Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Samsung Galaxy A51 5G vs. Huawei P40 Lite 5G

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 11.01.2007
Salutare. Aștept să vă dați cu părerea.
Pros and cons.
Mulțumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Gsmarena ce are ? Nu merge ?

https://www.gsmarena...&idPhone2=10236

#3
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 11.01.2007
Știu. Aș fi dorit feedback de la utilizatori.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
N-as lua un telefon fără google Play și toată suita goagăl.

Am avut de făcut fix aceeași alegere acum 3 săptămâni și am ales Huawei Nova 5t.


Edited by MembruAnonim, 29 July 2020 - 10:48.


#5
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
Eu as alege A51 5G. Daca il prinzi la oferta il poti lua la ~1700 lei. Suita Google Play, dimensiuni mai compacte, ecran SuperAmoled superb, net superior display-ului LTPS Huawei, baterie mai buna.

Edited by EugenCernat, 29 July 2020 - 10:59.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ambele le-am butonat extensiv. La a51 nu mi-a plăcut camera ca la Huawei, ambele. Ecranul e mai bun la negru, dar 5t are un ecran f bun la culori, exceptând negrul care nu e perfect dar e f aproape. Am avut telefon cu amoled 2 ani pana acum 3 săptămâni deci știu diferența și voiam tot amoled, dar după ce l-am văzut și butonat, n-am avut probleme sa îl accept deși eram reticent initial

#7
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
A51 e un model destul de nou. Samsung de regula imbunatateste prestatia camerelor prin update-uri ulterioare (la A50 a fost la fel).

#8
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 11.01.2007
Sunt familiarizat și  cu Nova 5T,i-am luat doamnei mele unul astă primăvară. Mă enervează butonul cu amprentă,nu mi se pare versatil. Aș încerca unul cu senzor în ecran.
Bineînțeles, dependența de Google are un cuvânt greu de spus. Pe primul loc ar fi Amoled cu 4500 baterie.
PS:cu semnalul aș fi curios cum stau ambele.

Edited by bits, 29 July 2020 - 11:40.


#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
La semnal, Huawei este peste, mai mult ca sigur.
Am testat asta pe mai multe modele, in locuri cu diverse probleme de semnal, pe mai multe modele/marci de telefoane.

#10
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
De regula Huawei sta bine la semnal, nu stiu exact situatia pe modele. Ca idee generala, cu cat un telefon are SAR-ul mai mic, cu atat mai multe probleme va avea in zonele cu semnal slab.

#11
HWFreak

HWFreak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 26.03.2020

View PostEugenCernat, on 30 iulie 2020 - 08:15, said:

De regula Huawei sta bine la semnal, nu stiu exact situatia pe modele. Ca idee generala, cu cat un telefon are SAR-ul mai mic, cu atat mai multe probleme va avea in zonele cu semnal slab.

corect!

eu ma gandesc si la faptul ca in caz ca sparg amoledul -  ma costa jumatate din pretul telefonului cand IPS este mult mai ieftin...pune in calcul si procesorul ,se stie ca exynos mai face figuri. camera si incarcarea rapida dupa parere mea isi merita banii... dar daca nu poti fara servicii google mai bine cum a zis colegul mai sus , vezi Nova 5t

#12
Cronus

Cronus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 25.12.2009
A51 e slab pe 5g
5G doar TDD Sub6
N41(2500), N78(3500)

Edited by Cronus, 30 July 2020 - 15:58.


#13
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

View PostMembruAnonim, on 29 iulie 2020 - 10:47, said:

N-as lua un telefon fără google Play și toată suita goagăl.

Am avut de făcut fix aceeași alegere acum 3 săptămâni și am ales Huawei Nova 5t.

Su eu oscliez intre ele Posted Image , fiind suportate bine si de Digi in retea.  Dar suita Microsoft si aplicatiile lor de business merg acum pe Huawei P Lite 5G gen Outlook, Skype, Office, Teams, Linkedin. etc. ?

Edited by Masterboy, 30 July 2020 - 19:44.


#14
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Am cumparat p40 lite 5g de la orange cu casti cadou,in general imi place sa schimb telefoanele, ultimul a fost iphone 11 si inainte de asta a fost note 10 plus, nu m-am regasit in niciunul din ceea ce imi doream de la ele. Am zis sa incerc sectorul midrange si mi_a atras atentia p40 lite 5g ( am zis ca ii dau eu de cap cu serviciile google), dar nu a fost asa si drept urmare i_am dat retur. Pret achizitie la liber de 1550 lei cu casti cadou, am folosit ceva puncte thank you

Aplicatia lzplay nu e compatibila cu procesorul kirin, procesorul este foarte rapid si consuma putina baterie. Camera nu este wow dar merge, mi se pare ca face mult sharpening, display lcd este ok, se putea mai bine. Nu ai aplicatii bancare gen orange money, bt 24, bt pay si nici nu poti sa faci plata cu cardul sau sa inrolezi carduri

370000 puncte in antutu

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
BT Pay este deja in App gallery.
Ar trebui sa fie functionala.
Eu o am pe P40 pro, dar am bagat si Google ... ar trebui sa mearga si fara Google.

Edited by shymano, 19 August 2020 - 20:57.


#16
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018
Si P40 Lite 5G e bun dar e greu fara servicii Google pana intervine obisnuinta.
Amandoua telefoane sunt bune, sincer.

#17
Poll77

Poll77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 02.05.2016
Postarea e din 29 iulie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate