Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre munca pe timpul facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
De ce se face atata "reclama" cum ca ce bine e sa muncesti in timpul facultatii, dar nu in domeniu, deci nu are treaba cu a prinde experienta. Nu stiu, in mod normal trebuie sa invatam in timpul facultatii, ca daca faci o facultate ca lumea, e f mult de invatat, avem tot timpul dupa aia pana la 65-70 ani sa muncim.
In loc sa aiba grija ca invatamantul sa fie gratuit cum e in Germania, sa aiba parintii salarii bune, ca studentul sa se ocupe de invatat, nu sa-si piarda timpul prin McDonald in loc sa invete sau sa se distreze in vacanta, ca sa faca niste bani care trebuia sa existe, sau sa plateasca facultatea care nu trebuia sa fie platita de el, ci din taxe si impozite.

Daca nu ai parinti care sa te sustina, atunci iti da statul, te intretii (deci nu ptr taxe scolarizare care nu ar trebui sa existe), adica cazare mancare si restul, iar cand muncesti, dai jumate inapoi fara dobanda, asa e in Germania, ca ei incurajeaza capetele destepte cum e si normal.
In Germania se numeste BAföG banii de la stat dati. E adevarat ca nu-s ei prea suficienti dar merge, prin 2000 era cam 600 Euro lunar, tinand cont ca un muncitor debutant avea 925  net. Acum nu stiu cat mai e sustinerea de la stat.
Si mi se pare dar nu-s sigur, ca daca ai parinti si se arata ca te pot sustine, sunt obligati sa te sustina la facultate,doar am auzit asta, nu stiu concret, adica tot asa, sustin ca un om destept sa invete pentru ca societatea va avea nevoie de el, nu sa se ia dupa prostia parintilor ca nu vor sa-l sustina, dar poate nu e asa.

Si ma mir cum de multi nu s-au prins de asta, adica ca e propaganda capitalista rece ca sa nu dea conditii de invatat asa cum ar trebui sa le dea. Adica sa fure ei si sa nu dea salarii bune la parinti pe munca lor, sa ia ei taxe f mari pentru scolarizare ca sa se imbogateasca, in loc sa lase omu sa invete daca are cap fara sa plateasca, ca daca ai un sistem bun, din taxe si impozite sustii f bine si invatamantul.
Lasi omu in timpul liber sa se relaxeze, sa-si incarce bateriile ca sa poata invata din nou apoi, ca apoi sa iasa om si sa-l pui sa fie productiv dupa aia 40 ani de zile cel putin. Ca si asa prea mult timp liber nu este, e doar in vacanta de vara mai mult cand se termina anul.

Edited by MinettoMatoi, 06 August 2020 - 15:47.


#2
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
... eu am muncit in facultate ca n-aveam bani sa-mi acopar intretinerea. :)
Sunt unii mai norocosi care sunt tinuti de parinti in facultate si de felicitat acest lucru... dar astia mai pielea.. care nu au niciun ajutor ce sa faca? Muncesti, traiesti, avansezi, ajungi sa ai mai multa experienta decat ala tinut in puf, totul bine si frumos dupa ani buni.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria in timpul meu de studentie, aproape toti studentii munceau cate 12-15-20 de ore pe saptamana pe langa facultate. Putini studenti stateau cu cucul la soare, asta doar atunci cand parintii aveau destui bani sa le plateasca un apartament copilului si pe langa asta sa ii mai si ofere bani de cheltuiala (un student in Viena, care sta la camin sau intr-un apartament, are nevoie lunar de cel putin 800eur ca sa se intretina, fara sa mai iau in considerare cheltuieli precum iesitul la o cafea, o haina sau stiu eu ce).

Si eu am fost nevoit sa lucrez timp de 6 ani de zile, in paralel cu facultatea, deoarece parintii nu erau in stare sa imi plateasca un apartament la Viena, banii pentru mancare si alte cheltuieli. Am lucrat in diferite domenii care nu aveau nici o legatura cu domeniul pe care l-am studiat. Dar fiecare experienta capatata m-a ajutat intr-un fel sau altul sa ma dezvolt. Si asta este faza cea mai importanta, in primul rand capeti experienta in diferite domenii (spre exemplu ca si vanzator pe undeva, esti obligat sa vorbesti si sa comunici cu clientii, lucru care te ajuta sa devi mai social, sa te deschizi mai mult) si in al doilea rand inveti sa iti administrezi bugetul lunar.

Edited by business11, 06 August 2020 - 16:00.


#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 MinettoMatoi, on 06 august 2020 - 15:46, said:

De ce se face atata "reclama" cum ca ce bine e sa muncesti in timpul facultatii, dar nu in domeniu, deci nu are treaba cu a prinde experienta. Nu stiu, in mod normal trebuie sa invatam in timpul facultatii, ca daca faci o facultate ca lumea, e f mult de invatat, avem tot timpul dupa aia pana la 65-70 ani sa muncim.
In loc sa aiba grija ca invatamantul sa fie gratuit cum e in Germania, sa aiba parintii salarii bune, ca studentul sa se ocupe de invatat, nu sa-si piarda timpul prin McDonald in loc sa invete sau sa se distreze in vacanta, ca sa faca niste bani care trebuia sa existe, sau sa plateasca facultatea care nu trebuia sa fie platita de el, ci din taxe si impozite.

Daca nu ai parinti care sa te sustina, atunci iti da statul, te intretii (deci nu ptr taxe scolarizare care nu ar trebui sa existe), adica cazare mancare si restul, iar cand muncesti, dai jumate inapoi fara dobanda, asa e in Germania, ca ei incurajeaza capetele destepte cum e si normal.
In Germania se numeste BAföG banii de la stat dati. E adevarat ca nu-s ei prea suficienti dar merge, prin 2000 era cam 600 Euro lunar, tinand cont ca un muncitor debutant avea 925  net. Acum nu stiu cat mai e sustinerea de la stat.
Si mi se pare dar nu-s sigur, ca daca ai parinti si se arata ca te pot sustine, sunt obligati sa te sustina la facultate,doar am auzit asta, nu stiu concret, adica tot asa, sustin ca un om destept sa invete pentru ca societatea va avea nevoie de el, nu sa se ia dupa prostia parintilor ca nu vor sa-l sustina, dar poate nu e asa.

Si ma mir cum de multi nu s-au prins de asta, adica ca e propaganda capitalista rece ca sa nu dea conditii de invatat asa cum ar trebui sa le dea. Adica sa fure ei si sa nu dea salarii bune la parinti pe munca lor, sa ia ei taxe f mari pentru scolarizare ca sa se imbogateasca, in loc sa lase omu sa invete daca are cap fara sa plateasca, ca daca ai un sistem bun, din taxe si impozite sustii f bine si invatamantul.
Lasi omu in timpul liber sa se relaxeze, sa-si incarce bateriile ca sa poata invata din nou apoi, ca apoi sa iasa om si sa-l pui sa fie productiv dupa aia 40 ani de zile cel putin. Ca si asa prea mult timp liber nu este, e doar in vacanta de vara mai mult cand se termina anul.
Iar ne facem ca nu intelegem:

- in primul rand, marea majoritate a facultatilor nu formeaza pentru piata muncii, cu exceptia unor domenii ce nu se schimba prea mult (de ex. medicina). Ia de exemplu ITul, unde majoritatea ivata pe cont propriu chiar daca sunt studenti
- in al doilea rand ca multi intra la facultati "unde da domnul," de obicei ca n-au intrat unde voiau: au dat la ASE, dar intra la Poli, ca se intra cu 5. De obicei intra la facultati necautate din cauza ca nu exista debuseu pe piata fortei de munca, sau exista debuseu (locuri), dar e prost platit, sau e coruptie multa (stat, administratie etc) sau profesional nu ofera mare lucru la noi (cercetare, invatamant, medical pana nu demult, filozofie, arte etc etc). Pe parcurs isi dau seama ca nu vor profesa in domeniu si raman in facultate pentru beneficii colaterale (diploma, loc in camin, scutiri, gura parintilor, statut etc), ei avand intentia evidenta sa continue in jobul tocmai gasit
- varianta: intra unde pot, isi dau seama ca nu sunt facuti pentru asta (pentru ca stam prost cu orientarea profesionalka pe timpul scolii., liceului). Sau intra unde vor dar isi dau seama ca nu e ceea ce vor, nu au talent, nu li se potriveste etc etc si atunci se reorienteaza din mers. Nefiind obiceiul sa te poti transfera sau sa declari majors in anii mari, te trezest ca una urmezi si alta pratici.
- in al... patrulea rand, ca bursele de toate felurile erau (sunt) de toata jena, adica nici vorba sa te poti intretine; si atunci nevoie de bani (nevoi obiective: carti, reparatii, sanatate etc). Parintii, partenerii sau alti sustinatori formali sau de facto exercita tot felul de presiuni care nu dau bine ("iti dau bani, dar imi dai socoteala, faci asa" etc etc). Ajungi sa te rogi pentru 3-400 de lei pe luna, ca sa poti trai.
- in al cincilea rand ca azi piata muncii se schimba foarte des, urmezi ceva ce zici tu ca merge, dar ce sa vezi, peste 5 ani domeniul e in groapa, trebuie sa te adaptezi. 40 de ani aia sunt teoretici, real mai ai sarcina, reorientare, depresii, boli etc etc. Putine domenii sunt stabile, si alea de stat, unde domneste coruptia etc etc. Nu-mi spune ca cei care se duc la stat, se duc sa reformeze sistemele, ca nu te cred.

Mai vrei?... Sau crezi ca toti tinerii n-au ce face? Asta asa, din ciclul 1+1=2

Edited by aaaa4567, 06 August 2020 - 16:09.


#5
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Mah, eu in facultate n-am muncit deloc, a fost misto dar problema a devenit evidenta dupa absolvire cand a fost problematica lipsa de orice fel de activitate profesionala pe CV. Din cauza asta primele mele 3 job-uri au fost necalificate in domenii unde cred ca si un cimpanzeu s-ar fi descurcat. De fapt, majoritatea colegilor se si comportau ca niste cimpanzei. Chiar daca ce muncesti nu e relevant pentru cariera ta ulterioara tot e de dorit sa ai contact si cu un job real in timpul facultatii.

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
and te vei maturiza, cand vei avea un copil, o sa vezi ca vine un moment in care se da cu curul de pamant si cu capul de pereti ca vrea bicicleta.
Sau iphone, sau bugatti, etc.
In acel moment o sa aplici principiul prin care statul, sau parintii trebuie sa-i asigure plodului timpul si placerile cerute?
Sau in schimbul unei vieti ordonate in care are obligatii ( igiena personala, facut treburi gospodaresti conform varstei, ) de indeplinirea carora depinde accesul la lucrurile care se cumpara cu bani?
In copilarie iti faceai patul?, duceai gunoiul. te trezeai in fiecare zi la 7? frecventai tot orarul scolar?
Sau faceai doar ce voia paulica ta?

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Romania sufera in plus in domeniul asta, din pricina ca programele sunt desuete, rigide, locuriule de munca sunt prost platite (ceea ce demotiveaza tanarul), sau pline de metehne. Si socoteala de acasa, din liceu, nu se potriveste cu cea din targ. Nu prea stie elevul la ce se inhama, ia de bun ce aude de la altii, de la profesori, se ia dupa ce ar trebui sa fie, si la fata locului e altceva. Mai puneti si instabilitatea generala data de crize (una la 10 ani e suficient) si aveti situatia.

Dar e valabil si in general, pe plan mondial: designul asta e desuet - https://en.wikipedia...Design_Up_Front, toti admit asta, Insa in Romania e catastrofa, caci am impresia ca majoritatea (peste 50% din absolventi) profeseaza in cu totul alt domeniu decat cel de studiu, deseori din motive intemeiate. Altii lucreaza in domeniu, din cauza ca nu si-au gasit in alta parte, nu ca le-ar placea sau ar fi motivati (ex.: profesori etc)

Singurul avantaj e ca in Romania studiile sunt gratis sau foarte ieftine (prin prisma banilor pe care ii scoti din buzunar, zic; ca asta se vede in calitate si renumele prost, e partea a doua ;D) si ca totusi costul vietii e redus, nu ca in alte tari unde te costa lunar chiria, macarea si utilitatile 1000+ de euro etc etc.

Edited by aaaa4567, 06 August 2020 - 16:19.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 MinettoMatoi, on 06 august 2020 - 15:46, said:

De ce se face atata "reclama" cum ca ce bine e sa muncesti in timpul facultatii, dar nu in domeniu...

Pe unde se face reclama la ce zici tu? Cine zice sa nu muncesti in domeniu pe timpul facultatii?

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Iarasi evident: lucratul creeaza o anumita experienta a... lucratului: a colaborarii, a lucrului cu oamenii - angajator, clienti, colegi. Fiecare are problemele lui, de exemplu poti da peste angajatori tepari, colegi hoti etc etc. E de preferat sa fii putin rutinat si in chestiile astea...

#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 MinettoMatoi, on 06 august 2020 - 15:46, said:

Si mi se pare dar nu-s sigur, ca daca ai parinti si se arata ca te pot sustine, sunt obligati sa te sustina la facultate
Parintii NU sunt sa sustina financiar copilul major in timpul facultatii.
Exista o prevedere legala in privinta pensiei alimentare.
Aceasta spune ca pensia alimentara trebuie  platita in continuare daca copilul  a implinit 18 ani si  acesta urmeaza cursurile unei facultati.
Dar tot aceeasi lege stabileste cuantumul acesteia,procentual cu venitul sotului care o datoreaza.

#11
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Eu am lucrat pe timpul facultãții, nu pentru experiențã, ci pentru bani. Bani de mare, de haine, de teatru si film, sa ies cu prietena la un cico si cu prietenii la bere. Parintii mi-au dat bani cat sa respir. Asa erau posibilitãțile.

Nu imi pare rau ca am lucrat, chiar daca am mai pierdut din scoala. Daca vei lucra in domeniu, recuperezi repede.

Edited by hunab, 06 August 2020 - 16:45.


#12
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020
Nu stiu ce facultati ati facut voi, dar  pe mine nu ma angajeaza nimeni din cauza facultatii umaniste si din cauza ca am masterat in curs.  

M-am putut angaja  si munci numai  cand am facut pauza intre facultate si masterat.  
Si am lucrat in vreo 7 locuri de munca la privat, si in IT (pe QA Testing), si cu carca, si la caserie, si la paza, si  la supermarket, si la back-office si call-center.
Acum ca sunt in anul 2 de masterat nu ma mai primeste nimeni.  Posted Image

Pana si la Mega Image, Glovo, KFC, McDonald's, Carrefour, Profi si Kaufland sunt respins la interviu.

Probabil ca ar trebui sa ma gandesc serios sa lucrez in domeniu, dar ca bugetar.

Dar oricat as lua la proba de examen in cadrul concursului,  cica nu se poate trece de interviu fara  pile, rudenie  sau spaga. Posted Image  
Cred ca cersetor ratat sau puscarias scrie pe mine!

Edited by redmartian, 06 August 2020 - 16:53.


#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
GHENION!

 redmartian, on 06 august 2020 - 16:55, said:

Probabil ca ar trebui sa ma gandesc serios sa lucrez in domeniu, dar ca bugetar.
Statul roman nu are nevoie de absolventi de gheografie, fie ei si cu master.
Nu te angajeaza nimeni in "domeniu".

Edited by tioopedi, 06 August 2020 - 16:58.


#14
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020

 tioopedi, on 06 august 2020 - 16:57, said:

GHENION!

Statul roman nu are nevoie de absolventi de gheografie, fie ei si cu master.
Nu te angajeaza nimeni in "domeniu".


Tu de ce simti nevoia sa-mi pui sare pe rana?
Tii neaparat sa ma deprimi si mai tare, pana ajung sa ma sinucid?
Nu intelegi ca nici Mega Image-ul nu ma angajeaza?


Ce ai face daca ai fi in locul meu acum?

De fapt, de unde stii ca nu o sa ajungi si tu  fara loc de munca si neangajabil?

Doar stii ce curva mare e capitalismul asta romanesc - azi esti pe cai mari, maine ajungi in strada!

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 tioopedi, on 06 august 2020 - 16:39, said:

Parintii NU sunt sa sustina financiar copilul major in timpul facultatii.
Exista o prevedere legala in privinta pensiei alimentare.

Codul civil, articolul 499 aliniatul 3 te contrazice si nu are legatura cu pensia alimentara decat prin faptul ca parintii sunt obligati solidar sa intretina copilul.

#16
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Te angajeaza.
In CV, renunti la expunerea licentelor dobandite. Renunti chiar si la diploma de bacalaureat.
La studii treci doar Liceu.
Faci un CV identic cu al oricarui alt dorel.

 AlexEn, on 06 august 2020 - 17:09, said:

Codul civil, articolul 499 aliniatul 3 te contrazice si nu are legatura cu pensia alimentara decat prin faptul ca parintii sunt obligati solidar sa intretina copilul.

Quote

Părinții sunt obligați să îl întrețină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăși vârsta de 26 de ani.
Cu ce anume ma contrazice?
Sa nu fim mai catolici decat papa de la roma.
Intretinere, nu inseamna vinderea organelor vitale.
E Student? Bravo lui. Usa casei parintesti este deschisa. La fel si polonicul de ciorba zilnica.
Vrea vacanta la mamaia? Nu cred ca este obligatia parintilor.
Legislatia prevede exprex o suma anume datorata de parintele care are deja o pensie alimentara.
In rest nu prevede absolut nici un leu pentru faptul ca respectivul e student.

Edited by tioopedi, 06 August 2020 - 17:18.


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Nici nu s-a pus problema de asa ceva, ci de intretinere. Intretinere inseamna sa ii asigure traiul zilnic. Tu singur ai scris cu manuta ta ca NU sunt obligati sa sustina financiar copilul.
Daca te refereai la distractii sau altceva in afara de cazare, mancare si acces la studii atunci spune asa. In plus ai mai si mentionat pensia alimentara.

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 redmartian, on 06 august 2020 - 16:55, said:

Nu stiu ce facultati ati facut voi, dar  pe mine nu ma angajeaza nimeni din cauza facultatii umaniste si din cauza ca am masterat in curs.  

M-am putut angaja  si munci numai  cand am facut pauza intre facultate si masterat.  
Si am lucrat in vreo 7 locuri de munca la privat, si in IT (pe QA Testing), si cu carca, si la caserie, si la paza, si  la supermarket, si la back-office si call-center.
Acum ca sunt in anul 2 de masterat nu ma mai primeste nimeni.  Posted Image

Pana si la Mega Image, Glovo, KFC, McDonald's, Carrefour, Profi si Kaufland sunt respins la interviu.

Probabil ca ar trebui sa ma gandesc serios sa lucrez in domeniu, dar ca bugetar.

Dar oricat as lua la proba de examen in cadrul concursului,  cica nu se poate trece de interviu fara  pile, rudenie  sau spaga. Posted Image  
Cred ca cersetor ratat sau puscarias scrie pe mine!

S-au schimbat atat de mult sansele de angajare fata de cand ai intrat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate