Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Problema cu scanarea digitala...a disparut semnalul digital in mod ciudat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,561
  • Înscris: 21.03.2020
Am si eu o problema pe care nu o inteleg... Am luat un card CI+ sa bag niste canale codate. TVul mergea in HD pe toate canalele respective scanate prin tunerul lui. Dupa ce am luat cardul si am scanat au disparut toate canalele digitale. Acum nu mai vede decat pe analogice deci cardul vedea lipsa semnal la scanare. Astia la DIgi au zis ca nu am pachetul digital doar analogic, dar eu vedeam toate alea inainte sa bag nenorocitul de card.
Pot astia sa taie semnalul digital cumva?

#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
N-au cum. Sa nu fi scurt-circuitat acel card (defect) tunerul.

Edited by ronuquet, 30 July 2020 - 20:05.


#3
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Pai daca ai CI-ul de la DIGI automat ai si abonament digital. Esti sigur ca ai scanat pe optiunea digital? Poate ai selectat din greseala doar analogic.

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,561
  • Înscris: 21.03.2020
De asta mi-e si mie frica ronuquet... dar el gaseste acum posturile analogice. Fara card desigur...

Astia zic ca nu am digital in abonament, dar el mergea FHD pe tunnerul lui pe toate posturile necodate...

Edited by GlCA_Contras, 30 July 2020 - 20:11.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Poate nu mai ai, s-au trezit cand ai bagat cardul (nu ai precizat daca e cadr digi obtinut cum trebuie, nu din 'imprumuturi')

#6
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Dacă ai Cam, automat ai și abonament digital. Prindeai grila digitala la liber cu abonamentul analogic fiindcă grila vine pe același cablu, însă din moment ce ai echipament in custodie ai abonament digital.

#7
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Scoate TV-ul din priza, reintrodu cardul cu el SCOS din priza,asigura-te ca este introdus corect, reconecteaza TV-ul la retea si refa cautarea in digital.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,561
  • Înscris: 21.03.2020
Pai astia la serv. clienti zic ca a fost o greseala ca nu am abonamentul digital acum si ca mi-au dat cardul din eroare... WTF! Dar cum mergea inainte in HD fara card atunci, iar acum nu mai merge nicicum?

View PostTehnicianul090370, on 30 iulie 2020 - 20:29, said:

Scoate TV-ul din priza, reintrodu cardul cu el SCOS din priza,asigura-te ca este introdus corect, reconecteaza TV-ul la retea si refa cautarea in digital.
o sa facem proba ca asa nu am incercat...

Edited by GlCA_Contras, 30 July 2020 - 20:34.


#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Rescaneaza si selecteaza Cablu, nu Antena. Asa vei avea si posturile digitale de pe catv.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,561
  • Înscris: 21.03.2020
logic ca e cablu, nu avem antena de pe vremea impuscatului...

#11
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Sa selectetezi "Cablu" din meniu. Cand prinzi doar posturile analogice, inseamna ca in meniu ai selectat "Antena".

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in   televizor trebuie sa poti selecta  in meniu "dvb-c"
da click pe el si dupa da o scanare automata

fix problema asta s-a intamplat astazi la tv-ul nostru. nu apareau deloc canalele desi dadeam scanare pe dtv
am cautat in meniu si am gasit dvb-c si am dat click

poate fi problema si ca tu scanezi mereu pe atv , care e de la analogic tv. in cazul asta scaneaza pe dtv

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostGlCA_Contras, on 30 iulie 2020 - 20:05, said:

Am si eu o problema pe care nu o inteleg... Am luat un card CI+ sa bag niste canale codate. TVul mergea in HD pe toate canalele respective scanate prin tunerul lui. Dupa ce am luat cardul si am scanat au disparut toate canalele digitale. Acum nu mai vede decat pe analogice deci cardul vedea lipsa semnal la scanare. Astia la DIgi au zis ca nu am pachetul digital doar analogic, dar eu vedeam toate alea inainte sa bag nenorocitul de card.
Pot astia sa taie semnalul digital cumva?
Scrie clar in manualul DIGI SMART CAM ca e compatibil doar cu un abonament  pe digitala! deci ori renunti la SMART CAM (si folosesti tunerul televizorului pe analogic si digitala , ori treci  la un abonament de televiziune digitala.

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostGlCA_Contras, on 30 iulie 2020 - 20:30, said:

Pai astia la serv. clienti zic ca a fost o greseala ca nu am abonamentul digital acum si ca mi-au dat cardul din eroare... WTF! Dar cum mergea inainte in HD fara card atunci, iar acum nu mai merge nicicum?
o sa facem proba ca asa nu am incercat...
Pai tu ce vrei pana la urma?  vrei sa vezi canalele digitale  codate sau nu? i-ai derutat si pe cei de la DIGI care  habar nu au ce abonament sa-ti lase fiindca esti nehotarat . Tu vrei si canale decodate (cu Smart CAM) si canale analogice tv etc eventual sa platesti si tarif de analogic etc.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,561
  • Înscris: 21.03.2020
Nu, eu intrebam daca exista posibilitatea ca ei sa scoata semnalul digital cumva... Asta e nedumerirea mea. Pentru ca suspectez sa nu fie o problema tehnica de fapt la mijloc

View Postkarax, on 30 iulie 2020 - 21:32, said:

in   televizor trebuie sa poti selecta  in meniu "dvb-c"
da click pe el si dupa da o scanare automata

fix problema asta s-a intamplat astazi la tv-ul nostru. nu apareau deloc canalele desi dadeam scanare pe dtv
am cautat in meniu si am gasit dvb-c si am dat click

poate fi problema si ca tu scanezi mereu pe atv , care e de la analogic tv. in cazul asta scaneaza pe dtv
Karax am meniu in romana - are 2 optiuni la scanare: antena si cablu (deci nu pot fi confuzii)

View Postaeon, on 30 iulie 2020 - 20:21, said:

Poate nu mai ai, s-au trezit cand ai bagat cardul (nu ai precizat daca e cadr digi obtinut cum trebuie, nu din 'imprumuturi')
Asa am zis si eu... de aia si intrebam.

Cardul e luat din punctul de prezenta Digi... teoretic ar trebui sa fie OK

#16
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014

View PostGlCA_Contras, on 31 iulie 2020 - 08:11, said:

...am meniu in romana - are 2 optiuni la scanare: antena si cablu (deci nu pot fi confuzii)

Si, totusi, multa lume selecteaza "Antena" la scanare si receptioneaza doar posturile analogice. Apoi urmeaza apeluri la RDS/Vodafone/Telekom/etc sau intrebari pe forumuri sau retururi in magazine.

Avand in vedere ca prindeai posturile HD, era de ajuns sa dai pe un post codat (HBO, Filmnow... sau ce pachet vrei sa receptionezi), sa introduci cardul si sa astepti sa iti decodeze postul. NU trebuia rescanare. La rescanare, ori ai setat prost sa faca scanarea (99.9% sanse), ori e defect modulul CI (sanse 0.1%).

#17
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 10.12.2018
Din cate imi aduc aminte, intai se face scanare pe mod digital, in functie de tv se debifeaza “omite canale codate”, se salveaza grila, se introduce cardul CI in tv, se activeaza sunand in centrala si spunand seria cardului, dupa activare putand fi urmarite programele codate, asta in caz ca ai activate obtiunile -HBO, Film Now, 4K.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,561
  • Înscris: 21.03.2020

View Poststlk, on 30 iulie 2020 - 22:27, said:

Scrie clar in manualul DIGI SMART CAM ca e compatibil doar cu un abonament  pe digitala! deci ori renunti la SMART CAM (si folosesti tunerul televizorului pe analogic si digitala , ori treci  la un abonament de televiziune digitala.
Treaba e ca eu as renunta la card oricand dar acum nu mai merge decat pe analogic (toate posturile sunt purecoase)... deci tot ar trebui sa ii iau pe astia de la digi la intrebari - ca e ciudat sa spuna ca nu aveti decat canale analogice ca asa e pachetul de baza Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 31 July 2020 - 09:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate