Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pesteri amenajate din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Edi, pare că e mai mult nisip, cel puţin aşa se vede din poze. Şi dacă ei au mers desculţi, atunci şi noi o vom face, chiar dacă or mai fi şi pietre.
Şi la urma urmei, pe prundul gârlei cum era, când eram în vacanţele şcolare la bunici ? Era plin de pietre. În cheile Băniţei e parfum !
Bine, am putea să ne luăm pantofii de plajă pe care-i cărăm mereu după noi în Grecia, dar nu prea cred că o s-o facem.
Ne mai gândim. Măcar să ajungem pe-acolo ...

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 August 2020 - 13:58.


#20
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Pestera Ponicova si Pestera Veterani din cazanele Dunarii.

View PostOvidiuNS, on 16 august 2020 - 13:54, said:

Edi, pare că e mai mult nisip, cel puţin aşa se vede din poze. Şi dacă ei au mers desculţi, atunci şi noi o vom face, chiar dacă or mai fi şi pietre.
Şi la urma urmei, pe prundul gârlei cum era, când eram în vacanţele şcolare la bunici ? Era plin de pietre. În cheile Băniţei e parfum !
Bine, am putea să ne luăm pantofii de plajă pe care-i cărăm mereu după noi în Grecia, dar nu prea cred că o s-o facem.
Ne mai gândim. Măcar să ajungem pe-acolo ...

Sănătate şi tcb !

recomand slapi/sandale/pantofi de apa, nu pentru pietre ci pentru cioburi, ca doar traim in Romania

#21
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007

View Postzadada, on 17 august 2020 - 09:15, said:

Pestera Ponicova si Pestera Veterani din cazanele Dunarii.

Pestera Veterani este de fapt o grota.
E draguta, dar nu o poti numi pestera.

#22
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View PostBrainie, on 14 august 2020 - 07:51, said:

„Ieșirea” Ăźn calea ferată e (sau ar trebui să fie) Ăźnchisă. Legal se iese pe unde se intră.

Cheile Băniței ? Din cĂąte am văzut eu poți intra doar cu barca sau Ăźnot (nu știu dacă sunt praguri, minicascade etc). Dar din poze e spectaculos pe acolo.

Tocmai ce am fost in zona saptamana trecuta, Cheile Banitei, desi scurte (100-200 de metri maxim) sunt ca si formatiune si aspect cele mai spectaculoase din tara, parerea mea. Se merge prin apa mica care in punctul maxim ajunge pana la genunchi. Nu e nevoie nici de barca nici de cunostinte de inot, ci doar niste papuci cauciucati pentru protectia talpii si aderenta.

Pestera Bolii a fost alta surpriza placuta, mai frumos amenajata si luminata decat multe alte pesteri de pe la noi, cu podete luminate si toate cele. Pestera in sine nu e spectaculoasa in vreun fel aparte, nu are acele formatiuni celebre de stalactite si stalacmite precum Pestera Ursilor de exemplu, insa faptul ca este strabatuta de un curs de apa o face destul de inedita

#23
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Acum 2 saptamanai in Cheile Banitei.
Apa mica, curata, cheile superbe, am intrat cu sandalele dar erau adulti si copii desculti.

Attached Files


Edited by valentinag, 01 September 2020 - 08:50.


#24
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Noi n-am mai fost. Trebuia să mergem marţea trecută, adică exact acum o săptămână. Din păcate şi luni şi marţi (cele 2 zile în care puteam să facem turism) era vreme nasoală cam peste tot în zonă. Adică şi la Petroşani, şi la Peştera Bolii, şi la Obârşia Lotrului, şi la Rânca, şi la Novaci. Noroc că luni a fost frumos pe Clisura Dunării şi în prima jumătate a zilei la Izbucul Bigăr, aşa că am făcut o excursie la Bigăr şi apoi pe Clisură până la Mânăstirea Mraconia, iar marţi am venit direct la Bucureşti (am stat 3 nopţi lângă Tg. Jiu).

Cheile Băniţei seamănă foarte mult cu Cheile Corcoaia, care sunt mult mai cunoscute. Oricum, spre ruşinea mea, eu nu am ştiut cum arată cheile Băniţei până nu a pus poze Nickro. Mulţumesc Nickro !


Sănătate şi tcb !

#25
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

View PostOvidiuNS, on 01 septembrie 2020 - 15:39, said:

Noi n-am mai fost. Trebuia să mergem marţea trecută, adică exact acum o săptămână. Din păcate şi luni şi marţi (cele 2 zile în care puteam să facem turism) era vreme nasoală cam peste tot în zonă. Adică şi la Petroşani, şi la Peştera Bolii, şi la Obârşia Lotrului, şi la Rânca, şi la Novaci. Noroc că luni a fost frumos pe Clisura Dunării şi în prima jumătate a zilei la Izbucul Bigăr, aşa că am făcut o excursie la Bigăr şi apoi pe Clisură până la Mânăstirea Mraconia, iar marţi am venit direct la Bucureşti (am stat 3 nopţi lângă Tg. Jiu).

Cheile Băniţei seamănă foarte mult cu Cheile Corcoaia, care sunt mult mai cunoscute. Oricum, spre ruşinea mea, eu nu am ştiut cum arată cheile Băniţei până nu a pus poze Nickro. Mulţumesc Nickro !


Sănătate şi tcb !

Sa nu le ratati!  Pentru gustul meu Pestera Bolii este prea amenajata/artificiala, amfost dezamagita, insa domnul de la pestera (un fost salvator monta,ii multumesc si acum) ne-a trimis in Cheile Banitei si surpriza placuta a compensat cu dezamagirea de la pestera. De obicei ma documentez despre locuri dar de data asta surpriza a fost maxima dar prea scurta :).

#26
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postshefa, on 15 septembrie 2020 - 00:09, said:

... Pentru gustul meu Pestera Bolii este prea amenajata/artificiala ...

Nu este o peşteră "frumoasă", în sensul că nu prea are concreţiuni. Dar tocmai amenajarea o face inedită. Merită a fi vizitată, zic eu.
Bine, în combinaţie cu Cheile Băniţei deja vorbim de o excursie superbă, fie că o faci dinspre Haţeg, fie că dinspre Petroşani. Iar ziua se poate completa cu alte obiective din zona Haţegului, sau din Valea Jiului ori Transalpina.


Sănătate şi tcb !

#27
RoDP

RoDP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.05.2006
În Mehedinți sunt foarte multe peșteri, frumoase, spectaculoase, dar niciuna nu e cu ghid sau cu traseu amenajat, cu excepția Peșterii Veterani cu acces de pe Dunăre, din dreptul Cazanelor, dar e mai mult . Din câte știu în unele se poate intra în anumite condiții ( când nu sunt pline de apă ), dar pe propria răspundere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate