Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Deschid un topic despre legislatie drone. Am cautat pe forum si nu am gasit. Hai sa discutam putin despre acest lucru. Pe Google am gasit site-ul oficial :
http://www.caa.ro/page/rpasuavdrone

Si un blog care explica destul de clar:
https://www.dragosas...-drone-romania/

Un alt blog interesant:
https://blog.f64.ro/...rimele-zboruri/

Sa luam pe rand. Inmatricularea. Aici treaba e simpla:
1. drona are sub 500 de grame, nu trebuie inmatriculata;
2. drona are peste 500 de grame, trebuie inmatriculata. Procedura nu foarte complicata, faci scan dupa factura, sau act care sa ateste ca esti proprietarul dronei, scan dupa carte de identitate/buletin, scan dupa chitanta ca ai platit 90 de euro + tva la BCR scan dupa un formular de la ei de pe site, poze drona, le dai pe mail [email protected], apoi astepti sa te cheme ei la Bucuresti sa iti bage un cip in drona. Cam atat.

Zborul:
Poti sa zbori doar in afara localitatilor. Si trebuie sa anunti telefonic la Centrul de Operațiuni Aeriene al Ministerului Apărării: 021.315.01.05. INDIFERENT DE GREUTATEA DRONEI! Si atentie. E vorba doar de zbor.
Am spus ca poti zbura doar in afara localitatilor, sau mai bine zis decolarea/aterizarea se face in afara localitatilor. Poti sa iti duci drona peste sat, dar trebuie facuta o cerere la ACCR cu nu stiu cate zile inainte. Si decolarea/aterizarea numai de afara!

Fotografierea/filmarea.
Indiferent de tipul dronei sau greutatea ei, pentru filmare/fotografiere cica trebuie ceruta aprobare. Care se obtine greu. Conform Hotararii de Guvern nr. 912 din 2010, articolul 4, aliniatul 1, paragraful f: “zborurile pentru activitati de determinari topogeodezice la o scara mai mare de 1:20000, fotografiere aeriana sau filmari aeriene pot fi executate numai in conditiile obtinerii unui aviz din partea Ministerului Apararii Nationale.” Deci, daca vrei sa fotografiezi sau sa filmezi zona in care are loc un eveniment va trebui sa obtii aviz de la MAPN.

https://fotomagazin....lor-in-romania/

Ceea ce am scris mai sus nu sunt sigur ca e corect. Asa ca as vrea sa veniti cu completari, ce trebuie sa facem daca vrem sa filmam/fotografiem, unde se cer aprobari, etc.

Edited by XL700VA, 28 July 2020 - 21:47.


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Nu sunt pasionat de drone, darrrrrrrrr
Am copii mici, parca as vrea sa moara de moarte buna, nu de traumatism cranian cauzat de un obiect zburator

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
ma bucur ca toata lumea respecta regulile astea. de aia e plin de drone care zboara peste tot, oras, sat , munte , mare...presupun ca toti sunt in regula cu avize si inregistrari, au anuntat inclusiv sri-ul.

degeaba ai legislatie daca nimeni nu o respecta si nimeni nu o aplica. fix pix.

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sta linistit, ca nu iti omoara nimeni copiii cu dronele.
legislatia asta tampita a fost bagata ca sa nu mai filmeze nimeni proiectele de infrastructura in derulare (in special bucati de austostrazi) sau ce se fura prin padure.
ideea e ca daca vrei sa fii 100% legal e aproape imposibil, asa ca iti alegi: fie renunti, fie zbori nelegal si gata.

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Asteapta sa intre in vigoare normele europene pentru drone si scapam de aberatiile legilor din Romania.
Normal ar fi trebuit sa intre in vigoare in Iulie 2020, dar din cauza coronavirusului, s-a amanat pentru Decembrie 2020.

Dupa regulile europene, poti zbura mult mai relaxat, inclusiv deasupra oamenilor cu drone foarte usoare.
Conditia obligatorie fiind sa ai tot timpul drona in spatiul vizual, aka sa nu fie la 2 km distanta.

[ https://4mydrone.com/wp-content/uploads/2020/03/EASA-summary-category-rules-A-A2A3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Am si eu un DJI Mavic Pro, care l-am pus la vanzare tocmai datorita legislatiei tampite din Romania.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cu filmatul mi se pare aiurea. Cu zburatul, in schimb, e cam ca la altii:
https://register-drones.caa.co.uk/

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdexterash, on 28 iulie 2020 - 22:17, said:

Cu filmatul mi se pare aiurea. Cu zburatul, in schimb, e cam ca la altii:
https://register-drones.caa.co.uk/
Da tebuie si in UK inregistrata drona, dar nu trebuie cerut permisiune de fiecare data cand zbori cu ea.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Si drona, si operatorul. Corect, nu trebuie ceruta permisiune atata timp cat nu esti in vreun no-fly sau warning zone.
2. Zborurile comerciale au alt statut. (nunti, botezuri, cumatrii, din astea)
3. Amenda pentru zbor neinregistrat ajunge la 1000 de lire.

Edited by dexterash, 28 July 2020 - 22:34.


#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Mi se par prea restrictive conditiile din Romania,mereu noi suntem mai catolici decat Papa,sunt curios cum e in alte tari civilizate.

#11
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012

View PostXL700VA, on 28 iulie 2020 - 21:43, said:

Fotografierea/filmarea.
Indiferent de tipul dronei sau greutatea ei, pentru filmare/fotografiere cica trebuie ceruta aprobare. Care se obtine greu. Conform Hotararii de Guvern nr. 912 din 2010, articolul 4, aliniatul 1, paragraful f: “zborurile pentru activitati de determinari topogeodezice la o scara mai mare de 1:20000, fotografiere aeriana sau filmari aeriene pot fi executate numai in conditiile obtinerii unui aviz din partea Ministerului Apararii Nationale.” Deci, daca vrei sa fotografiezi sau sa filmezi zona in care are loc un eveniment va trebui sa obtii aviz de la MAPN.

Ai cineva vreo ideee unde este trecuta sanctiunea pentru zbor fara avizul MAPN?
In Hotararea de guvern sunt trecute alte sanctiuni dar nu vad nici una specific pentru 4.1.f

#12
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Ce ai scris aici sunt legi valabile si legi expirate.
Personal: am drona Inspire 2 de 3.5 Kg
Am decolat din centrul orasului din curte de multe ori. Nici o problema. Am zburat peste 15 km doar in oras. Am renuntat totusi deoarece a ajuns sa se stie ca eu am (traiesc intr-un oras mic). La margine sau la tara nu imi pasa.
Acum sa revenim la lege: chestia cu filmatul abrogata.
Teoretic nu ai voie la peste 300 m altitudine - dar nici nu o sa te ridici prea des ca iti distruge nervii ca o pierzi din vedere si zbori instrumental. Nu trebuie sa informezi nici un minister. Nu ai voie in orase dar le poti survola - tampenie mare.
Eu zic asa - nu o inregistra, daca nu faci business. Din 10 mii de drone daca cateva sute sunt inregistrate.
Daca zbori in natura sau prin sate - zboara linistit. In orase atentie, poate pe la periferia oraselor, sau in orase mici pana in 10 mii loc.
Cateva recorduri personale: 37 km distanta, viteza maxima 53 km/h, altitudine maxima 306 metri fata de punctul de decolare, distanta maxima intr-un singur zbor 2.8 Km, ore de zbor 10.
Ca sa ii scutesc pe aia care zic ca le pica drona in cap si ii omoara - drona nu cade drept cade in zig-zag ca o frunza. Daca acumulatorii sunt pe terminate aterizeaza automat. Nu au fost cazuri de victime nicaieri in lume, numai ca romanii sunt foarte fricosi din fire. Cei care au drone au grija sa nu le piarda - mai ales daca sunt scumpe.
Zbor placut si indelungat.
Avioanele si elicopterele sunt obligate sa stea la peste 300 m prin lege. De-aia nu ai voie tu la peste 300. Cum ziceam nici nu o sa prea vrei. Nu te apropia de aeroporturi, iar daca zbori in oras, evita sa fii vazut. Decoleaza de pe bloc, curte imprejmuita cu gard, teren de sport cand nu este nimeni. In natura si la sate fa ce vrei.

#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View Postvalirex, on 28 iulie 2020 - 23:05, said:

Mi se par prea restrictive conditiile din Romania,mereu noi suntem mai catolici decat Papa,sunt curios cum e in alte tari civilizate.
Cat timp e pana in 120m inaltime si 500m sau cat sa o vezi, nu are nimeni probleme cu tine.
Am zburat cu drona in mai multe tari din UE + UK si nu s-a luat nimeni vreodata de mine.

#14
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 05.02.2009
Intre 2016 si 2019 businessul de filmat la nunti a evoluat cu "pachet cu drona", toata lumea voia drona..
Erau zeci de drone langa biserici si primarii in tot judetul Timis.. sunt curios daca ei aveau vreo aprobare sa o ridice...

#15
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Credeti ca clipurile postate pe YT pot creea probleme pentru userul de rand? Deci nu ma refer aici la probleme direct din partea YT/google, care nu au nici o treaba cu dronele si legile lor, ci sa presupunem ca, clipurile  sunt vizionate (sau chiar cautate intentionat) de cine nu trebuie, Acei "cineva" gasesc materialul video facut cu drona si incep sa sape. Parerea mea (poate ma insel), atata timp cat nu exista o problema de securitate/incalcarea anumitor legi la modul cel mai grav, eu zic ca poa' sa sape cat vor, pentru ca google nu le va divulga datele userilor. Ma refer strict la un zbor linistit cu drona, filmari in natura, peisaje..deci asta ce facem noi...
Ce parere aveti voi despre clipurile postate pe YT? Pentru ca exista tone de astfel de clipuri...

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Incalcarea legilor se face mai moale si mai tare? Mai grav si mai putin grav?

Ah, da, scuzati, am uitat ca discutam de cetateni europeni cu drepturi... Avet' dreptate - putet' incalca legile, atat timp cat nu le incalcat' grav.

Edited by dexterash, 29 July 2020 - 13:58.


#17
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Ce reguli tampite :)))
Inteleg deasupra oraselor foarte populate sau obiective militare dar totusi..

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
După lege, ca să ridic drona, ai nevoie fix de aceleași condiții pe care trebuie să le îndeplinești ca și cum vrei să zbori cu un Boeing 747.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate