Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare GPS Auto.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 29.09.2010
Buna Seara.
Doresc cateva recomandari in privinta alegerii unui GPS dedicat in detrimentul telefonului mobil (Waze, Google Maps etc...) neavand experienta cu nici un fel de model pana acum.
Din cele urmarite prin magazinele online observ ca predomina firme ca TomTom, Mio, PNI, Garmin avand preturi pentru toate buzunarele, fiind interesat de un model care sa indeplineasca conditiile optime de utilizare, sa fie cat se poate de actualizabil  ori cu un suport oficial decent la  capitolul harti fara sa se intervina pe alte cai neoficiale si sa aibe o acuratete buna a hartilor, in special pe Romania.
Personal nu sunt fanul dispozitivelor de acest tip fiind fanul smartphone-ului, achizitia dorind sa o fac pentru un prieten ce doreste un asemenea tip de gadget.
Bugetul nu a fost precizat in mod clar, totusi zona de 500 RON fiind agreata poate si mai mult.
Multumesc pentru orice opinie legata de subiect.

#2
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Eu am de vreo 6 ani un Garmin cu actualizarea gratuita a hartilor. Am mers cam prin toata Europa, fara probleme.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
MIO
Sunt la al doilea - raportul calitate/pret este OK
Cat despre suport si actualizare - de ce crezi ca sunt la al doilea ?
Majoritatea covarsitoare suporta o actualizare gratuita dupa care, platesti
Alea care suporta mai multe actualizari depasesc bugetul tau darm sa stii sa MIO nu-i rau deloc
Dai 300 lei si te folosesti de el cam 3 ani - foarte convenabil

Edited by Naijax, 03 August 2020 - 17:52.


#4
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016
Vezi aici la 1/2 din bani. Pui iGO Primo pe el, găsesti hărti , puncte de interes si speedcam pe toate site-urile de gps si de restul banilor faci plinul la rezervor

Edited by Vulpoiul-Jhon, 03 August 2020 - 18:54.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Unde AICI? Pe Softpedia?
Ca link nu ai pus?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Eu zic ca indiferent de marca sau pret,sa-ti cumperi un GPS cu harti preinstalate si cu actualizari life time. Cel putin din acest punct de vedere stai linistiti.
Daca esti in dubiu,uite un link
https://www.emag.ro/navigatii-gps/c
unde setezi la pret ce iti convine si te pui pe citit pareri si pana la urma gasesti ceva.

#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
obligatoriu de firma si de la 5-600 lei in sus. Altfel sunt pocnitori.
Depinde si frecventa folosirii... si destinatiile.

Pentru 1-2 drumuri pe an si in Ro... merge unul ieftin de 200 lei
pentru mai multe drumuri.. si in EU... obligatoriu GPS de calitate cu actualizari la zi.

#8
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Ce vrei sa faci cu GPS? Nu ai Waze?

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca prietenul e camionagiu, recomand sa mergi pe TomTom (hartile de pe IPhone sunt cele de la TomTom).

Daca nu e camionagiu, sa incerce un telefon cu Android Go sau chiar cu Windows Phone (cel putin cu ultimile actualizari pentru Harti).

#10
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 29.09.2010
Asa inclin si eu sa-i zic dar daca e setat omu' pe GPS pot sa ii indrug eu verzi si uscate mult si bine.
Este utilizatorul clasic, nu camionagiu, sofer profesionist etc... sa plece din punctul A in B fara probleme si batai de cap.
Discutia observ ca este mai mult generala si nu se recomanda un model anume X sau Y pe baza experientelor avute, mai iau si recenziile la puricat si iau o decizie, explicand cat se poate de curpinzator variantele care sa le ia in calcul.
Multumesc pentru opinii!

Edited by Morphinus, 04 August 2020 - 08:00.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Eu am asa ceva
https://altex.ro/sis.../NAVMIOS8500LM/
fiind foarte multumit de el.Harti preinstalate cu 4 actualizari gratuite pe an.
Are 6,2'',dar cred ca mai bine il urmaresti relaxat decat sa te chiorasti la unele monitoare cat unghia.

#12
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMorphinus, on 03 august 2020 - 17:41, said:

Buna Seara.
Doresc cateva recomandari in privinta alegerii unui GPS dedicat in detrimentul telefonului mobil (Waze, Google Maps etc...) neavand experienta cu nici un fel de model pana acum.
Din cele urmarite prin magazinele online observ ca predomina firme ca TomTom, Mio, PNI, Garmin avand preturi pentru toate buzunarele, fiind interesat de un model care sa indeplineasca conditiile optime de utilizare, sa fie cat se poate de actualizabil  ori cu un suport oficial decent la  capitolul harti fara sa se intervina pe alte cai neoficiale si sa aibe o acuratete buna a hartilor, in special pe Romania.
Personal nu sunt fanul dispozitivelor de acest tip fiind fanul smartphone-ului, achizitia dorind sa o fac pentru un prieten ce doreste un asemenea tip de gadget.
Bugetul nu a fost precizat in mod clar, totusi zona de 500 RON fiind agreata poate si mai mult.
Multumesc pentru orice opinie legata de subiect.

Trebuie sa știi ca nu exista aparate gps perfecte. Mai ales pe linie de hărți unde la orice producător mai apar mici erori de rutare.
Eu din anul 2009 folosesc produse Garmin(acum sunt la al treilea model de Garmin) de care sunt foarte mulțumit asa ca îți recomand un produs Garmin. În funcție de bugetul tău, poți sa optezi pt un anume model de gps marca Garmin. La Garmin, ca și la TomTom, probabil, beneficiezi de update gratuit pe întreaga durata de viata a gps-ului. Acest aspect nu trebuie ignorat.

Edited by max_01, 07 August 2020 - 14:53.


#13
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

 Testosteron, on 03 august 2020 - 20:39, said:

Ce vrei sa faci cu GPS? Nu ai Waze?

Waze NU este un GPS de incredere. Functioneaza aleatoriu. Il incerc de ceva timp si nu m-a convins. Se pare ca se bazeaza prea mult
pe updatarea utilizatorilor.
Pe trasee mai putin folosite cu Waze acesta calca serios in strachini. L-am pus sa lucreze intr-o anume zona si mi-a dat indicatii anapoda. chiar hilare.
In plus, indicatiile verbale(indispensabile!!!) sunt sporadice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate