Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

scandal cu laserul de la magurele

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 ndor, on 31 iulie 2020 - 10:21, said:

O oglinda de 1 milion de euro !
E al dracului de greu .

si ai un servo-motor care o inclina cat e nevoie sa trimiti radiatia mai sus, sau mai jos
e ca la jocurile de lumini, doar ca mult mai putin joc, si "foarte mult mai putina" lumina.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am crezut că e vorba de asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uVuazVitxGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020

 waterman, on 31 iulie 2020 - 11:26, said:

Eu am crezut că e vorba de asta

Astia-s amatori pe langa ai nostri :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z7nrHObuikk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Laserul de la Măgurele e mai bătrân ca bunica.


#23
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Voi credeti ca aia fac ceva acolo la Magurele? Eu cred ca sunt cativa 'telectuali atarnati pe acolo care mananca o paine iuropeana, dar nu produc nimic niciodata

#24
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Intre timp in Magurele, oamenii de stiinta fac noi descoperiri
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T-Mft_cVdPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020

 stalker2142, on 31 iulie 2020 - 14:38, said:

Intre timp in Magurele, oamenii de stiinta fac noi descoperiri

Asa e, pentru asta a fost creata Romania acum 140 ani- sa rontaim seminte, sa ne uitam la meciuri, sa ascultam manele, sa facem gratare, sa facem caterinca, sa ne uitam la Las Fierbinti, sa jucam la pacanele, sa petrecem.......in timp ce totul se prabuseste in jurul nostru intr-o atmosfera postapocaliptica.

Ma tot intreb cateodata daca nu era mai bine sa fi ramas sub ocupatie ruseasca, sau daca nu era mai bine daca nu faceam revolutia in 1989.
Pentru ca in ciuda crimelor , jafurilor,  dictaturii si atrocitatilor, comunistii mai si construiau, mai si excelau in educatie, medicina si cercetare. Poate nu cred in totalitate in propaganda televizata ceausista, dar cred ca eram oricum undeva sus la capitolul educatie si cercetare.  
Romanii erau un popor mai serios, nu era atata stupizenie, golanie si mistocareala.
Si cred ca si in perioada regatului, cu toate ca era saracie lucie si mare parte a tarii era inca in evul mediu, tot eram un popor mai harnic si mai serios decat suntem acum.  
Acum e prostie totala,  multi isi etaleaza latinitatea si o combinam cu americanismul, iesind ceva...putred.
Iar singurii romani cu adevarat inteligenti si meseriasi  emigreaza...de fapt,  fug din tara  de rup picioarele din disperare de zici ca evadeaza dintr-o mega-inchisoare.
Tara asta are o atmosfera care nu te lasa sa excelezi, nu te lasa sa te autodepasesti, nu ai niciun motiv de mandrie sau motivatie  cand vezi ce-i in jurul tau cand esti intr-un oras ca Bucuresti.  Cand esti intr-un oras ca Copenhaga, Amsterdam, Hamburg...... parca altfel te simti.

Ceea ce scriu eu tine mult de stiinta pentru ca mediul inconjurator chiar are un impact asupra mentalitatii si psihicului.   Romania e totusi o tara frumoasa, dar din perspectiva urbanistica si sociala, e mizerabila.
Daca te-ai nascut cu un IQ de peste 90-100, traitul in  societatea romaneasca te doboara psihic.

Cand vad clipuri pe You Tube din Rusia, China, Coreea de Nord, ma apuca o teama de dictatura, si totusi apreciez popoarele respective pentru ca se tin de treaba si sunt serioase.  
Totul curat, oamenii disciplinati si seriosi si harnici.  
Zau de nu as emigra chiar si in Coreea de Nord unde este respect, disciplina si  civilizatie, doar sa nu mai vad toti manelistii , meltenii si grohaitorii care din pacate imi sunt conationali.  
Nu stiu cum naiba am aderat la UE, dar cred ca pentru a  permite celor mai inteligenti romani sa emigreze si sa-si aduca contributiile pozitive tarilor vestice care merita.  
Pentru tara asta nu mai merita sa ridici niciun deget.

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Simplul fapt ca Magurele este din Ro. te face sa te gandesti la ,,Combo-uri,,!  Si acolo ,,tre sa se ecsiste un primarete,, un intermediary,un conectat la finantari!  Ideea este/a fost meganucleara,daaaar--- RO! Si Fauna.

#27
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Nu. Acum au toti accesul la tribuna de unde sa se exprime. si sansa sa devina virali.
Fara sa fii constient, ai participat si tu sa faci mai viral decat este chestia aia cu ceaunul de la Magurele, pe vremea comunistilor nu era posibil asa ceva.
Si daca ai vedea o filmare similara de pe vremea aia, te-ai fi crucit inca si mai mult, macar astia au haine pe ei si sunt incaltati.

#28
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Ar fi atatea de scris incat nici nu stiu de unde sa incep.

Pentru redmartian as vrea sa spun ca laserul nu este construit de romani. Romanii au construit cladirea in care este gazduit laserul. Si nico aia bine pentru ca e prea mica si nu mai incape incinta pt gamma si laboratoarele. Si nici podeua nu prea a fost dreapta ca de aia au renuntat unio la proiect.

Laserul este facut de o firma franceza. Thales.

Deci faptul ca laserul este capabil de pulsuri de o anumita putere, numai datorita romanilor nu este.





Vad ca cine a se intreaba daca protonii sunt usor de folosit pt tratarea cancerului. Va sfatuiesc sa cautati pe google “proton therapy “.
Nubeste o tehnologie noua. Este folosita de ceva timp deja.
Doar ca protonii sunt generati intr-un accelerator de particule.

Ps: si vad ca se face confuzie intre fotoni si protoni. Complet diferite.

 stalker2142, on 31 iulie 2020 - 13:59, said:

Voi credeti ca aia fac ceva acolo la Magurele? Eu cred ca sunt cativa 'telectuali atarnati pe acolo care mananca o paine iuropeana, dar nu produc nimic niciodata

Sunt cativa oameni care si-au facut doctoratele si post doctoratele cu munca serioasa, pe la univesitati bune din Europa, care s-au intors in Romania si s-au implicat in proiectul asta. Oameni foarte destepti si cu bun simt. Oameni care nu ar fi avut noco o problema sa isi faca un viitor pe meleaguri vestice. Pacat ca ajung tot la mana unor fosile care numai cercetare nu au in gand.

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MarianG, on 31 iulie 2020 - 09:51, said:

desigur, e greu sa inclini o oglinda
doamne cat efort
nu e greu insa viteza luminii e prea mare. personal as zice sa se foloseasca altceva in cazul medicinei. spre exemplu fluxuri de aer rece si cald ce vor produce fulgere asa cum se produc in natura doar ca in cazul asta fluxurile se vor intalni la nivelul tesutului afectat si vor avea efect de descarcare electrica cu electroni. fluxurile vor fi extrem de inguste, dirijate prin niste micro tevi , incalzit de o rezistenta ca  la foehn in cazul fluxului cald

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
nu ai inteles care e treaba in chirurgia cu laser,
evident, in "sala de operatie", fix fluxuri de aer rece si fulgere am nevoie

Edited by MarianG, 31 July 2020 - 21:44.


#31
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Ma uit la comentarii si ma minunez.
Oamenii isi dau cu parerea desi nu fac nici o diferenta intre fotoni, protoni, electroni....
Ce mare diferenta.

Iar pentru cei care vorbeau de oglinda de milioane de dolari: voi stiti ce caracteristici trebuie sa aibe un element optic care sa reziste la pulsuri de 10 petawatts?

Am fost anul trecut la o conferinta numita Laser damage unde evident au fost multe prezentari de la Lawrence Livermore Lab. Oamenii aia au o infrastructura uriasa cu sute de angajati ca sa tina laserul activ. Pt ca laserul merge. Nu-i problema. Doar ca distruge tot in calea lui. Iar singurul mod in care il tin functional este sa schimbe componentele cat mai des. Ca ceva sa reziste prea mult, nu exista.

Au echipe intregi de programatori care folosesc AI sa prognozeze cand cedeaza diferite componente.

Au propria sectie de productie ot elelementele optice.

Si apoi ne miram ca Romania a pierdut finantarea europeana si e afara din proiect?

Un laser ca ala nu se tine functional din pix.

Era un domn care povestea cum acum cateva decenii armata americana voia arme laser. Si l-au intrebat daca poate sa doboare un avion cu laseril. El i-a zis ca in teorie da. Problema e ca pana la avion, laserul se va distruge singur. Si se referea la oglinzile de la cavitatea laser.

Karax, terapia cu protoni nu foloseste fotoni :))

Lasand asta de o parte ( si faptul ca vorbim de petawatts) exista o multitudine de elemente optice active care pot fi folosite pt deflexia unui fascicul de lumina. Pentru numele lui Dumnezeu, mai deschideti si voi o carte de fizica inainte sa vorbiti.

Edited by something00, 31 July 2020 - 22:38.


#32
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Pana la urma se face ceva profit cu laserul ala sau doar se consuma banii degeaba?

Noi importam ligheane si suruburi si ne batem in piept cu caramida ca avem laser dar n-avem ce sa facem cu dânsul.

#33
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 cipri2bau, on 01 august 2020 - 01:19, said:

Pana la urma se face ceva profit cu laserul ala sau doar se consuma banii degeaba?

Noi importam ligheane si suruburi si ne batem in piept cu caramida ca avem laser dar n-avem ce sa facem cu dânsul.

Cercetarea fundamenatala nu se face pentru profit. Este insa extrem de importanta ca altfel nu ar investi atatea tari miliarde in ea.

Iar laserul din pacate nu merge. Si nici nu cred ca va merge curand. Si nici nu cred ca va merge vreodata la specificatiile visate. Asta este de fapt problema. Nu ca se baga bani in cercetare fundamentala. Care bani oricum nu ar fi fost ai Romaniei daca cei de la Magurele s-ar fi tinut de treaba.

Apropos stiati ca fenomenul LASER a fost descoperit in cadrul unui proiect de cercetare findamentala si ca la momentul descoperiri a fost nomit “ o descoperire in cautarea unei aplicatii”?  Pentru ca nu se stia la ce poate fi folosit. Iar acum daca va uitati in jurul vostru o sa aveti laseri efectiv peste tot. De la scannerele pt produse din supermarket pana la cel folosit pentru fuziune nucleara.



#34
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Să caute un investitor strategic cu sediul intr-un birou cu un scaun dintr-un bloc din dubai sau londra si să-l privatizeze cu el. Asa ca toate uzinele.

Să vorbim cu domnul Petre Roman.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MarianG, on 31 iulie 2020 - 21:44, said:

nu ai inteles care e treaba in chirurgia cu laser,
evident, in "sala de operatie", fix fluxuri de aer rece si fulgere am nevoie
dirijate fluxurile pe tumoare nu pe tesut normal

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
karax, ce e ala un flux (de aer rece) ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate