Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Emailuri spam pe contact form !

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009
Buna ziua,

Fac si eu site-uri WP, ca mai toata lumea, desi...specialitatea mea este marketingul.

Intreb aici ca poate s-a mai intalnit cineva cu aceast problema!

La unul din wp site-uri am avut un troian sau virus, ce s-a instalat si cineva a intrat in site utilizand parola ce era salvata automat !

In urma acestei intrari site-ul a avut un plugin instalat si multe emailuri deviate !
am schimbat parole, am dezinstala pluginul...dar ...in continuare ... de undeva ne vin emailuri spam avand la nume urmatorul :

#file_links["C:\Frazes.txt",1,N]: #file_links["C:\Links.txt",1,N]
la nr de tel: 82464167578

Iar mesajul nu+l mai scriu aci e o trimitere catre un link care... nu vreau sa+l populariyey.

Intreb : a mai avut cineva asa ceva ?

Si cum a scapat ?

Ma gandesc ca poate a instalat un fiser ceva undeva in site... pe la vreun HTACCES si este accesat, caci... pe Contact Form este Captcha si in mod normal... trebuie sa stea cineva sa il completeze.

Ori aceste emailuri par ca sar peste si sunt trimise intodeauna de pe alta adresa de email...de gmail, de hotmail etc etc...

Va multumesc anticipat.

Dau o BR RC cui ma ajuta !

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Strimareanu, on 31 iulie 2020 - 23:05, said:

Fac si eu site-uri WP, ca mai toata lumea, desi...specialitatea mea este marketingul.
Poate ar fi cazul sa te lasi de "meseria" asta? Sau sa o lasi in seama profesionistilor?
Zic si eu... Ca vad ca nu prea e de tine.

Si, oricum, sunt mult prea multe variabile ca sa iti dea cineva o solutie. De la pluginuri cu probleme, la teme cu crackuri, la fisiere modificate si alte treburi pe care Dorel-Mesterel-care-face-siteuri-WP-ca-toata-lumea nu le stie/nu le poate intui.

Cat esti dispus sa platesti in caz ca, din cauza ta, creezi daune?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Strimareanu, on 31 iulie 2020 - 23:05, said:

Dau o BR RC cui ma ajuta !
Pare o investiție bunã pentru tine, iei consultanțã gratis si revinzi apoi serviciul pe bani...

Oricum pare cazul clasic, pluginuri peste pluginuri, teme nulled (pentru ca na), plus fatidicul chmod 777 * .

Practic Wordpress-ul asta a devenit ceva de genul instalatului de windows de acum cativa ani, unde era plin de experti.

Edited by MembruAnonim, 01 August 2020 - 00:13.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si dup'aia apar clientii aia care s-au dus la Dorel-Mesterel-Ieftinel (care ofera "servicii ca toti ceilalti") si tipa ca "programatorii", "dezvoltatorii" si "IT"istii sunt de cacat. Uneori parca imi doresc ca domeniul sa fie reglementat iar fiecare Dorel-Mesterel-pune-el-o-priza-si-mai-instaleaza-un-WP fie sa aiba nevoie de ceva cursuri, fie sa plateasca de sa-l usture fiecare belea pe care o face.

Da' pana una-alta, nu merge asa, dupa cum vreau eu. Si, probabil, nu doar eu. Asa ca ii lasam pe Dorei-Mesterei in pace, sa se simta si ei la nivelul profesionistilor care chiar stiu ce fac. Doar toata lumea e la fel si face instalari de WP, n'asa?

#5
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009
tema nu este crackuita...daca aveti chef de mijtouri e treaba voastra. Am peste 40 de site-uri construite...doar firma mea ..toate cu theme cumparate...inclusiv si pe bootstrap.

pluginuri sunt fix 5 buc !

Si nu sunt Dorel Mesterel... am lucrat in cea mai mare agentie de advertising din Romania, apoi la cercetari de marketing cand unii din voi erau la scoala elementara si poate nici dupa nu au vazut cu ce se mananca asa ceva!

Nu vand site-uri sub 500 Eu si fara contract sau factura. Si vand la pachet cu consultanta de marketing-vanzari- strategie de piata si acolo unde e cazul Google Ads impreuna cu un fost coleg certificat Google etc.... multi dintre Dorei-care - le stiu - ei - mai- bine-pe-toate habar n-au ce-s alea.  


Credeam ca a mai intalnit cineva cazul..si ..poate sa impartaseasca din experienta...oricum... dadeam la schimb ceva... nu neaparat BR.
.altfel...salvez paginile si le recreez intr-o zi!

Nu am sapat adanc in WP...dar cred ca prin reinstalare curata se rezolva treaba !

Edited by Strimareanu, 01 August 2020 - 12:39.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai daca este super biznis, de ce nu platesti pentru consultanțã?! Practic la un moment dat nu mai merge vrajeala cu click next, next, finish...

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 Strimareanu, on 01 august 2020 - 12:25, said:

Nu vand site-uri sub 500 Eu si fara contract sau factura. Si vand la pachet cu consultanta de marketing-vanzari- strategie de piata si acolo unde e cazul Google Ads impreuna cu un fost coleg certificat Google etc.... multi dintre Dorei-care - le stiu - ei - mai- bine-pe-toate habar n-au ce-s alea.
spune-ne ce firma ai, sa stim sa nu cumparam de la tine...500 de Euro pentru un virus e cam mult, cand poti sa-l ai pe gratis...

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Strimareanu, on 01 august 2020 - 12:25, said:

impreuna cu un fost coleg certificat Google
Pai vad ca ai solutia: iti iei un fost coleg certificat pe securitate cibernetica / WAF / alea alea. Numa' sa nu faci infarct cand auzi cat costa unul d'asta...

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru inceput pune Wordfence.

#10
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009

 Mizu, on 01 august 2020 - 16:22, said:

Pentru inceput pune Wordfence.

am . merci. Cred ca faza s-a intamplat pana sa-i pun acest plugin.

 strongsss, on 01 august 2020 - 15:11, said:

spune-ne ce firma ai, sa stim sa nu cumparam de la tine...500 de Euro pentru un virus e cam mult, cand poti sa-l ai pe gratis...
De acord...
Sigur esti pe acest forum ca sa cumperi ???

Vad ca e multa frustrare in lumea asta...

II invit pe cei suparati pe viata sa caute si alte distractii.

PA.

Se poate inchide

Edited by Strimareanu, 01 August 2020 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate