Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Proteine din Mazare? De la ce Producator sa iau?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
Am alergie la soia si lactoza (chiar daca iau whey isolate) si vreau sa iau proteine din mazare.
De la gym beam nu iau, de la myprotein nu iau pt ca mi se pare suspicios sa nu aiba nr de telefon pt contact (sa nu mai zic ca ii absurd sa te forteze sa platesti cu cardul in conditiile in care mijloacele lor de comunicare sunt: emailul - la singular mijloacele- )

Deci, de unde altundeva as putea cumpara ?
Go .....

Edited by ClaudiuCC, 25 July 2020 - 23:35.


#2
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
ti se pare suspicios degeaba.
chiar daca ar avea numar de telefon,tot degeaba.
in special marea britanie si sua,din cauza masurilor covid,au cam taiat peste tot suportul telefonic.
poti lua cu incredere myprotein daca lipsa nr de telefon e cauza care te determina sa nu iei.
si sunt chiar buni

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
asa-i romanu'.. suspicios pana-n maduva oaselor. a iesit din comunism, si-a luat teapa la caritas, doar nu-l mai pui pe el acum sa-si cumpere o punguta de proteina de 30 de lei fara sa sune inainte sa se asigure el ca e pe bune...
poti da comanda linistit, myprotein e de incredere.

Edited by laffin, 26 July 2020 - 06:35.


#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ti-as recomanda din seminte de canepa,eu din alea iau ca sunt pe dieta vegana.E in jur de 30€ kilu dar e liber de stabilizatori si conservanti.E adevarat va nu are continutul de proteine asa mare cum le au cele din lapte numai 60% dar sunt mai sanatoase in comparatie cu concentratele de whey care sunt aduse din China si au origini dubioase.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred că trebuie să cumperi mazăre de la magazin. O fierbi, pui si ceva carne prin ea, ceapa, bulion. Vezi cum merge !
      De obicei proteinele se găsesc în carne.
      E drept că se găsesc și în mazăre sau fasole, dar e mai bine să dai la porc să manance mazărea si fasolea si tu sa mănânci ceafa de porc.
     Dacă vrei să treci pe o alimentație din asta pe proteine vegetale să nu uiți să ne transmiți cât a costat spitalizarea si unde se fac donații în EUro.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
mai stiiu parinti din astia care dau copiilor proteine din... copilul de 2-3 ani subdezvoltat zice FOAME cand vede carnea pe masa cuiva

#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 ClaudiuCC, on 25 iulie 2020 - 23:34, said:

Am alergie la soia si lactoza (chiar daca iau whey isolate) si vreau sa iau proteine din mazare.
De la gym beam nu iau, de la myprotein nu iau pt ca mi se pare suspicios sa nu aiba nr de telefon pt contact (sa nu mai zic ca ii absurd sa te forteze sa platesti cu cardul in conditiile in care mijloacele lor de comunicare sunt: emailul - la singular mijloacele- )

Deci, de unde altundeva as putea cumpara ?
Go .....
Daca te tine buzunarul, si daca nu te deranjeaza proteina din orez adaugata:

https://www.megaprot...a-Weider-Vegan/

https://www.megaprot...teine-vegetale/

https://www.megaprot...Standard-684-g/

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu il folosec pe asta.Partea de ras e ca produsul e fabricat in Germania,canepa provine din Romania si e vanduta de o firma din Olanda.

Attached Files



#9
audibmw

audibmw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2020
Se gasesc de cumparat seminte de floarea soarelui, decojite, la 8 lei/kg (am gasit la auchan, driedfruits). in 100g de floarea soarelui sunt ~20g proteine. Nu sunt o optiune mai buna dacat semintele de canepa?

#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 audibmw, on 26 iulie 2020 - 15:46, said:

Se gasesc de cumparat seminte de floarea soarelui, decojite, la 8 lei/kg (am gasit la auchan, driedfruits). in 100g de floarea soarelui sunt ~20g proteine. Nu sunt o optiune mai buna dacat semintele de canepa?

Ca si alternativa de vegan nu exista ceva mai bun ca si canepa si datorita continutului in nutrienti pe care ii contine,indeosebi acizi grasi in proportie optima Omega 3 cu Omega 6 si aminoacizi.

Attached Files



#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 Kean, on 26 iulie 2020 - 14:50, said:

Eu il folosec pe asta.Partea de ras e ca produsul e fabricat in Germania,canepa provine din Romania si e vanduta de o firma din Olanda.
Si nu iti da de gandit?

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 sandu222, on 26 iulie 2020 - 17:24, said:

Si nu iti da de gandit?

La ce,ca romanul e prost si-si vinde materia prima de sute de ani in loc sa faca un produs finit din el?La noi oamenii de afaceri de succes sunt putini.Cei care au reusit averi uriase au fost intodeauna imbarligati in politic fara prea multa cultura tehnica si generala.De la asa specimene nu te poti astepta la lucruri ,produse si idei inedite.

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 audibmw, on 26 iulie 2020 - 15:46, said:

Se gasesc de cumparat seminte de floarea soarelui, decojite, la 8 lei/kg (am gasit la auchan, driedfruits). in 100g de floarea soarelui sunt ~20g proteine. Nu sunt o optiune mai buna dacat semintele de canepa?

Poti sa le adaugi asa usurel in salate sau terciuri dar nu te poti baza pe ele ca fiind o sursa de proteine fiindca au foarte multa grasime. Pe langa alea 20g proteine ai peste 40g grasime. In plus, grasimile din seminte de floarea soarelui sunt foarte bogate in omega 6 ce nu e prea bine si ni profilul de aminoacizi nu e tocmai grozav, trebuie combinate cu alte surse. Cele mai bune proteine vegetale sunt combinatia de proteine de mazare cu orez.

#14
audibmw

audibmw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2020
@vinciun
Bine de stiut, multumesc.

#15
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Mi-am adus aminte de acest topic. Reduceri:

https://gymbeam.ro/p...tein-works.html

Eu zic ca pretul e bun, in rest despre calitate....nu ai ce face, mai si risti. La banii astia nu e mare pierdere.


Mai era si asta, whey fara lactoza dar pretul este enorm 400g 182lei:

https://gymbeam.ro/b...e-purasana.html

 ClaudiuCC, on 25 iulie 2020 - 23:34, said:



Edited by sandu222, 22 July 2022 - 10:22.


#16
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.11.2021
da, e misto the protein works, am luat proteina de soia de la ei si a avut gust bun, s-a dizolvat misto. nu mi-a facut probleme cu stomacul.
ca alternativa, e bun myprotein atunci cand au reduceri. trebuie urmariti pt ca zilele trecute aveau 50% reducere la proteinele de plante (probabil si la celelalte tipuri de proteine), si am reusit sa cumpar cu 50 lei punga de proteine de mazare de 1kg, spre exemplu... mi-am luat 4kg Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate