Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Deep mind de la Google

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cat de intemeiate sunt ingrijorarile lui Elon Musk? La un moment dat spune ca deja in 5 ani AI ar putea depasi inteligenta artificiala. Dar ce sa mai vorbim de ce se va intampla in 20 de ani de acumm incolo.



--------
"Elon Musk, îngrozit de supremația inteligenței artificiale: „Vor strivi oamenii la orice capitol”


Nu este pentru prima dată când Elon Musk atrage atenția asupra evoluției potențial periculoase a inteligenței artificiale și a faptului că aceasta ar putea duce la extincția rasei umane.

Dintre toate proiectele de acest tip, Musk este cel mai îngrijorat de DeepMind de la Google. „Natura tipului de AI pe care îl dezvoltă este una creată pentru a strivi pur si simplu oamenii la orice capitol. Practic, este subiectul din ‘WarGames’”, a declarat Musk.

În filmul „WarGames” un adolescent interpretat de Matthew Broderick reușește să se conecteze la o entitate de inteligență artificială controlată de Guvern și antrenată să ruleze simulatoare de război. Încercând să joace „Global Thermonuclear War” supercomputerul îi convinge pe oficialii SUA că un atac nuclear din partea Uniunii Sovietice este iminent.

În final, computerul rulează atâtea simulatoare ale rezultatelor finale încât concluzia este aceea că nu există niciun câștigător și că principala modalitate de a fi învingător este să nu joci. Filmul reflectă fidel climatul de teamă și neîncredere dintre SUA și Uniunea Sovietică, în paralel cu îngrijorările referitoare la evoluția tehnologiei, care deja începuseră să apară în 1983.

Dar Musk nu se referea doar la filme vechi atunci când a comparat DeepMind cu „WarGames”. Acesta a spus și că inteligența artificială ar putea depăși inteligența umană în următorii cinci ani, chiar dacă impactul nu va fi resimțit imediat.

„Nu însemnă că totul se duce de râpă în cinci ani. Înseamnă doar că lucrurile vor deveni instabile și ciudate”, a mai spus Musk.
Elon Musk a fost el însuși unul dintre primii investitori DeepMind, companie care a fost cumpărată de Google în 2014 pentru o sumă de peste 500 de milioane de dolari. În 2017, fondatorul Tesla explica mișcarea drept o modalitate de a rămâne la curent cu evoluția AI, nu neapărat ca pe o formă de a obține profit.
„Cred că oamenii subestimează, în general, capabilitățile inteligenței artificiale, pentru că majoritatea cred că aceste entități sunt ca niște oameni mai deștepți. Dar AI va fi mult mai mult de atât, va fi mult mai inteligentă decât cel mai inteligent om de pe planetă”, a explicat Musk.

În interviul acordat recent, Elon Musk a arătat că, din punctul său de vedere, inteligența artificială este trecută cu vederea de mulți oameni geniali pentru că pur și simplu nu cred că un AI poate fi mai evoluat decât ei. „Iar acest lucru este, evident, fals”, a încheiat Musk. "

https://www.yoda.ro/...ce-capitol.html

Cat de intemeiate sunt ingrijorarile lui Elon Musk. La un moment dat spune ca deja in 5 ani AI ar putea depasi inteligenta umana. Dar ce sa mai vorbim de ce se va intampla in 20 de ani de acumm incolo.

Edited by MembruAnonim, 02 August 2020 - 19:36.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Si de-ar fi sa fie asa, nu e ca si cum ne vom opri din dezvoltare, la cat de berbeci suntem ca specie.

View PostMembruAnonim, on 02 august 2020 - 19:26, said:

in 5 ani AI ar putea depasi inteligenta artificiala. D

N-am inteles aici.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMembruAnonim, on 02 august 2020 - 19:26, said:

Cat de intemeiate sunt ingrijorarile lui Elon Musk? La un moment dat spune ca deja in 5 ani AI ar putea depasi inteligenta artificiala.

Asta nu am inteles-o. Care-i diferenta dintre AI si inteligenta artificiala ???

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAnn0nyym0us, on 02 august 2020 - 19:32, said:

N-am inteles aici.

Nu am citatul in engleza. Doar ce au tradus astia in articol. Traducerea lor este asa. "Dar AI va fi mult mai mult de atât, va fi mult mai inteligentă decât cel mai inteligent om de pe planetă”, a explicat Musk."
Presupun ca in momentul in care vom reusi sa cream un program care poate dezvolta si crea singur fara sa intervenim noi si sa ii oferim taskuri. Sa aiba constinta de sine.


edit: greseala de scriere. AI sa depaseasca interligenta umana.

Edited by MembruAnonim, 02 August 2020 - 19:37.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Unde-i bre inteligenta asta azi?!

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu suntem departe de ceea ce afirma Musk.
Deja AI-urile de la FB, YT, Twitter, etc., fwut mintile a milioane de oameni.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Musk este fondator OpenAI, ingrijorarile desi intemeiate, sunt false.

View Postneagu_laurentiu, on 02 august 2020 - 19:36, said:

Unde-i bre inteligenta asta azi?!

in laborator,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kopoLzvh5jY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Mie mi-e mai mult teama de prostia naturala, decat de inteligenta artificiala. Oricum, nu cred ca vom ajunge ca in terminator, sa capete constiinta si sa ne puna gand rau. Mai degraba va fi folosita de state si diverse grupari ca arma.

Edited by george_alexandru, 02 August 2020 - 19:58.


#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMembruAnonim, on 02 august 2020 - 19:36, said:

Nu am citatul in engleza. Doar ce au tradus astia in articol. Traducerea lor este asa. "Dar AI va fi mult mai mult de atât, va fi mult mai inteligentă decât cel mai inteligent om de pe planetă”, a explicat Musk."
Presupun ca in momentul in care vom reusi sa cream un program care poate dezvolta si crea singur fara sa intervenim noi si sa ii oferim taskuri. Sa aiba constinta de sine.


edit: greseala de scriere. AI sa depaseasca interligenta umana.
In mometul in care ne vom apropia de asa ceva, vor sari altii in sus. Cel mult 1-2 accidente, dupa care AIul va fi bagat in cusca. Nu vor lasa oamenii entitatile AI sa conduca procese critice. Eh, mai e mult pana... departe.

Edited by aaaa4567, 02 August 2020 - 19:59.


#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
O sa ne chinuim ceva pana cand bagam masiv condusul autonom (probabil 20-30 de ani) si voi spuneti de entitati AI...

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nu-i chiar așa. In 15 ani ai trecut de la senzori de parcare la mers autonom pe autostrada, da, cu hibe, dar funcțional. Nu cred ca e nevoie de inca 15 ani pentru pasul următor.

#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAnn0nyym0us, on 02 august 2020 - 20:32, said:

Nu-i chiar așa. In 15 ani ai trecut de la senzori de parcare la mers autonom pe autostrada, da, cu hibe, dar funcțional. Nu cred ca e nevoie de inca 15 ani pentru pasul următor.
Ba 10-15 ani sigur. Numai cate masini vechi sunt pe strazi...

In mare, depinde de ce este lasata inteligenta aia sa faca. Mereu va exista buton rosu... Cand voi vedea ca au facut un robot umanoid pe care e greu sa il opreasca din cautat sursele de curent, mai vorbim...

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Un lucru a uitat Elon Musk: AI-ul este zero barat fara energie.

#14
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postaaaa4567, on 02 august 2020 - 20:57, said:

Ba 10-15 ani sigur. Numai cate masini vechi sunt pe strazi...
Cred ca se va interzice rapid condusul de masini vechi, pentru ca masinile conduse de AI nu se vor descurca cu masinile conduse de oameni si se va considera prea periculos ca oamenii sa mai conduca masini.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
2000 - 2010 - 2010

Mie imi pare ca am avansat si daca ne uitam la anii 2010, daramite 2000.

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postech, on 02 august 2020 - 21:08, said:

Cred ca se va interzice rapid condusul de masini vechi, pentru ca masinile conduse de AI nu se vor descurca cu masinile conduse de oameni si se va considera prea periculos ca oamenii sa mai conduca masini.
Aha, ia tu dizalu la romanache... Se va intra incet-incet, Un VW Passat 2015 deja are adaptive cruise control, lane assist etc. - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O2T_7Iv_K-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aaaa4567, 02 August 2020 - 21:42.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
stiu pe cineva care munceste in anglia la gugle asta cu ai,sunt departe inca de ceva suprem

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpasilla, on 02 august 2020 - 19:37, said:

Deja AI-urile de la FB, YT, Twitter, etc., fwut mintile a milioane de oameni.

Nah, o aveau deja fwtwta... stii cum e, general vorbind, inainte stiau doar ai tai ca esti prost, insa acum stie toata lumea :)
Stiu si eu persoane care erau batute in cap si inainte, iar de cand au invatat sa foloseasca google si facebook, cand ma intalnesc cu ei , imi spun ce au citit "pe internet" :roll-eyes: . Persoane trecute de prima tinerete, care au impresia ca le stiu pe toate dar sunt asa de idioate incat nu pot filtra o informatie si nu sunt constiet de faptul ca pana si un putzoi de 12 ani isi poate face un blog si scrie ce vrea, iar acel continut poate fi citit de persoane ca el (cel/cea de care pomeneam)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate