Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Templateofobia

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
r-soft

r-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 13.11.2005
instrasem azi pe un site http://games.ghidbrasov.ro/main.php si mi-a mirosit a template mai ales ca individul se lauda ca e creatie proprie....eh...si am intrat pe clantemplates si am inceput sa rascolesc...cred ca mi-au scapat cateva da in alea ce l-am cautat nu l-am gasit, insa... am avut surpirza neplacuta sa dau peste multe alte design-uri ce le mai vazusem la diversi prieteni cunoscuti si la momentul respectiv chiar am crezut ca-s ale lor.
Aceasta n-ar fi fost prima experienta cand am descoperit si template-ul ce seamana cu site-ul vreunui prieten sau ma rog template-ul care-l foloseste ca site un prieten.
Acum stau eu si ma intreb...cat o sa mai dureze templateomania asta.Si chiar ma gandesc cum de totusi inca se mai castiga bani din webdesign? Cand tot omul ar putea sa-si faca site cu template...in loc sa dea niste bani...
Totusi eu sunt optimist si cred ca nu v-a mai dura mult acest fenomen sa-i zic asa...sper
Si mai e o chestie.Ca si designer sau ca si client ti-e si frica sa te mai lauzi cu site-ul tau sa nu zica lumea ca-i template :D
Templateofobia asta chiar exista....si deja e din ce in ce mai enervanta...ar trebui sa facem toti tot ce putem sa-i punem capat
A si am uitat...daca gasiti pe undeva vreun template ce seamana cu http://games.ghidbrasov.ro/main.php nu ezitati sa-mi spuneti ca vreau sa-i mai cobor nasul pe pamant individului respectiv

Edited by r-soft, 21 March 2006 - 00:12.


#2
Vic WDD

Vic WDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.11.2005
Sa-i cobori nasul de unde? Te-ai uitat prin sursa? E varza oricum.

Edited by Vic WDD, 21 March 2006 - 00:58.


#3
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
E template.

#4
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
nu inteleg de ce atata agitatie, chiar daca nu-i template, tot penibil e. cine draq se poate lauda cu asa ceva?
cum naiba sa fie template, un template merge perfect.
omul nostru a luat cu copy screen o imagine de undeva, sau a avut mainpage de la un template, cel mai probabil facuta de Juggir de la templatemonster,
vezi aici : http://www.templatem...lates/5489.html
stilul e identic, dar diferenta in ceea ce priveste functionalitatea e zdrobitoare.
nu am tmp de pierdut sa gasesc originalul, poate e un template mai vechi al lui juggir, scos intre timp

#5
r-soft

r-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 13.11.2005
in fine...da` ce parere aveti de fenomenu asta ...toata lumea foloseste template-uri ...peste tot template-uri

#6
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
@ontopic
e template :).
pai normal ca toata lumea foloseste template-uri :P ... e mult mai simplu sa-l iei gata facut :). Cat timp se gasesc persoane care fac template-uri si le dau pe "moca" vor fi sute,mii de site-uri care seamana sau sunt chiar identice  <_<
@offtopic
Oricum tipii care administreaza site-ul gamesbv in loc sa-l faca mai bine il fac tot mai prost ...
a avut o versiune super faina da se pare ca nu le-a convenit ceva si ...  :deadtongue:

#7
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
games brasov sau cum ii zice nu e toata lumea, ia la rand firmele cat de cat serioase, nu neaparat cele f mari, incepand cu connex, cocacola, etc...pana la umile farmacii si ateliere foto, cate sunt facute cu template, apoi, poate nu stii, un template se poate personaliza ca sa nu mai semene nici 10% cu originalul, cele despre care vorbesti sunt imitatii amarate de template-uri, asa cum am aratat inainte.
fa si tu un calcul : template:70-100$+tva+100$ personalizare+ 40$SEO+optimizare, ftp, etc..., la banii astia se gasesc destui sa faca un site cat de cat decent. tu te referi la templatemania, in realitate e copiere porceasca a designului, de-aia si codul e varza

#8
r-soft

r-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 13.11.2005
inainte site-ul era administrat de Seth^^ cel ce a facut si JCM ( highstrike.net ), dar aceasta cum a parasit GBV ca tre sa dea si el bacu anu asta oamenii s-au apucat sa schimbe site-urile...sa schimbe template-urile....si oricum ieri am ramas profund dezamagit cand pe clantemplates am vazut si o versiune care era ca cea ce fusese a lui Seth

#9
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005

View Postr-soft, on Mar 21 2006, 10:25, said:

dar aceasta cum a parasit GBV ca tre sa dea si el bacu anu asta oamenii
nu doar din cauza aia :P

dar ce mai conteaza oricum siteul gbv e varza :)

#10
r-soft

r-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 13.11.2005
hehe assault acuma vad ca esti brasovean..

acum sa ne mentinem pe subiect :D

#11
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005
Intr-adevar template-uri la tot pasul.Insa nu vad nimic rau in a folosi un template in final, la ce sunt facute daca nu pentru a fi folosite? ...intrebare intrebatoare :) sa fim seriosi oameni buni: daca a-ti avea comenzi numai pentru template-uri nu am mai ajunge aici - ce nu face omu pentru bani? Acum, din alt unghi, privim altfel problema ca omu sa foloseasca un template si sa se dea zmeu si par ca e creatie proprie. Stilurile sunt foarte variate de la om la om, unii au nevoie de inspiratie- modifica un template 100% altii au prea multa inspiratie dar nu stiu meserie - o mana spala pe alta :)

Concluzia: toti trebuie sa mancam o paine, si nu vad atata tragedie ca a avut omu un template in comp si l-a folosit. Sincer atat timp cat te folosesti de informatia de pe acel site restul nu mai conteaza....si tine-ti minte: o creatie unica miroase de la o posta

Edited by bataglia, 21 March 2006 - 10:57.


#12
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005

View Postr-soft, on Mar 21 2006, 10:44, said:

hehe assault acuma vad ca esti brasovean..
:P

@bataglia
mda ai dreptate da ce ne-am face daca toate site-urile ar arata la fel :|? macar daca ar modifica template-ul dar nu sa-l puna exact cum l-au dldat ca asta e chiar ... :|.

#13
r-soft

r-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 13.11.2005
da, nu zic, nu e mare tragedie sa folosesti un template...poate fi o solutie uneori insa parca prea multe template-uri mai ales la noi in Romania

#14
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Vei muri si pe lumea cealalta vei fi intrebat: Ai folosit template-uri?
Da!
In iad cu tine.

Sincer am inceput sa nu imi mai pese daca lumea foloseste sau nu template-uri. Ei vor face toata viata template-uri si vor lua 50$ pe ele, altii vor face originale si vor lua mii de coco.
Aici se vor diferentia cei buni de pleava, iar odata cu intrarea in UE cei multi cu site-uri de 50$ vor da chix sub presiunea companiilor externe, mai bogate, cu o alta viziune asupra pietei si imaginii care si-o fac in fata clientilor, iar atunci firmele/persoanele care nu stiu altceva decat template vor da faliment.

#15
r-soft

r-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 13.11.2005
n-as fi atat de optimist in legatura cu falimentul firmelor ce folosesc template.
concurenta e si acum oricine poate cumpara servicii si de afara cu un simplu cc si nu vad ce mari schimbari o sa aduca uniunea europeana in domeniul asta...
cert e ca deja romanu a inceput sa umble dupa calitate...incet incet dar sigur

#16
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005
baieti ....sunt foarte optimist ca in cativa ani webdesignul va decadea mult - uitati-va si voi in jur: pana si copii de 10 ani sunt fascinati de ce poti face cu fleshu asta si alte programe de acest fel. Vom ajunge in scurt timp la calitate - nu ca nu am fi  si in acest moment - (cred ca vom trece peste indieni), lumea va incepe tot mai mult sa ne caute si atunci vom ajunge la ceea ce se numeste concurenta - fie ea loiala sau neloiala fiecare va incerca sa lasa cat mai jos pretul si uite asa vom ajunge la un site=o paine = 5000 ROL sau cat e la voi in zona.

Parerea mea, sincer, faceti cat mai multi bani puteti acum, lasa-ti vecinul care a scos enshpe mii de dolari din cine stie ce site si se lauda pana in australia ca stie design cand el toceste template-urile si nu stie ce sa mai faca in AS ca sa iasa treaba, si treaba va sta mult mai altfel  :peacefingers: ....sunt sigur de asta

#17
JImara

JImara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.11.2005

Quote

baieti ....sunt foarte optimist ca in cativa ani webdesignul va decadea mult - uitati-va si voi in jur: pana si copii de 10 ani sunt fascinati de ce poti face cu fleshu asta si alte programe de acest fel

stai linistit, nu se va intimpla asta niciodata. sa ne amintim de vremurile in care unicul editor de HTML era notepad-ul. apoi a aparut frontpage-ul si dreamweaver-ul. cei care scriau codul in Notepad cred ca ziceau la fel: "uite, cit am muncit noi sa scriem cod si acum cu editoarele acestea noi toata lumea poate sa isi faca un tabel in care sa puna text si poze".

totul tinde spre simplificare. in ActionScript 1.0 de exemplu nu exista proprietatea ignoreWhite ();. aceasta a aparut abia in AS 2.0 . pina atunci trebuia scris un cod foarte lung. acuma ca e doar ignoreWhite (); crezi ca brusc au inceput copiii de 10 ani sa faca script-uri de flash?in nici un caz.

pina la etapa in care un site va costa 5000 lei mai e foarte mult timp. si cind vom ajunge la acea etapa vor apare "cumbuturile" (este un termen inventat) care vor mult mai performante decit un site si vor costa foarte mult.

#18
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Ce tare e asta cu web design-ul va decadea. Din contra, daca in ziua de azi un copil de 10 ani are acces la webdesign si e fascinat de el in viitor ii va fi foarte greu sa se afirme in acest domeniu.
S-a trecut deja la Web 2.0 ceea ce demonstreaza evolutia acestui domeniu si cam unde merge el.

In ziua de azi inca oricine isi mai poate face INCA un forum, INCA un webdirectory, etc., cu scripturi moka gasite pe net.
Se incearca crearea unor scoli de webdesign, iar daca acuma intri in aceasta lume cu un simplu site mai mult sau mai putin template, in viitor iti va fi foarte greu sa faci fata fara o pregatire serioasa.

Anul asta au fost foarte multe schimbari importante in domeniul web-ului.
Se va ajunge ca web-ul sa fie impartit in: companiile (site-urile) mari foarte utile, securizate, facute de profesionisti si site-urile mici "de casa" (daca le pot numi asa) care nu vor avea viata lunga on-line prin simplul fapt ca nu vor face fata.

Internetul v-a disparea dupa ce v-a muri ziarul si televiziunea si v-a aparea altceva mai bun, deci mai avem de asteptat ca sa zici ca dispare si webdesign-ul cu el.

Edit: Cate site-uri mici ai in Bookmarks? Eu, la mine, nu am gasit nici unul.

Edited by Takeshy, 21 March 2006 - 15:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate