Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Deep mind de la Google

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postaaaa4567, on 02 august 2020 - 21:39, said:

Aha, ia tu dizalu la romanache... Se va intra incet-incet, Un VW Passat 2015 deja are adaptive cruise control, lane assist etc.
Cand se va mai pune la punct tehnologia pentru masini autonome, va fi o presiune enorma pentru interzicerea condusului manual, ca le-ar fi mult mai simplu celor autonome fara masini conduse manual pe strazi.
Si vor avea argumente - gandeste-te doar la cati morti sunt acum pe sosele din cauza accidentelor, care se vor putea evita.
Dar probabil ca se va interzice intai condusul pe autostrazi, pe urma DN-uri, pe urma orase ...

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Treaba asta e simpla. Se pune limitarea de viteza de maxim +10km/h fata de limita de viteza pe tronsonul de drum pe care circuli. Deja masinile de ultima ora iti arata in bord limita de viteza a drumului. Mai tarziu nu o sa te lase sa depasesti viteza maxima pe acel drum.

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postech, on 02 august 2020 - 22:08, said:

Cand se va mai pune la punct tehnologia pentru masini autonome, va fi o presiune enorma pentru interzicerea condusului manual, ca le-ar fi mult mai simplu celor autonome fara masini conduse manual pe strazi.
Si vor avea argumente - gandeste-te doar la cati morti sunt acum pe sosele din cauza accidentelor, care se vor putea evita.
Dar probabil ca se va interzice intai condusul pe autostrazi, pe urma DN-uri, pe urma orase ...
Inca nu am vazut trenuri sau tramvaie autonome, fara conductor uman.  
inteligenta artificiala va evolua atat cat omul e capabil sa inventeze. In schimb ii e cu neputinta sa descopere "mecanismele" constintei sinelui. Pe asta nu o vor putea crea, si culmea e ca multi considera aparitia intamplatoare a ei.

#22
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020
In 60-70 masinile din 2000 zburau si tot globul era o metropola uriasa cu progrese stiintifice inimaginabile. Puteti sa priviti spre asta pentru o prezicere mai precisa a viitorului. Va temeti de skynet?

#23
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Eu zic că omenirea are lucruri mult mai importante și urgente de rezolvat, deocamdată, precum poluarea, sărăcia, foametea, războaiele, pandemia asta etc. Haideți să mai privim și în jurul nostru mai întâi. Vorbim de AI, dar vreo 40-50 % din români, inca se caca in fundul curții și mulți încă n-au utilități și drumuri pt anul 2020. Alea cu mașinile zburătoare și camioane/trenuri etc. autonome, mi se pare o aberație. Îmi place de Musk, dar o mai ia și el pe ulei, din când în când.

Edited by Vlad_22, 03 August 2020 - 10:57.


#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostVlad_22, on 03 august 2020 - 10:54, said:

Eu zic că omenirea are lucruri mult mai importante și urgente de rezolvat, deocamdată, precum poluarea, sărăcia, foametea, războaiele, pandemia asta etc. Haideți să mai privim și în jurul nostru mai întâi. Vorbim de AI, dar vreo 40-50 % din români, inca se caca in fundul curții și mulți încă n-au utilități și drumuri pt anul 2020. Alea cu mașinile zburătoare și camioane/trenuri etc. autonome, mi se pare o aberație. Îmi place de Musk, dar o mai ia și el pe ulei, din când în când.
Hm, s-au mai vazut sate cu computere si toaleta in fundul curtii, nu e neaparat vorba de asta. Nu trebuie sa astepte lumea dupa fiece satuc. Insa per ansamblu ai dreptate: nu stiu cat le va conveni unora sa ramana fara joburi usor de ocupat, fara mare calificare (agricultura, soferie, functionarie etc). Eu cred ca nu multora... Si atunci, AI mai ia o pauza. Deja existra o presiune in administratie...

#25
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Posttehnics, on 02 august 2020 - 22:40, said:

Treaba asta e simpla. Se pune limitarea de viteza de maxim +10km/h fata de limita de viteza pe tronsonul de drum pe care circuli. Deja masinile de ultima ora iti arata in bord limita de viteza a drumului. Mai tarziu nu o sa te lase sa depasesti viteza maxima pe acel drum.

Se va vedea ca vitezele legale fac voiajul nepractic si ca sistemul a fost facut de oameni care fiecare traieste pe alta planeta.

Asadar masinile vor permite incalcarea vitezei legale cand drumul este liber in plus vor dispune de locatoare radar si a patrulelor.

Ai vazut serialul Bandit?! E super!

View PostVlad_22, on 03 august 2020 - 10:54, said:

Eu zic că omenirea are lucruri mult mai importante și urgente de rezolvat, deocamdată, precum poluarea, sărăcia, foametea, războaiele, pandemia asta etc. Haideți să mai privim și în jurul nostru mai întâi. Vorbim de AI, dar vreo 40-50 % din români, inca se caca in fundul curții și mulți încă n-au utilități și drumuri pt anul 2020. Alea cu mașinile zburătoare și camioane/trenuri etc. autonome, mi se pare o aberație. Îmi place de Musk, dar o mai ia și el pe ulei, din când în când.

Macar wc din curte nu polueaza, in plus il poti amenaja hitech cu functie bideu chiar si cu incalzire inteligenta.

Unde crezi ca merg dejectiile din canalizarile blocurilor daca nu in rauri?!

Edited by Infinitty, 06 August 2020 - 12:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate