Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Mate-info vs ETTI

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Bună ziua, sunt in postura de a alege între facultatea de mate (specializarea mate info) și ETTI (ambele în iasi). Scopul meu este programarea, deci logic ar trebui să aleg universitatea dar am reticențe, din ce observ se pune foarte mult accent pe matematica la Cuza, iar la ETTI faci mai multe, dar nu se concentrează pe informatica decât foarte puțin. Per total, sunt in postura de a alege răul cel mai mic..

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Daca vrei sa inveti, profesorul e doar un ghid, tu esti cel care decide cat inveti. Acum sunt un milion de surse, sunt cursuri filmate pe la marile universitati, predate de catre profesori foarte buni, care explica bine sa poti pricepe. Poti invata si peste ce ti se da la scoala. Profesorul te poate ajuta cu eventual niste raspunsuri daca te-ai blocat undeva cu intelegerea. Asta-i dezavantajul la cursurile astea online ca nu poti pune intrebari, in rest inveti la fel ca si cum ar fi profesorul tau.
Eu as merge pe profilul pe care ti-l doresti, chiar daca zici tu ca se face mai putin mate.

#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

 WishShadow, on 02 august 2020 - 08:14, said:

Bună ziua, sunt in postura de a alege între facultatea de mate (specializarea mate info) și ETTI (ambele în iasi). Scopul meu este programarea, deci logic ar trebui să aleg universitatea dar am reticențe, din ce observ se pune foarte mult accent pe matematica la Cuza, iar la ETTI faci mai multe, dar nu se concentrează pe informatica decât foarte puțin. Per total, sunt in postura de a alege răul cel mai mic..
Iesi dr@cu din cloaca aia [toata Ro e cam asa] si alege strainatatea. Nu vei face nimic relevant, facem pariu? Bine ca ai observat, tot e ceva.

- Majoritatea colegilor vor fi din alta lume, vor astepta dupa scoala
- Bai, si in alte parti programa e rupta/in urma, la noi e big time.

OK, daca nu ai apucat, baga 1-2 ani si apoi vaneaza ceva mai bun. Posted Image

Vei face 3-4 cursuri relevant, probabil ceva OOP, baze de date, pe care oricum le poti invata singur, de fapt e grav daca nu le stii pana in anul 3 sau 4 cand le faci (daca s-or mai face 4 ani).

Nu stiu ce vreti voi, aratati-mi ceva de stat care merge bine.

 maccip, on 02 august 2020 - 09:30, said:

Daca vrei sa inveti, profesorul e doar un ghid, tu esti cel care decide cat inveti. Acum sunt un milion de surse, sunt cursuri filmate pe la marile universitati, predate de catre profesori foarte buni, care explica bine sa poti pricepe. Poti invata si peste ce ti se da la scoala. Profesorul te poate ajuta cu eventual niste raspunsuri daca te-ai blocat undeva cu intelegerea. Asta-i dezavantajul la cursurile astea online ca nu poti pune intrebari, in rest inveti la fel ca si cum ar fi profesorul tau.
Eu as merge pe profilul pe care ti-l doresti, chiar daca zici tu ca se face mai putin mate.
B&llcrap. Daca te lasa in pace, e bine. Pt OOP, RDBMS nu iti trebuie profesor care sa te dadaceasca. Bine, ti-ar trebui, dar la cum se face la noi, de trebuie sa ii cauti pe la catedre, n-au timp etc. Ma duceam eu la asistenti, sa imi dea teme. Nu voiau sa corecteze, stiau ca altii le copiaza, ii durea in pix (Nu la Iasi, in alta parte, n-are importanta).

Nu ma mai luati cu chestia asta, la facultate (licenta) trebuie sa inveti ce se face in industrie, hai cu 5-10 ani intarziere. dar atat. OK, si un fundament teoretic, dar trebuie sa iesi angajabil. Teoriile care se fac/eau la noi sunt bune la doctorat, si si acolo daca sunt relevante pt proiecte.

Edited by aaaa4567, 02 August 2020 - 09:38.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 aaaa4567, on 02 august 2020 - 09:32, said:

si alege strainatatea.
E si la indemana tuturor sa faca asta! Initiatorul n-a vrut sa mearga in tara in alta locatie...

Edited by neagu_laurentiu, 02 August 2020 - 09:37.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 aaaa4567, on 02 august 2020 - 09:32, said:

Nu ma mai luati cu chestia asta, la facultate (licenta) trebuie sa inveti ce se face in industrie, hai cu 5-10 ani intarziere. dar atat. OK, si un fundament teoretic, dar trebuie sa iesi angajabil. Teoriile care se fac/eau la noi sunt bune la doctorat, si si acolo daca sunt relevante pt proiecte.

Repeti asta mereu. Da-ne niste linkuri la cursuri de afara unde faci doar/preponderent ce se face in industrie.

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

 dani.user, on 02 august 2020 - 09:48, said:

Repeti asta mereu. Da-ne niste linkuri la cursuri de afara unde faci doar/preponderent ce se face in industrie.
Am spus ca si strainatatea e destul de rupta, dar nu atat de rupta precum Romanica. Cel putin e mai aerisita a.i. poti studia individual.

Ia orice curs de bachelor. In primul rand ca poti alege intre comp.sci si el.eng. Si daca alegi comp.sci, faci doar 1-2 cursuri de hardware, la nivel Intro. E mai flexibila programa. Ai majors, minors etc.

Edited by aaaa4567, 02 August 2020 - 10:05.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
De asta am cerut cursuri concrete, pentru a compara exact. De povesti sunt satul.

#8
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Niciun răspuns care să cuprindă tema topicului :)

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai tu stii ce digeri mai bine: mate intensiv ori mate impletita cu fizica.

Edited by neagu_laurentiu, 02 August 2020 - 12:22.


#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

 dani.user, on 02 august 2020 - 10:09, said:

De asta am cerut cursuri concrete, pentru a compara exact. De povesti sunt satul.
Hai sa luam unul, sa nu zici ca nu am dat: https://admissions.u...AS_brochure.pdf

Deci e mai de greu de comparat caci nu avem programele pe site deseori, si chiar daca le avem, unul e cursul, alta e programa.

Sa luam sample-ul de la computer Science, da?

diavolul e in detalii: primele cursuri de programare sunt chiar pentru Intro, de multe ori. Fizica se face la nivel de liceu sau putin peste. Astfel ca iti raman 1-2 cursuri de efort pe care sa te poti concentra. Matematicile de acolo sunt deseori la nivel de liceu sau putin peste (integrale, matrice etc)

Ai 1-2 fizici obligatorii, nu 6 (vorbesc de A&C anii 90-2000, Bucuresti), la care de fapt copiezi la laborator, "te descurci" la examene si in final nu ramai cu nimic, decat cu resentimente (se stie de Andrei, Danila, Cupcea etc). In final, inginerii nu raman nici cu bruma de cunostinte obligatoriu pentru orice inginer /tehnician electric (automate simple, AO, componente discrete, stabilizatoare etc)

Cumva se merge pe linia liceului: aparentul elitism se traduce prin cvasiesec scolar si prin autoinstructie paralela cu scoala etc etc si desigur cateva exemple, varfuri, ce isi gasesc succesul in afara Romaniei (in cercetare, in mare).

 neagu_laurentiu, on 02 august 2020 - 09:37, said:

E si la indemana tuturor sa faca asta! Initiatorul n-a vrut sa mearga in tara in alta locatie...
N-a vrut sau n-a stiut /n-a putut? Pe bune, diferenta e majora si e cam cea intre litoralul romanesc la cativa ani dupa Revolutie si turismul occidental de astazi.

Edited by aaaa4567, 02 August 2020 - 13:51.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
La computer science (Informatica) in Romania poti avea 0 fizici.
  • Calculus I si II - sa zicem ca I cuprinde cam ce se preda la analiza din liceu. II n-o sa intre in treburi avansate? Ca doar nu preda doar deritate in I si integrale simple in II
  • Programming Languages I si II - aici is curios ce prezinta. Cateva limbaje de programare sau teoria din spatele limbajelor de programare (discutabila utilitatea practica pentru programatorul de rand)
  • Computing Operating Systems - avem si in tara
  • Digital Organization & Design - ma astept sa se refere la chestii electronice, cam departe de computer science
  • Introduction to Algorithms - interesant ca e doar in anul 3
  • Discrete Probability (or statistics course) - n-am intalnit curs de probabilitati care sa mi se para la nivel de liceu
  • Automata, Computability and Complexity - o treaba deloc simpla si cu aproape 0 implicatii practice pentru programatorul de rand
  • Natural Science elective - chimie/biologie pentru degree in Computer Science?


#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

 dani.user, on 02 august 2020 - 14:01, said:

La computer science (Informatica) in Romania poti avea 0 fizici.
  • Calculus I si II - sa zicem ca I cuprinde cam ce se preda la analiza din liceu. II n-o sa intre in treburi avansate? Ca doar nu preda doar deritate in I si integrale simple in II
  • Programming Languages I si II - aici is curios ce prezinta. Cateva limbaje de programare sau teoria din spatele limbajelor de programare (discutabila utilitatea practica pentru programatorul de rand)
  • Computing Operating Systems - avem si in tara
  • Digital Organization & Design - ma astept sa se refere la chestii electronice, cam departe de computer science
  • Introduction to Algorithms - interesant ca e doar in anul 3
  • Discrete Probability (or statistics course) - n-am intalnit curs de probabilitati care sa mi se para la nivel de liceu
  • Automata, Computability and Complexity - o treaba deloc simpla si cu aproape 0 implicatii practice pentru programatorul de rand
  • Natural Science elective - chimie/biologie pentru degree in Computer Science?

Diavolul e in detalii. Nu stiu chestii legate de programele mai noi.

Chimie sau biologie se face la CompSci sau EE din perspectiva faptului ca multe aplicatii sunt in biologie, chimie sau medicina, cu care studentul tipic nu are nicio tangenta (ba chiar le uraste). La niveld e liceu, sau tintit pe anumite chestii - chimie organica - acizi nucleici, proteine, de obicei, caci ideea e sa te obisnuiasca cu biologia computationala. E doar putin peste ce se face la noi in liceu, dar suficient cat sa ametesti oamenii un semestru (structuri tertiare de proteine, diferite tipuri de legaturi: covalente etc etc)

Multe cursuri sunt la un nivel de Intro, poate mediu. Nu cred ca invata, de exemplu, arhitecturi de microprocesoare sau altele asemenea. Nu cred ca invata nici limbaj de asamblare, dincolo de 2-3 cursuri. Probabilitati la nivel de liceu sau putin peste (ai facut si in liceu cred curba lui Gauss, dispersie, t student, regresie), mai pun ceva de Teorema lui Bayes etc etc. Nici eu nu stiu mai multe, dar nu tin minte sa se fi facut la Poli.

Daca te uiti si la alte subiecte, de genul NLP, tot asa, se face un Intro. Cam prima parte de aici sau putin peste: http://demo.clab.cs.cmu.edu/NLP/ sau https://www.cs.color...artin/slp2.html

Mai sunt si "nebuni" care baga programare functionala ca prim curs de programare (da, am vazut), cu cursuri de 90 de pagini, dar nu-s multi... Tot est europeni, asiatici, d-astia obisnuiti sa bage :D

E ti-am spus din perspectiva unuia care a vazut programele de acum 20 de ani. Intre timp s-or mai fi usurat, dar nu stiu. Profii cu care care am mai vorbit ziceau ca s-au condensat. (??)

Quote

Programming Languages I si II - aici is curios ce prezinta


Ce sa prezinte? Python la nivel de Intro sau ca suport pt programare procedurala. Sau Java, din aceeasi perspectiva (fara OOP avansat etc). Nu ca la noi unde se faceau chestii relativ avansate cu pointeri, STLuri etc de care zic eu ca se cam speria un student de anul I, care avea de invatat cursuri la mecanica unde auzeai la primul curs de nabla... Nu mai spun ca se predau chestii care reprezinta antipatterns /bad coding habits (utile in urma cu 40 de ani etc etc) (alegerea numelui variabilelor etc etc). Nu mai spun ca aveai de programat in Turbo C, si daca erai contemporan cu orice IDE, parca nu era atat de simpatic...

Uite: explicit, mura in gura etc: https://www.cis.upen...2016/index.html chiar didactic as zice.

Edited by aaaa4567, 02 August 2020 - 14:37.


#13
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
pentru unu care nu stie ce e cu el, mate-info poate fi mai digerabila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate