Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Unde sa emigrez ca asistent medical ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
US of A, mai intrebi?

#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 alex244, on 05 august 2020 - 14:50, said:


Pentru ca la stat sunt toate posturile ocupate mai mereu si nu mai au nevoie de personal ca au " suficient " asa ca singura solutie pentru multi ramane privatul, deci numar mare de asistenti si numar mic de locuri disponibile, de aici si salariile mici.


De ce nu scot spitalele posturi, mai exact?

Si atunci, daca sunt suficienti sau mai multi decat locurile dispconibile, de ce se mai formeaza?

#39
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 aaaa4567, on 05 august 2020 - 15:39, said:

De ce nu scot spitalele posturi, mai exact?

Si atunci, daca sunt suficienti sau mai multi decat locurile dispconibile, de ce se mai formeaza?

Adevarul este ca nu este suficient personal medical, nici doctori, nici asistenti si nici infirmieri... nu se scot posturi pentru ca " nu sunt bani " .

Edited by alex244, 05 August 2020 - 15:47.


#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 cattavencu, on 05 august 2020 - 13:14, said:


V-ati batut joc de ei, prin voturile din ultimii 30 de ani - si de voi, si pana la urma de noi toti - ce-ai fi vrut sa rasara? Asta ati semanat!

noup! aici a fost o complicitate intre politicieni si lucratorii medicali in defavoarea cetateanului. primii nu le-au dat salarii normale pe principiul ca ei nu stau numai in banii din salar, cei din urma au facut ciocu' mic fiindca stiau ca daca fac scandal statul n-are bani sa-i plateasca cat scot ei ciubuc (cei ajunsi la cascaval) si destul de probabil daca se apuca de facut scandal si fac astfel incat statul sa le dea salarii o sa le trimita si ceva controale sa starpeasca spaga. si uite asa s-au creat feudele in medicina romaneasca cu consecintele care le stim cu totii...

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 cattavencu, on 05 august 2020 - 13:14, said:



Iti e vreun doctor sau asistent dator cu ceva???

De ce ti-ar fi?
Militarii iti sunt datori tie sa mearga sa lupte si sa apere tara in caz de razboi?

De ce ti-ar fi?

#42
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Nu stiu in alte tari,dar pt Uk dupa calculele tale(octombrie curent )esti la ,,gaurica,,/risc!    Ai calificare/limba zici ca o mesteci.  Ceva bani si curaj.   Nu stiu daca as aplica din Ro pt un post(orice fel de post) de munca.  Ca ai ceva % minus la ora/zi/saptamana/4 saptamani! Dar stii cum trece timpul?? Nici macar nu sesizezi ca acum ai 23 si peste vreme ai 28 cu familie si regrete. Fa ce vrei ,ma tata!!

#43
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 cattavencu, on 05 august 2020 - 12:51, said:

Suma de 5 mii de lei e un rahat, o bataie de joc. Si e cu sporuri! Adica bataia de joc e si mai mare.

din ce ai scris inteleg ca esti foarte frustrat si suparat pe tiganet, pe lepre doctori cu feude, pe faptul ca se dau spagi si mai ales pe faptul ca in Romania un asistent medical nu este considerat intruparea lui Dumnezeu pe pamant la care sa se inchine toata populatia. Dar ce vina au restul romanilor care nu se incadreaza in frustrarile tale? In plus sa compari salarii din Spania cu cele din Romania este o prostie, fiecare alege sa traiasca unde vrea sau unde poate.

 myshyk, on 05 august 2020 - 13:09, said:

Daca mai ai prieteni rude, cu aceeasi mentalitate, ia-i/ia-le cu tine. Macar atata multumire  sa avem si noi, astia care ramanem, dupa cazurile de dezertare din medicina la aparitia pericolulul de pandemie. Ca pleaca si viitorii dezertori.

nu cred ca poate sa inteleaga ce i-ai scris.

Edited by cristalqw, 05 August 2020 - 20:02.


#44
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 cristalqw, on 05 august 2020 - 20:01, said:

din ce ai scris inteleg ca esti foarte frustrat si suparat pe tiganet, pe lepre doctori cu feude, pe faptul ca se dau spagi si mai ales pe faptul ca in Romania un asistent medical nu este considerat intruparea lui Dumnezeu pe pamant la care sa se inchine toata populatia. Dar ce vina au restul romanilor care nu se incadreaza in frustrarile tale? In plus sa compari salarii din Spania cu cele din Romania este o prostie, fiecare alege sa traiasca unde vrea sau unde poate.



nu cred ca poate sa inteleaga ce i-ai scris.

Am inteles perfect ceea ce a zis domnu' respectiv, se pare ca voi nu puteti sa intelegeti de ce foarte multi tineri doresc sa plece in afara, as sta sa-ti explic toate motivele mele dar ar fi pierdere de timp, "patrioti" d'astia ca voi nu vor putea intelege vreodata.

#45
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adevarul este ca aceasta noua generatie "terase, baruri, restaurante" e pe departe cea mai inculta si nepregatita sa-si castige existenta prin munca. Pentru ca desi nativ sunt cu mult mai inteligenti decat vechile generatii, acest lucru nu poate compensa lipsa nivelulul  de cultura generala si indemanarea de care au dat dovada fostele generatii de tineri,. Cel putin in Romania. Atunci cand idealul tau in viata nu e  sa-ti realizezi singur nivelul de viata pe care ti-l doresti, indiferent de conditii, ci s-o stergi cat mai repede  la "cainii cu covrigi in coada", esti de plans.
Si nu, n-ai inteles nimic. Pregatirea superioara nu-ti permite sa intelegi lucrurile elementare, cele de la baza vietii.
Ca de exemplu mandria de a vorbi si scrie corect in limba romana, chiar daca se anunta disparitia ei in cel mai scurt timp, in favoarea "romglezei".

Edited by myshyk, 05 August 2020 - 20:49.


#46
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 alex244, on 05 august 2020 - 20:16, said:


Am inteles perfect ceea ce a zis domnu' respectiv, se pare ca voi nu puteti sa intelegeti de ce foarte multi tineri doresc sa plece in afara, as sta sa-ti explic toate motivele mele dar ar fi pierdere de timp, "patrioti" d'astia ca voi nu vor putea intelege vreodata.

Imi pare sa te anunt ca ce am scris era pentru cattavencu si ma astept ca el sa imi raspunda.
Faptul ca esti foarte convins ca eu nu inteleg de ce multi pleaca afara si ma consideri "patriot" imi spune ca frustrarea ta personala mi-ai pus-o mie in carca aiurea fara sa ai vreun habar.

In plus, asistentii medicali nu sunt cine stie nici in Romania nici unde vei pleca tu. Au un rol, sunt o rotita intr-un sistem, nimic mai mult.

#47
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 myshyk, on 05 august 2020 - 20:46, said:

Adevarul este ca aceasta noua generatie "terase, baruri, restaurante" e pe departe cea mai inculta si nepregatita sa-si castige existenta prin munca. Pentru ca desi nativ sunt cu mult mai inteligenti decat vechile generatii, acest lucru nu poate compensa lipsa nivelulul  de cultura generala si indemanarea de care au dat dovada fostele generatii de tineri,. Cel putin in Romania. Atunci cand idealul tau in viata nu e  sa-ti realizezi singur nivelul de viata pe care ti-l doresti, indiferent de conditii, ci s-o stergi cat mai repede  la "cainii cu covrigi in coada", esti de plans.
Si nu, n-ai inteles nimic. Pregatirea superioara nu-ti permite sa intelegi lucrurile elementare, cele de la baza vietii.
Ca de exemplu mandria de a vorbi si scrie corect in limba romana, chiar daca se anunta disparitia ei in cel mai scurt timp, in favoarea "romglezei".

Abia astept sa o sterg cat mai repede Posted Image Posted Image  

 cristalqw, on 05 august 2020 - 20:56, said:

Imi pare sa te anunt ca ce am scris era pentru cattavencu si ma astept ca el sa imi raspunda.
Faptul ca esti foarte convins ca eu nu inteleg de ce multi pleaca afara si ma consideri "patriot" imi spune ca frustrarea ta personala mi-ai pus-o mie in carca aiurea fara sa ai vreun habar.

In plus, asistentii medicali nu sunt cine stie nici in Romania nici unde vei pleca tu. Au un rol, sunt o rotita intr-un sistem, nimic mai mult.

Da domnul inginer sef, stiu ca asistentii medicali nu sunt apreciati in Romania, de asta si plec curand, nu mai am ce cauta aici.

Edited by alex244, 05 August 2020 - 21:40.


#48
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 alex244, on 05 august 2020 - 21:39, said:

Abia astept sa o sterg cat mai repede Posted Image Posted Image  


Da domnul inginer sef, stiu ca asistentii medicali nu sunt apreciati in Romania, de asta si plec curand, nu mai am ce cauta aici.
Vezi ca omul e deja frustrat pe cei tineri, cum nu mai e dansul. Am inteles ca e trecut bine de 70 de ani dar intelepciunea l-a ocolit. Nu il mai aţâţa ca poate da cu PC-ul de pamant prin casa. Il stie lumea bine, e numai cu critica mereu pe aici. Aceasta manifestare este foarte des intalnita la varstnici. Poate asa trebuie sa fie, poate asa involueaza firesc sau natural o parte din oameni cu trecerea timpului si nu ar trebui sa-l judecam. Hai sa dam noi dovada de oameni faini :)

#49
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"terase, baruri, restaurante"?  Restul, vă rămâne ceva nebulos, de neinteles. E de bine.
Iar chestia cu "il stie lumea", mi se pare o lauda. Pentru ca nu e cazul tau spre exemplu. Care asa cum am scris, nu intelegi nimic, daca nu curge, sau nu are bas.. Spre exemplu, notiunea de "atac la persoana", care poate fi "premiata cu puncte. Asa ca, mai puneti putin creieril si la alta munca decat "terase, baruri, restaurante".

Edited by myshyk, 06 August 2020 - 07:37.


#50
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 cristalqw, on 05 august 2020 - 20:01, said:

din ce ai scris inteleg ca esti foarte frustrat si suparat pe tiganet, pe lepre doctori cu feude, pe faptul ca se dau spagi si mai ales pe faptul ca in Romania un asistent medical nu este considerat intruparea lui Dumnezeu pe pamant la care sa se inchine toata populatia. Dar ce vina au restul romanilor care nu se incadreaza in frustrarile tale? In plus sa compari salarii din Spania cu cele din Romania este o prostie, fiecare alege sa traiasca unde vrea sau unde poate.



nu cred ca poate sa inteleaga ce i-ai scris.

Fata de ce am bolduit eu acolo sunt frustrati, nemultumiti o gramada de oameni, incl. medici tineri care nu sunt invatati si lasati sa profeseze in ritmul firesc (rezidenti etc). Nu ti se pare normal? De ce nu as avea dreptul sa fiu frustrat ca mi se ia un drept?

Pentru medicii tineri - dreptul de a fi invatat de un superior care are in fisa postului sarcina de a ma invata. Dreptul de a fi tratat civilizat, nu ca pe o feuda. De a nu opera in numele altuia, pentru a-i face cazuistica etc etc. (e si ilegal, dar se petrec multe ilegalitati, asa ca...)
Pentru pacienti - dreptul de a fi tratat de personal calificat, de a nu ajunge la mana unui medic dumnezeu
Pentru asistenti - dreptul de a fi anagjat meritocratic, transparent, dreptul de a nu depinde de medci sefi dumnezei.
Pentru toti din sistemul medical - dreptul de a fi tratat omeneste si cu respectd e pacienti (sunt cunoscute agresiunile la care se refera, in breasla - iti spune unul care a lucrat ca rezident, printre medici)

Sigur, toti acestia au si indatoriri, dar cand ani de zile nu ti se respecta drepturile...

Restul romanilor sunt doar partial de vina ca au tolerat complice acesta stare de fapt (cum au tolerat-o si medicii, de altfel - acestia fiind de vina inca in mai mare parte dpdv asta de vedere, caci era vorba de jobul lor), o buna parte neplatindu-si asigurarile, ori platind la nivel minimalist dar avand asteptari maxime... Sigur ca multi sunt si victime, cand vine vorba sa fie tratati.

Deci: sunt nemultumit, nu pot rezolva nimic, plec. E simplu si e singura cale rezonabila. ce ai vrea sa fac, sa raman? Pentru ce? Ah, da, ca sa profit, la un moment dat, cand pot. Asa se si explica de ce au ramas cei care au ramas... Volumul de munca e unul mare sau foarte mare (daca  e sa iei in serios profesia), stresul deseori la fel, de ce si-ar sacrifica cineva anii pentru un popor cam ingrat? Cel mai demn si inspirat e sa pleci.

Edited by aaaa4567, 06 August 2020 - 12:30.


#51
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 neks, on 05 august 2020 - 21:56, said:

Vezi ca omul e deja frustrat pe cei tineri, cum nu mai e dansul. Am inteles ca e trecut bine de 70 de ani dar intelepciunea l-a ocolit. Nu il mai aţâţa ca poate da cu PC-ul de pamant prin casa. Il stie lumea bine, e numai cu critica mereu pe aici. Aceasta manifestare este foarte des intalnita la varstnici. Poate asa trebuie sa fie, poate asa involueaza firesc sau natural o parte din oameni cu trecerea timpului si nu ar trebui sa-l judecam. Hai sa dam noi dovada de oameni faini Posted Image

Nu sunt asa activ pe forum, dar da, nu am stat sa imi bat capul prea mult cu el, e un exemplu de asa NU pentru noi toti cei care imbatranim, Posted Image

 aaaa4567, on 06 august 2020 - 12:27, said:

Fata de ce am bolduit eu acolo sunt frustrati, nemultumiti o gramada de oameni, incl. medici tineri care nu sunt invatati si lasati sa profeseze in ritmul firesc (rezidenti etc). Nu ti se pare normal? De ce nu as avea dreptul sa fiu frustrat ca mi se ia un drept?

Pentru medicii tineri - dreptul de a fi invatat de un superior care are in fisa postului sarcina de a ma invata. Dreptul de a fi tratat civilizat, nu ca pe o feuda. De a nu opera in numele altuia, pentru a-i face cazuistica etc etc. (e si ilegal, dar se petrec multe ilegalitati, asa ca...)
Pentru pacienti - dreptul de a fi tratat de personal calificat, de a nu ajunge la mana unui medic dumnezeu
Pentru asistenti - dreptul de a fi anagjat meritocratic, transparent, dreptul de a nu depinde de medci sefi dumnezei.
Pentru toti din sistemul medical - dreptul de a fi tratat omeneste si cu respectd e pacienti (sunt cunoscute agresiunile la care se refera, in breasla - iti spune unul care a lucrat ca rezident, printre medici)

Sigur, toti acestia au si indatoriri, dar cand ani de zile nu ti se respecta drepturile...

Restul romanilor sunt doar partial de vina ca au tolerat complice acesta stare de fapt (cum au tolerat-o si medicii, de altfel - acestia fiind de vina inca in mai mare parte dpdv asta de vedere, caci era vorba de jobul lor), o buna parte neplatindu-si asigurarile, ori platind la nivel minimalist dar avand asteptari maxime... Sigur ca multi sunt si victime, cand vine vorba sa fie tratati.

Deci: sunt nemultumit, nu pot rezolva nimic, plec. E simplu si e singura cale rezonabila. ce ai vrea sa fac, sa raman? Pentru ce? Ah, da, ca sa profit, la un moment dat, cand pot. Asa se si explica de ce au ramas cei care au ramas... Volumul de munca e unul mare sau foarte mare (daca  e sa iei in serios profesia), stresul deseori la fel, de ce si-ar sacrifica cineva anii pentru un popor cam ingrat? Cel mai demn si inspirat e sa pleci.

Din pacate aveti  dreptate, cam asta e situatia si cam asta este solutia pentru multi, din fericire daca pot spune asa situatia usor usor se imbunatateste si in Romania doar ca dupa parerea mea va fi un proces de lunga durata, cred ca in ~20 de ani sa zicem ca situatia va fi acceptabila si aici daca nu se intampla ceva neprevazut pana atunci.

Ca idee, pe strada unde locuiesc s-a astupat in sfarsit o groapa veche de cel putin 23 de ani ( adica cam de cand m-am nascut eu ) deci lucrurile merg spre bine doar ca foarte greu Posted Image

#52
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 alex244, on 05 august 2020 - 13:54, said:

Multumesc de incurajare, ii inteleg frustrarea domnului oarecum si sunt constient ca si in Romania se poate duce o viata buna d.p.d.v financiar si atat, dar nu in domeniul meu. Posted Image

am boldat si marit cuvintele cheie, care ii amagesc pe cei mai multi sa ramana intre Carpati, desi ideal ar fi sa isi petreaca partea de viata activa si productiva in alte parti, pe alti bani, fara sa hraneasca lepre si corupti cu taxele lor (chiar daca sunt mai mari afara), iar aici sa se retraga doar spre a admira spectacolul social infect bugetaro-melteano-tiganesc, precum si zbaterile de tip borderline ale acestei societati false pana pana la os.

Totul in tara asta e o smulgere de par din cap, un teatral dat cu curul de pamant, ambele manifestari fiind false pana la ridicol, caci de fapt pe fiecare - individual luat - il doare fix in cur de toti semenii din juru-i.

Si culmea e ca are dreptate sa i se rupa de toate existentele celor din jurul sau.

E haios sa vezi, atunci cand se intampla o tragedie, o nenorocire, incepe o asidua cautare de ALTI vinovati, si asta in timp ce fiecare e o lepra nenorocita, de-l iei la bani marunti. Ok, nu 100%, ci 80%.

Imaginea meltenismului acestui neam o puteti admira pe litoral, intre iunie-septembrie, anual. Niste tarani cu colb in buletin (pacat ca nu mai are file) amestecati cu niste curve delasatoare, meritandu-se unii pe altii cu varf si indesat.

Vara este perioada de supurare a acestui neam. Rana: litoralul.

Edited by cattavencu, 06 August 2020 - 13:28.


#53
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 aaaa4567, on 06 august 2020 - 12:27, said:

Fata de ce am bolduit eu acolo sunt frustrati, nemultumiti o gramada de oameni, incl. medici tineri care nu sunt invatati si lasati sa profeseze in ritmul firesc (rezidenti etc). Nu ti se pare normal? De ce nu as avea dreptul sa fiu frustrat ca mi se ia un drept?


Cred ca lui i se par normalitati. Nu pare revoltat de ce-am enumerat eu acolo - doctori pe feude, spagi etc.

Cum ar putea cineva, doritor sa traiasca o viata corecta, sa nu fie revoltat de asa ceva?

Poate doar daca e parte a problemei.

Edited by cattavencu, 06 August 2020 - 13:35.


#54
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Am plecat de 1 an si jumate ca medic in UK si nu regret deloc.
In tzara era o mizerie. Nu ca aici totul e minunat, departe, dar daca esti inteligent si muncesti poti duce o viata incomparabila cu Romania, din multiple puncte de vedere.
Romania e frumoasa sa mergi sa o vizitezi si sa iti vezi eventual familia/prietenii, dar nu ca sa muncesti sau  sa ai treaba cu statul.

Edited by In_sunetul_muzicii, 06 August 2020 - 13:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate