Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cariera in IT

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
@initiator: de la vlookup in excel pana la o cariera in IT e o cale destul de lunga. Stiu ca suna destul de interesant ce ai scris tu in post, dar e ca si cum ai fi spus: stiu sa numar pana la 10 si inmultirea cu 1.

Sper totusi sa nu te simti jignit de ceea ce s-a scris aici, colegii au vrut doar sa iti explice ca in a avea o cariera in IT nu inseamna sa stii sa tastezi pe calculator...

Sfatul meu: daca consideri ca ai un skill ridicat pe partea de software, iti recomand sa incepi sa utilizezi linux si sa ii inveti secretele.

Edited by CryTeku, 30 July 2020 - 11:19.


#20
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 E91, on 30 iulie 2020 - 10:55, said:

Nici vorba. Se cer cunostinte de programare.
Adica poate aplica/avea sanse, dar daca din 5 aplicanti, unul stie programare, ala o sa ia jobul de tester.
Cel mult pot sa-i ceara sa stie interogari de baze de date, sa faca un select. Dar depinde si de tipul aplicatiilor testate.
Nu cred ca cineva care stie cat de putina programare va aplica pentru job de tester sau doar in cazul cand are sansa sa ajunga curand pe un post de programator in aceeasi firma.

#21
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Suport IT .. da vezi ca tre' sa ai nervii tari

#22
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 14.01.2013

 sergiu_psc, on 30 iulie 2020 - 11:25, said:

Cel mult pot sa-i ceara sa stie interogari de baze de date, sa faca un select. Dar depinde si de tipul aplicatiilor testate.
Nu cred ca cineva care stie cat de putina programare va aplica pentru job de tester sau doar in cazul cand are sansa sa ajunga curand pe un post de programator in aceeasi firma.

Da... nu prea cunosti zona asta.
Cand vorbim de software tester vorbim de un workflow complet: pe langa banalele verificari, care pot sa-ti ocupe 0,5 - 1h pe zi, te ocupi si de automatizarea testelor, scrii cod pentru a testa alt cod sau alt soft+cod, agile workflow testing, groovy, jenkins, gerrit... sa mai continui?

Multi testeri sunt platiti cat un programator!
Cunosc testeri care au fost programatori si au revenit la "testing" pentru ca e altfel, e mai interactiv, rezultate in timp scurt, etc.

#23
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Te poti angaja:
- la centrele de copiere/printare, acolo au neovoie de persoane ce sa cunoasca operarea si folosirea PC-urilor si a imprimantelor.
- la firme ce instaleaza la clienti un software dedicat, eu spre exemplu am lucrat la o firma de piese auto ce instala la clientii lor un fel de "catalog" cu piesele auto ale lor, acum cred ca totul e online, dar nu strica sa intrebi;
- ca operator PC, asa mai generic.
Daca ai fi stiut ceva despre retelistica sau sisteme de operare (Windows/Linux/Max OS), poate ti-ar fi fost mai "largi orizonturile".

#24
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Cu skill-ul de mai sus, doar la o firma de import PC-uri second-hand(cat or mai rezista....), combinatie de hamaleala, un soi de incarcator-descarcator care stie sa butoneze un PC si sa faca diferenta intre un monitor cu pete si unul "bun".Salariul minim+3-400 lei in plus.

#25
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Uuuh, s-a lovit Aldulescu de realitate :lol: . După atâția ani de trollat, a rezultat marea experiență de copiat DVD-uri si setat screensavere. Nepoti-miu are 12 ani si le știe, plus inca pe atat. Si nu-i vreun geniu.

Mergi si te angajează la call-center. Te potrivești perfect.



#26
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006
Nu se potriveste.

Au nevoie de tineri care sa stie engleza si sa mai si stie ceva, nu de "experti" in Winamp, Fortran 77 si Solitaire.

#27
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Ba se potrivește, o lună de training si apoi 1-2 luni până il dă afară sau pleacă singur. Să guste si el cum e sa fi luat la stromeleag de un necunoscut, cand tu incerci sa faci ceva serios.

#28
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
mai poti incerca call center, doar ca trebuie sa le ai cu papagalu'.
de acolo ai mai multe sanse de avansare. dar vezi sa lucrezi direct la ei, nu prin firma de recrutare

Edited by kopilu_198, 30 July 2020 - 12:16.


#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Deci ești la nivelul copilului meu. Și nu are buletin.

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Mesaj Moderator
Inteleg ca aveti ceva contre cu OP, le rezolvati in alta parte.

#31
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Jobul perfect: it-ist intr-o institutie publica. Unchii de pe acolo, tot cam asa sunt. Mai adaugi si tu la skiluri instalare imprimante, schimbat cartuse, configurare router, mufat cablu lan.

Iti dai seama cum ar fi sa lucrezi la Casa de Pensii, Ajpis, Itm, Ajofm etc. intr-un oras de provincie unde salariile medii sunt 1400 - 2000 de lei? Pai esti boss de boss cu un 4000 lei net.

Oricum inainte de skiluri tre sa ai relatii personale sau carnet de partid. Ma indoiesc ca le ai, pt ca sunt locuri unde o freci si mai mult si pe mai multi bani.

#32
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
astea sunt chestii generale, dar trebuie sa te specializezi pe ceva: excel,office avansat, web design,programare,...

#33
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 george_alexandru, on 30 iulie 2020 - 10:40, said:

[...] Eventual si tester software (junior) pe testare manuala ar fi o varianta.

Nu te ia nimeni pe asa ceva daca stii doar ce stie omul. Sau te ia si iti ofera 2000 de lei maxim...

 sergiu_psc, on 30 iulie 2020 - 11:25, said:

Cel mult pot sa-i ceara sa stie interogari de baze de date, sa faca un select. Dar depinde si de tipul aplicatiilor testate.
Nu cred ca cineva care stie cat de putina programare va aplica pentru job de tester sau doar in cazul cand are sansa sa ajunga curand pe un post de programator in aceeasi firma.

La mine la job pe testare daca nu stii programare cat de cat nu esti luat, fiindca ai de-a face cu ea. Si stiu testeri ce iau si sume cu 4 zerouri in Ro pe luna. Oricum nu e cazul initiatorului ca el nu stie nimic.

#34
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Initiatorul nu a precizat varsta pe care o are, daca detine ori ba permis de conducere, limbi straine, conditie fizica.Deci se presupune ca nu e cazul...ceea ce e foarte rau, mici sanse.

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 E91, on 30 iulie 2020 - 11:47, said:

Da... nu prea cunosti zona asta.
Cand vorbim de software tester vorbim de un workflow complet: pe langa banalele verificari, care pot sa-ti ocupe 0,5 - 1h pe zi, te ocupi si de automatizarea testelor, scrii cod pentru a testa alt cod sau alt soft+cod, agile workflow testing, groovy, jenkins, gerrit... sa mai continui?

Multi testeri sunt platiti cat un programator!
Cunosc testeri care au fost programatori si au revenit la "testing" pentru ca e altfel, e mai interactiv, rezultate in timp scurt, etc.

Nu e asa. Depinde de firma. Unele pe testare manuala ii dau omului niste scenarii si trebuie sa le replice in aplicatie (asta pe testarea efectiva) iar restul lasa la developeri. Pe automata e alta discutie, acolo sa stii cod e obligatoriu.

Niste exemple de cerinte de job:

https://www.linkedin...search_srp_jobs

https://www.linkedin...eChannel=paview

 qew, on 30 iulie 2020 - 13:36, said:


Nu te ia nimeni pe asa ceva daca stii doar ce stie omul. Sau te ia si iti ofera 2000 de lei maxim...


Buni si aia pentru inceput. Sa stii mai nimic si salariu mare nu prea gasesti.

#36
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 Driade, on 30 iulie 2020 - 13:46, said:

Initiatorul nu a precizat varsta pe care o are, daca detine ori ba permis de conducere, limbi straine, conditie fizica.Deci se presupune ca nu e cazul...ceea ce e foarte rau, mici sanse.
38, permis n-am, conditie fizica OK, dar nu cred ca conteaza in IT, limbi straine - cele studiate in scoala: romana, engleza, franceza, latina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate