Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Rețelele de cartier - de ce s-au extins așa de repede?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Cum de în trecut s-au extins rețelele de cartier așa de repede la noi? Și de ce granzii nu investeau în rețele de internet de mare viteză care să ajungă în casele utilizatorilor casnici? (cu firmele procedau mai bine sau era la fel?).

#2
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Cred ca nu voiau sa isi asume riscul. Astia mici au inceput cu experiemtnul la scara mai mica (cvartaluri, cartiere), apoi au aparut altii si tot asa...

Nu se stia daca prinde in anii 2000. Era pt hobbyisti, entuziasti. Eram inapoiati destul de rau. Si mai era si teama de virusi... Un computer era cateva salarii. abonamenul la net era vreo 20% dintr-un salariu.

Edited by aaaa4567, 02 August 2020 - 21:03.


#3
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Că nu existau granzi.
Nu exista legislație, nimic. Toate rețelele de cartier au fost făcute pe vid legislativ. Punea firul pe stâlp si gata, nu chirie, nu nimic.

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Granzii erau plini de oameni platiti regeste, care jumatate veneau la birou doar ca sa ia salariu nu stia nimeni ce faceau. Conduceau oameni mosteniti din diverse companii de stat care nu riscau nimic pentru ca oricum isi luau salariu baban, ei erau obisnuiti ca dai spaga sa iti monteze telefon nu aveau viziune in ce inseamna piata libera. Pe de alta parte retelele de cartier erau facute de pasionati care rupeau pe tehnic aia nu aveau timp si nici dorinta sa astepte sa iasa cine stie ce hartie, intindeau cablurile pe bloc si isi vedeau de joace si experimente in reteaua lor.

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Granzi în sensul de companii.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Topic deschis cam degeaba
Cum naiba de ce s-au extins rețelele.



#7
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 04.09.2013
Imi amintesc la inceputul anilor 2000, un vecin avea abonament la Astral (ulterior UPC, actualmente ...?) de 120 ron / luna - doar internetul si il impartea cu inca 2 vecini - deci 3 pe un abonament, cu dezavantajele de rigoare, insa trageai decent de pe oDC, care era la moda in acei ani.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCovertTwo, on 02 august 2020 - 21:08, said:

Că nu existau granzi.
Nu exista legislație, nimic. Toate rețelele de cartier au fost făcute pe vid legislativ. Punea firul pe stâlp si gata, nu chirie, nu nimic.
N-a fost niciun vid. Primele retele au fost facute prin unirea mai multor retele de vecini care faceau gaming, cand au devenit firma au inceput sa plateasca diverse chestii inclusiv chirii.
Retelele initiale nu aveau nevoie de stalpi pentru ca se faceau la bloc si intre blocuri prin cabluri ce traversau pe sus. Retelele pe strazi au inceput odata ce au capatat putere juridica si clientela mai mare si si-au permis extinderi si alimentari pe stalp. Dar primele nu aveau treaba cu stalpii.
Extinderea la strazi s-a facut pentru ca granzii la inceput nu cablau nici ei strazi cu net rapid, doar catv si greu avansau, erau tot cu blocurile si se satusase piata la bloc.

Edited by andreic, 03 August 2020 - 00:34.


#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca veneau granzii de la inceput ca in tarile cu apa calda ciuciu mai aveam noi astazi infrastructura si internet de mare viteza.
Eram si acum pe un amarat de ADSL la pret de occident.
Rețelele de cartier care au evoluat pana la fibra au fost baza infrastructurii de astazi.Granzii care au venit tarziu le-au cumparat si modernizat.De asta suntem unde suntem si tot omul are link Gigabit la pret de 2 pachete de tigari.
Este unul din putinele lucruri la care a stat Romania bine si trebuie sa fim mandri de asta!
Pacat ca nu stau lucrurile la fel si cand vine vorba de infrastructura rutiera si industrie.Am fi fost o tara bogata.



#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 02 august 2020 - 20:43, said:

Cum de în trecut s-au extins rețelele de cartier așa de repede la noi?

Uite asa am inceput..... mi-ai deschis cutia cu amintiri si pun 2 poze de pe vremea cand lucram la o retea de cartier,au trecut 12 ani de atunci....

Attached Files



#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Trasul pe stalpi nu cred ca era gratis, proprietarii stalpilor cereau taxa pt fiecare stalp folosit, deci firele se trageau de pe un bloc pe celalalt. Apoi, retelele de cartier cumparau net de la "granzi", le convenea sa ia banii de la cei mici, decat sa-si bata capul cu infrastructura, contracte, abonamente...

#12
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
La inceput a fost reteaua de scara. Fara conexiune la internet dar care permitea joaca in CS. Apoi s-a adaugat un server conectat la un modem de cablu si toata lumea avea internet (coyote linux, rula de pe floppy). Ca mergea ca naiba nu conta, era acces la internet. Reteaua de cartier este varianta mai mare la cea de scara si de bloc.

In cazul meu s-a facut conexiunea intre cea de scara si reteaua de cartier. Server dc++ local si alte avantaje. Asta a facut sa se extinda retelele de cartier, viteza mare oferita in comparatie cu solutiile oferite de providerii locali mai ales in privinta pretului.
Cablurile nu se trageau pe stalpi din cauza ca erau taiate ci in diagonala de pe un bloc pe altul. Zeci de metri de cablu de cupru atarnati intre blocuri, switch-uri prajite la o furtuna mai nasoala, congestia retelei cand se tragea cu apexdc (cine a folosit stie de ce) sau torrent, asta era farmecul retelelor de cartier.

A si inca ceva, la orice ora puteai suna si sa discuti cu tehnicul daca era problema plus ca erau prompti la solicitare.

Mai tineti minte ca erau doua abonamente, unul cu acces la internet si unul cu acces doar la retea? furt de IP-uri pentru acces la internet si alte provocari.

PS: am avut acelasi IP fix vreme de 10 ani din momentul in care reteaua de cartier a devenit firma obligata de lege.

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

View PostCovertTwo, on 02 august 2020 - 21:08, said:

Că nu existau granzi.
Nu exista legislație, nimic. Toate rețelele de cartier au fost făcute pe vid legislativ. Punea firul pe stâlp si gata, nu chirie, nu nimic.

De unde rezulta ca statul omoara libera initiativa .

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

Server dc++

Mai merge, se mai leaga lumea?

Thanks.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Retelele de cartier, la fel ca si posturile de radio FM pirat, le consider specifice Bucurestiului, in Slatina nu am avut nici una, nici alta, pana prin 2009 televizorul era puterea si crema aici.

RDS a preluat firma de cablu TV Novel in 2000 si pana in 2003 nu a existat internet in Slatina, dial-up-ul nu-l consider net, dar e posibil ca ala sa fi aparut tot in 2003 la Romtelecom, apoi ADSL in 2005.

RDS a venit in 2003 cu prima retea HFC, coborand de pe terasele blocurilor pe unde trecea cablul TV din 1993, pe stalpii de iluminat, alimentand media converterele FO-Coaxial din cea mai apropiata scara de bloc si nu din cablul aerian torsadat cum sunt in prezent alimentate camerele de supraveghere si mai nou hot spot-urile Wi-Fi 4 EU.

In 2009 s-a trecut la FTTB si in 2011-2012 s-a dat FTTH la case, din 2014 FTTH si la blocuri pentru cine a vrut.

La case si vile, pana in 2012 era monopol ADSL, insistentele mele au facut ca acum sa fie un monopol meritat al RCS & RDS cu 1 Gbps si nu 5 mbps cum era adeselica.

RDS este practic o retea de cartier foarte mare. Reteaua de fibra e foarte sigura la fulgere, am ras de cartieristi cu UTP intre blocuri la indemana trasnetelor.

********

Eu am avut internet prima data in 2006, RDS HFC Docsis dar nu acasa ci la business-ul de familie de la bloc. Culmea, djl a avut internet inca din 1998.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
deoarece era o idee nouă și fantastică!
întotdeauna monopolurile se vor mișca greoi la-nceputuri de proiecte vizionare
...
pasionații au „văzut„ portița și au atacat
...
dar, așa cum e și azi: cei mici inventează, dezvoltă până la un punct, apoi sunt înghițiți de cei mari!
(mama natură nu iartă!)

#17
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postndor, on 03 august 2020 - 09:34, said:



De unde rezulta ca statul omoara libera initiativa .

Nu, doar o reglementează. Trebuie standarde, nu merge fiecare de capul lui.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostCovertTwo, on 02 august 2020 - 21:08, said:

Că nu existau granzi.
Nu exista legislație, nimic. Toate rețelele de cartier au fost făcute pe vid legislativ. Punea firul pe stâlp si gata, nu chirie, nu nimic.

      Nu a existat niciun vid legislativ.
       Preturile erau nesimtite. Oamenii s-au grupat pe un singur abonament.
       Se practica si in ziua de azi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate