Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viata cu Pixelbook Go M3

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Acum o luna vine un vecin sa il ajut cu o problema.
A primit de la munca un laptop cadou si vrea sa ii pun Windows pe el.

De cum vad cutia imi dau seama de problema. E un Chromebook, unul facut de Google.
13 inch, foarte usor, touchscreen cu baterie reala pe la 8-10 ore de browsing si are fast charge.

Am studiat si nu se poate pune Windows.
I-am explicat omulu despre ce e vorba, si ca ar trebui sa il poata folosi fara probleme pentru 95% din utilizarile zilnice.
El vrea insa MS Office.

I-am aratat varianta online MS/Google Office etc

Saptamana trecuta ma intalnesc cu vecinul si il in treb cum merge cu Pixelbook-ul.

El vrea Windows, nu se intelege cu el, deci e in cutie uitat.

Eu nu aveam nevoie de laptop, ca am macbook, dar ma enerveaza ca bateria tine real 3-4 ore si este destul de mare ca sa fie problematic sa il car cu mine cand mai merg cu masina in diverse locuri.
Ceva portabil nu imi strica, asa ca am facut intr-o doara o oferta la 50% din pretul pe care il stiam eu de pe net, care a fost acceptata instant.

Si uite asa, de o saptamana ma joc cu acest laptop.

Am mai incerca candva un Acer, dar atunci am renuntat pt ca imi lipseau unele aplicatii.

Acum poti insa rula Google Play Store android, si poti instala aplicatii Android, ceea ce face ca paleta de optiuni sa fie foarte mare.
Ruleaza nativ si Debian in linie de comanda.

Pe scurt, in viata de zi cu zi, deja nu simt nicio diferenta intre Macbook si Pixelbook.
Deja foloseam de ceva vreme Google Drive si Google Office, iar browserul imi sincronizeaza parolele si extensiile oriunde ma autentific in Chrome cu profilul personal.

Diferenta este acum doar faptul ca orice as face, in timpul zilei nu ma lasa bateria.

Specs:
Processor Intel® Core™ m3
RAM 8GB
Storage 64GB
Display Full HD Display

Touchpadul este asemanator Macbook, deci de foarte buna calitate.

Edited by Courage, 07 August 2020 - 07:28.


#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCourage, on 07 august 2020 - 07:20, said:

Acum poti insa rula Google Play Store android, si poti instala aplicatii Android, ceea ce face ca paleta de optiuni sa fie foarte mare.


Poti instala suita MSOffice?

Poti instala OneDrive?

Poti instala Edge?


Daca raspunsul este afirmativ te-ai facut cu un laptop "windows" foarte ieftin :D

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
da, totul e minunat pana cand google renunta la suportul a ceva esential pentru acel laptop si apoi poti sa il arunci la gunoi. adica dupa vreo 2-3 ani de la achizitie

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Teoretic poti instala orice e in Google Play, eu instalat deja Firefox.
Nu vad de ce as instala Edge, avand in vedere ca e bazat tot pe acelasi motor ca Chrome (ce vine default ca OS).

Nu am nevoie de MS Office (app android, ci interfata limitata), cand am gratuit Google Office sau MS Office online, daca ai cont de Outlook.
Nu ma pot mandri cu cine stie ce documente fancy.

Pixelbook are update pana in 2026, iar dupa aceea asta este.
Chrome tot va merge macar inca cativa ani.

https://support.goog...r/6220366?hl=en

Mie intotdeauna Chromebook mi s-au parut prea scumpe pentru limitarile lor, dar autonomia reala este geniala, iar unii dintre noi nu se joaca si nici nu au nevoie de mai mult decat editare text, vizionat filme si browsing.

De fapt, cred ca majoritatea oamenilor se incadreaza la cele de mai sus.

Edited by Courage, 07 August 2020 - 07:42.


#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

OLX si se cumpara laptop cu Windows.
Nu poti pune Windows pe Pixelbook.
Pentru day to day stuff e foarte simplu de folosit, nu ai nevoie de windows

Scuze, nu vazusem pana la coada postarea originala. Mi se poare super tare Pixelbook-ul, si Chromebook-urile in general ar fi o solutie perfecta pentru scoli in situatia actuala. Ieftine, rezistente, usor de inlocuit si inutile daca le pui pe OLX, ca lumea vrea Windows si le poti dezactiva centralizat daca sunt furate.

Edited by danX, 07 August 2020 - 09:50.


#6
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Tot ce vine de la Google e prone to surveillance si data collection big time.
Telemetrie, cum le place lor sa zica.
Nici MS nu sta prea bine la capitolul etica, dar macar acolo ai libertatea si posibilitatea sa-l blochezi (desi, mai nou, Windows Defender considera ca daca cineva ii blocheaza accesul la adresele M$ via fisier hosts, atunci ar fi malware).

Insasi ideea in sine de sistem de operare pe un telefon personal, dar asupra caruia sa nu ai drept de full root/admin mi se pare cel putin dubioasa. Ma rog, se poate root-a telefonul, dar nu toti stiu sa faca asta si unii nici nu isi asuma pierderea garantiei. Cu toate ca nu-si pun problema ca pierd alte...garantii on a daily basis. Garantia la viata privata, de exemplu. Sau la dreptul de a face alegeri in online fara ca cineva sa aiba grija sa-i faca brainwash continuu.

Regula de aur este: tot ce este "free" as in "free beer" are de fapt costuri ascunse. Sau colaterale. Nu musai de natura fiscala.

Edited by Bean, 07 August 2020 - 14:48.


#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostBean, on 07 august 2020 - 14:46, said:

Garantia la viata privata, de exemplu. Sau la dreptul de a face alegeri in online fara ca cineva sa aiba grija sa-i faca brainwash continuu.
Viitorul oricum e Matrix, il inteleg sincer pe Cypher. Si eu l-as cam fi dat in vileag pe Morpheus, mai ales ca Neo a facut fix un rahat in Revolutions.
Revenind la cele actuale, nu te opreste nimeni sa-ti compilezi tu propriul distro de Linux, exact cu ce vrei tu si nimic mai mult.
De asemenea exista destule telefoane care suporta Linux si nu sunt conectate la nimic. Sau dumbphones.

Vrei sa traiesti online dar sa nu lasi nici o urma. Prosti aia care dau asemenea servicii si nu beneficiaza de pe urma datelor pe care le generezi. Pana la urma nimic nu e moka pe lumea asta.
Inca ai optiunea sa traiesti intr-o pestera complet deconectat de orice si sa mergi la magazinul din sat facand cumparaturi cu cash sau chiar troc cu vecinii.
Chiar si asa, un digital footprint vei avea, ca doar nu gasesti cash-ul ala in pamant in fundu pesterii. Si un CNP tot ai cand te nasti.

Eu zic mai bine sa imbratisam digitalizarea, nu sa ne luptam cu ea. Pacea imperiala e mai buna decat anarhia generata de libertati prost intelese.

#8
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostdanX, on 07 august 2020 - 14:52, said:

Viitorul oricum e Matrix, il inteleg sincer pe Cypher. Si eu l-as cam fi dat in vileag pe Morpheus, mai ales ca Neo a facut fix un rahat in Revolutions.
Revenind la cele actuale, nu te opreste nimeni sa-ti compilezi tu propriul distro de Linux, exact cu ce vrei tu si nimic mai mult.
De asemenea exista destule telefoane care suporta Linux si nu sunt conectate la nimic. Sau dumbphones.

Vrei sa traiesti online dar sa nu lasi nici o urma. Prosti aia care dau asemenea servicii si nu beneficiaza de pe urma datelor pe care le generezi. Pana la urma nimic nu e moka pe lumea asta.
Inca ai optiunea sa traiesti intr-o pestera complet deconectat de orice si sa mergi la magazinul din sat facand cumparaturi cu cash sau chiar troc cu vecinii.
Chiar si asa, un digital footprint vei avea, ca doar nu gasesti cash-ul ala in pamant in fundu pesterii. Si un CNP tot ai cand te nasti.

Eu zic mai bine sa imbratisam digitalizarea, nu sa ne luptam cu ea. Pacea imperiala e mai buna decat anarhia generata de libertati prost intelese.
Cum era de asteptat, trebuia sa fie si un apostol al tehnologiei care sa ofere "alternativa". Adica extrema, pestera, coiful de aluminiu sau cusca Faraday.
Nu, nu sunt doar doua optiuni pe masa, oricat ar incerca big techs sa ne bage pe gat.
Poti naviga in liniste chiar lasand si niste urme, care de altfel vin "on the menu" ca requirements pentru ca protocoalele de comunicatie sa poata functiona si sa ofere end to end.
Nu la asta ma refeream cand faceam referire la renuntarea vietii private. Ci la informatiile reziduale si deloc necesare pentru furnizarea efectiva a unui anume serviciu, asa cum o cere si GDPR.. Dar, totusi, colectate cu sarg si spor. Ma mai refeream la user profiling, la fingerprinting abuziv, la colectarea datelor de deplasare, la segmente audio/vocale inregistrate fara voie, la usage reports ilicite, la intruziune si vanzare de "portofolii", la tracking de te miri ce. Si in cele din urma la conditionarea individului de a avea parte de o experienta de browsing predefinita si setata de vointa altora, la brainwash si influentarea alegerilor, lucruri care nu au in spate altceva decat dorinta de a monetiza la maxim prezenta oricarui biped in online, cu incalcarea flagranta a drepturilor acestuia. Si de a dicta directia alegerilor colective. Oricare ar fi alegerile. Adica deturnarea conform cu diverse agende obscure.

Edited by Bean, 07 August 2020 - 16:13.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Si uite asa o dam in paranoia...

Si uite asa ajungem sa folosim Tails de pe USB stick.

Vrei privacy? Mergi pe munte, renunta la telefon smart si plateste doar numerar.

Chromebooks sunt o alternativa, cand nu vrei sa te doara capul de virusi sau reinstalari de sistem
E clar ca e un OS facut de Google, bazat pe serviciile google (free sau platite), deci sa ceri anonimitate si privacy e oarecum aiurea, cand ai totul in cloud.

Si eu ma gandesc sa imi iau o asa jucarie.

De cand cu pandemia asta, mi-am mutat biroul afara, pe canapeaua de pe terasa, asa ca apreciez sa am autonomie.

Am incercat sa ma joc cu un iPad pro, dar ma enerveaza extrem de mult limitarile inerente IOS.

#10
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Paradoxul e ca internetul ar trebui sa elibereze individul, sa-i deschida orizonturi, sa-i maximizeze alegerile si sansele, sa-l faca sa creasca, sa infloreasca.
Nu sa-l inrobeasca, nu sa-l manipuleze ori sa-l expuna in toate vulnerabilitatile sale.
Internetul este astazi probabil activitatea umana cea mai putin reglementata etic si in acelasi timp activitatea umana cu suprafata de atac si de manipulare cea mai mare.
Este un haos total si un El Dorado. E deja o arta sa stai safe cand esti in online. Safe nu doar dpdv tehnic ci inclusiv psiho-emotional.

LE: scuze de deturnarea discutiei.
Nu e paranoia, e meserie de zi cu zi.
Ma retrag.

Edited by Bean, 07 August 2020 - 16:45.


#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostBean, on 07 august 2020 - 16:07, said:

Cum era de asteptat, trebuia sa fie si un apostol al tehnologiei care sa ofere "alternativa". Adica extrema, pestera, coiful de aluminiu sau cusca Faraday.
Nu, nu sunt doar doua optiuni pe masa, oricat ar incerca big techs sa ne bage pe gat.
Pai tu vi cu o alternativa extrema si un scenariu sumbru de ce sa nu vin si eu cu celalalt?
Continutul online influenteaza si manipuleaza daca trece printre urechi fara nici o regula de firewall :)
Ar trebui sa se predea la scoala o materie apropo de continut si conduita online.
Dar mai avem mult pana atunci. Sau daca vrei, hai sa facem o curicula si sa o predam prin scoli.
Role play - Pustnic Tehnologic vs Complet integrat ca sa descopere fiecare calea de mijloc :)

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Voi aveti dileme morale, dar oricat am incercat eu sa ii educ pe ai mei copii in ceea ce privesc aceste aspecte de privacy, se uita la mine cu niste ochi mari si umezi, apoi imi reproseaza ca doar ei nu au cont de Facebook, Instagram si TikTok.

Le distrug viata sociala! Posted Image

Unde mai pui ca la scoala ii invata pe Windows, iar ei sunt singurii cu macbook-uri vechi.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Highjackuim topicul omului.... dar da, la mine inca nu e cazul de social media and stuff, dar chiar ma gandesc cum sa construiesc un 'palat de clestar' unde sa fie protejat copilul dar sa nu fie nici paria social.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Meh. Sunt bune pentru office/ portabilitate daca lucrezi cu produsele Google.

Eu am insa un Samsung Galaxy Tab S6 + tastatura. In mare, e mai buna decat orice pixel book pentru ca am android nativ, aplicatii MS optimizate, Dex Mode, ertc.

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Eu m-am obisnuit cu jiucaria, iar dupa ce o chinuiesc toata ziua, la sfarsit imi arata inca minim 6 ore autonomie :D

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Esti in trend se pare

https://www.thurrott...ps-by-3x-in-u-s

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai sincer... poti face orice pe el.

Multe companii acum lucreaza cu Google (pentru aproape tot). Inclusiv noi lucram cu google dar sunt lucruri pentru care mi-am instalat MS Excel (pentru ca google sheet ii prost si da freeze constant).

La urma urmei, daca nu as avea nevoie de python eu as putea sa-mi fac toata treaba pe un chromebook in loc de mbp (ma rog, si mai am cateva aplicatii gen Atom si xcode-ul apple) pentru ca majoritatea  aplicatiilor interne sunt web based.

Am multi prieteni "corporatisti" care lucreaza de pe chromebook acum pentru ca si inainte lurau in Chrome (toate web apps).

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Dar care e avantajul unui chromebook în loc de propriul tău Android cu un mediu de desktop, EMUI de la Huawei sau DEX de la Samsung plus orice display/monitor portabil? Mie sincer mi se pare un produs de nișă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate