Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Sesiunea din toamnă- Facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
andreea1522

andreea1522

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.08.2020
Bună! Am si eu o intrebare.
Daca pentru sesiunea din septembrie au mai rămas locuri atat la buget cat si la taxa, la buget vor intra noii candidați din această sesiune sau vor fi glisati cei de la taxa din sesiunea iulie pe locurile rămase libere la buget ? Spre exemplu daca cineva care vrea să candideze în sesiunea din septembrie are o medie mare de 9,8 iar ultimul de la buget din sesiunea iulie are 9,3 , atunci acesta cu 9,8 intra pe locurile rămase libere la buget?
Si inca ceva.. cei admisi in sesiunea din septembrie mai pot depune cerere de cazare pentru camin? Spre exemplu, la Litere la Bucuresti, intervalul de depunere al cererilor este 2-6 septembrie si ma indoiesc ca perioada de admitere din toamna va fi inainte de data de 6 septembrie.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pe toamna ajung locurile dupa toate glisarilel posibile.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Sunt sesiuni separate.
Nu are nici o "prioritate" cel care in vara a optat pentru taxa.
Daca doreste buget, in sesiunea de toamna concureaza de la egal la egal cu ceilalti, fara nici un avantaj.

#4
Sonia-cosa05

Sonia-cosa05

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2020
Buna. Eu am intrat in sesiunea din Iulie pe loc cu taxa însă as fii vrut sa intru la buget, așadar nu am confirmat locul pentru ca ultima medie de la buget era de 9, a. Ea fiind 8,66. Nu aveam de unde sa știu câți studenți se vor retrage. Acum văd ca ultima medie de la buget e 7,54. Întrebarea mea este dacă o sa ma înscriu in sesiunea din toamna o sa pot intra la buget cu media 8,66, sau o sa intru automat tot la taxa dacă s au ocupat locurile in prima sesiune?? Mulțumesc anticipat.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 Sonia-cosa05, on 10 august 2020 - 12:25, said:

dacă s au ocupat locurile in prima sesiune?? Mulțumesc anticipat.
La BUGET numarul locurilor este limitat. Sa spunem  250.
Daca in prima sesiune au RAMAS locuri, sa spunem 16  locuri, acestea se vor ocupa in sesiunea de toamna.
Daca toate locurile sunt deja ocupate, sesiunea de toamna se va ORGANIZA, dar numarul locurilor la buget va fi zero.
NU apar din senin locuri bugetate in timpul dintre sesiuni.( decat daca ministerul invatamantului obtine de la finante buget separat pentru acest lucru.

Edited by tioopedi, 10 August 2020 - 14:24.


#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu există o regulă universală, depinde de  fiecare universitate cum se face acea "glisare".
În principiu glisarea ar tb. să se termine la sfîrșitul fiecărei sesiuni de admitere a.î. pt următoarea sesiune, să fie clar cîte locuri sînt disponibile la buget și cîte la taxă.

#7
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
Aveti idee cand incep inscrierile pentru sesiunea din toamna? Ma interesa in special la Psihologie UPB pentru ca am ratat cu o zi data de inscriere din Iulie (am calculat gresit perioada concediului) si vroiam sa incerc in toamna.

#8
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 urban, on 17 septembrie 2020 - 15:23, said:

Aveti idee cand incep inscrierile pentru sesiunea din toamna? Ma interesa in special la Psihologie UPB pentru ca am ratat cu o zi data de inscriere din Iulie (am calculat gresit perioada concediului) si vroiam sa incerc in toamna.

Intra pe site-ul lor, eventual dă un telefon la secretariatul lor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate