Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

intrebare electromagneti

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu nu stiu sa existe astfel de efect dar intreb, poate stiti voi. se poate ca in cazul in care se aplica o forta electromagnetica de la cativa electromagneti , electronii anumitor gaze sa fie detasati ca in cazul ionizarii obisnuite? nu zic despre ce se intampla cu zdrobitoarele de atomi de la cern de exemplu ce obtin ioni prin lovirea atomilor. zic despre ionizare ca in cazul redox , fara ca nucleul sa fie distrus

am cautat pe net si ceea ce caut poate fi ionizarea in plasma?

Edited by karax, 30 July 2020 - 15:54.


#2
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Cred ca e destul de evident ca nu poti ioniza nu campuri magnetice.
Daca insa incerci cu campuri electrice, o sa iti iasa. (ia-ti o bobina tesla si incearca)

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
mai nene, de unde le scoateti, sau s-a invebtat si nu stiu eu .. cum puii mei sa IONIZEZI un cimp magnetic sau electric?
se poate ioniza un gaz ... 'tu-i mama ei de fizica. mai baieti, voi nu stiti nici cit am uitat eu din scoala si la naiba, am terminat-o cu mult inainte de a va naste voi.

#4
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Probabil ca nu ai auzit de ionizatoarele care se folosesc pentru acasa si nu numai.
Un camp electric la tensiuni de mii de volti ionizeaza gazul dintre terminale.

Tubul fluorescent ce e? Gaz ionizat aprins de o tensiune de mai multi volti decat sunt la retea.

Ai simtit cum miroase aerul dupa fulger/trasnet. Ei bine ala e aer ionizat datorita descarcatii electrice.

Scuze daca bat campii, dar stiu cu ce se mananca electronica, electrica si tensiunile inalte. Am calificare pe asta si nu cred in free energy sa stii.
Si nu sunt chiar tanar.

Edited by radurus, 30 July 2020 - 18:55.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postradurus, on 30 iulie 2020 - 18:49, said:

Probabil ca nu ai auzit de ionizatoarele care se folosesc pentru acasa si nu numai.
Un camp electric la tensiuni de mii de volti ionizeaza gazul dintre terminale.

1- vezi prin topicurile cu utilizarea uv-c, "sistemul" diy pe care IL FOLOSESC deja ;)
2- fals, NU cimpul electric ionizeaza, ci descarcarea electrica, arcul electric dintre aceste terminale. cimp electric este de exemplu, intre placile unui condensator... faci mari confuzii.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
as fi vrut sa stiu , se poate obtine ceva asemanator bateriilor? dar cu incarcare in cateva clipe?
as zice ca sa fie folosit combustibil in masina pentru generarea de camp electric/magnetic pentru ionizare si folosirea de catod pentru ca ionii sa redevina gaz

#7
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View Postr_murphy, on 30 iulie 2020 - 19:56, said:

2- fals, NU cimpul electric ionizeaza, ci descarcarea electrica, arcul electric dintre aceste terminale. cimp electric este de exemplu, intre placile unui condensator... faci mari confuzii.
Arcul electric apare abia dupa ionizare. Sarcinile libere transporta curentul, adica ionii si electronii. Iar sarcinile astea apar din cauza campului electric (nu exclusiv din aceasta cauza dar e una predictibila).

ps - ia sa vedem daca iese o dezbatere nesfarsita din ionizarea atomilor in camp electric :)

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
arcul electric e o denumire ca si voltajul. doar ca in solide ii zice voltaj, in gaze ii zice arc electric. arcul electric in aer se formeaza datorita caldurii mari ce excita straturile exterioare ale atomilor din gazele atmosferei
campul electric se manifesta cand este o deplasare a sarcinilor electrice , fie ele pozitive sau negative . respectiv protoni si electroni. campul electric se poate manifesta si in cazul nucleelor ionilor ce se deplaseaza cu viteza

de ionizat se poate ioniza datorita multor chestii. alfa beta decay, laser etc. si din cate citesc de pe net se poate si in cazul electromagnetilor in cazul plasmei

#9
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Varza cu carne.
Exact senzatia asta am avut-o cand am citit.
Nu m-am asteptat sa existe o asemenea confuzie pe subiect da' mnah, ata ete.
Campul magnetic nu cred ca poate singur sa ionizeze ceva. Eventual o combinatie cu campul electric (sau un magnetic variabil care ce sa vezi, produce un camp electric).

Karaxe, esti intr-o pozitie dificila. Daca nu stiai nimic era mai simplu. Invatai cum sta treaba. Dar tu stii una alta, insa anapoda. E cel mai greu de iesit la liman de aici. Mai bine te orientezi spre alte subiecte :)

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postkarax, on 30 iulie 2020 - 21:10, said:

as fi vrut sa stiu , se poate obtine ceva asemanator bateriilor? dar cu incarcare in cateva clipe?

nu, inca nu s-au inventat consensatorii .. sau s-au inventat deja?!?!?

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postradurus, on 30 iulie 2020 - 18:49, said:

Ai simtit cum miroase aerul dupa fulger/trasnet. Ei bine ala e aer ionizat datorita descarcatii electrice.

Chiar as fi curios sa-mi spui cum miroase, sa faci o comparatie. Asa spui de parca toti am trecut prin asa ceva sa stim cum miroase

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 07:50, said:

arcul electric e o denumire ca si voltajul. doar ca in solide ii zice voltaj, in gaze ii zice arc electric
Da, da, da. In lichide ii zice ser fiziologic.

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 07:50, said:

. arcul electric in aer se formeaza datorita caldurii mari ce excita straturile exterioare ale atomilor din gazele atmosferei
Exact. De aia ii si zice arc electric, sau voltaj, cum ziceai mai sus. Ca e un fenomen termic, nu electric.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Postloveparade, on 31 iulie 2020 - 10:15, said:


Chiar as fi curios sa-mi spui cum miroase, sa faci o comparatie. Asa spui de parca toti am trecut prin asa ceva sa stim cum miroase
Pai cum sa-ti descrie omul mirosul?
E miros de ozon, dar se asociaza cu mirosul de aer proaspat, de padure dupa ploaie. In cantitati mai mari, ozonul are miros asemanator cu clorul de la piscine.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 31 iulie 2020 - 11:34, said:

Da, da, da. In lichide ii zice ser fiziologic.


Exact. De aia ii si zice arc electric, sau voltaj, cum ziceai mai sus. Ca e un fenomen termic, nu electric.
n-am inteles ce vrei sa zici

#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Zicea că bați câmpii voios :)

#16
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 07:50, said:

arcul electric e o denumire ca si voltajul. doar ca in solide ii zice voltaj, in gaze ii zice arc electric. arcul electric in aer se formeaza datorita caldurii mari ce excita straturile exterioare ale atomilor din gazele atmosferei

Arcul electric NU este o denumire, este un fenomen fizic. In natura se produce la intalnirea a doi nori incarcati cu sarcini electrice opuse sau intre un nor si un obiect legat/asezat pe pamant.
In instalatii electrice, de cele mai multe ori, la producerea unui scurtcircuit.
In laboratoare(mai ales in cele de incercari/verificari) intre doi electrozi(de forme identice sau diferite(varf-varf sau varf-placa)) aflati la distante diferite si la potentiale(proportionale cu distantele) ridicate.
Arcul electric se mai produce si in cazul fenomenului de autoinductie( la scoaterea de sub tensiune sau la conectare) De exemplu la introducerea sau la scoaterea unui stecher dintr-o priza.
Voltajul semnifica valoarea unei tensiuni electrice sau a unui potential electric.
Producerea arcului electric NU are legatura directa cu temperatura.

#17
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

View Postkarax, on 31 iulie 2020 - 07:50, said:

arcul electric e o denumire ca si voltajul. doar ca in solide ii zice voltaj, in gaze ii zice arc electric. arcul electric in aer se formeaza datorita caldurii mari ce excita straturile exterioare ale atomilor din gazele atmosferei
campul electric se manifesta cand este o deplasare a sarcinilor electrice , fie ele pozitive sau negative . respectiv protoni si electroni. campul electric se poate manifesta si in cazul nucleelor ionilor ce se deplaseaza cu viteza

de ionizat se poate ioniza datorita multor chestii. alfa beta decay, laser etc. si din cate citesc de pe net se poate si in cazul electromagnetilor in cazul plasmei

the  Misuser :
Intrebarea  este  interesanta . Nu m-am  gandit  pana  acum  la  acest  aspect .   Putin haos  pe  ici  pe  colo ,dar   le  punem  la  punct  daca  doresti.

Edited by scanteitudorel, 02 August 2020 - 07:55.


#18
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

View PosttheMisuser, on 31 iulie 2020 - 08:29, said:

Varza cu carne.
Exact senzatia asta am avut-o cand am citit.
Nu m-am asteptat sa existe o asemenea confuzie pe subiect da' mnah, ata ete.
Campul magnetic nu cred ca poate singur sa ionizeze ceva. Eventual o combinatie cu campul electric (sau un magnetic variabil care ce sa vezi, produce un camp electric).

Karaxe, esti intr-o pozitie dificila. Daca nu stiai nimic era mai simplu. Invatai cum sta treaba. Dar tu stii una alta, insa anapoda. E cel mai greu de iesit la liman de aici. Mai bine te orientezi spre alte subiecte Posted Image

the  Misuser :  Aici  trebuia  sa-ti  scriu  eu .
Scuze .  A   trecut  ceva  timp  de  cand  nu   am  mai  scris  nimic   si  nu mai  stiu  cum  se lucreaza  pe  forum.
Nici  o   problema,   rezolv   eu .

Edited by scanteitudorel, 02 August 2020 - 08:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate