Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Probleme receptie canale TV pe Astra 19.2

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 05.04.2009
Am probleme cu receptionarea canalelor pe cateva canale cu polaritate H,de ex RTL Plus si Nitro se vad  in timp ce RTL,RTL2,Super RTL nu  intra deloc.Am verificat si toate sunt pe aceeasi polaritate H.Care e explicatia?

#2
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Lnb e bun.

#3
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Probabil LNB-ul. Incearca sa-l inlocuiesti cu altul.
Alte cauze posibile, pot fi cablul coaxial prost/vechi, indoit/rupt sau diferite interferente (adeseori cu telefoanele DECT). Poate chiar si receiverul. Deci ia-o prin eliminare si verifica componentele.
Altfel, e cam greu cu diagnoza de la distanta.

Bafta!

#4
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,825
  • Înscris: 07.07.2009

View Postnandy007, on 26 iulie 2020 - 14:32, said:

Am probleme cu receptionarea canalelor pe cateva canale cu polaritate H,de ex RTL Plus si Nitro se vad  in timp ce RTL,RTL2,Super RTL nu  intra deloc.Am verificat si toate sunt pe aceeasi polaritate H.Care e explicatia?
Pe frecvența cu RTLplus cum stai cu calitatea semnalului?

#5
raduchi

raduchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.09.2008
Probleme asemanatoare am si eu in sensul ca in timpul zilei imi functioneaza perfect ZDF, Eurosport DE,Das Erste, dar odata cu venirea serii sau cu aparitia catorva norisori razleti semnalul dispare de tot pe posturile respective ( in timpul zilei am SNR 80 %) in timp ce 3 sat, zdf info , etc merg in buna regula tot timpul.

#6
raduchi

raduchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.09.2008
Am mai verificat si tot posturile cu polarizare H sunt cu probleme si la mine..ba merg, ba nu merg....in timp ce cu posturile cu polarizare V nu am probleme...

#7
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postnandy007, on 26 iulie 2020 - 14:32, said:

Am probleme cu receptionarea canalelor pe cateva canale cu polaritate H,de ex RTL Plus si Nitro se vad  in timp ce RTL,RTL2,Super RTL nu  intra deloc.Am verificat si toate sunt pe aceeasi polaritate H.Care e explicatia?

De-a dreptul ciudat fenomen. Toate programele menționate de tine sunt in același multiplex. Posibil sa ai ceva bruiaje, care afectează doar anumite programe..!? Posibile surse de bruiaje pot fi telefoanele mobile sau dect. Incearca sa le indepartezi de langa receiver/coaxial, daca e cazul.

Attached File  2020-09-07 14_29_41-Window.jpg   55.77K   10 downloads



View Postraduchi, on 07 septembrie 2020 - 13:07, said:

Am mai verificat si tot posturile cu polarizare H sunt cu probleme si la mine..ba merg, ba nu merg....in timp ce cu posturile cu polarizare V nu am probleme...


Posibil LNB-ul. Încearcă sa schimbi LNB-ul si urmărește comportamentul. In diferite forumuri străine s-a discutat des despre fenomene asemănătoare. In unele cazuri era LNB.ul, alte-ori multiswitch-ul (daca e cazul), sau chiar cablul. De cele mai multe ori, programele afectate de fenomen (ca si in cazul tau), sunt in banda 11,70–12,75 GHz, deci HH (horizontal high). Trebuie sa încerci prin eliminare.

View Postadi_87, on 26 iulie 2020 - 18:08, said:

Lnb e bun.


Ce te face sa fi asa sigur? Explica! Poate chiar acolo e buba.

Pentru a verifica un LNB, ca sa poti da verdictul ca e "bun" este totusi nevoie de aparatura speciala de masura. Deci nu merge asa cu una cu doua.

#8
raduchi

raduchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.09.2008
Am schimbat lnb-ul cu unul nou nout dar problema persista din pacate..dupa un anumit timp raman fara  semnal o perioada pe canalele de polarizare H, semnalul revine cateodata mai tarziu si tot asa..ca la loz in plic (am noroc sau nu am noroc ? ) . Ma gandesc sa imprumut de undeva un alt receiver desi deja am incercat 2 ( un dm 900 uhd cu imagine Openpli si un DM 500 hd cu imagine newnigma 2...din pacate aceeasi problema)

#9
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Ai umblat și la skew-ul lnb-ului? Antena sigur e reglata la sânge?

#10
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
@raduchi

Da, incearca si cu alt receiver. Chestiile astea se pot elimina doar asa, prin "incercate". Cauzele pot fi multiple.

Succes!

Apropos.... cablu e bun? Sa nu fie copt pe undeva, crapata izolatia, masa intrerupta...etc, etc. Am avut surpiza sa constat azi vara, ca, cablul pe care-l credeam a fi super, triplu ecranat, etc..vechi de vreo 4-5 ani, mi-a facut cateva surprize tare urate. Era crapat si se rupea la cea mai mica indoire. Conteaza si cablul.

#11
raduchi

raduchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.09.2008
Lnb-ul mi-a fost schimbat de catre meseriasul de la care am achizitionat sistemul HH, are si un magazin de profil la noi in oras, zicea ca antena a reglat-o bine, a si verificat semnalul, banuiesc ca este ok si skew-ul...a zis ca daca tot o sa am probleme ar trebui sa schimbam cablul coaxial cu unul mai nou, dar inainte de asta si din dorinta de a nu mai da alta gaura intr-un perete cu izolatie groasa (ca nu mai loc de alt cablu) as mai incerca totusi si alt receiver...

Edited by raduchi, 09 September 2020 - 09:33.


#12
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Incearca si alt receiver. Dar daca e cablul de vina, schimba-l rapid. Sa schimbi cablul e poate cea mai nasoala lucrare la o instalatie, de aceea conteaza cel mai mult sa iei din start un cablu de calitate. Lucru neglijat de cele mai multe ori..ca na..cablu, da-l incolo. Dar e poate cel mai important lucru.

Edited by chris_dvb, 09 September 2020 - 09:35.


#13
raduchi

raduchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.09.2008

View Postchris_dvb, on 09 septembrie 2020 - 09:30, said:

@raduchi

Da, incearca si cu alt receiver. Chestiile astea se pot elimina doar asa, prin "incercate". Cauzele pot fi multiple.

Succes!

Apropos.... cablu e bun? Sa nu fie copt pe undeva, crapata izolatia, masa intrerupta...etc, etc. Am avut surpiza sa constat azi vara, ca, cablul pe care-l credeam a fi super, triplu ecranat, etc..vechi de vreo 4-5 ani, mi-a facut cateva surprize tare urate. Era crapat si se rupea la cea mai mica indoire. Conteaza si cablul.
Daca ar fi crapat sau indoit cred ca nu ar mai merge nimic..eu am probleme doar cu anumite canale cu polarizare H

#14
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Cauta cablu de cupru, da full cupru. Nu din amestec otelos. Si triplu ecranat de 135 db!

View Postraduchi, on 09 septembrie 2020 - 09:35, said:

Daca ar fi crapat sau indoit cred ca nu ar mai merge nimic..eu am probleme doar cu anumite canale cu polarizare H

Depinde...daca e doar ciupit sau semi-intrerupt (masa), iti merge bine merci pe unele frecvente. Daca e rupt complet, atunci normal ca nu merge deloc.

#15
raduchi

raduchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.09.2008
Te referi la cablul care merge de la receiver la montura HH, nu ? sau cel care merge de la montura la LNB ?

#16
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postraduchi, on 09 septembrie 2020 - 09:50, said:

Te referi la cablul care merge de la receiver la montura HH, nu ? sau cel care merge de la montura la LNB ?

Bineinteles ca ma refer la tot cablul care il ai la instalatie. Atat cel de la motoras spre rec/tv,  cat si bucata de la motoras la lnb. Daca e cazul si folosesti un HH.
Nu poti neglija nici o parte.

#17
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Dacă folosești H-H, verifica daca și pe alte poziții ai semnal mai slab. Daca da, atunci trebuie umblat la motor, și reglat cum trebuie.

#18
raduchi

raduchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.09.2008

View Postchris_dvb, on 09 septembrie 2020 - 09:38, said:

Cauta cablu de cupru, da full cupru. Nu din amestec otelos. Si triplu ecranat de 135 db!



Depinde...daca e doar ciupit sau semi-intrerupt (masa), iti merge bine merci pe unele frecvente. Daca e rupt complet, atunci normal ca nu merge deloc.
Te rog un link unde gasesc acel tip de cablu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate