Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Tableta HP SLATE 7 beats audio probleme ciudate incarcare acumulator.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
-Craciunescu-

-Craciunescu-

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.10.2019
Buna ziua!
As dori sa va aduc la cunostiinta ca patesc niste lucruri ciudate cu aceasta tableta.

Tableta nu mai se incarca decat de la portul USB al oricarui PC calculator.
Incarcatorul original (care este verificat si este bun), si multe alte incarcatoare echivalente nu le recunoaste.

Am incercat cu incarcatoare incepand de la 5v cu 300 mAh pana la 5V cu 2000 mAh (ca cel original)... nu mai vrea. Am schimbat placa de baza si pamblica de alimentare micro USB, inclusiv bateria...degeaba.

Doar de pe mufa USB a calculatorului (probat si pe alte 2 calculatoare) se incarca.

Ceva idei? Va multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă se încarcă de la calculator și nu de la un alimentator de rețea, e bubuit alimentatorul.

Din ce rețin nu e suficient să-i măsori volții...

Un alimentator nou de 2000 cum e cel original și un cablu nou n-au de ce să nu meargă.

Edited by waterman, 30 July 2020 - 11:05.


#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Prima mea reactie a fost sa ma gandesc ca-i ceva defect pe partea de hardware, dar avand in vedere ca ai schimbat toate componentele hardware la care ma gandesc ca ar fi implicate pe partea de alimentare: baterie, mufa, placa de baza, singura varianta ar mai fi software-ul.
Chiar nu stiu ce ar putea sa genereze un asemenea comportament.

Ti-ar fi poate folositor un "USB charge doctor" (ceva de genul asta) pentru a vedea daca in momentul in care conectezi la alimentator tableta, apare un consum mic pe partea de curent din alimentator.

#4
-Craciunescu-

-Craciunescu-

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.10.2019

View Postwaterman, on 30 iulie 2020 - 11:05, said:

Dacă se încarcă de la calculator și nu de la un alimentator de rețea, e bubuit alimentatorul.

Din ce rețin nu e suficient să-i măsori volții...

Un alimentator nou de 2000 cum e cel original și un cablu nou n-au de ce să nu meargă.
Alimentatoarele nu sunt bubuite. Ele incarca de ex. alta tableta model Samsung sau telefoane fara probleme.

#5
-Craciunescu-

-Craciunescu-

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.10.2019

View PostCiubex, on 30 iulie 2020 - 11:17, said:

Prima mea reactie a fost sa ma gandesc ca-i ceva defect pe partea de hardware, dar avand in vedere ca ai schimbat toate componentele hardware la care ma gandesc ca ar fi implicate pe partea de alimentare: baterie, mufa, placa de baza, singura varianta ar mai fi software-ul.
Chiar nu stiu ce ar putea sa genereze un asemenea comportament.

Ti-ar fi poate folositor un "USB charge doctor" (ceva de genul asta) pentru a vedea daca in momentul in care conectezi la alimentator tableta, apare un consum mic pe partea de curent din alimentator.

Asa este, se pare ca ar fi o problema de natura software. Am sapat mai adanc pe forumurile HP (vis-a-vis de modelul acesta de tableta) si se pare ca ar trebui sa fac un downgrade la ROM, firmware. Ce este ciudat si nu am mentionat aici momentul, ce s-a intamplat dupa ce am schimbat placa de baza. A incarcat corect de pe orice incarcator, chiar si de 850 mAh, si de pe cel original pana cand a facut actualizarea la ultima versiune (placa de baza achizitionata nu a fost folosita de mult timp). Acum am facut legatura, dupa ce am citit pe acele forumuri, mi s-a parut ceva neconcludent cand am postat aici problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate