Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Reteta sarlota

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Reteta de pe gustos.ro este identica cu ce ti-a dat Naijax. Stiu perfect ce sarlota iti doresti fiindca si eu sunt din Constanta. De ziua fiica-mii comandam la cofetaria Tic-Tac un tort mare de sarlota... mmm, ce bun era! Dar exact cum spun colegii era frisca din smantana proaspata, laptele de ICIL era foarte bun, atat de bun ca eu il preferam laptelui de la tara. Gainile inca nu incepusera a fi hranite cu furaj concentrat, deci si ouale erau mai bune. Dar incearca, poate iti iese bun. Oricum, reteta de pe gustos.ro seamana cel mai bine cu sarlota de atunci.
In Constanta e un cofetar care face sarlote foarte asemanatoare cu cele de pe timpuri dar nu-i mai tin minte numele. Are laboratorul undeva spre CET si aprovizioneaza mai multe cofetarii. Fiica-mea mai cumpara de la el. Am s-o intreb daca vrei.

Edited by Freddy12, 06 August 2020 - 21:54.


#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Revin. Cofetaria este Silvian, nu mai e in zona Cet, ci pe langa Casa de cultura, pe str. Gheorghe Doja 73. Pe google e o poza cu vitrina cu prajituri iar sarlotele arata exact ca alea de pe timpuri. Gustul nu stiu daca e identic. Trebuie incercat.

View Postpasilla, on 06 august 2020 - 19:16, said:

Eu ma straduiesc, fara succes, de ani de zile sa recreez reteta de parjoale moldovenesti "de pe vremuri".

Sper ca tu sa ai succes cu sarlota.
Cauta carne de porc din rase de pe timpuri. Rasele care se cresc acum sunt mai productive, nu au asa multa slana dar nici gust nu mai au. Nici mie nu mai imi ies sarmalele la fel de bune si motivul e calitatea carnii. Sanda Marin era moldoveanca din Iasi, deci reteta ei de parjoale ar trebui sa fie ce-ti trebuie.
201. PÂRJOALE MOLDOVENEŞTI
750 g carne macră, 1 ceapă miilocie, o felie de pîine, 1 morcov, 1 cartof, 1 ou (sau o ligură de făină), sare, piper, verdeaŃă tocată, 2 Iinguri pesmet, 100 g untură.
Pârjoalele se pot face din carne de vacă, de porc şi de miel. Se dă prin maşina de tocat carne macră mai grăsuŃă. În cazul când carnea nu este de loc grasă, se adaugă, când se toacă prin maştnă, o lingură bună de jumări rămase de la topitul unturii. Odată cu carnea, se dă prin maşină şî o ceapă tocată, prăjită în puŃină untură, iar la sfîrşit miezul de la o felie de pâine groasă cât două degete, muiată în apă şi stoarsă. Este bine ca tocătura să fie dată încă o dată prin maşină. Pentru ca pârjoalele să fie mai fragede şi mai pufoase, se pot adăuga un morcov şi un cartof, curăŃiŃi şi daŃi prin maşină odată cu carnea. Se adaugă un ou care poate fi înlocuit la nevoie cu o lingură de făină, apoi sare, un praf de piper, puŃin pătrunjel sau mărar tocat fin. Se amestecă cu o lingură de lemn. Separat, pe un fund, se pregăteşte pesmetul. Se ia cu Iingura din tocătură, se fac cu mâna perişoare rotunde, care se tăvălesc în pesmet şi, se turtesc pe fund cu cuŃitul, pentru a căpăta forma dorită, lunguiaŃă sau rotundă. Se pune untura într-o tigaie la foc şi când este bine încinsă, se prăjesc pârjoalele pe ambele parti.

Edited by Freddy12, 06 August 2020 - 22:18.


#21
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Sarlota ca sarlota, dar mi-ati facut pofta de parjoale :)

nu am facut niciodata. interesanta ideea cu jumarile in compozitie

#22
Stil_monden

Stil_monden

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 07.10.2009

View PostFreddy12, on 06 august 2020 - 21:50, said:

Reteta de pe gustos.ro este identica cu ce ti-a dat Naijax. Stiu perfect ce sarlota iti doresti fiindca si eu sunt din Constanta. De ziua fiica-mii comandam la cofetaria Tic-Tac un tort mare de sarlota... mmm, ce bun era! Dar exact cum spun colegii era frisca din smantana proaspata, laptele de ICIL era foarte bun, atat de bun ca eu il preferam laptelui de la tara. Gainile inca nu incepusera a fi hranite cu furaj concentrat, deci si ouale erau mai bune. Dar incearca, poate iti iese bun. Oricum, reteta de pe gustos.ro seamana cel mai bine cu sarlota de atunci.
In Constanta e un cofetar care face sarlote foarte asemanatoare cu cele de pe timpuri dar nu-i mai tin minte numele. Are laboratorul undeva spre CET si aprovizioneaza mai multe cofetarii. Fiica-mea mai cumpara de la el. Am s-o intreb daca vrei.
Asta este ideea, sa incerc retetele pana gasesc ceva asemanator. Daca poti face rost de reteta, raman dator ! Eu nu mai locuiesc demult in C-ta (nici in Ro). Posted Image
Multumesc !

Arata bine sarlota de la Silvian  :)

Attached Files


Edited by Stil_monden, 07 August 2020 - 07:39.


#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Se mai fac sarlote si la cofetaria Crizantema. Daca mai tii minte, era pe Rascoalei colt cu Stefan cel Mare. Acum si-au mutat sediul. Vad ca au adresa de mail. Trimite-le un mesaj cu rugamintea sa-ti dea si tie reteta.
https://www.laborato...o/prajituri.php

#24
Stil_monden

Stil_monden

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 07.10.2009

View PostFreddy12, on 07 august 2020 - 14:10, said:

Se mai fac sarlote si la cofetaria Crizantema. Daca mai tii minte, era pe Rascoalei colt cu Stefan cel Mare. Acum si-au mutat sediul. Vad ca au adresa de mail. Trimite-le un mesaj cu rugamintea sa-ti dea si tie reteta.
https://www.laborato...o/prajituri.php
De pe site-ul Crizantemei am luat poza de la inceputul topicului  :)
O sa le dau un mesaj. Doar sa nu fie secret de munca ;)

#25
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostStil_monden, on 07 august 2020 - 14:42, said:

O sa le dau un mesaj. Doar sa nu fie secret de munca Posted Image

Deci... ;)?

#26
Stil_monden

Stil_monden

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 07.10.2009

 Piscopescu, on 06 septembrie 2020 - 18:41, said:

Deci... Posted Image?
Nu am primit nici la aceasta ora raspuns. Intre timp am facut o sarlota dupa reteta de mai sus, care are din pacate lipsuri, nu se dau gramajele. Mi-a iesit ceva ok, comestibil. Dar cum cineva spunea aici, conteaza si gustul ingredientelor. Laptele pe care l-am folosit nu prea era gustos, cat despre oua, chiar daca erau de la gaini crescute in aer liber ...

Ce am mancat in copilarie, in copilarie o sa ramana  :)

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
M-am uitat pe reteta si am oobservat ca e fara rom or eu tin minte ca avea aroma respectiva. Mai incearca odata si cu esenta de rom.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Azi am cumparat o cutie mica cu 2 sarlote facute la un laborator de brutarie/patiserie de pe strada Industriala din Constanta. Cutia avea si eticheta pe care erau trecute ingredientele: faina, oua, gelatina, zahar, cacao, frisca, lapte, vanilie si rom. Deci mi-am amintit bine ca avea si esenta de rom. Prajitura avea un strat ca de blat de tort, un strat alb, unul cu cacao si deasuora un motz de frisca.

Attached Files



#29
Stil_monden

Stil_monden

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 07.10.2009

View PostFreddy12, on 04 octombrie 2020 - 17:35, said:

Azi am cumparat o cutie mica cu 2 sarlote ...
Sa-ti fie de bine, sper ca le-ai savurat cu multa placere ! Blatul nu e problema, l-a facut sotia, dar il si putem cumpara. O sa repetam reteta in ajun de sarbatori si o sa punem si esenta de rom. Sa vedem in care din creme o folosim. Cum am spus si mai sus, problema este gustul laptelui si ouale. Eu am intoleranța la lactoză si cumparam un lapte fara lactoza care pare mai mult apa. Dar, sper ca romul sa aduca savoarea lipsa  Posted Image

Edited by Stil_monden, 05 October 2020 - 08:24.


#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Romul nu se folosește in crema, ci in siropul cu care se insiropeaza blatul.
Se fierbe apa cu zahăr 1:1 și după ce se răcorește puțin, se adauga rom.

#31
Stil_monden

Stil_monden

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 07.10.2009

View Postrichelieu, on 05 octombrie 2020 - 08:41, said:

Romul nu se folosește in crema, ci in siropul cu care se insiropeaza blatul.
Se fierbe apa cu zahăr 1:1 și după ce se răcorește puțin, se adauga rom.
Off, cum "ai stricat" placerea...  Posted Image

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pai mai bine așa, decât sa Strici prăjitura 😂😂😂.
Dacă pui in crema e prea puternic gustul.

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrichelieu, on 05 octombrie 2020 - 08:41, said:

Romul nu se folosește in crema, ci in siropul cu care se insiropeaza blatul.
Se fierbe apa cu zahăr 1:1 și după ce se răcorește puțin, se adauga rom.
Se cunoaste cine e de meserie. Am gustat din blat si din crema separat si intr-adevar, doar blatul are rom.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate