Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Tinitus pulsatil, rog recomandare medic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Din februarie am un zgomot pulsatil ce apare la sucrt timp deupa cul;care si ma trezeste din somn si am ajuns sa fiu extrem de obosit....
A aparut dupa o durere puternica + senzatie de infundare la urechea stanga, am fost la urgenta dar nu s-a constatat nimic...
Am focut angio RMN,sunsult cardio  si teste de echilibru si de auz dar nu au arata nimic deosebit....
De precizat ca am fost operat de mai multe ori de rinita atrofica care inca ma supara(tot mi se infunda nasul...)

Va rog daca se poate sa imi recomandati un medic ORL-ist bun(in Cluj Napoca) care sa cerceteze problema amanuntit si nu cum s-a intamplat pana acum....

Multumesc!

Edited by CPX, 28 July 2020 - 09:44.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e pulsatil poate fi o problema cu vasele de sange din zona gatului/urechii.
Din pacate in Cluj nu stiu niciun doctor.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum e rinita atrofica ? Concret, ce ti-au facut la operatie ? Si eu sufar de rinita si sinusita cronica, dar nu stiu nimic de atrofica.

Tinitus din ce stiu e un tiuit constant, nu sub forma de pulsatii, asta e mai degraba de la vasele de sange.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,498
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am tinitus din cauza circulației periferice slabe. Iau zilnic Ginkoprim ca să țin cât de cât in control treaba. In caz contrar, îmi scade auzul la urechea dreaptă iar tinitusul se amplifică. Am făcut toate investigațiile posibile (inclusiv rmn)... Abia după ameliorarea determinata de îmbunătățirea circulației periferice am tras concluzia că de aici vine problema.

#5
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Tinitus pulsatil, este un zgomot de frecventa joasa ca un huruit, practic aud cum circula sangele in zona respectiva, da pare o rpoblema vasculara dar nici un medic la care am fopst pana acum nu mi-a dat un diagnostic concret si starea mea se inrautateste continuu, am inceput sa am si alte probleme  medicale asociate lipsei de somn....

Rinita trofica, mucoasa nazala are o consistenta anormala, am afcut 2 operatii cu radiofreceventa , o deviatie de sept si una pentru sinuzita in ultimii 15 ani..

#6
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostCPX, on 28 iulie 2020 - 11:01, said:

Tinitus pulsatil, este un zgomot de frecventa joasa ca un huruit, practic aud cum circula sangele in zona respectiva, da pare o rpoblema vasculara dar nici un medic la care am fopst pana acum nu mi-a dat un diagnostic concret si starea mea se inrautateste continuu, am inceput sa am si alte probleme  medicale asociate lipsei de somn....

Rinita trofica, mucoasa nazala are o consistenta anormala, am afcut 2 operatii cu radiofreceventa , o deviatie de sept si una pentru sinuzita in ultimii 15 ani..
fumezi ?  ai tensiune ? colesterol ?

#7
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Incearca la Roneuro. dr. Albu.
Foarte laudat e dr Cosgarea, dar eu nu il recomand. M-a operat pe mine de otoscleroza si am ramas cu sindrom vertiginos.
dr. Alma Maniu se spune ca este f bine pregatita.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Inca n-a vindecat/nu s-a vindecat nimeni de tinnitus, crezi ca vei fi primul? Multumeste-te sa te impaci cu gandul ca vei trai cu el toata viata, ba chiar se va mai si agrava.  Asta te sfatuieste cineva care tzraieste de vreo 30 de ani cu el. Sau crezi in toti acesti ani, m-am multumit doar sa stiu ca-l am?Am dat o gramada de bani la tot felul de medici si sarlatani, cu acelasi rezultat: 0. Zero barat. Bine ai intrat in randul celor care nu mai stiu ce inseamna "liniste perfecta".

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Zgomot pulsatil poate fi de la contractia muschiului timpanului, dar seamana mai degraba cu o vibratie ce o simti in ureche doar cand muschiul se contracta.

#10
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Este foarte zgomotos, in timp ce il aud simt si presiune in cap si ochi  puternica, la schimbarea pozitiei corpului cand ma ridic din cap se intensifica...
Am fost la doctorita Alma Maniu, mi-a lasat o impresie foarte proasta, complet lipsita de profesionalism, in loc sa se ocupe de  problema mea vorbea la telefon...

Nu fumez, fac sport usor(alergare 3x saptamna), am tesiunea  rareori marita, o iau periodic si  este normala, chiar usor scazuta.
Colesterorul LDL este usor marit(115 fata de 100).

Ideea este ca se pot face o sumedenie de investigatii pentru baceasta problema dar medicii prefera sa nu le faca...

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru ca sunt inutile si ei stiu asta. Doar aia care nu se mai satura de bani, se prefac ca ii intereseaza si ca incearca sa te ajute, doar ca sa te puna la plata.  Am 30 de ani de "experimente si experienta" lasati in spate, stiu exact depre ce vorbesc.

Edited by myshyk, 28 July 2020 - 12:23.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Zgomotul apare indiferent de poziția în care dormi? Ai încercat sa dormi fără perna, sa vezi dacă apare vreo schimbare în bine?
La aceasta clinica ai încercat să-ți faci programare?
LE. Am șters link-ul. Da, despre clinica Nova era vorba în articol.

Edited by corinadaniela, 28 July 2020 - 13:33.


#13
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nu este bun linkul, la clincia Nova am fost. Rezultatul la echilibru undeva la 70-90% dar au zis ca nu e nimic concludent...

Zgomotul si pulsatiile sunt dupa ce stau intins si adorm, este si cand stau in picioare dar mai mic. De multe ori incep chiar  cand atipesc si ma trezesc imediat...Posted Image

Edited by CPX, 28 July 2020 - 13:26.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostCPX, on 28 iulie 2020 - 11:01, said:

Tinitus pulsatil, este un zgomot de frecventa joasa ca un huruit, practic aud cum circula sangele in zona respectiva, da pare o rpoblema vasculara dar nici un medic la care am fopst pana acum nu mi-a dat un diagnostic concret si starea mea se inrautateste continuu, am inceput sa am si alte probleme  medicale asociate lipsei de somn....

Rinita trofica, mucoasa nazala are o consistenta anormala, am afcut 2 operatii cu radiofreceventa , o deviatie de sept si una pentru sinuzita in ultimii 15 ani..

Am inteles ca pentru deviatie de sept trebuie sa-ti sparga efectiv nasul. Mi-au recomandat si mie, dar nu vreau, e traumatizant. La mine e un lichid inauntru, in cap, se vede pe rmn. Ar trebui drenat, dar medicii nu stiu de ce nu se baga. Am vazut pe youtube procedura.

View PostCPX, on 28 iulie 2020 - 11:01, said:

am si alte probleme  medicale asociate lipsei de somn....

Si eu, SAS. Dar solutia e un aparat pe care nu-l pot suporta si care nu cred ca ma ajuta.

View Postmyshyk, on 28 iulie 2020 - 11:42, said:

Inca n-a vindecat/nu s-a vindecat nimeni de tinnitus, crezi ca vei fi primul? Multumeste-te sa te impaci cu gandul ca vei trai cu el toata viata, ba chiar se va mai si agrava.  Asta te sfatuieste cineva care tzraieste de vreo 30 de ani cu el. Sau crezi in toti acesti ani, m-am multumit doar sa stiu ca-l am?Am dat o gramada de bani la tot felul de medici si sarlatani, cu acelasi rezultat: 0. Zero barat. Bine ai intrat in randul celor care nu mai stiu ce inseamna "liniste perfecta".

Poate nu are tinitus, ci doar simptome care pot fi comune altor boli. Nu-l mai speria.

View PostCPX, on 28 iulie 2020 - 12:11, said:

se pot face o sumedenie de investigatii pentru baceasta problema dar medicii prefera sa nu le faca...

Corect, aleg mereu calea cea mai usoara si asta ma infurie.

View Postmyshyk, on 28 iulie 2020 - 12:22, said:

Pentru ca sunt inutile si ei stiu asta. Doar aia care nu se mai satura de bani, se prefac ca ii intereseaza si ca incearca sa te ajute, doar ca sa te puna la plata.  Am 30 de ani de "experimente si experienta" lasati in spate, stiu exact depre ce vorbesc.

Nu stii. Ce e aplicabil la tine nu e valabil la toti, nu esti etalon. Doctorii sint dezinteresati, stiu putina meserie si nici nu se implica.

Edited by Ion_de_la_Raion, 28 July 2020 - 15:15.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Inca n-a vindecat/nu s-a vindecat nimeni de tinnitus
Depinde de tip si de ce il genereaza.
Unele tipuri se datoreaza medicamentelor - incetezi sa iei medicamentul si ... dispare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate