Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Aviz psihologic

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Joker0123

Joker0123

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.06.2018
Salut!Imi poate spune si mie cineva,care este procedura prin care se obtine un aviz psihologic si medical pentru circulatia transporturilor(feroviar,auto,aeronautic)?.Daca da,tratamentele de tot felul si istoricul medical este important la momentul consultului?Si daca persoana respectiva are luate niste tratamente in istoric este intrebat de ele?.Mersi:).

#2
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Tinand cont ca esti pe internet poti sa detaliezi ce fel de "istoric" are si pentru ce are tratament.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
In limbajul de lemn comunist se numea autocritica.In neolimbajul de lemn,capitalist,se numeste autocenzura.In ambele cazuri este un lucru bun:se mai elimina nebunii de la butoane importante.

#4
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Pentru avizul psihiatric declari pe propria raspundere ca nu ai urmat, nu urmezi tratamente psihiatrice sau declari ce tratamente urmezi, nu verifica nimeni, vor doar sa-ti ia banii.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Trebuie si de la medicul de familie adeverinta.

#6
Joker0123

Joker0123

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.06.2018
intrebam in general pentru cursuri cum ar fi cele  cu meserii cu specific feroviar.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cu o adeverinta d ela medicul de familie mergi la o clinica sau cabinet care ofera acest serviciu.
Vorba cuiva de mai sus,vor doar sa-ti ia banii si nu-i intereseaza efectiv daca esti un pericol in transportul de marfa sau persoane.

Anul acesta prin februarie a durat vreo 20 minute la mine avizul psihologic pentru transport persoane ( categoria D).Bifezi niste casute cu codita si raspunzi la intrebari de genul:"Ai cazut in cap cand ai fost mic?" :)

#8
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Pentru orice atestat din cele date de tine exemplu este nevoie de aviz psihologic.

Discutia este ce anume, esti un anonim cu 23 de mesaje, da exemplu despre ce fel de afectiune psihologica faci referirea si ce istoric medical.

Am discutat nitel pe tema asta cu psihoterapeutul si daca discutam de depresie, astea sunt ok, nu au vreo legatura, daca discutam despre altele acolo doar cineva de specialitate iti poate raspunde.

#9
Joker0123

Joker0123

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.06.2018
https://www.arr.ro/F...0_1390_2013.pdf
Am gasit asta pe net,si nu scrie nimic legat de a semna o hartie,ba chiar scrie multe chestii din care nu stiu cate sunt adeverate de aici,pentru ca spunea un om care il are pe fisu la un curs de genu ca nu-ti face control serios.....acum n-a daca unul a luat tratament cu antidepresive de exemplu are dreptul sa participe la cursuri?

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Probabil depinde de clinica cit accent se pune dar da, sunt interesati de istoric. Pentru o greseala li se poate retrage licenta.
De exemplu, eu am avut o operatie care nu e trecuta in nomenclatorul ministerului transporturilor, totusi nu mi-au dat de trecere. Trecind peste crasa incompetenta, motivatia a fost, asistenta catre doctor: "domnu' doctor, nu risc licenta pentru 100 de lei cit e vizita asta".
  As sugera, totusi, ca prietenul pentru care intrebi sa se gindeasca bine, transporturile sunt un domeniu periculos, riscant, nu e de joaca, desi ar putea parea simplu.
  Succes.

View PostJoker0123, on 26 iulie 2020 - 22:29, said:

acum n-a daca unul a luat tratament cu antidepresive de exemplu are dreptul sa participe la cursuri?
Depinde de cerintele cursului.
Ia-o usor colegu, trebuie sa mai citesti.

#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postpersona695, on 26 iulie 2020 - 20:47, said:

Pentru avizul psihiatric declari pe propria raspundere ca nu ai urmat, nu urmezi tratamente psihiatrice sau declari ce tratamente urmezi, nu verifica nimeni, vor doar sa-ti ia banii.
Trebuie sa duci si adeverinta de la medicul de familie ca nu esti in evidenta cu boli psihice sau alte afectiuni care sunt incompatibile cu condusul conform legii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate