Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Verificare lucrari suprainaltare ...

Banii tinuti pe un Card Prepaid s...

Incep prietenii sa ceara imprumut...

Tunelul de langa Pasajul Lujerului
 plafon soba racheta

Este sigur sa trimit documente pr...

Problema proiector Epson - diafra...

Inchiriere apartament sistem real
 iPhone XS telefonul functioneaza,...

La multi ani @alin632!

Temperatura in depozite vama 5...

nota constatare compania municipa...
 Inca un fost vechi comunist ajung...

Ce argumente au cei care susț...

Recomandare auto 6k euro

Vreau sa trimit o bicicleta Timis...

Doar un prenume din doua pe biletul de avion

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

aanc

aanc

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare!

Tocmai mi-am cumparat primul bilet de avion si mi-am dat seama ca am completat doar un prenume din cele 2. Va fi asta o problema la aeroport? Pot face modificari dar costa destul de mult si m-am gandit sa verific daca si alte persoane au fost intr-o situatie similara. Mentionez ca voi calatori in UE.

Multumesc anticipat!

nicu131

nicu131

Bad Motherfucker

• Grup: Senior Members
Cu ce companie?

aanc

aanc

New Member

• Grup: Candidate Members
Wizz Air

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Nu are nimic.

Si eu am 2 prenume si nu le-am pus niciodata (si pana la apocalipsa zburam saptamanal)

gushpi

gushpi

Guru Member

nu-i problem'..., din 2015 zburăm cu un singur prenume :)

marijuan

marijuan

Junior Member

• Grup: Members

aanc, on 26 iulie 2020 - 12:16, said:

Salutare!

Tocmai mi-am cumparat primul bilet de avion si mi-am dat seama ca am completat doar un prenume din cele 2. Va fi asta o problema la aeroport? Pot face modificari dar costa destul de mult si m-am gandit sa verific daca si alte persoane au fost intr-o situatie similara. Mentionez ca voi calatori in UE.

Multumesc anticipat!
Am gasit abia acum topicul, dar poate se intreaba si altii, deci voi raspunde din perspectiva mea: niciodata, dar niciodata nu am avut trecut al doilea prenume in hartii, boarding etc, si niciodata nu am avut probleme, inclusiv zbor trans oceanic, o singura data m-a intrebat o dsoara la plecarea din Budapesta despre nume, dar a facut-o zambind a dulce hartuiala, nicidecum in serios.
Stai linistit.

danigoleman

danigoleman

Active Member

Am aceeasi problema, am trecut doar un singur prenume. Zbor cu Turkish si pe site-ul lor undeva am vazut ca vor sa fie numele exact ca in pasaport, adica cu ambele prenume. Credeti sa fie vreo problema grava? Am sunat la call centerul din Bucuresti si agentul de acolo a lasat niste note la rezervare, dar nu m-a lamurit daca e 100% ok sau nu.
Din ce am mai citit pe internet, multi spun ca Turkish le-a zis ca 100% nu este posibila nicio modificare in nume, singura solutie fiind sa se cumpere ALT zbor cu exact aceleasi date si cel putin acelasi pret, dupa care ei ar rambursa complet zborul initial fara nicio alta taxe. Cam aiurea solutie...

Kokoshmare

Kokoshmare

Guru Member

View Postdanigoleman, on 26 august 2023 - 10:22, said:

Am aceeasi problema, am trecut doar un singur prenume. Zbor cu Turkish si pe site-ul lor undeva am vazut ca vor sa fie numele exact ca in pasaport, adica cu ambele prenume. Credeti sa fie vreo problema grava? Am sunat la call centerul din Bucuresti si agentul de acolo a lasat niste note la rezervare, dar nu m-a lamurit daca e 100% ok sau nu.
Din ce am mai citit pe internet, multi spun ca Turkish le-a zis ca 100% nu este posibila nicio modificare in nume, singura solutie fiind sa se cumpere ALT zbor cu exact aceleasi date si cel putin acelasi pret, dupa care ei ar rambursa complet zborul initial fara nicio alta taxe. Cam aiurea solutie...
Eu am zburat de multe ori cu Turkish si niciodata nu s-a pus problema ca de ce nu am trecut si celalalt prenume al meu. Si chiar nu imi aduc aminte sa ma fi intebat cineva vreodata de la alte companii

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Se recomanda aia, dar e ok. Tehnic, al doilea nume e middle name, daca te uiti in pasaport sunt separate. Daca te cheama Ana-Maria Popescu ele sunt de fapt/ tehnic POPESCU<<ANA<MARIA in pasaport.

danigoleman

danigoleman

Active Member

View PostKokoshmare, on 28 august 2023 - 16:38, said:

Eu am zburat de multe ori cu Turkish si niciodata nu s-a pus problema ca de ce nu am trecut si celalalt prenume al meu. Si chiar nu imi aduc aminte sa ma fi intebat cineva vreodata de la alte companii

Da nici eu la Wizz nu trec niciodata al doilea prenume si nu au fost probleme (nici spre/in Asia). Deasemenea vad ca am avut si un zbor in America de Sud cu TAP unde la fel nu am avut decat primul prenume si nici nu m-am gandit ca ar fi vreo problema, n-a comentat nimeni nimic

View PostLex404, on 29 august 2023 - 13:25, said:

Se recomanda aia, dar e ok. Tehnic, al doilea nume e middle name, daca te uiti in pasaport sunt separate. Daca te cheama Ana-Maria Popescu ele sunt de fapt/ tehnic POPESCU<<ANA<MARIA in pasaport.

Cam asa. Daca o iei gramatical acolo cere doar "First Name" adica e vorba de unul singur, fiind articol hotarat "Name" si nu "Given Name(s)".

Acum na, 99% e ok pana nu dai de vreun agent sau vreo linie aeriana mai ciufuta.
Am gasit un caz cand s-a refuzat imbarcarea la vreo 11 pasageri pe motivul asta.

https://www.thesun.c...-boarding-pass/

Linia Wow Air din Islanda. Unii sunt atat de calici incat merg pana la absurd cu astfel de strategii de a-si maximiza profiturile.
Partea buna e ca dupa un an de la incidentul respectiv, au falimentat Posted Image. Probabil de onesti ce erau...

Deasemenea am mai gasit cazuri in Hong Kong cu Cathay unde tot asa li s-a refuzat imbarcarea dar acolo e putin diferit, ptr ca uneori mai multi membri ai familiei (De ex toti copiii) au mai multe prenume din care primul este acelasi. Si atunci teoretic putea sa zboare oricare din membrii familiei cu acel bilet daca titularul nu mai poate. Si normal., compania nu vrea ca cineva sa poata folosi biletul in loc sa ia unul nou.

Edited by danigoleman, 30 August 2023 - 20:54.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate