Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum scrii CD-uri de 800 Mb si cum se face Overburn!

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
anubis_ma

anubis_ma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.04.2003
am un teac 24-16-40 (cred) si o versiune cat decat nouta...care are niste optiuni in legatura cu cat vreau sa scriu pe cd...
????stie oare  RW sa scrie 800 Mb pa un Cd de 800 (ca am auzit ..de la unii ca se poate parli...si nu prea vreau..)

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
De parlit nu se parleste aparatul. problema este de unde iei tu cd de 800 sau chiar 900 mb.

Am tot auzit povesti de acest gen, dar nu am auzit pe nimeni sa fi reusit sa scrie cu succes pe acele CD-uri. :(

#3
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Am reusit eu sa scriu fara probleme ~780 MB pe un CD Platinum de 800 MB, utilizand un Plextor PX-W4012A (40x12x40x) cu "cdrecord" din Linux. L-am scris la 16x, dar cred ca nu erau probleme daca il scriam si cu mai mult (cu writerul ala scriu de obicei la 32x). In principiu, daca unitatea suporta, trebuie sa scrii in mod "overburn" si "Disk At Once".
Oricum daca unitatea nu suporta, nu are ce sa se strice la ea. Am auzit cazuri de unitati care desi suporta overburning, nu pot sa scrie CD-uri de 800MB. La unele se rezolva cu update de firmware la altele nu. Poti doar sa incerci. Nu ai de pierdut decat un CD de 90 de min.

P.S. Nu stiu cat de "reliable" sunt CD-urile de 800MB si nu stiu cat de compatibile sunt cu unitatile cd-rom existente... Deci daca vrei sa-ti pui date importante pe un CD de 800MB pe care sa-l poti citi si dupa 5 ani cu un drive oarecare, iti sugerez sa te mai gandesti.

#4
studentul44

studentul44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.12.2001
Am si eu un CD writer TEAC 540 E si scriu cu Nero versiunea 5.5. Am luat Cd de 800 MB si desi am activat overburning din meniul de configurare nu ma lasa sa le scriu. Imi spune ca CD-ul este prea mult pt cantitaea de inf pe care vreau sa o iau!
Ce pot sa fac?

#5
studentul44

studentul44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.12.2001
Revin cu rectificari si precizez ca am versiunea de Nero 5590 si  nu reusesc sa scriu CD -uri de 800 cu toate ca am instalat si ultimul firmware de pe site de la tEAC care ma facut varza CDRW! Chiar nu este nimeni pe acest forum care sa ne spuna cum putem scrie CD de 800 MB?

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
In Nero: File -> Preferences si mai departe vezi screenshoot-ul.

Attached Files



#7
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
Eu am un PlexWriter 48/24/48A care suporta overburning "up to 99 minutes" (dupa ce am upgradat firmwareul unitatii la versiunea 1.04 - inainte stia doar pana la 94.55 minute).

Am setat Nero ca in imaginea atasata de Fane si am tras pe CDuri That's Write! (ceva marca ciudata) de 90 min fara nici o problema.

Numai bine

#8
studentul44

studentul44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.12.2001
Degeaba tot nu vrea sa scrie!
Am activat overburning si am schimbat la 99 minute  dar tot nu ma lasa imi da eroarea ca Cd-ul din rewriter e mai mic decat cantitatea de informatii pe care vreau sa o scriu cu toate ca sunt Cd-uri de 800 MB si CDRW este un model destul de nou dupa cum am spus un TEAC 540 E.
Eu nu mai stiu ce sa fac.
Tocmai am luat de pe net ultima versiune de Nero adica 55.10.28

#9
silviur

silviur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.05.2003
Am si eu TEAC 540 E si nu am avut probleme cu ultimul firmware (pe care l-am gasit eu) adica 1.0h. Nu stiu ce sa zic despre overburning, pt. ca nu am incercat pina acum.

#10
studentul44

studentul44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.12.2001
?????????????????????

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by silviur
Am si eu TEAC 540 E si nu am avut probleme cu ultimul firmware (pe care l-am gasit eu) adica 1.0h. Nu stiu ce sa zic despre overburning, pt. ca nu am incercat pina acum.

Ramii la 1.0H... nu e nevoie mai mult... e ultimul stabil.

In rest, chiar acum o sa fac un experiment... o sa incep sa scriu, ma fac ca ii dau 800 MB pe un disc de 650 cdrw si vad daca incepe sa scrie... daca incepe inseamna ca merge...

Apropo, pentru cei cu Teac 540E... va propun un test... o sa va placa.
Scrieti un disc mixed (date si audio) la care datele sa vina in fata si audio dupa aia... (cum sunt jocurile gen the fifth element... cu audio pe ele) scrieti in 20x fix, nu mai mult, nu mai putin... si vedeti cum arde partea audio... ma termin de ris... ii da prea multa putere, o face argintie si trece usor pe partea cealalta... in alte viteze nu se intimpla deloc... probabil un bug...

Imaginea arata un astfel de disc... este out of focus ca am fotografiat foarte aproape, sub limita de 80 cm minima la focus dar, se vede diferenta mare de contrast intre date si audio, am desenat cu rosu...

#12
studentul44

studentul44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.12.2001
Este cineva pe acest forum care are un CDRW TEAC 540 E 48/12/40 si a scris CD-uri de 800 MB cu el?

#13
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by studentul44
Este cineva pe acest forum care are un CDRW TEAC 540 E 48/12/40 si a scris CD-uri de 800 MB cu el?
Nu exista Teac 48/12/40. Exista doar 40/12/48 si este CD-W540E.
Am eu si am scris cu succes vreo 10 cd-uri de 800 si 900MB.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Teacurile sunt:
40/12/48 (CD-W540E)
48/16/48 (CD-W548E) (cu ultraspeedcdrw)
52/24/48 (CD-W552E) (cu ultraspeedcdrw)

Ca sa scrieti peste 700 MB cu Teac se face ca mai jos... (atentie studentul44 !)

In primul rind precizez din start ca limita maxima de scriere a teac-urilor este de 89 min si 59 secunde, nu mai mult, nu merge hardware, se opreste 540E-ul si da eroare acolo. Asta inseamna cam 790 MB in sesiune normala mod 1.

Se pot scrie numai discuri in mod DAO date/audio fara multisession sau alte glume. Recomandarea mea este sa nu scrieti mai sus de 16x un asemenea disc ca este sensibil si poate da eroare...

Inca ceva, nu va luati cd-uri de 99 minute, nu are rost, unitatea nu le poate scrie pina la capat... limitati-va la 90 min, este mai bine si mai stabil mai ales la citire ! 99 min streseaza prea tare...

Imaginea 1 explica ce setari trebuiesc facute neaparat in nero ca sa puteti scrie asa mult.

A doua imagine este ceea ce apare la incercarea de a scrie, se da evident "write overburn CD" si dupa cum se vede in imaginea 3... merge perfect cu toate ca i-am dat cd de 650 MB  :yeah baby

Testele sunt facute cu Nero 5.5.10.28 folosind Teac CD-W540E cu firmware 1.0H
CD-ul folosit este cdrw 10x Verbatim (an 2001).

Acuma cred ca va este clar cum se face nu ?  :P  :D

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Continuare mesaj anterior - imagniea 2

Attached Files



#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Continuare mesaj anterior - imaginea 3

Attached Files



#17
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
dar cu Easy-CD stie cineva cum pot scrie un CD de 800MB?
ieri am incercat prima data asa ceva si l-am pir(jo)lit :(

#18
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by mirceat
dar cu Easy-CD stie cineva cum pot scrie un CD de 800MB?
ieri am incercat prima data asa ceva si l-am pir(jo)lit :(
Din cate stiu eu, Easy-CD nu stie sa faca overburn.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate