Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Casa / anexa gospodareasca situata pe extravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
randomnamehello

randomnamehello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 29.03.2017
Salutare ! Am gasit un anunt de vanzare. Este vorba despre o anexa gospodareasca ( casa defapt ) situata pe un teren extravilan, la un pret "suspect" de mic - 52000 euro, situata pe un teren extravilan de 500m2, construita cu autorizatie. Casa e constructie 2019, arata foarte bine si este doar la 5-10 minute distanta de orasul Iasi, intr-o zona buna unde preturile la duplexuri sar de 80000 euro.
Oferta este oarecum tentanta insa situatia fiind una usor dubioasa, imi este frica de o eventuala teapa. Exista riscul ca primaria sa dispuna demolarea constructiei ? Vanzatorul zice ca terenul va intra in intravilan destul de curand, si ca se va putea face schimbare de destinstie a spatiului din anexa in casa.
Am un bad vibe in legatura cu anuntul ai nu stiu ce sa fac. La pretul asta gasesti numai apartamente de 2 camere situate la "porumb".
Pareri ?
Multumesc !

#2
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Deja pute,vanzatorul vrea banii pe -o sa fie trecut in intravilan,cu beneficiile aferente...Eu zic ca vanzatorul cauta giscan......

#3
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Nu pute nimic .
De ceva ani , intratul in intravilan nu mai este o problema .
Ba chiar stiu o comuna care , prin hotarare de CL a bagat in intravilan aproape toata suprafata comunei - inclusiv cea agricola .
Si au si interes in acest sens , impozitele sunt mai mari pentru intravilan decat pentru extravilan .

#4
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Imposibil. Autorizatia de constructie pentru spatii de locuit se emite doar in baza unui proiect. Pe terenurile extravilane se permit doar constructii provizorii. Ma indoiesc ca are autorizatie, iar daca are, ma indoiesc ca e obtinuta pe bune sau ca a construit conform ei.
Exista urmatoarele variante posibile:
a. primaria poate obliga la demolarea constructiei
b. primaria poate obliga la intrarea in legalitate si la plata unei amenzi (zdravene). Intrarea in legalitate presupune::
-trecerea terenului din extravilan in intravilan - presupune PUZ (adica vreo 10-20 k euro, functie de cum vor ei sa fie facut - proiect, cat de mare este zona etc)
-intrarea in legalitate a constructiei - se cere expertiza ISC si autorizatie de constructie. Daca expertiza spune ca este construit fara a se tine cont de normative.... remedieri/demolare etc...

Stai cuminte, sunt banii tai.

#5
randomnamehello

randomnamehello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 29.03.2017

View PostMirceaDWC, on 05 august 2020 - 10:58, said:

Pe terenurile extravilane se permit doar constructii provizorii. Ma indoiesc ca are autorizatie, iar daca are, ma indoiesc ca e obtinuta pe bune sau ca a construit conform ei.
Exista urmatoarele variante posibile:
a. primaria poate obliga la demolarea constructiei
b. primaria poate obliga la intrarea in legalitate si la plata unei amenzi (zdravene). Intrarea in legalitate presupune::
-trecerea terenului din extravilan in intravilan - presupune PUZ (adica vreo 10-20 k euro, functie de cum vor ei sa fie facut - proiect, cat de mare este zona etc)
-intrarea in legalitate a constructiei - se cere expertiza ISC si autorizatie de constructie. Daca expertiza spune ca este construit fara a se tine cont de normative.... remedieri/demolare etc...

Stai cuminte, sunt banii tai.

Multumesc de sfat !
Stam cuminti, mai strangem cureaua si asteptam o eventuala "corectie" a preturilor :D

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postrandomnamehello, on 05 august 2020 - 11:04, said:

Multumesc de sfat !
Stam cuminti, mai strangem cureaua si asteptam o eventuala "corectie" a preturilor Posted Image
Nu e mai simplu sa ceri autorizatia de la vanzator ?
Te lamuresti atunci cu toate si posibil sa profiti de pret .

#7
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Eu am extravilan teren.
Sunt in curs de a "proiecta" o livada,ferma,solarii si apoi "casa" ce va arata foarte bine va fi inregistrata ca anexa la ferma.
Nu exista lege scrisa ce poate determina ce tip de casa,ce tip de constructie...
Ca este moral sau nu,pentru cei de la Primarie,sunt taxe.

Ce am inteles de aici de la mine... este ca daca terenul este extravilan,toate hartiile si acte se discuta la Consiliul Judetean si nu la Primaria locala...

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce faci cu o anexă în exttavilan ? E un grajd de animale probabil !
     52000 de euro e superoferta în condițiile în care nu te poți conecta la curent electric si alte alea.
     Trebuie să vorbești cu ăștia care vor să trăiască off-grid.
      Distracție maximă !

#9
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

View PostEmeraldCountryHouse, on 05 august 2020 - 12:02, said:

Eu am extravilan teren.
Sunt in curs de a "proiecta" o livada,ferma,solarii si apoi "casa" ce va arata foarte bine va fi inregistrata ca anexa la ferma.
Nu exista lege scrisa ce poate determina ce tip de casa,ce tip de constructie...
Ca este moral sau nu,pentru cei de la Primarie,sunt taxe.

Ce am inteles de aici de la mine... este ca daca terenul este extravilan,toate hartiile si acte se discuta la Consiliul Judetean si nu la Primaria locala...
Pai eu ce am zis? Dupa o sa iti trebuie PUZ. Regimul constructiilor din extravilan este determinat de consiliul local, legea permite "constructii temporare". Faptul ca tu vei face o casa de locuit ca "anexa" nu inseamna ca vei respecta legea, iar orice inspector de urbanism ti-o va considera clar locuinta, iti va impune intrarea in legalitate si te va amenda. Iar intrarea in legalitate va presupune sa iti faci PUZ pe cheltuiala ta, statul iti poate impune sa faci PUZ la toata zona, sa platesti taxa de trecere din extravilan in intravilan. Apoi, o sa scoti PUZ-ul (pe la IF dureaza minim 2-3 ani chestia asta si costa, pentru un teren INTRAVILAN de 2 ha cca 8000 euro + taxe). Dupa ce vei scoate PUZ-ul, va trebui sa mergi sa inregistrezi casa. Iar urbanismul din Primarie te va trimite sa faci expertiza. Dai de un expert care va spune ca nu ai adancimea de fundare corecta, sau ca trebuia fier de 18 si nu de 16 sau sau sau (probabilitatile sunt nelimitate), iti va trebui proiect de consolidare, alte taxe etc.
Esti dispus sa treci prin toate astea? Si hai, ca tu poate ai deja terenul, este al tau, e vorba doar de investitie, dar initiatorul vrea sa dea 52 k euro pe asa ceva, si cine stie cat dupa ca sa fie in regula.
Si atentie, vin si alte belele  de genul - nu se pot aduce utilitatile, nu ai numar de strada, nu poti face asigurare pe ea, ca nu corespunde etc etc etc

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
mulți vorbesc să n-adoarmă!!!
moda este să construiești „un grajd”/”anexă agricolă” în extravilan, apoi când primăria binevoiește treci în intravilan

io locuiesc într-un grajd din 2014, grajd cu autorizație de construire, certificat de urbanism, PV de recepție la primărie, contracte de utilități (electric, apă), iar primăria îmi ia și gunoiul săptămânal pe baza impozitului plătit anual!!!
a, era să uit: și totul este intabulat la zi (am dosar cadastru și număr cadastral!)

deci, dacă vânzătorul îți arată tot ce ți-am scris io nu-i problemă de vânzare-cumpărare

despre preț nu mă pot exprima că n-ai dat detalii despre suprafață/dotări

PS: am si nume de stradă și număr pe ea (chiar așa-s identificat la impozit și nu cu lot/parcelă)

View PostMirceaDWC, on 05 august 2020 - 13:12, said:

iar orice inspector de urbanism ti-o va considera clar locuinta, iti va impune intrarea in legalitate si te va amenda.

ia zi-mi tu articolul de lege unde scrie că nu am voie să dorm în grajd!!!

mey nene sfătuitorule, ne poți spune în câte cătune din țara asta NU se doarme-n grajd?

Attached Files


Edited by gushpi, 05 August 2020 - 13:45.


#11
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Grajd nu este egal casa. Ca ati gasit voi o chichita si declarati casa grajd, fine by me. Vreti sa stati la modul asta, sa va treziti ca dupa se face extravilanul ala intravilan industrial si va trage careva un parc industrial sau o fabrica de mancare de caini langa... treaba voastra. Dar nu-mi cere sa spun unui om care intreaba daca este OK sa cumpere ceva ce nu este clar in acte, nu respecta legile, sa-i zic ca e bine ce face!

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
ai dreptate! că fiecare face ce vrea cu banii săi!
dar n-ai dreptate când zici că-i ilegal!

sunt în țară sute de străzi în comune limitrofe orașelor unde pe stânga e intravilan și pe dreapta este extravilan
la momentul eliberării autorizației de construire, primăria se bucura că-i crește bugetul și promitea oamenilor că va lărgi PUZ-ul
apoi s-a schimbat primarul, care nu știa de promisiune
noi am luat taurul de coarne și am început procesul de intrare în intravilan, dar s-a schimbat legea și PUZ-ul mai poate fi modificat numai la cererea autorităților!

să știi că situația este legală (dovadă că avem contracte de utilități și încadrare cadastrală și multe altele), și singurul necaz este că nu-mi asigură nimeni grajdul
în schimb BGS-ul este deosebit de-ncântat că are încă 15 contractori pe acea stradă :P

#13
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Eu nu o vad ca un grajd ci ca o anexa la ferma,teren,livada, capacitate de productie a finetului verde pentru iepuri

legal,ilegal.. moral or imoral...
Nu pot crede ca vorbesc despre acesti termeni in patria mea,in anul 2020 !

bafta

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostEmeraldCountryHouse, on 06 august 2020 - 15:20, said:

Eu nu o vad ca un grajd ci ca ...

fii pe pace, niciunul dintre deținătorii de așa ceva nu „se vede-n grajd” :P

#15
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2019
Ti s a pus vreo conditie cum trebuie construit ,,grajdul”?
A pentru tanarul de pe Iasi eu trec un teren acum in intravilan de 1000m2 iar costurile totale ajung intre 10 mii lei un arhitect mediu la 20 mii lei unul scump. Asta cu toate toate taxele incluse si vreo 20 de hartii diverse proiect samd samd.:)) Durata minim 1 an maxim nustiu...
Motiv pentru care intrucat primaria este in repaus cu covidul incerc sa vad daca a-mi face un ,,grajd” anexa sau ce o fi ma poate incurca la trecerea pe intravilan...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate