Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

stie cineva?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 stlx, on 12 august 2020 - 14:37, said:

Da, cand am avut colica renala am fost intrebata daca nu iradiaza in picior, pare-se ca in mod obisnuit iradiaza, dar la mine nu a fost asa. Am gasit la un moment dat pe net unde anume e piatra in functie de locul unde te doare -dar acum nu mai gasesc. Dupa CT facut in urma cu doua saptamani a mai fost nevoie si de urografie? In ce consta o urografie, cum e procedura dpdv al pacientului?
urografia este tot imagistica, de pe vremea cand nu exista CT, RMN..., face acelasi lucru, probabil medicul citeste mai bine urografia decat CT (are 75 de ani)
3 zile mananci regim (iti da o lista cu explicatii), se injecteaza substanta de contrast si stai intins o jumatate de ora pe o masa; un brat foto iti face 3-4 poze la intervale de timp

in cele din urma, s-a concluzionat ca nu am nimic si pentru supraconfirmare mi-a spus sa fac si o ecografie renala cu parerea unui tert.
bonus: sistemul meu renal este duplicitar pe dreapta, adica am 3 rinichi in total Posted Image

#20
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Nimicul nu doare si sa mai si iradieze in picior. La ecografiile mele, facute la Institutul de urologie, nu s-a putut preciza marimea si pozitia pietrelor, la CT abdominal si pelvian fara substanta de contrast s-au gasit mai multe pietre decat se stia in urma ecografiilor, marimea lor si pozitia exacta. Exista totusi si ecografe mai performante, dat fiind ca am facut cam multe CTuri in ultimul an (3) plus nustiucate radiografii, ma gandesc ca o alternativa, daca voi mai avea nevoie in viitorul apropiat, sa-i propun medicului sa fac o ecografie de-aia mai speciala.

#21
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

 carolinaherera, on 13 august 2020 - 09:26, said:


urografia este tot imagistica, de pe vremea cand nu exista CT, RMN..., face acelasi lucru, probabil medicul citeste mai bine urografia decat CT (are 75 de ani)
3 zile mananci regim (iti da o lista cu explicatii), se injecteaza substanta de contrast si stai intins o jumatate de ora pe o masa; un brat foto iti face 3-4 poze la intervale de timp

in cele din urma, s-a concluzionat ca nu am nimic si pentru supraconfirmare mi-a spus sa fac si o ecografie renala cu parerea unui tert.
bonus: sistemul meu renal este duplicitar pe dreapta, adica am 3 rinichi in total Posted Image

Vreau sa vad si eu radiografia aia cu 3 rinichi.

#22
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 radu2014, on 13 august 2020 - 21:03, said:

Vreau sa vad si eu radiografia aia cu 3 rinichi.
pai fac poza dar nu stiu s-o incarc aici...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate