Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

E posibil carnea sa cauzeze dureri dentare/carii?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Ce vreau sa va intreb este daca carnea poate cauza dureri dentare/cari? De fiecare data cand consum carne de orice fel  (peste,piept de pui,etc) sfarsesc cu o puternica inflamatie dentara dar daca consum alte produse nu am probleme.  Pana acum am fost mai mult vegetarian . Rog pe cei care consuma carne sa ma clarifice cu aceasta intrebare daca e normal sau nu. Multumesc

#2
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009
Carnea sigur nu cauzeaza dureri dentare sau carii. Lipsa ei, da, cel putin prima problema o poate cauza. Acum, depinde si despre ce carne vorbim si cum e gatita, nu chiar tot ce misca se mananca si depinde si cum e gatita.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
eu halesc carne,dar nu te pot ajuta,mai mult de jumate nu sunt dintii mei,implanturi,coroane,dar nu am nimic

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Dintre placerile vinovate ale vietii mai degrama dulciurile provoaca carii la dinti, zaharul e dulce la inceput, dar se transforma in acid in gura si ala prin coroziune produce carii care se infecteaza si avanseaza.

#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

 Neaceasca85, on 29 iulie 2020 - 00:33, said:

dulciurile provoaca carii la dinti, zaharul e dulce la inceput, dar se transforma in acid in gura si ala prin coroziune produce carii care se infecteaza si avanseaza.

In copilarie mi-am distrus dantura cu guma Turbo. Mancam non-stop.Posted Image

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Florin94321, on 29 iulie 2020 - 00:16, said:

carnea poate cauza dureri dentare/cari? De fiecare data cand consum carne de orice fel  (peste,piept de pui,etc)
O cauza posibila ar fi masticatia deficitara, dar in cazul pestelui, sau piept de pui.... am indoieli.
O "cizma" de vita ar putea fi...
Carii doar din lipsa de igiena plus deficit de minerale esentiale.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008

 valirex, on 29 iulie 2020 - 01:02, said:

In copilarie mi-am distrus dantura cu guma Turbo. Mancam non-stop.Posted Image

Nu am fost fan gume, am mestecat doar cateva Orbit mai demult.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 Florin94321, on 29 iulie 2020 - 00:16, said:

Ce vreau sa va intreb este daca carnea poate cauza dureri dentare/cari? De fiecare data cand consum carne de orice fel  (peste,piept de pui,etc) sfarsesc cu o puternica inflamatie dentara dar daca consum alte produse nu am probleme.  Pana acum am fost mai mult vegetarian . Rog pe cei care consuma carne sa ma clarifice cu aceasta intrebare daca e normal sau nu. Multumesc

Nu, ai alte probleme, alergiii, autoimune cine stie.
Ce e aia inflamatie dentara?

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
spunea cineva ca, lumea da vina pe carne pentru ce le face painea. asta in contextul in care mananca paine cu carne.

baga carnea fara nimic altceva.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
Si eu am o problema aceasta, la mine cauza este inflamarea gingiilor .... solutia consult stomatolog, detartrare plus tratament specific pentru gingii

Edited by Tarzy, 29 July 2020 - 05:40.


#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Carnea intră în spațiile interdentare și apoi intră în putrefacție. Dacă aceste spații sunt greu curățabile este posibil să stea acolo mai mult timp și cu timpul generează o sensibilitate crescută. Când mănânci mâncare vegetariană nu intra în acele spații dar cum bagi un pic de carne, mai ales dacă e un pic mai fibroasă, încep problemele.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Unele cărnuri, cum ar fi pieptul de pui, lasă printre dinţi resturi care, dacă nu sunt eliminate cu o scobitoare specială (cu aţă dentară) şi apoi cu periuţa şi pasta de dinţi, se descompun şi atacă tot ce prind (smalţ, gingie etc.)
În funcţie de sensibilitatea fiecăruia, se resimt dureri mai mari, mai mici sau deloc. Acţiunea chimică are, însă, loc. De aceea se recomandă ca, după fiecare masă care include carne, să se treacă la un periaj minuţios al dinţilor.
Dacă apare durere după consumul unui anumit tip de aliment - carne, în cazul de faţă - clar, există acolo rezultatul unui atac şi zona este sensibilă la acţiunea unei anumite substanţe din aliment; la fel, durerile pot apărea fie numai la rece, fie numai la cald. Dacă durerile se menţin, înseamnă că atacul chimic a ajuns deja la nerv, el fiind de fapt cel care transmite semnalul de alarmă că trebuie făcut ceva de către stomatolog.
Durerea apare numai după consumul cărnii din comerţ, sau şi după o masă cu "carne de ţară"?

Edited by PSC, 29 July 2020 - 06:45.


#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sa ne lamurim: e vorba de carne singura sau cand e mancata cu altceva?

#14
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Poti incerca si o periuta electrica. Curata mult mai bine placa bacteriana.

Eu am scapat de 2 inflamari care imi cauzau sangerari la fiecare periaj.

De asemenea, pe parcursul a 2 ani am redus carnea pana la zero din alimentatie. Acum am mai multa energie si nici nu-mi mai miroase gura a mort cand merg la detartraj (pe care ti-l si recomand) + igienizare sau cand folosesc ata dentara.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 Florin94321, on 29 iulie 2020 - 00:16, said:

Ce vreau sa va intreb este daca carnea poate cauza dureri dentare/cari? De fiecare data cand consum carne de orice fel  (peste,piept de pui,etc) sfarsesc cu o puternica inflamatie dentara dar daca consum alte produse nu am probleme.  Pana acum am fost mai mult vegetarian . Rog pe cei care consuma carne sa ma clarifice cu aceasta intrebare daca e normal sau nu. Multumesc

Garantat.Carnea care intra intre dinti si intra in putrefactie poate cauza acele dureri.
Dar totul depinde de igiena bucala.

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 TLGTLC, on 29 iulie 2020 - 05:53, said:

Carnea intră în spațiile interdentare și apoi intră în putrefacție. Dacă aceste spații sunt greu curățabile este posibil să stea acolo mai mult timp și cu timpul generează o sensibilitate crescută. Când mănânci mâncare vegetariană nu intra în acele spații dar cum bagi un pic de carne, mai ales dacă e un pic mai fibroasă, încep problemele.
Cum să nu intre? O fasole păstăi mai ațoasă o digeri în gură la paștele cailor. La fel și hoaspele de la popcorn. Orice intră între dinți se poate denatura cu impact nefast asupra danturii/cavității bucale în general, nu doar carnea.

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
E imposibil sa apara un topic despre mancare, sa nu apara cativa car sa se laude ca sunt vegani. Sunt o gramada de animale carnivore, care nu se plang pe forumuri ca au probleme cu dintii, si alea mananca carne cruda. Omul a evoluat dupa ce a descoperit focul si a papat gratare de mamut, fara sa se planga de dinti, daca simtea ca ceva nu e ok, nu mai manca. Sipe mine ma dor uneori dintii, cand carnea e prost feliata, ramane intre dinti si preseaza asupra lor. Solutia, scobitoarea sau ata dentara.

#18
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 rumegus, on 29 iulie 2020 - 15:29, said:

E imposibil sa apara un topic despre mancare, sa nu apara cativa car sa se laude ca sunt vegani.

Bine punctat. De fapt acolo era cheia intregii discutii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate