Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

scandal cu laserul de la magurele

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
m-am uitat la tv ca seara is niste programe pe care le urmaresc constant , si am vazut stire legata de laserul de la magurele. se pare ca cercetatorul george epurescu il acuza pe zamfir de niste chestii. in principiu 2 acuzatii au fost, cea ca laserul de la magurele nu merge la puterea la care era destinat sa mearga, datorita lipsei de componente ce trebuie sa fie aduse, insa zamfir a sustinut ca laserul deja a mers la 10 petawati, epurescu sustinand ca fara componentele ce trebuie sa vina , folosirea laserului ar duce la avarierea a catorva echipamente, si cea ca folosirea laserului pentru protonoterapie e o dezinformare , laserul neavand puterea sa dezintegreze  tesuturilor afectate, plus ca protonii au obiceiul sa se imprastie si in alte zone
plus ca alta acuzatie este si despre folosirea laserului in tratarea deseurilor nucleare , pulsul fiind extrem de mic de cativa microni, ceea ce inseamna ca e foarte greu sa tratezi deseuri mari

ce parere aveti de scandalul asta?

cred ca pentru tratarea laser protonii trebuie sa si fie ghidati oarecum, spre exemplu cu niste nanofibra bagata in creier sau alt organ prin metode minim invazive, astfel fluxul ar fi foarte bine directionat si nu ar afecta  tesuturile inconjuratoare. problema de fapt fiind cea prin care protonii au obiceiul sa se imprastie dupa ce se lovesc de celule. in cazul asta rezolvarea ar fi emisie de protoni de mica viteza , protonii avand energie cinetica doar sa distruga celulele de deasupra, pe cele de dedesubt distrugandu-le doar dupa ce a terminat de distrus stratul de deasupra

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de regula problema cu laserele e ca merg la viteza luminii si asta inseamna ca poti controla greu fluxul. laserele led is controlabile , laserele in pulsuri + o oglinda ce se misca incet si directioneaza incet laserul spre fiecare grup de atomi ar fi solutiile zic eu

altfel ca si precizie motoarele ionice ar putea fi folosite pe post de tratament pentru ca se lucreaza cu particule ce pot fi usor directionate

Edited by karax, 31 July 2020 - 08:58.


#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 08:59, said:

de regula problema cu laserele e ca merg la viteza luminii si asta inseamna ca poti controla greu fluxul
Da, da. Asta inseamna.

Bre. Iti recomand sa faci cunostinta cu calahan. El e bun pe partea teoretica, ar putea sa-si calculeze la o adica si vitexa fluxului si grosimea semiundelor din acel flux de aspiratie eterica.

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 08:37, said:

cred ca pentru tratarea laser protonii trebuie sa si fie ghidati oarecum, spre exemplu cu niste nanofibra bagata in creier sau alt organ
Cine crezi ca-si pune la dispozitie organul sa-i bage nanofibra pentru protoni?
Eu nici microfibra n-o suport, prefer servetele umede.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ma refer ca avem flux de fotoni. datorita vitezei luminii pana schimbi tu in ce directie sa mearga fascicolul el deja a intrat cativa centimetri in tesuturile sanatoase
poate ar fi bine sa nu se folsoeasca lasere deloc ci niste condensatoare de ceva constructie incat electronii ce sar intre armaturi sa se loveasca de tesuturile bolnave. sau sa se foloseasca niste pilitura de fier si cu ajutorul arcului electric sa se topeasca tesuturile bolnave , fara sa folosesti deloc fotoni

ori sa se foloseasca campuri electrice sau magnetice ce afecteaza tesuturi bine directionate catre tesuturile bolnave

alta posibilitate ar fi folosirea radicalilor liberi in cazul ecuatiilor chimice pentru tratamente bine directionate

View Postmaccip, on 31 iulie 2020 - 09:09, said:


Cine crezi ca-si pune la dispozitie organul sa-i bage nanofibra pentru protoni?
Eu nici microfibra n-o suport, prefer servetele umede.
in cazul operatiilor pe creier minim invazive ce se foloseste?

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stiu ca n-am folosit.
Ia legatura cu calahan. Voi trei ati face echipa minunata.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
care 3?

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Tu si calahan

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 09:18, said:

ma refer ca avem flux de fotoni. datorita vitezei luminii pana schimbi tu in ce directie sa mearga fascicolul el deja a intrat cativa centimetri in tesuturile sanatoase
corect, tocmai de aia nu ii schimbi directia, iar procedura este "de precizie" "nu exploratoare"

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da dar va dura foarte mult timp ca trebuie sa muti laserul la fiecare structura ,la fiecare lattice

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Las că nu ne grăbim.

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 09:23, said:

care 3?
Calahan sufera de dedublare de personalitate. E el, ala care scrie aici dar nu stie fizica, si un anume "domnul inginer" care stie fizica dar nu are centrii nervosi ai scrierii asadar ii povesteste li calahan in limbajul pe care-l pricepe el o fizica ce trebuie musai scrisa sa nu se piarda. De vreo 2 zile au in meniu ceva cu cauzalitatea fotonului, dar anul asta a fost "anus mirabilis", au scos minim 5 lucrari de stiinta.
Desi foloseste un limbaj de bobinator, niciunu dintre ei nu sta prea bine la partea practica, insa pe partea teoretica sunt brici. Acum mai nou am vazut ca incep sa imparta la 4pi pe-acolo prin formule, ma gandesc ca vor sa introduca si rotatia pe undeva prin teoria lor, pana acum un an nu foloseau impartiri la constante, probabil ca aveau in vedere doar efecte liniare ale fluxului eteric prin grosimea semiundei fotonului de amplitudine maxima care luneca prin spatiu cu o structura rotorica de motor liniar intre palisade de frecventa foarte inalta.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 09:33, said:

da dar va dura foarte mult timp ca trebuie sa muti laserul la fiecare structura ,la fiecare lattice
desigur, e greu sa inclini o oglinda
doamne cat efort

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Domnu moderator eu zic să nu vă băgați pă lasere și tehnologii că aici Karax e moderator pă știință și tehnică. Ce zice el aia e.

Io zic să nu mai staț în calea la progres că și așa avem nevoie de invenții.

Deh soarta savanților... aia e Karaxe e greu.
Toți te trage înapoi că aia nu merge că aia nu merge.

Pe ăla cum l-au pus la proțap doar pentru că a zis "E pur si muove" ?

Edited by waterman, 31 July 2020 - 10:00.


#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007
Care moderator?
Aria de stiinta e o cloaca de multi ani. Iar primul care va fi sanctionat voi fi tocmai eu pentru limbaj nepotrivii, jigniri sau comentarii cu privire la moderare.
Fluxul eteric de grosime maxima ramane, fix in moțul forumului, in bulls-eyeul ariei de stiinta, adica in stiinta teoretica. Macar karax se baga pe la pseudo, pe la curiozitati stiintifice.

Asa-i cand nu tii la un forum, nu impui niste standarde si te intereseaza doar scandalul troleala si labareala. Eu am tot incercat sa atrag atentia mai subtil, mai cu sarcasm, mai prin alte metode stilistice, dar daca se doreste can-can si otevizare, aia e.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cand am citit titlul mi-am si imaginat cu se bateau aia cu laserele pe acolo mai ceva ca Luk și Darth :D

#16
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Ma gandesc ca asa cum exista pictura naiva, o fi existand si fizica naiva.
De forum... Posted Image

#17
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020
Facem ce facem si tot ne place noua romanilor sa ne dam cu tesla-n oua!  Posted ImagePosted Image
Aveam si noi un potential si l-am distrus si pe asta.  Nu e destul ca ne-am anihilat sistemul de invatamant public si sistemul medical de stat e in groapa, acum hai sa distrugem si cercetarea.

"Romanismele" astea - scandaluri, acuzatii, subfinantari,   acuzatii de  japca, injuraturi, ura reciproca, gelozie, lovituri sub centura, bisnita, caterinca.......pana la urma  "romanismele" ne vor ingropa ca tara...mark my words!

Ma intreb cum de vesticii au putut in ultimii 150 ani sa realizeze tot de la revolutia industriala prin colaborare sau competitie cinstita si cum de reusesc sa se poarte civilizat, chiar si atunci cand se urasc intre ei ?  


Parca imi doresc acum   ca laserul ala sa-l cumpere    echipe de cercetatori straini  care sa stie sa colaboreze si sa gestioneze mai bine laserul in folosul bun al omenirii....sa speram ca totusi americanii  sau francezii sa cumpere tehnologia  pentru ca daca ar  ajunge pe mana chinezilor sau al rusilor   care l-ar folosi in scop militar  ar fi nasol.
Dar nu cred ca ar fi mai rau decat sa ramana pe mainile romanilor carora  le place de minune sa saboteze tot ce au realizat.

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005

View PostMarianG, on 31 iulie 2020 - 09:51, said:

desigur, e greu sa inclini o oglinda
doamne cat efort

O oglinda de 1 milion de euro !
E al dracului de greu .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate