Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Google Pixel 4a (5G)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#19
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@carmenclara1, poti sa ne dai mai multe detalii Posted Image ? In special pe partea de display si baterie mai intereseaza. La vechile Pixel-uri display-urile aveau luminozitatea maxima destul de redusa fata de alte telefoane.

Pe ce considerente ai alex Pixel 4A 5G fata de Pixel 5 ?

#20
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Posteminemscu, on 01 decembrie 2020 - 11:46, said:

Am comandat eu recent un Pixel 5. A durat 8-9 zile de la plasarea comenzii pana la livrare.

Imi spui te rog ce curier ti-a livrat in Romania coletul ? Is curios daca este tracking odata ce a intra in tara.
Merci

Intre timp aruncai un ochi pe site-ul Amazon, si pe pagina Pixel 4a 5G zice ca intra pe stock pe 6 decembrie. De aici si delay-ul de dispatch cred.

#21
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postlaurcj, on 02 decembrie 2020 - 11:48, said:

@carmenclara1, poti sa ne dai mai multe detalii Posted Image ? In special pe partea de display si baterie mai intereseaza. La vechile Pixel-uri display-urile aveau luminozitatea maxima destul de redusa fata de alte telefoane.
legat de display luminozitatea e mai buna ca la generatiile anterioare, doar ca inca nu e acolo in varf/top (hint samsung)
legat de bvaterie il am de prea putin timp si l-am folosit prea putin pentru a putea emite o opinie pertinenta. am sa revin cand am o parere formata.

View Postlaurcj, on 02 decembrie 2020 - 11:48, said:

Pe ce considerente ai ales Pixel 4A 5G fata de Pixel 5 ?
4A 5G e gandit pe post de daily driver. deci primeaza costul.

#22
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Am mai intalnit exprimarea asta in reviews vazute recent - "daily driver". Sa inteleg ca lumea are in general si un telefon de duminica :))) ?

#23
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu imi dau seama daca faci misto sau vorbesti serios !?!

deobicei e vorba de persoane, care au mai multe telefoane si doresc sa evidentieze, cel pe care il folosesc in mod constant

#24
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Nu faceam misto deloc.
Si eu am folosit multa vreme doua telefoane, sau chiar 3 simultan cand lucram la Voda si pe atunci dual sim erau raritati. Dar tot timpul le foloseam la fel de mult, nu aveam unul mai folosit decat celalalt.

Uitandu-ma recent la reviews pe youtube am tot auzit termenul asta si am crezut ca e folosit exclusiv de vloggeri. Nu ma asteptam sa intre in vocabularul nostru.
https://www.quora.co...-a-daily-driver

#25
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006

View Postalexneo, on 02 decembrie 2020 - 13:42, said:

Imi spui te rog ce curier ti-a livrat in Romania coletul ? Is curios daca este tracking odata ce a intra in tara.
Merci

Intre timp aruncai un ochi pe site-ul Amazon, si pe pagina Pixel 4a 5G zice ca intra pe stock pe 6 decembrie. De aici si delay-ul de dispatch cred.

ups. ai tracking permanent, nu doar in tara, atat pe site-ul/ aplicatia amazon cat si pe ups.

#26
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
399 Euro la Saturn/MediaMarkt

https://www.saturn.d...5g-2680265.html
https://www.mediamar...im-2680265.html

#27
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Mi-a venit și mie jucăria de vreo câteva zile. Sa las câteva impresii:
* Îmi place foarte mult cum se simte în mînă. Prefer oricând bio resin față de sticla care e acum pe toate telefoanele.
* Nu îmi prea place însă că sticla iese puțin deasupra frame-ului. Mi se pare că marginile lăsate expuse se pot ciobi foarte ușor. Trebuie husă dpmdv. Nu știu cum de nu e menționat acest aspect in reviews.
* E un pic cam mare pentru mine. Cred că 5-ul mi-ar fi plăcut mai mult.
* Ecranul foarte ok. Nu simt lipsa unui refresh rate mai mare. Am butonat și un Xiaomi Mi10t Pro cu al sau ecran de 144hz și nu m-a dat deloc pe spate. Ce e drept nici nu joc absolut nimic pe telefon.
* Tot la capitolul ecran, nu mă deranjează flickering la luminozitate scăzută. Citisem aici pe forum prima oara despre PWM și ecranele OLED și apoi m-am documentat ingrijorat pe net. Cică are și asta, but whatever, non isue for me.
* Bateria tine, bine... Nu am reușit să cobor sub 30%
* Android vanilla e fain dar cam chel. App drawer ăla de îl tragi de deasupra nu are nimic util. De exemplu nu are button pentru blue light filter. Lipsesc alte chestii care sunt standard pe orice telefon entry level de la Samsung, cum ar fi wifi calling sau Dolby Atmos.
* Telefonul este foarte responsive overall. Totul se deschide instant. Și integrarea AI de la Google în orice aplicație, de la mail pina la camera foto, se simte. Parca ai propriul asistent personal de buzunar.

Overall, achiziție meritată. Și nici n-am ajuns sa zic ceva de camera execelentä.


#28
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
legat de wifi calling
Attached File  Screenshot_20201213-225955.png   430.09K   93 downloads


#29
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004

View Postcarmenclara1, on 14 decembrie 2020 - 00:02, said:

legat de wifi calling
Attachment Screenshot_20201213-225955.png


Păi e frumos? ;)

#30
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postalexneo, on 13 decembrie 2020 - 22:41, said:


Overall, achiziție meritată. Și nici n-am ajuns sa zic ceva de camera execelentä.

Display-ul cum ti se pare ? Culorile sunt ok ? Are luminozitate suficienta ziua, cand e soare afara ?

De unde l-ai achizitionat ?

#31
odob

odob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.02.2008
L-am comandat și eu de pe Mediamarkt DE, fac upgrade de la 2xl. Am avut două cupoane și a ieșit la 384,67 EUR, doar că trebuie să aștept probabil până săptămâna viitoare să mi-l aducă cineva in România.

#32
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postlaurcj, on 14 decembrie 2020 - 14:29, said:



Display-ul cum ti se pare ? Culorile sunt ok ? Are luminozitate suficienta ziua, cand e soare afara ?

De unde l-ai achizitionat ?

Acum scriu de pe el de sub soarele de decembrie. Îmi pare ok. Funcțional, deși se poate și mai bine.
Culorile arata foarte bine in schimb. Mult mai fain decât ce am văzut pe Samsung.

Luat de pe Amazon UK.

#33
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Am avut ocazia sa incerc in sfârșit portrait cu night sight, și pot să zic că sunt utterly impressed. Flawless, culori, sharpness, bokeh, tot tacâmu'

Edited by alexneo, 17 December 2020 - 23:04.


#34
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Up there with the best.
https://www.wired.co...t-camera-phones
Daca aveam și o cameră telephoto la Pixel eheee...
Pe de altă parte, daca anul viitor Google face upgrade de senzori, ar trebuie sa rupă tot.

#35
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008
a aparut telefonul pe stoc si la pcgarage ...dar cu 1000 de lei mai scump fata de pretul din Germania (mediamarkt)

#36
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postalexneo, on 20 decembrie 2020 - 13:54, said:

...
Pe de altă parte, daca anul viitor Google face upgrade de senzori, ar trebuie sa rupă tot.

De anul viitor Google se va axa pe segmentul medium.
Ei sunt actionari si la HMD (telefoane Nokia).

Edited by breitner, 24 December 2020 - 13:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate