Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Licenta Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Am luat sambata cu 2.76 euro(13.48 lei) pentru Windows 10.
Totusi cam scumpa acum cateva luni am gasit cu 9 lei. Posted Image

Edited by xymzar, 04 August 2020 - 08:02.


#20
Waffla

Waffla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 12.02.2014
Microsoft foloseste 3 tipuri de subscriptii pentru Windows: VL, Retail si OEM.
Codurile ieftine pentru Windows Pro sunt de tip VL (Volume Licensing) oferite organizatiilor cu sute de PC-uri si merg activate de sute de ori fara probleme.
Laptop-urile care vin cu Windows preinstalat sunt pe licenta OEM, unde licenta/cheia de activare se afla pe o portiune read-only a cip-ului UEFI/Firmware.
Cheile Retail (achizitionate la pret normal sau gratuit pentru studenti prin Dreamspark) sunt cheile "adevarate".

Acum:
- daca vrei sa treci de la Home la Professional cu o cheie VL pe un laptop care a venit cu Windows preinstalat iti va da eroare. Merge doar cu cheie tip retail.
- daca vrei sa activezi un Windows Pro de pe un laptop fara sistem de operare pre-instalat (sau cu alte bazaconii), o cheie VL va functiona.
- daca vrei sa folosesti chei de licenta VL pe firma poti uita de asta. Daca folosesti Windows, controlul iti cere factura pentru modul de licenta pe numele firmei, nici nu se uita ce spun PC-urile
- cheile VL functioneaza foarte bine (deocamdata) pe PC-urile si laptop-urile personale fara probleme si sunt o alternativa la folosirea altor metode "ilegale" de activare. Dar puteti uita de support-ul de la Microsoft in acest caz, acestia trimitandu-va la plimbare cu orice problema veniti la ei, telefonic sau forum.
- poti folosi o cheie de Windows 7 PRO pentru upgrade la 8.1 apoi upgrade la Windows 10. Acum cativa ani mergea direct cu cheia de Windows 7 upgrade la 10, acum nu stiu daca mai e valabil.

Edited by Waffla, 04 August 2020 - 08:12.


#21
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View PostWaffla, on 04 august 2020 - 08:10, said:

- daca vrei sa folosesti chei de licenta VL pe firma poti uita de asta. Daca folosesti Windows, controlul iti cere factura pentru modul de licenta pe numele firmei, nici nu se uita ce spun PC-urile
Un detaliu aici: Windows nu trebuie sa fie pe numele firmei, poate fi si pe PF. Eu am una pe PF (restul sunt pe firma) si am vorbit cu cei de la Microsoft daca este ok sa o folosesc in firma. Mi-au spus clar ca pentru Windows nu se face distinctie intre PF si PJ (trebuie doar sa ai factura pentru licenta). In schimb, la Office se schimba discutia: acolo trebuie neaparat sa ai factura pe firma daca o folosesti in firma (sunt si preturi diferite la acelasi office pentru PF si PJ). Poti intreba la Microsoft Romania, o sa iti confirme.

Edited by jm2010, 04 August 2020 - 08:14.


#22
Waffla

Waffla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 12.02.2014

View Postjm2010, on 04 august 2020 - 08:14, said:

Un detaliu aici: Windows nu trebuie sa fie pe numele firmei, poate fi si pe PF. Eu am una pe PF (restul sunt pe firma) si am vorbit cu cei de la Microsoft daca este ok sa o folosesc in firma. Mi-au spus clar ca pentru Windows nu se face distinctie intre PF si PJ (trebuie doar sa ai factura pentru licenta). In schimb, la Office se schimba discutia: acolo trebuie neaparat sa ai factura pe firma daca o folosesti in firma (sunt si preturi diferite la acelasi office pentru PF si PJ). Poti intreba la Microsoft Romania, o sa iti confirme.

Desigur, poate asa e acum, dar mai degraba intrebi autoritatile care sunt abilitate sa controleze, nu stii peste ce Gigel dai care te pune apoi pe drumuri sa demonstrezi ca albul e alb.
Oricum cel putin pe partea de contabilitate esti obligat sa ai macar o statie cu Windows cu licenta din cauza ANAF-ului si programelor lor.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Microsoft foloseste 3 tipuri de subscriptii pentru Windows: VL, Retail si OEM.
Defapt mai exista ceva si cel putin ptr Windows alea sunt cele mai vandute chei pe net. - Refurbished.
Am explicat in detaliu pe celelalte 100+1 topice deschise pana acum pe subiect.

Desi e aria de 8, e valabil absolut tot ce scrie si aici pe aria de 10 - https://forum.softpe...nta-windows-10/

Legat de licenta de 8 - nu se mai produce asa ceva. In cel mai fericit caz gasesti ceva ramas prin magazii, nevandut de ani de zile.
Oficial nu se mai poate face trecerea la 10, dar exista o "gaura" in sistemul de activare care te lasa sa faci upgrade-ul - Micorosft inca permite upgrade-ul ptr persoanele cu handicap.

#24
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Pentru upgrade la w10 am testat acum vreo doua luni cu windows 7 si a mers upgrade-ul gratuit fara sa fac vreo "manarie"... ci pur si simplu win 7 cu licenta, accesat pagina microsoft cu kitul de win10 - am selectat upgrade this pc si am lasat instalarea sa mearga by default (fara sa introduc vreun key). Cum s-a intalat w10 a aparut direct activat cu o cheie digitala (desi in pagina ms spunea ca este posibil sa am nevoie sa introduc cheia de w10 pentru a se putea face upgrade). Proces facut cu w10 1909 (nu stiu daca folosind versiunea de-acum de pe site-ul ms - 2004 - mai este la fel).

LE: v-am dezinformat un pic cand am facut acel proces - "Original Install Date: 15.05.2020"

Edited by Ravy, 04 August 2020 - 09:31.


#25
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Inca functioneaza instalarea si activarea pe curat a Windows 10 in baza unei chei de Windows 7 sau 8. In ultimele 2 saptamani am activat asa 5 dispozitive, laptop si PC, mai vechi sau mai noi. Cheile erau originale, inscriptionate pe stickerele de licenta, insa nu am mai vrut sa instalez versiuni vechi de Windows, iar Windows 10 build 20.04 functioneaza perfect, chiar si pe laptopuri cu Intel Gen.2

Edited by nei-k, 04 August 2020 - 09:31.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Da, pai am zis ca merge. Doar oficial nu mai merge decat ptr handicapati.
Insa din cauza asta nu au blocat mecanismul de activare.

#27
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View PostBombalurina, on 04 august 2020 - 04:46, said:

Ebay, la 4 - 5 dolari gasesti cate vrei si functioneaza perfect, windows-ul il descarci tu frumusel de pe site-ul Microsoft.
De la orice vanzator de pe ebay ?Da-mi un link catre un vanzator si spune-mi
la ce sa fiu atent cand cumpar.Eu de pe ebay nu am cumparat niciodata nimic,nici
macar nu am cont.Codul il primesc pe email ?

#28
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Te uiti si tu la feedback-uri sa fie pozitive(95-100%) si eventual la review-uri care la fel sa fie majoritatea pozitive. Primesti instant cheia pe mail. Sa fii atent la versiunea de windows, sa cumperi pentru versiunea ta.

Un exemplu.

#29
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postxymzar, on 04 august 2020 - 08:02, said:

Am luat sambata cu 2.76 euro(13.48 lei) pentru Windows 10.
Totusi cam scumpa acum cateva luni am gasit cu 9 lei. Posted Image
Da-mi un link de unde ai luat sa iau si eu.

View PostBombalurina, on 04 august 2020 - 16:08, said:

Te uiti si tu la feedback-uri sa fie pozitive(95-100%) si eventual la review-uri care la fel sa fie majoritatea pozitive. Primesti instant cheia pe mail. Sa fii atent la versiunea de windows, sa cumperi pentru versiunea ta.

Un exemplu.

Multumesc

#30
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004

View PostBombalurina, on 04 august 2020 - 16:08, said:

Te uiti si tu la feedback-uri sa fie pozitive(95-100%) si eventual la review-uri care la fel sa fie majoritatea pozitive. Primesti instant cheia pe mail. Sa fii atent la versiunea de windows, sa cumperi pentru versiunea ta.

Un exemplu.
Asta vrea doar cu paypal.

ccc190577

Na belea ca acum e mai ieftin Posted Image
https://www.hrkgame....sional-standard

Cauta pe acolo ca sunt multe dar nu recomand sa platesti cu cardul de salariu.
Eu folosesc Revolut pentru chestiile astea.

Edited by xymzar, 04 August 2020 - 20:34.


#31
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
https://www.ebay.com...GsAAOSwD~hfKs69

4.12$ cel mai ieftin la ora actuala, dar  destul de scump, eu am cumparat si la 0.99$

Problema e ca pe ebay nu te lasa sa vinzi lucruri care nu exista, adica coduri, chesti digitale, etc. Dar nici nu au om care sa verifice fiecare anunt care se posteaza cum e pe olx sau publi24. Cand ii prinde, cum le sterge anuntul si in caz de recidiva, contul.

Puteti cumpara in siguranta, e 100% safe, mai ales ca e prin paypal. Iar daca esti chitros, dupa ce il cumperi poti sa dai refund si iti primesti banii inapoi. Nici ei si nici tu nu au dovada ca codul a functionat sau nu, dar ebay-ul o sa ii dea dreptate la cumparator.

#32
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
Multumesc

Edited by _-_, 07 August 2020 - 18:40.
Nu era necesara citarea ultimului post.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate