Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Barca gonflabila din material vinil - Intex Seahawk 3

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Salut,

Detin de cateva saptamani barca din titlu si am apucat sa fac cateva iesiri. Barca e draguta fiind f. practica (se impacheteaza suficient de mica astfel incat o las tot timpul in portbagaj + are doar 12KG) si pe apa are un comportament cat de cat decent (fara mari pretentii).

Am o intrebare legat de materialul din care e facuta. Acest vinil se intinde la soare? Intreb deoarece acasa cand am umflat-o pana la "semnul" specific mi s-a parut muuult mai teapana decat cand am facut acelasi lucru langa lac. Mi se parea chiar usor dezumflata. Am mers cu ea asa insa clar ca e mai instabila.

Mentiune: Am folosit-o doar pe lacuri de munte adanci sa nu fie pericol de intepare/taiere de la vegetatia/obiectele din apa.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Din ce stiam???  cand e soare puternic nu se umfla la max.  Ca se dilata aerul. Si mai bagam praf de talc pe unde se umfla in burdufuri. In rest nu mai stiu.  Vad ca e de 2/3 personae, mai mult de 2 nu m-as risca.  Sa ai/aveti si o vesta de aia de salvare in caz ca...  Si am fost ,,panzar,, vreo 2 ani. Atentie ,cum bine zici ,cand pleci si vii de la mal.    Daca e sa vaslesti max 200 mt e ok,daca sant mai mult mt cauta ceva mokangeala la pret de motor electric.  Ps. am facut la vasle o treime din lacul Sascut/Bacau.  Urata experienta!

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Acasa e acasa pe parchet,in natura e altceva!  Pe vremea mea nu stiam de produse de intretinere/ungere suprafata de vinil. Poate sant!  Oricum,imi aduc aminte ca kand iesieam de pe apa o spalam binebine  da bine si o intorceam cu fundu-n sus umflata.  O lasam asa pana se usca sau o stergeam de apa.   Nisipul/pietricelele(pe care nu le vezi in cutele gomflabile)  iti strica investitia.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013

View Postcuart, on 31 iulie 2020 - 21:53, said:

Am o intrebare legat de materialul din care e facuta. Acest vinil se intinde la soare? Intreb deoarece acasa cand am umflat-o pana la "semnul" specific mi s-a parut muuult mai teapana decat cand am facut acelasi lucru langa lac. Mi se parea chiar usor dezumflata. Am mers cu ea asa insa clar ca e mai instabila.

Mentiune: Am folosit-o doar pe lacuri de munte adanci sa nu fie pericol de intepare/taiere de la vegetatia/obiectele din apa.

Ca sa-i mentii flotabilitatea si comportamentul adecvate, in ape reci o umfli mai mult pentru ca fizica spune ca aerul se contracta in aceasta situatie.
Oricum, asa cum spunea colegul, in asemenae barca este obligatorie folosirea vestei de salvare, nu din categoria gonflabile!

#5
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
@MikeSpike: Exact, in principiu si eu stiam sfatul cu nu umfla prea tare pentru ca va creste presiunea sub razele soarelui. Totusi, barca umflata la mal sub razele soarelui...si clar cand puneai mana pe ea se simtea prea putin umflata.
Care e faza cu "praful de talc" pus in baloane?
Am 2 veste de flotabilitate si au fost si sunt folosite.
Legat de vaslit - unul din argumentele achzitiei a fost legat de oportunitatea de a face miscare mai altfel in perioada asta de pandemie. Am vaslit mai multi kilometri in ea insa iti dau dreptate, nu e facuta sa faci asa ceva pentru distante lungi daca scopul e altul decat exercitiile de spate/miscarea (de ex: pescuit).
Deocamdata mi-a placut ideea de a mentine tot "pachetul" cat mai mic/compact ca sa fie usor de transportat.

Legat de intretinere suprafata vinil: deocamdata nu imi bat capul. A costat doar 400 lei adica nu prea mult ca sa poti testa daca iti place asa ceva si daca chiar o folosesti sau aduna praf printr-un garaj/dulap.

@argonaut: Foarte buna observatia cu apa rece. Nu m-am gandit la asta. Totusi problema cu presiunea am observat-o inca de pe mal. Ce ma gandesc ca m-ar putea pacali ar fi daca intr-adevar se intainde materialul astfel incat "semnul" pana la care se umfla nu mai e de fapt relevant.

@cspot: Stiu sa innot + vesta flotabilitate. Barca in cauza nu e improvizata. Eu o folosesc in mediul in care si producatorul pare sa o recomande. Vedeti pozele de prezentare a produsuluichiar de la el de pe site.

Mersi pentru raspunsuri!

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Praful de talc din cand in cand se baga odata cu aerul cu care umfli burdufurile.  Ca daca nu e, se lipeste vinilul de vinil sau guma de guma.  Numai ca exemplu(de rahat dar se aplica in cazul asta)- Colaceii aia de un sezon la mare,ii umfli,faci destrabalare,dezumfli.   La urmatoarea umflare vezi cum peretii/burduful colacelului se lipesc intre ei chiar daca nu au apa/condens vizibil.  Fa bine si pune cateva grame.    Cu vaslitul -o sa-ti iese pe nas cand ai masina parcata la 2 km(chiar mai putin) si tre sa vaslesti contra vantului ca sa ajungi.    Si ca sa vezi ce-mi ,,fata mintea,, Cat de curand imi iau un caiac sau Zodiac gonflabil(sh si il vinde cu tot cu remorca la 500/cca 2500 lei)  Numai pt pescuit. Ma spart un chinez pe Digul din portul Brighton.  A prins cca 10/15 dorade si swordfish(astia erau mici,50 cm). La lanseta cu pluta(40gr) la 30 mt de dig. Pescuia la bucata de macrou. PS IMPORTANT:  DE PE 9.09.2020 CONCEDIU 3 SAPTAMANI.  Cort si cardu la mine. Ca cu vacante e riscant. Pleci si nu mai vii sau carantina si la aia de te duci si la intoarcere. Niciodata nu am incercat mai mult de 4 mt in larg de pe litoralul romanesc.  Tre sa fie si acolo treaba buna!

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
cu o barcuta din asta din material de colac daca iesi pe mare si bate vantul bine dinspre tarm nu te mai intorci inapoi vaslind

#8
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Revin la intrebarea initiala, oare are cineva un raspuns clar?

 cuart, on 31 iulie 2020 - 21:53, said:

Am o intrebare legat de materialul din care e facuta. Acest vinil se intinde la soare? Intreb deoarece acasa cand am umflat-o pana la "semnul" specific mi s-a parut muuult mai teapana decat cand am facut acelasi lucru langa lac. Mi se parea chiar usor dezumflata. Am mers cu ea asa insa clar ca e mai instabila.

Mersi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate