Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Strangere de bani pentru plata unei asigurari medicale private in strainatate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
cleome

cleome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.09.2008
Sufar de un bloc de ramura la inima (diagnostic prezumtiv) din 2012 care s-a agravat. Vreau sa strang niste donatii ca sa imi fac o asigurare medicala in alta tara Spania, Suedia, Norvegia, Austria sau chiar Anglia pentru ca in tara nu pot ca sunt in conflict cu sistemul medical de aici. Asigurarea e de undeva de la 70 euro pana la vreo 350 euro pe luna plus ca imi mai trebuie niste bani de taxi, tren, avion, hotel.Am mai incercat o data sa strang bani dar mi-au blocat topicul ca nu aveam dovezi. Imi spune si mie cineva cum sa procedez si daca e buna ideea? Am nevoie de acesti bani ca sa imi salvez viata.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Asigurare privata ?
Asa ceva poti face si in Romania - la MediHelp de exemplu - care ofera libertatea asiguratului sa-si aleaga furnizorul medical oriunde in Europa.
Toata problema este de cost.
O asigurare ieftina ofera un pachet limitat de servicii.

Edited by Naijax, 25 July 2020 - 17:25.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Care e conflictul?

#4
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Nu iti face nimeni asigurare daca nu esti rezident in tara respectiva. Si asigurarea nu acopera conditii pre-existente.

Altfel toata lumea s-ar opera pe inima cu costuri de jumatate de milion de euro platind cateva luni niste firmituri la asigurare.

Inteleg situatia delicata in care te afli, dar costurile de chirurgie specializata in vest sunt enorme. Nu o sa iti puna nimeni pe tava asa ceva.

Edited by murdar, 25 July 2020 - 17:39.


#5
cleome

cleome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmurdar, on 25 iulie 2020 - 17:34, said:

Nu iti face nimeni asigurare daca nu esti rezident in tara respectiva. Si asigurarea nu acopera contitii pre-existente.

Altfel toata lumea s-ar opera pe inima cu costuri de jumatate de milion de euro platind cateva luni niste firmituri la asigurare.

Inteleg situatia delicata in care te afli, dar costurile de chirurgie specializata in vest sunt enorme. Nu o sa iti puna nimeni pe tava asa ceva.
Eu am gasit undeva unde zice ca acopera ca s-a schimbat legea iar cu rezidenta  la fel nu cred ca e nevoie dar as putea sa imi inchiriez o locuinta temporar.

View PostNaijax, on 25 iulie 2020 - 17:19, said:

Asigurare privata ?
Asa ceva poti face si in Romania - la MediHelp de exemplu - care ofera libertatea asiguratului sa-si aleaga furnizorul medical oriunde in Europa.
Toata problema este de cost.
O asigurare ieftina ofera un pachet limitat de servicii.
Da stiu daca accepta de ce nu.

Edited by cleome, 25 July 2020 - 17:42.


#6
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Mult succes. Dar nu o sa iti asigure nimeni conditii patologice pre-existente. Daca te imbolnavesti in timpul asigurarii bine, daca nu, respectiva conditie este taiata de pe lista.

Daca ai gasit altceva, pune un link sa vedem si noi. Poate mai profita si altii de oportunitatea asta.

Edited by murdar, 25 July 2020 - 17:45.


#7
cleome

cleome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.09.2008

View Postzzhunt, on 25 iulie 2020 - 17:27, said:

Care e conflictul?
Nu are importanta e offtopic nu discut aici dar daca vrei sa stii mi-au omorat pe tatal meu intentionat nu din culpa iar mie mi-au distrus si mie sanatatea de fiecare data cad am fost pe la ei in loc sa ma faca mai bine.

Edited by cleome, 25 July 2020 - 17:48.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Asta cam asa e.
Asigurarea, chiar daca va fi acceptata, nu va acoperi conditia existenta.
Daca, cine stie cum vor accepta, pretul asigurarii se va ridica la cer

#9
cleome

cleome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmurdar, on 25 iulie 2020 - 17:44, said:

Mult succes. Dar nu o sa iti asigure nimeni conditii patologice pre-existente. Daca te imbolnavesti in timpul asigurarii bine, daca nu, respectiva conditie este taiata de pe lista.

Daca ai gasit altceva, pune un link sa vedem si noi. Poate mai profita si altii de oportunitatea asta.
O sa-i  conactez eu si o sa aflu sigur dar din ce am citit la i pe site se poate. Si nu mai veni cu couri de astea ca sperii oamenii.

View PostNaijax, on 25 iulie 2020 - 17:48, said:

Asta cam asa e.
Asigurarea, chiar daca va fi acceptata, nu va acoperi conditia existenta.
Daca, cine stie cum vor accepta, pretul asigurarii se va ridica la cer
Eu am gasit undeva unde zice ca acopera ca s-a schimbat legea cica.

#10
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postcleome, on 25 iulie 2020 - 18:02, said:

O sa-i  conactez eu si o sa aflu sigur dar din ce am citit la i pe site se poate. Si nu mai veni cu couri de astea ca sperii oamenii.

couri?

Adica scoruri? Mda, jumatate de milion de euro este usor conservativ pentru o operatie pe cord deschis in Norvegia, Italia, Spania, Franta, Germania, Belgia, UK. Asta daca are cineva timp si chef de extravagante in timp ce sunt ingenuncheati de covid.

Edited by murdar, 25 July 2020 - 18:07.


#11
cleome

cleome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmurdar, on 25 iulie 2020 - 18:03, said:


couri?
conturi tastatura e de vina nu imi merg literele la laptop

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcleome, on 25 iulie 2020 - 18:03, said:

Eu am gasit undeva unde zice ca acopera ca s-a schimbat legea cica.

arata-ne si noua unde ai citit asta.

daca e ceva in romana, atunci ar trebui sa afli ca sistemele medicale din strainatate au regulile lor proprii. ce au spus colegii mai sus (cum ca asigurarea nu acopera conditii pre-existente) este, in general, adevarat.

#13
cleome

cleome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.09.2008

View Post_Smiley_, on 25 iulie 2020 - 18:11, said:


arata-ne si noua unde ai citit asta.

daca e ceva in romana, atunci ar trebui sa afli ca sistemele medicale din strainatate au regulile lor proprii. ce au spus colegii mai sus (cum ca asigurarea nu acopera conditii pre-existente) este, in general, adevarat.
Nu e in romana e pe site-ul strain de asigurari.

#14
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postcleome, on 25 iulie 2020 - 17:48, said:

Nu are importanta e offtopic nu discut aici dar daca vrei sa stii mi-au omorat pe tatal meu intentionat nu din culpa

Asta este o acuzatie f. serioasa, nu ai mers mai departe pe firul legal daca ai dovezi?

#15
cleome

cleome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.09.2008

View Postcorina_geo, on 25 iulie 2020 - 18:46, said:

Asta este o acuzatie f. serioasa, nu ai mers mai departe pe firul legal daca ai dovezi?
Ba da. Am un proces in 2022 iar plangerile penale nu au fost luate in seama iar acum sunt bolnav si nu pot sa mai umblu pe la parchete. Curatela iar nu au vrut sa imi dea...

#16
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postcleome, on 25 iulie 2020 - 17:10, said:

,. Vreau sa strang niste donatii ca sa imi fac o asigurare medicala in alta tara ,

I-ati gandu,nu-ti face nimeni,chiar ii crezi pe aia cu apa calda ca sunt fraierii Europei?.Asa fiecare ar plati 3-4 luni o asigurare babana si s-ar opera pe gratis.Trebuie sa ai rezidenta si sa lucrezi aici ca sa-ti faci asigurare medicala.
  Am stiut un caz aici la mine in oras o femeie din Cluj s-a operat la mana fracturata pe care au motrosit-o doctorii din Romania.A platit pe zi 700 de euro plus costul operatiei.

#17
cleome

cleome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.09.2008

View PostKean, on 25 iulie 2020 - 19:12, said:

I-ati gandu,nu-ti face nimeni,chiar ii crezi pe aia cu apa calda ca sunt fraierii Europei?.Asa fiecare ar plati 3-4 luni o asigurare babana si s-ar opera pe gratis.Trebuie sa ai rezidenta si sa lucrezi aici ca sa-ti faci asigurare medicala.
  Am stiut un caz aici la mine in oras o femeie din Cluj s-a operat la mana fracturata pe care au motrosit-o doctorii din Romania.A platit pe zi 700 de euro plus costul operatiei.
Imi fac asigurarea si ma duc peste o luna si zic ca ma simt rau. Iar cu rezidenta imii inchirez o camera acolo. Care-i problema?

#18
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Un asigurator serios o sa-ti ceara un set complet de investigatii inainte. Unul caruia nu-i pasa n-o sa-ti deconteze mai nimic, bazandu-se pe faptul ca oricum un proces dureaza ani. Fa pace cu sistemul din Romania, sau incearca sa sensibilizezi persoane/asociatii care sa-ti doneze bani pentru operatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate