilul de viata, mediu etc etc.

View Posteiffel, on 07 august 2020 - 12:21, said:


Cord si tiroida.
Cu greutatea am zis mai sus - +5kg fata e "normal".
Dar sunt cam slab daca te uiti la mine...

Cu grasimea abdominala cum stai?

Edited by aaaa4567, 07 August 2020 - 13:20.


#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu găsești unul care sa le aibă cât de cât cu medicina?   
As vrea. Si la maica-mea e aceeasi situatie - alt medic.
Din pacate cam astia ua mai ramas prin tara...
Care nu stie alta specialitate cat de cat se baga medici de familie.

Quote

Ii dau sa faca analize (asta daca nu vine cu cele de la MF - exista de obicei, ma uit pe anumite valori cheie: colesterol, glicemie etc)
Perfecte, cu exceptia eozinofilelor - de la Noliprel. De cand nu-l mai iau se pare ca au inceput sa scada.

Quote

Cu grasimea abdominala cum stai?   
Aici e ceva - nu se mai vede 6 pack ci mai curand un 4 pack... Probabil cele 5 kg aici s-au pus in strat subtire...

Edited by eiffel, 07 August 2020 - 14:00.


#53
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Posteiffel, on 07 august 2020 - 13:52, said:

As vrea. Si la maica-mea e aceeasi situatie - alt medic.
Din pacate cam astia ua mai ramas prin tara...
Care nu stie alta specialitate cat de cat se baga medici de familie.


Perfecte, cu exceptia eozinofilelor - de la Noliprel. De cand nu-l mai iau se pare ca au inceput sa scada.

Aici e ceva - nu se mai vede 6 pack ci mai curand un 4 pack... Probabil cele 5 kg aici s-au pus in strat subtire...
Daca ai sub 40-45 de ani, si nu ai factori de risc, si tensiunea mare a aparut brusc, m-as fi gandit si la o hipertensiune secundara (sunt boli renale, diverse tumori de adrenala - un feocromocitom, deci nu pare, alte boli /malformatii care dau asa ceva - de exemplu o coarctatie de aorta - dar sunt boli rare). Dar asta nu se poate investiga la distanta. In familie nu ai mai avut cazuri cu boli cardiovasculare facute de tineri?

Insa ce fac eu aici ar fi trebuit facut de catre medic, in cabinet, cu datele pe masa.

In orice caz, tii din scurt situatia - analize, tensiune supravegheata si iei masuri in consecinta.

Edited by aaaa4567, 07 August 2020 - 14:15.


#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Am 54, tensiunea a aparut pe la 46 si nu brusc ci usor.
Incerc sa o tin sub control, dar cum nu fumez, nu beau, mananc pe cat posibil sanatos...nu prea am de unde sa tai. :)
Anul asta aveam chef de mai multe investigatii, dar ne-a lovit valul 1...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate