Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Tocmai m-am operat (implant) și nu văd la apropiere - mă panichez degeaba?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008
Am vrut să scap de ochelari - îi purtam tot timpul, iar la apropiere aveam un ochi destul de ok. M-am dus la o clinică privată bună din Cluj și mi-au zis laser sau implant, cu recomandare pt implant deoarece mă apropii de 40 de ani.

Am făcut operația: primul ochi acum 2 săptămâni, al doilea acum 1 săptămână.

Medicul m-a asigurat că îmi pune cele mai bune lentile multifocale de pe piață - după operație am aflat exact care:
TECNIS Symfony® IOL (ZXR00)
TECNIS Symfony® Toric IOL (ZXT150)

La controlul de 1 săptămână după primul implant i-am spus că nu văd la apropiere, mi-a zis că efectul final e după intervenția la al doilea ochi și după neuroadaptare.

După al doilea ochi văd în continuare bine la distanță cu ambii, și prost la apropiere cu ambii. Adică până la 120 cm e în ceață. Nu pot citi o carte sau ecranul telefonului, nu pot lucra pe calculator (jobul meu!), nu mă pot bărbieri și orice altceva ce necesită o acuitate vizuală de detaliu. Medicul zicea acum 1 săptămână după a doua operație să așteptăm și să revin peste 3-4 săptămâni.

Pe net, între timp, aflu de la un medic oftalmolog că după 1 săptămână cam ai 90% din acuitatea vizuală finală - și de aici panica.

Întreb: are cineva experiență sau expertiză (în urma unui implant) cu îmbunătățirea acuității vizuale la apropiere pe o durată mai lungă?

Calitatea vieții mele în ultimele 2 săptămâni s-a deteriorat mult și vreau și eu să stau liniștit că o să fie mai bine... dacă..

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Ai vrut sa scali de un stres, ochelarii si ai dat de altul, nu mai vezi de aproape.
Eu as fi folosit ochelari pentru distanta, si ocheari pentru apropiere.Cu siguranta erai mai avantajat.
Nu cred ca 2in 1 face mai mult/ bine , ma refer la ceea ce ti-a montat doctorul, fata de lentila pentru distanta , schimb , lentila de aproape.
Treaba cu adaptarea,, mi se pare abureala, a...daca era o mica jena, da, poate trebuie o perioada de adaptare, dar tu nu vezi, nu poti focaliza de aproape...ce sa vorbim...ce adaptare...
Sanatate!!!

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Sper ca doctorul te-a informat de riscurile unei astfel de interventii.
TECNIS sunt produse de Johnson & Johnson, sunt calitative intr-adevar, dar exista studii facute de ei prin care demonstreaza ca cele mai mari probleme (15% din pacienti) apar la apropiere. Din 400 de pacienti operati, aproximativ 60 au probleme la apropiere. Inca 12% au partial nevoie de ajutor (ochelari) in a vedea la apropiere.

Asta arata faptul ca TECNIS sunt concepute in mare parte pentru problemele la distanta si nu iti garanteaza nimeni ca problemele dispar in totalitate.

Mai asteapta inca o saptamana, pana atunci ar trebui ca adaptarea sa fie completa si nu mai exista scuze. Daca vederea nu se imbunatateste atunci este o problema.

Edited by business11, 06 August 2020 - 16:45.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
EU STAU LA 150 DE CM DE ECRAN SI AM DOAR UN ECRAN DE 27". IA-TI UN ECRAN MARE SI DEPARTEAZA-TE DE MONITOR LA SERVICIU.
SAU POATE AI REZOLVAT DEJA PROBLEMA DACA AI SCRIS POSTUL ASTA. INSANATOSIRE GRABNICA!

POTI SETA DIN WINDOWS SA AI TOTUL MARIT.

Edited by SpeedDemon, 06 August 2020 - 16:44.


#5
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008

View Postbusiness11, on 06 august 2020 - 16:42, said:

Sper ca doctorul te-a informat de riscurile unei astfel de interventii.
TECNIS sunt produse de Johnson & Johnson, sunt calitative intr-adevar, dar exista studii facute de ei prin care demonstreaza ca cele mai mari probleme (15% din pacienti) apar la apropiere. Din 400 de pacienti operati, aproximativ 60 au probleme la apropiere. Inca 12% au partial nevoie de ajutor (ochelari) in a vedea la apropiere.

Asta arata faptul ca TECNIS sunt concepute in mare parte pentru problemele la distanta si nu iti garanteaza nimeni ca probleme dispar in totalitate.

Mai asteapta inca o saptamana, pana atunci ar trebui ca adaptarea sa fie completa si nu mai exista scuze. Daca vederea nu se imbunatateste atunci este o problema.

Din păcate mi-a spus doar de glare, halouri care se reduc în timp. După al doilea implant a început să pomenească de niște „mici ochelari, dacă e nevoie”, din când în când. Sau de laser.

Apoi, din documentarea ulterioară am aflat că de fapt nu am lentile multifocale (care rezolvă apropiere și depărtare), așa cum mi s-a spus și cum scrie pe fișa medicală în urma controlului. Am aflat că multifocale e una, iar eu am extended depth of focus...

Ce nu înțeleg eu: e posibil să fi fost măsurătorile greșite? Că doar lucrau cu aparate... (Sentimentul e ca și când am o pereche de ochelari care nu mi se potrivesc.)

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 01.12.2018
Verba volant, scripta manent.
Ai platit operatia?
Cere in scris ceea ce ti-a "spus " doctorul.
Daca profetiile lui se implinesc, daca organismul se adapteaza si vederea ta se imbunatateste ti-ai facut griji degeaba, ter-ai panicat fara motiv.
Daca situatia e din ce in ce mai rea, macar poti sa-l tragi la raspundere fara se se poata apara ca "pacientul" a plecat acasa si nu am stiut absolut nimic despre evolutia sanatatii sale.

#7
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
Implant cu cristalin artificial sau ce fel de implant ?
Exista cristalin de distanta, cam intre 800-1200 lei bucata si cristalin pentru distanta+apropiere intre 4000-10000 lei bucata (cele scumpe sunt "customizate" special pentru tine), cu cel scump nu mai e nevoie de ochelari, cu cel ieftin ai nevoie de ochelari de citit si/sau ochelari multifocali (pentru distante variabile).
Dupa operatie rebuie sa astepti cam o luna, doua si apoi sa faci masuratori pentru dioptrii (dupa operatie se recomanda sa te uiti cat mai mult la televizor).

Eu am cristalin artificial in ambii ochi, unul a costat 850 lei si al doilea 1200. Din ce imi amintesc mi-a dat o alifie pentru ochi si picaturi sa iau vreo 3-4 saptamani dupa operatie. La stangul nu vad bine la apropiere dar vad la distanta iar la dreptul e fix invers, nu port ochelari, vad destul de bine la PC desi cu stangul nu vad prea bine daca il folosesc independent.

#8
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008

View PostFeDaYin, on 06 august 2020 - 17:05, said:

Implant cu cristalin artificial sau ce fel de implant ?
Exista cristalin de distanta, cam intre 800-1200 lei bucata si cristalin pentru distanta+apropiere intre 4000-10000 lei bucata (cele scumpe sunt "customizate" special pentru tine), cu cel scump nu mai e nevoie de ochelari, cu cel ieftin ai nevoie de ochelari de citit si/sau ochelari multifocali (pentru distante variabile).
Dupa operatie rebuie sa astepti cam o luna, doua si apoi sa faci masuratori pentru dioptrii (dupa operatie se recomanda sa te uiti cat mai mult la televizor).

Eu am cristalin artificial in ambii ochi, unul a costat 850 lei si al doilea 1200. Din ce imi amintesc mi-a dat o alifie pentru ochi si picaturi sa iau vreo 3-4 saptamani dupa operatie. La stangul nu vad bine la apropiere dar vad la distanta iar la dreptul e fix invers, nu port ochelari, vad destul de bine la PC desi cu stangul nu vad prea bine daca il folosesc independent.

Da, artificiale (vezi mai sus). Mi s-a spus că sunt multifocale și că nu găsești în lume mai bune. Dar în fapt sunt extended depth of focus. am dat peste 15000 cu totul...

Cum ziceam, lentilele sunt top of the line, din câte am citit. De-aia încă nu știu care e problema. Apropo, pot să mă uit la televizor și văd bine și scris și imagine. Apropierea e necazul.

Tu puteai citi din prima la început? (L.E. Ah, tu ai monofocale, deci fiecare ochi vede bine la o distanță)

Edited by kutez, 06 August 2020 - 17:15.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ce dioptrii aveați înainte de operație?

#10
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008
Vezi rețeta

Attached Files


Edited by kutez, 06 August 2020 - 17:58.


#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Doar pentru atât te-ai operat la ochi?
De ce nu ai încercat cu lentile de contact?

Mi-ar placea și mie să văd fără să am nevoie de ochelari dar... Aș da oricât, dar să știu că e ceea ce trebuie. Însă mi s-a spus că nu e, indiferent ce aș face.

#12
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
dc nu teai dus la Flavius Turcanu?

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postkutez, on 06 august 2020 - 16:26, said:

nu mă pot bărbieri și orice altceva ce necesită o acuitate vizuală de detaliu.

Daca vrei sa te razi peste tot, n-ai nevoie deloc sa vezi.

#14
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007

View Postkutez, on 06 august 2020 - 17:10, said:

Da, artificiale (vezi mai sus). Mi s-a spus că sunt multifocale și că nu găsești în lume mai bune. Dar în fapt sunt extended depth of focus. am dat peste 15000 cu totul...

Cum ziceam, lentilele sunt top of the line, din câte am citit. De-aia încă nu știu care e problema. Apropo, pot să mă uit la televizor și văd bine și scris și imagine. Apropierea e necazul.

Tu puteai citi din prima la început? (L.E. Ah, tu ai monofocale, deci fiecare ochi vede bine la o distanță)
Am avut cataracta subcapsulara inferioara. Vedeam sa citesc telefonul/televizorul dupa operatie. Am avut o ceață cam o luna dupa operatie si inca vreo 6 luni am avut niste halo-uri (un semicerc) cand ma uitam la lumini localizate, cum e un bec sau luminite de cativa milimetri/centimetri, apoi a disparut complet acest efect.
Dupa 3-4 ani a inceput sa se incetoseze si sa se blureze iar privirea. Am fost din nou si m-a operat cu laser ca cica dupa cativa ani se formeaza un fel de crusta peste cristalin si se indeparteaza usor, e ceva normal. Dupa operatia cu laser am plecat singur acasa, cu metroul, totul era extrem de out-of-focus, nu vedeam nici propria mana, nici la distanta, nici strada, dupa 4-5 ore mi-am revenit.

#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Pare a fi un caz de "incompetenta" tipic romaneasca (nu indraznesc sa zic altcumva)...Nu am vazut in reteta din poza, valorile pentru aproape. Ori cristalinele nu sunt multifocale, ori reteta (dioptriile) sunt gresite. E regretabil ca se intampla astfel de situatii. Incearca cu niste ochelari cu + sa vezi la apropiere...desigur, doar de proba, ca altfel, e clar ca...ai luat "teapa". :(
Sa stii ca si operatiile cu laser, fara schimbarea cristalinului au un anumit procent de ratare, cazuri in care chiar nu se mai poate face nimic.
De regula, schimbarea cristalinului se face in cazuri de cataracta, cand se opacizeaza cel natural.
Succes si nu lasa treaba asa, lupta-te sa afli care e problema si pentru drepturile tale!

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postkutez, on 06 august 2020 - 16:51, said:

Din păcate mi-a spus doar de glare, halouri care se reduc în timp. După al doilea implant a început să pomenească de niște „mici ochelari, dacă e nevoie”, din când în când. Sau de laser.

Apoi, din documentarea ulterioară am aflat că de fapt nu am lentile multifocale (care rezolvă apropiere și depărtare), așa cum mi s-a spus și cum scrie pe fișa medicală în urma controlului. Am aflat că multifocale e una, iar eu am extended depth of focus...

Ce nu înțeleg eu: e posibil să fi fost măsurătorile greșite? Că doar lucrau cu aparate... (Sentimentul e ca și când am o pereche de ochelari care nu mi se potrivesc.)

In cazul asta il dai frumos in judecata, deoarece ce a facut el este magarie. S-a bucurat sa incaseze bani si la final iti va spune ca astea sunt riscurile, sa te interesezi si la Johnson & Johnson ca si ei spun la fel si asa mai departe. Daca ai in scris ce ti-a spus doctorul pana in prezent plus un martor ceva, atunci mergi frumos pe judecata.

Edited by business11, 06 August 2020 - 19:15.


#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cred că până la afirmații despre dat în judecată trebuie să vadă (culmea) care e problema medicală.
Îmi pare rău pentru colegul nostru și îi doresc sănătate și să se rezolve.

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Un prieten imi spunea ca nu gaseste web hosting de calitate in Romania... si tu te duci sa te operezi in Romania, asa, fara sa ai nevoie? Gandeste-te doar, zic...

Mai esti si ITist, aka depinzi de ochi. God!!  Ai zeci de mii stranse, nu?

In fine, bafta si tine-ne la curent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate