Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Opel Astra K 2020 1.2 145 CP, F12SHR

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

View Postonzaueb, on 30 iulie 2020 - 11:32, said:

pretul final a fost 16.500 euro din care s-a scazut tichetul Remat.

Adica ai platit ~15.100?

#20
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMagicwisewolf, on 30 iulie 2020 - 15:38, said:

Cat te-a costat detailing-ul interior si cel exterior si in ce a constat, in mare ?

Pachetul Deluxe:
https://www.highclas...ferte-speciale/
Eu am dat 2700 ron, dar aveau alte preturi in iunie. Am mai cerut in plus scoaterea inscrisului de pe hayon si tratamentul pentru jante era doar pe exterior, iar eu le-am cerut sa le faca in totalitate.

Pachetul contine:
    Curatare exterioara detaliata
    Decontaminare caroserie si geamuri – mecanica si chimica
    Degresare caroserie si geamuri
    Polish rapid caroserie (fin, pentru indepartarea protectiilor anterioare)
    Protectie caroserie – 1 strat sealant ceramic Gtechniq Crystal Serum Light + 2 straturi sealant ceramic superhidrofob Gtechniq EXO V4
    Protectie ornamente plastic / cauciuc – sealant ceramic Gtechniq C4 Permanent Trim Restorer
    Protectie jante – 2 straturi sealant ceramic Gtechniq C5 Wheel Armour
    Tratament hidrofob pe toate geamurile – sealant nano-particule
    Hidratare anvelope
    Protectie plastice interioare – antifrictiune, antistatic, anti UV, respinge murdaria
    Protectie elemente lacuite (lemn, plastic) –  2 straturi sealant ceramic Gyeon Q2 Trim
    Protectie tapiterie: piele (sealant ceramic cu proprietati hidrofobe si de antifrictiune) / textila (sealant nano-particule cu proprietati hidrofobe)

La mine au gasit si lucrat in plus niste imperfectiuni pe portiunea de plastic dintre capota si bara fata: https://www.facebook...159045674459978

View Posttrandafirdoru, on 30 iulie 2020 - 15:57, said:

Adica ai platit ~15.100?

Plus 2000 ron tichetul. N-am avut rabla de dat. Deci aproape 15500.

#21
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
Un pret excelent!

#22
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Masina e superba, motorul e insa PSA. Nu-i nimic gresit in asta, e un motor ok. Si echiparea e beton pentru banii aia.
De la facelift PSA a inceput sa bage propriile motoare sub capotele Opelurilor facute sub egida GM.

#23
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostdanX, on 30 iulie 2020 - 16:21, said:

Masina e superba, motorul e insa PSA. Nu-i nimic gresit in asta, e un motor ok. Si echiparea e beton pentru banii aia.
De la facelift PSA a inceput sa bage propriile motoare sub capotele Opelurilor facute sub egida GM.
Multumesc!
Motorul e GM, fara discutie. E ultimul motor dezvoltat de GM pentru Opel / Vauxhall / Buick / Holden. Motoare PSA sunt pe Crossland X, Corsa. Nu stiu sigur de Grandland, nu m-am interesat.
Crossland-ul pe care l-am avut are pe suportii motor emblemele PSA. Astra-ul nu le are, nu stiu sigur ce e acolo. Dar la Astra n-am vazut sigle PSA in compartimentul motor. Nu exclud infotainment-ul sa fie ceva ce folosesc si cei de la PSA.

Edited by onzaueb, 30 July 2020 - 16:31.


#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
Nu, nu e PSA, e 100% GM, sunt complet diferite cap-coada, a mai fost discutia asta pe forum, niste jurnalisti au presupus ca ca e acelasi din cauza marimii.

@onzaueb: pare a fi 100% GM a ta, inclusiv infotainmentul.
Cred ca doar softul de pe el difera.

Edited by _-livio-_, 30 July 2020 - 16:39.


#25
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Difera inclusiv pozitionarea turbinei. Crossland o are in fata, Astra in spate.
Despre ambele motoare am doar cuvinte de lauda, le-am condus pe ambele minim 500 km si imi plac. Dar cel de pe Astra are cuplul mare incepand cu 2000 rpm in timp ce cel de PSA are cuplul de pe la 1500. Deci cu Astra daca schimb din a 2-a in a 3-a, trebuie ca motorul sa aibe minim 3000-3500 rpm ca urmatoarea treapta sa intre cu mai mult de 2000 rpm. Altfel se simte cum accelereaza mai lent pana ajunge turatia la 2000-2500 rpm.
Attached File  Clipboard01.jpg   694.04K   106 downloads

Edited by onzaueb, 30 July 2020 - 17:05.


#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postonzaueb, on 30 iulie 2020 - 16:59, said:

Difera inclusiv pozitionarea turbinei. Crossland o are in fata, Astra in spate.
Despre ambele motoare am doar cuvinte de lauda, le-am condus pe ambele minim 500 km si imi plac. Dar cel de pe Astra are cuplul mare incepand cu 2000 rpm in timp ce cel de PSA are cuplul de pe la 1500. Deci cu Astra daca schimb din a 2-a in a 3-a, trebuie ca motorul sa aibe minim 3000-3500 rpm ca urmatoarea treapta sa intre cu mai mult de 2000 rpm. Altfel se simte cum accelereaza mai lent pana ajunge turatia la 2000-2500 rpm.
Attachment IMG_20200626_170112.jpg Attachment Clipboard01.jpg

Zona de turatii in care Astra trage bine este intre 2800-3000 si pana la 4500, max 5000. Cel putin asa trage a mea, o amarata de Astra G, 1.6, 101 CP de care sunt inca foarte multumit.
In cam 2 ani, as vrea sa trec la un Astra J, sh, evident. Ramane de vazut ce voi gasi atunci si pe la ce pret.
O intrebare care nu-mi da pace de cand ai inceput postul : de ce vrei sa o tii DOAR 3 ani ? Nu mi se pare rentabil sa iei o masina noua si sa o tii doar 3 ani, mi se pare ca pierzi destul de mult la revanzare in conditiile in care masina e aproape noua inca.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Felicitări, a fost una din cele 3 mașini la care m-am uitat, și exterior preferatul soției :))

Noroc ca oferta Ford a fost superioara la dotări mai multe, am ajuns la 26% reducere fata de prețul de listă, decent.

Oricum, s-o stăpânești sănătos și fără probleme.

#28
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Minim 3 ani, maxim cat e fiabila. Dar asta zic acum, poate pe viitor ma razgandesc, cine stie ce-mi rezerva viitorul? Consider ca am luat-o la un pret decent si din care sa nu se piarda prea mult prin devalorizare.
Mizez putin si pe o varianta de buy-back la dealer, dar repet, viitorul nu e batut in cuie. Deasemeni cred ca exista si un punct limita pana la care devalorizarea este dramatica dupa cumpararea masinii noi, dupa care e mai lenta, apoi e iar mai mare cand iese din garantie, si apoi iar mai lenta. Deci fie intre 3 si 4 ani, daca am o oferta buna de buy-back, sau dupa 5-6 ani.
Vom vedea, nu-mi fac planuri cincinale ca nu ies chiar bine Posted Image


View PostMembruAnonim, on 30 iulie 2020 - 17:26, said:

Felicitări, a fost una din cele 3 mașini la care m-am uitat, și exterior preferatul soției Posted Image)

Noroc ca oferta Ford a fost superioara la dotări mai multe, am ajuns la 26% reducere fata de prețul de listă, decent.

Oricum, s-o stăpânești sănătos și fără probleme.


Multumesc, ti-am citit jurnalul si aici si pe Club Ford, inclusiv problemele lui Adrian03, si am fost invidios, ca cei de la Ford au fost zgarciti cu mine :))

Edited by onzaueb, 30 July 2020 - 17:36.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Puteam sa îți dau dealerul de unde am luat mașina... Dar oricum e prea târziu. Felicitări încă odată!

#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
O masina fruoasa, sa te bucuri de ea fara evenimente neplacute!

Ai luat masina la un pret foarte bun, este bine echipata pentru acest buget de masina noua.

#31
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMr. Incredible, on 30 iulie 2020 - 18:55, said:

O masina fruoasa, sa te bucuri de ea fara evenimente neplacute!

Ai luat masina la un pret foarte bun, este bine echipata pentru acest buget de masina noua.

Multumesc!
Recunosc ca cu banii pana la Focus similar echipat i-am aplicat tratamentul ceramic si i-am luat cauciucuri. Si tot a mai ramas ceva pe fundul pusculitei :) I can live with that.

Am pus un set de Continental AllSeasonContact pentru a nu fi nevoit sa schimb intre seturi de roti in fiecare iarna si primavara. Conduc in general destul de temperat, nu ma hazardez cu viteza sau depasirile la limita, conduc in limite legale pe autostrada si +10/+20 in localitati. Si consider ca pentru nevoile mele e ce trebuie. In plus, eu sper ca e o economie de spatiu si ceva bani in timp.
As vrea sa sarim peste polemici legate de ce e mai bine sa pui pe masina, all season sau 2 seturi dedicate.

Mai am in plan o varianta de suport de pahare. In consola centrala, sub cotiera, in mod normal are 2 suporturi. Dar masina vine cu un incarcator wireless in unul din suporturi deci mai am doar un singur suport. Deci fie imi beau cafeaua pe fuga, cum am luat-o, fie rog pasagera din dreapta sa tina una din ele. Dar de obicei raman cu prima varianta... I can live with that too :D

Edited by onzaueb, 30 July 2020 - 19:21.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mișto cauciucuri. Ca ale mele :)))

F bune și pe ploaie torențială, le-am testat deja

#33
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Stiu :D
Eu am prins doar soseaua udata de masinile care arunca apa pe asfalt si la o frana tare de la 70 am simtit cum a intrat usor abs-ul pe una din roti, care cred ca era pe ud. Nu stiu ce pun ei in acea apa, dar asta iarna era patinoar in urma lor.
Apropos de franare, imi place ca nu "baga botul in pamant", se simt toate rotile franand destul de echilibrat, relativ, in masura distributiei maselor la franare, evident.
Cred ca au umblat destul de mult (pe langa motoare) si la sasiu, suspensii si insonorizare pentru varianta asta de facelift. Si cred ca, in general, variantele facelift sunt ceva mai bune decat modelele pe care pe succed. Am vazut asta la faceliftul Civic, Astra K si altele.

Edited by onzaueb, 30 July 2020 - 20:27.


#34
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 22.02.2007
Arata fabulos noul Opel astra facelift, nu ma asteptam sa dea atat de bine la ochi.
Cand ai timp poti pune niste poze cu farurile aprinse sa vedem cum sunt ledurile de la opel?
Foarte bun pretul, ai avut in ecuatie si Golf-ul?

#35
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Mai ales ca pretul este excelent.
Aviz celor ce cauta sa cumpere  masini pe topicul dedicat si se uita la diverse gioarse de 10 ani dar cu sigle faimoase.

Apropo de ledurile de la Opel, cred ca sunt cel mai bun lucru ca optiune dintre toate optiunile masinii.

#36
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
O sa incerc sa fac o poza cu ele aprinse in fata unui zid. Dar in principiu forma este similara cu cea proiectata de farurile xenon cu lupa.
De Golf cu optiunile din primul post nu ma atingeam in niciun fel sub 20k. Si nu vroiam motorul de 115 cp. Si nici sa dau 1000 lei la revizii. Iar garantia e mica.

Led faza scurta:

Attached File  IMG_20200719_150148.jpg   379.18K   112 downloads

Faza lunga:

Attached File  IMG_20200719_150212.jpg   350.37K   99 downloads

Edited by onzaueb, 31 July 2020 - 15:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate