Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Athlon XP nVidia GeForce 4 mx estimare consum curent electric

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
vad ca iti plac amd-urile, uite unul la 265 lei cam de 5 ori mai puternic decat ala ce faci teste

#20
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postpisoiu_22, on 14 august 2020 - 20:17, said:

Cum ai setat frecventa memoriilor RAM comparativ cu FSB-ul procesorului la acel sistem?

Ai paritate sau sunt descentrate si asincrone? Dacă sunt asincrone normal că se chinuie la limită cu 1080p.

Eu am observat că la paritate e o performata mai mare, lafel cresterea frecevntei memoriilor induce o eprformanta mult mai mare. Din ce am văzut dacă e paritate 1 la 1 RAM-ul se comportă ca si cum ar fi un cache level 3 pt CPU si sistemul se misca foarte repede. Sunt chiar uimit să constat că e la distanta mică de celeron conroe mult mai nou.

Si daca se incalzeste prea tare scade perfromanta.

sunt dual channel corsair si sigur ca sunt la aceeasi frecventa. La vremea lui era un computer de gaming. Avea de toate, pana si radiator de cupru zalmann. Acum e o relicva istorica.

#21
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
daca il mai ai si acum esti tare

Ziceai pe alt topic că ai ceva depresie de la covid19, ai putea incerca o relaxare cu ăla vechi ca djl poate iti aminteste de vremurile tale bune.

Uite eu cu asta al meu trebuie sa stau cu el la 933Mhz si subvoltat pe net că e prea rapid daca il pun default si consuma si mult atunci si scad tensiunile sursei, in special cea de 12V.

#22
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

View Postc_anicai, on 14 august 2020 - 20:40, said:

vad ca iti plac amd-urile, uite unul la 265 lei cam de 5 ori mai puternic decat ala ce faci teste

Poate de 50 de ori...

#23
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpisoiu_22, on 19 august 2020 - 22:32, said:

Uite eu cu asta al meu trebuie sa stau cu el la 933Mhz si subvoltat pe net că e prea rapid.............

vreau mai multe informatii, laptopul meu vechi de 8 ani nu se misca asa bine, in special pe youtube cpu sta peste 90%

Attached Files


Edited by c_anicai, 20 August 2020 - 21:53.


#24
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
La rezolutie 4k e normal sa mearga greu. Si e posibil placa video să nu decodeze complet.
Ţi-a mers mai bine 4k vreodată in 8 ani decât acum?

La mine sacadează si la 144 la 933 Mhz si 1,35V, dar nu-s obligat să mă uit pe youtube cu el. Eu folosesc la altele acest pc, care mai nou a imbracat si carcasa modernă a celui defunct si de ceva timp i-a luat locul in toate taskurile. Sunt uimit de performanta lui si stabilitatea bună la vechimea si primitivitatea platformei.

#25
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Consumă foarte mult sistemele de acest tip. Sunt un fel de pentium 3 overclocate sau mă rog varianta amd din 1998 sau 1999 cu mare overclock si astfel mărit de 3-4 ori consumul, amd fiind o companie mică nu au reusit să aducă imbunătătiri decat cresterea frecventei atunci si nici măcar scăderea procesului de fabricatie. Exact cum faceau si pe vremea lui i486

Nu degeaba nu au fost implementate de producătorii cunoscuti care au preferat mai departe inteluri.

Pe acest considerent si intel ar fi putut face overclock din fabrică la pentium 3 si să-l comercializeze sub un nume putin diferit la frecvente de 1,5GHz-2GHz si tdp pe la 60-70W nu 20-30W fata de cat avea pentium 3 nativ dinainte de 2001. Si ar fi mers pe aceleasi placi de baza vechi. Insă ei au oprit sandramaua si au venit cu noutăţi si inovări, pentium 4 pastila mai mică proces de fabricatie mai mic si altele pe care oricum si concurenta le-a adoptat mai tarziu. Noul pentium 4 la inceput poate că nu era chiar bun că orice platformă nouă are bubele copilăriei dar ulterior odată cu noile lansări s-a maturizat, nortwood fiind chiar un cpu de top fara rival de la amd.

Mai era si problema că existau si procesoare fake de la amd, adică nu era "authentic", nu se stie exact la ce se referea probabil fiabilitate mai mică performante mai slabe.

Dacă cpu vechi athlon xp are tdp 65W si nu are functii de economisire inseamnă că el va consuma 50-65W si in idle, dacă există idle la un asa cpu.
Dacă mai pui si chipseturile vechi care merg in full si ele evident că e consum mare.
Dacă faci overclock se duce cpu lejer la 100W iar placa pe la 50W.

Deci sistemul de genul per total in idle ar consuma pe la 150W iar in load trece mult de 450W se duce pe la 600-800 W lejer.

#26
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Era bine daca specificai. Vrei consum maxim (ala se poate cumva estima, pentru cei plictisiti) sau mediu? In ultimul caz ai nevoie sa cunosti tot felul de detalii, precum setari & utilizare.

Calculatorul meu consuma sub 100W in idle, dar binisor peste 100 cu schimbarea unor setari de performanta.

Urca la bine catre 800 W la utilizare serioasa.

#27
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
n-am vazut pana acum pc care sa ia 800w

#28
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Normal ca n-ai vazut. Placa video e 3090 si procesorul are 14 core-uri :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate