Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Transmitere rabie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Haterz

Haterz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.09.2007
Buna,

Recunosc ca sunt ipohondru, asa ca-mi cer scuze anticipat daca credeti ca intrebarea mea reprezinta doar o pierdere de vreme.

E un caine aici la tara (nevaccinat) care m-a lins pe fatza in timp ce ma incaltam. Cum nu eram tare atent, mi-a dat o limba si in ochi. Ar trebui sa-mi fac griji de rabie si alte treburi de genul?

Cunosc cainele de vreo 2 luni deja, nu pare ca are ceva schimbare de comportament, deci nu are simptomele rabiei.

Va multumesc!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Stai calm, n-ai luat nimic, nu ai motive de îngrijorare. Mai degrabă tratează-ți ipohondria...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cine te-a sugestionat că acel câine ar avea rabie? De regulă, asta se ia de la vulpi (tot un fel de câine).
La câţi câini m-au lins pe mine pe faţă (incl. ochi şi urechi), acum ar trebui să scriu din Rai.
Singura problemă (dermatologică) a fost în copilărie, când am luat o ciupercă de la o căţea care avea râie. Medicul mi-a cauterizat-o (ars pe viu cu fierul roşu, ca la Inchiziţie :) ). De atunci am evitat să ating animale vizibil bolnave sau rănite, dar ce naiba - se vede clar când un câine suferă de ceva care ar putea fi periculos.
Stai liniştit, dacă acel câine te-a lins pe faţă fără să fie al tău şi fără să te cunoască, eşti un om bun.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
mai degraba sa nu-i fi dat tu ceva cainelui...

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Virusul se ia în marea majoritate a cazurilor prin plăgi deschise, nu pățești nimic. Și sigur câinele ăla nu-l are.

Edited by caiuscorneliu, 28 July 2020 - 09:35.


#6
Haterz

Haterz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.09.2007

 laffin, on 28 iulie 2020 - 09:26, said:

mai degraba sa nu-i fi dat tu ceva cainelui...

Ipohondrie? :D

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,025
  • Înscris: 07.11.2006
De ce nu-ti cauti un alt gen de partener sa te linga?Posted Image

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
Strict stiintific vorbind da, se poate transmite prin contactul mucoaselor cu saliva animalului infectat.
Pe de alta parte ce te face sa crezi ca are rabie catelul? Simptomele sunt destul de evidente.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe la mijlocul anilor 80 se derulase o campanie de vaccinare a animalelor de companie. Nu ştiu dacă erau vizaţi şi câinii de rasă, însă câinele bunicii mele, de rasă comună, a fost inclus în campanie.
Imediat după vaccin, adică de a doua zi, câinele a devenit apatic. Nu mai mânca, iar din a treia zi nu mai bea nici apă.
A patra zi era plin de bale la gură şi nu mai putea sta pe picioare, deşi avea 4.
În a cincea zi a fost chemat un medic veterinar. L-a eutanasiat, s-a dovedit că "vaccinul" a fost, de fapt, un fel de otravă, o doză calculată greşit, vezi Doamne, astfel încât câinele a făcut un fel de blocaj renal.
Au şi anti-vacciniştii dreptatea lor.

#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Normal cainii cu turbare se comporta agresiv, de acolo poti avea prima impresie.

#11
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pe dracu, ai auzit de mal praxis la veterinari ?
Sigur ca se lucrează cu alte toleranțe, alt sistem de testare, tot.
Nu poți compara un medicament pt uz uman cu unul pt uz veterinar.

#12
Haterz

Haterz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.09.2007

 AlexEn, on 28 iulie 2020 - 09:36, said:

Strict stiintific vorbind da, se poate transmite prin contactul mucoaselor cu saliva animalului infectat.
Pe de alta parte ce te face sa crezi ca are rabie catelul? Simptomele sunt destul de evidente.

Nu cred ca are, cum ziceam nu mi se pare ca ar avea simptomele specifice (spume la gura). Acuma nu stiu, daca maine de ex vad ca are simtpomele astea, cred ca m-as ingrijora.

Mai mult eram curios daca se poate transmite daca o doza mica din saliva unui caine ti-a ajuns pe suprafata ochiului. Cum e o zona foarte aproape de sistemul nervos central, banuiesc ca nu ai nici foarte mult timp la dispozitie sa reactionezi daca chiar ai luat virusul.

Dar probabil ca-mi fac griji aiurea, o sa urmaresc totusi catelul mai atent zilele astea..

#13
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Initiator, ar trebui să ti faci grijă pt ipohondria aia mai mult.
Un caine turbat n ar fi venit să socializeze cu tine.

Lasa mă cainele in pace si du te si vezi ți de treabă, acu stai cu ochii pe el ?
Sau du te si fa ti un antirabic dacă tot esti asa agitat, e un vaccin, l au mai modernizat, inainte faceai vreo 7 parcă, in zile consecutive :)

Edited by CovertTwo, 28 July 2020 - 09:55.


#14
Haterz

Haterz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.09.2007

 CovertTwo, on 28 iulie 2020 - 09:51, said:

Initiator, ar trebui să ti faci grijă pt ipohondria aia mai mult.
Un caine turbat n ar fi venit să socializeze cu tine.

Lasa mă cainele in pace si du te si vezi ți de treabă, acu stai cu ochii pe el ?
Sau du te si fa ti un antirabic dacă tot esti asa agitat, e un vaccin, l au mai modernizat, inainte faceai vreo 7 parcă, in zile consecutive Posted Image

Mda, nu-i cea mai buna perioada sa mergi la spital.

E pe-aici prin zona catelul, nu e greu de urmarit.

#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi adoptă l și gata, faci și o faptă bună, il si monitorizezi constant :)

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Daca cainele ala traieste dupa 10 zile, insamna ca n-a avut nimic.
Pe mine m-a si muscat o catea care avea rabie. Isi schimbase brusc comportamentul si m-a luat prin surprindere. Am vrut s-o mangai ca de obicei, dar acum a vrut sa ma muste, m-a atins un pic cu coltii, fara insa sa ma ciupeasca. Nu m-am dus la doctor si am avut noroc, nu luasem rabie. Cateaua a mai trait doar cateva zile, sigur avea rabie.

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

 CovertTwo, on 28 iulie 2020 - 09:51, said:

Initiator, ar trebui să ti faci grijă pt ipohondria aia mai mult.
Un caine turbat n ar fi venit să socializeze cu tine.

Lasa mă cainele in pace si du te si vezi ți de treabă, acu stai cu ochii pe el ?
Sau du te si fa ti un antirabic dacă tot esti asa agitat, e un vaccin, l au mai modernizat, inainte faceai vreo 7 parcă, in zile consecutive :)

Schema actuală include cinci injecții, la 0, 3, 7, 14 respectiv 28 de zile. Vaccinul este gratuit, nu trebuie să fii asigurat, reprezintă o urgență medicală în cazul unei mușcături potențial periculoase. Dar pentru că este scump, pentru economie de resurse se fac doar primele trei injecții dacă animalul poate fi monitorizat. Dacă după două săptămâni animalul moare, prezintă simptome sau nu a putut fi monitorizat se face schema completă. Dacă este ok, ultimile două nu se mai administrează. Injecțiile se fac în umăr și abia se simt, a trecut vremea administrărilor abdominale și dureroase.

Edited by caiuscorneliu, 28 July 2020 - 10:26.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cateaua a mai trait doar cateva zile, sigur avea rabie.
Probabil era batrana.

Pe mine m-a muscat una acum 2 luni. Se uita la mine cum trec pe langa ea si cand am ajuns in dreptul ei pac si-a infipt coltii in genunchiul meu.
Cand mi-a auzit vocea a dat drumul instant, dar deja mi-a lasat un semn.
E batrana - are vreo 12 ani, nu mai vede bine si nici de auzit nu prea. Chit ca se uita spre mine nu ma vedea - a ramas blocata cand am ajuns langa ea si atunci a reactionat.

Inca n-a murit, deci nu e problema :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate