Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#523
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Salut, obtinerea codului care se lipeste pe drona nu mai este gratuita?

#524
Cipriansftp

Cipriansftp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2022
Salut și bine v-am găsit,

Va rog sa ma ajutați cu o informație privind zone geografice UAS din Romania (mai precis București)

Pe siteul MAPN, se face referire la zona LRR3.

Quote

De asemenea, având în vedere specificul zonei LRR3 (zona restricționată aferentă municipiului București)...
Pe același site, MAPN face trimitere pentru consultarea hărții către siteul ROMATSA, dar care are zonele identificate cu nume de tipul RZ12345.

Pe AIRMAP, zona definita ca RZ570 de ROMASTA este denumita Special Use Airspace  R3 (R3), cumva similar cu LRR3.
Pe DRONZEE, aceeași zona este definita RZ 570 RESTRICTED LRR, dar fără cifra 3.

Este evident ca trapezul care se suprapune pe municipiul București este același pe toate cele 3 hărți.
Având in vedere ca nu exista nicio corelare intre cele 2 denumiri pe paginile "oficiale" românești, întrebarea mea este dacă ZONA ID RZ570 este identica cu zona LRR3.

P.S. fără relevanta fata de întrebarea de mai sus, nu reușesc sa aflu cu mighty Google de la ce vine acronimul LRR si ce relevanta au cifrele. (Din ce am citit, presupun ca 1 R vine de la Romania și 1 R de la restricted/restricționat și se pare ca 3 este de la Romania East)

Mulțumesc.

#525
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

 MadMax, on 25 iulie 2022 - 10:03, said:

Salut, obtinerea codului care se lipeste pe drona nu mai este gratuita?
Este la dronele sub 250gr...

#526
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
Extras din AIP Romania
ENR 5. AVERTISMENTE PENTRU NAVIGAŢIE
ENR 5.1 ZONE INTERZISE, RESTRICŢIONATE ŞI PERICULOASE
1. Generalităţi
Porţiunile de spaţiu aerian în care pot exista pericole pentru aeronave şi zonele în interiorul cărora zborurile
aeronavelor civile pot, pentru un motiv oarecare, să fie supuse restricţiilor provizorii sau permanente sunt
clasificate în trei categorii de zbor, conform definiţiilor OACI, după cum urmează:
ZONA PERICULOASĂ
Porţiunea de spaţiu aerian de dimensiuni definite în interiorul căreia se desfăşoară în timpul unor perioade
definite activităţi periculoase pentru zborul aeronavelor.
Stabilirea unei zone periculoase are drept scop să avertizeze pe deţinătorii de aeronave şi pe piloţii
aeronavelor despre pericolul existent, avându-se în vedere responsabilitatea lor în ceea ce priveşte securitatea
zborurilor.
ZONA INTERZISĂ
Porţiunea de spaţiu aerian de dimensiuni definite în limitele căreia zborul aeronavelor este interzis.
Această denumire este utilizată numai atunci când zborurile aeronavelor civile în spaţiul aerian astfel
desemnat sunt interzise pe tot timpul şi toate împrejurările.
ZONA RESTRICŢIONATĂ
Porţiunea de spaţiu aerian de dimensiuni definite în limitele căreia zborul aeronavelor se poate executa
numai în anumite condiţii specificate.
Întinderea fiecărei zone este redusă cât mai mult posibil, iar limitele sunt asemănătoare figurilor geometrice
simple: cerc, pătrat, etc.
2. Identificarea zonelor
Fiecare zonă (interzisă, reglementată sau periculoasă) este identificată prin doua grupuri de litere şi un
număr:
Indicativ de naţionalitate
(LR = Romania)
LR P1 număr (unic pentru fiecare zonă
din cadrul aceleaşi categorii)
tipul zonei: P = Zonă Interzisă
R = Zonă Restricţionată
D = Zonă Periculoasa

LRR3
443025N 0261400E - 442720N 0255830E -
442100N 0260400E - 442100N 0261400E -
to point of origin
FL105
GND
Active: H24
Penetration permission required,
according to Government Decision HG
no. 859/2021.

#527
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005
deci, pana la urma pentru mini 2 si mini 3, ele nu mai trebuie inregistrate, dar tu daca vrei sa filmezi, chiar si pentru hobby, trebuie sa te inregistrezi?

#528
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Da

#529
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

 linked, on 23 august 2022 - 14:41, said:

deci, pana la urma pentru mini 2 si mini 3, ele nu mai trebuie inregistrate, dar tu daca vrei sa filmezi, chiar si pentru hobby, trebuie sa te inregistrezi?
In principiu inregistrezi drona nu pe tine...

#530
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
In principiu inregistrezi operatorul, nu drona. Si in neprincipiu tot la fel.

#531
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Deci eu ma pot inregistra ca operator si-mi lipesc in frunte codul, nu-mi trebuie nici drona banuiesc...

#532
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Poti sa fii operator de drona fara sa detii nicio drona. Daca iti face placere sa iti lipesti numarul pe frunte, by all means, go ahead. Din partea mea poti sa ti-l si tatuezi.

#533
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Unii nu sunt în stare să înțeleagă un simplu text gen diferența dintre operator și drona operată :console:

#534
eac

eac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.01.2003
Salutare dragilor.
Ma puteti ajuta si pe mine sa inteleg ce se intampla?
M-am inrgistrat azi ca operator si am inregistrat si o "jucarie" de pana in 250g.
Cum fac si eu sa obtin un cod UAS gratis? Ca asa am tot citit pe net, ca este gratis...
Intru pe site la AACR si-mi vad "Tabloul de bord":
[ https://i.postimg.cc/P54pNB3G/Screenshot-2022-11-06-at-21-04-47.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aleg "Inregistreaza Cod" si obtin:
[ https://i.postimg.cc/PqD7Wscx/Screenshot-2022-11-06-at-21-16-23.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt de acord cu conditiile (cum as putea altfel?), dar recunosc ca le-am citit in diagonala, apoi dau direct "salveaza", fara Facturare-Companie, pt ca vreau pe persoana fizica (...care este...).

Ei...si acum vine frumusetea:
[ https://i.postimg.cc/9Q5ZD6G1/Screenshot-2022-11-06-at-21-20-13.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa ca, am inteles eu aiurea ca este gratis?
Fac eu ceva aiurea de-mi iasa asa?
Sau sunt astia pe aiurea?...

Multumesc mult pentru orice ajutor.

#535
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu mai este gratis. Trebuie sa platesti.

#536
eac

eac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.01.2003
Multumesc mult.
Ai adus bucurie in viata mea!

#537
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.07.2021
Salut,azi mia venit un dji mini 2 si am observat cand pun acumulatorii la incarcat se aude enervant încărcătorul scoate un sunet ciudat..Am mai încercat si cu un încărcător de la telefon dar e complet silent..poate sa imi spuna cineva daca tot asa face sau am nimerit eu unu defect
Scuza de offtopic..

#538
radmilo

radmilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2010

 sebesan83, on 14 noiembrie 2022 - 17:39, said:

Salut,azi mia venit un dji mini 2 si am observat cand pun acumulatorii la incarcat se aude enervant încărcătorul scoate un sunet ciudat..Am mai încercat si cu un încărcător de la telefon dar e complet silent..poate sa imi spuna cineva daca tot asa face sau am nimerit eu unu defect
Scuza de offtopic..

Eu am un DJI Mavic Mini cu 3 acumulatori. Incarcatorul nu se aude.

#539
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ce treaba are incarcatul cu legislatia despre drone?

#540
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.07.2021
Daca vreau sa filmez la evenimente cu mini 2 ce categorie imi trebuie sau e suficient doar sa o inscriu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate