Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Investitii imobiliare Bucuresti vs Brasov

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 MrHawaii, on 25 iulie 2020 - 16:06, said:

Practic un sport de performanță. Cam ăștia sunt banii la nivelul la care sunt eu.
Ma uit la proprietati din România deoarece vreau sa rămân aici pentru familie. De asemenea, costul de trai pentru o viata ok e mic comparativ cu alte tari.

Gata. Scurt si la obiect. Mi-ai inchis gura, Posted Image

N-am glumit cu locatia propusa. Nu vad de ce trebuie sa te muti in Franta pentru asta. Ma fac managerul tau de investitii.
Tu stai in Romania si-ti vin banii din Franta, care o fi problema, nu stiu.
In Romania mi se pare riscant si recuperarea invesittiei se face greu.
Keep-in-touch.
Apropo, acolo proprietarii principali de apartamente sunt... englezi. Care locuiesc in Anglia. Sunt proprietatii identice in Spania.
In 2008 eram in Nantes, Franta si mi s-a facut sa merg pe coasta de azur intre craciun si anul nou.
Am inchiriat.. de la un.. englez.
I-am platit cu credit cardul, mi-a trimis cheia prin curier si... Posted Image am fost singurii din blocul ala
Au fost cateva zile fantastice.
Atunci am vazut care e sansa, pentru ca erau poze cu imobiliare mai peste tot.

Sunt foarte impresionat de tine. heah! Bravo pentru atitudine, ce pot sa-ti zic!

 MrHawaii, on 26 iulie 2020 - 07:17, said:

@Tsunnnami sunt oameni care nu stiu sa lege doua vorbe si castiga mai mult decat noi 2 combinat, asa ca nu are ce sa te mire. Banii pe care ii castigi in prezent nu inseamna totul. Citatul asta ma ingrijoreaza: "Show me your friends and i will tell you your future" pentru ca prietenii mei sunt genul care

Posted Image
Sa-ti arat prietenii mei?
nevasta, un caine si un taximetrist in Bucuresti.
So, show me my freakin' future.

Good luck mate

Edited by Tsunnnami, 26 July 2020 - 16:02.


#20
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Randamentul investitiilor in imobiliare de inchiriat este foarte mic. Decat bataia de cap a chiriasilor, plus daunele care le produc in timp, mai bine alte plasamente cu dobanda aproape de castigul celui din imobiliare. Sa luam exemplul tau. Ai spus imobil de 100k care se inchiriaza cu 450 euro. Inseamna ca iti recuperezi investitia in 18 ani, iar pe an produce 5400 euro (dar sa zicem 5000, pentru ca mai sunt si taxe, impozite, reparatii). Inseamna o dobanda de 5% pe an la cei 100k investiti. La cativa ani cred ca trebuie schimbata mobila, lucrari prin casa, chiriasi care te lasa cu datorii, zgarie peretii, etc. Deci randamentul scade sub 5%. Titulurile de stat au in perioada asta randament de 4% si nu te doare capul. Ar fi fost rentabil imobiliare sa le inchiriezi firmelor, dar piata e full de asa ceva.

Daca as face 1 milion de euro in urmatorii ani as investi in ordinea urmatoare:
- imobiliare, sa le construiesc pentru revanzare, nu sa le cumpar ca sa le inchiriez. Daca era rentabil inchiriatul, atunci constructorii nu ar mai fi vandut nimanui. Poti incepe cu blocuri, apoi case.
- supermarket in sistem franciza
- benzinarii tot in franciza (vad ca s-a dat drumul la constructia de autostrazi si drumuri europene, deci va fi nevoie de ele)

Nici una din afaceri nu as incepe-o de capul meu, ci cu ajutorul unor oameni care au indrumat si pe altii spre afaceri de succes. Deci o firma de consultanta cunoscuta, care poate sa imi ia ideea si sa spuna da sau nu, in functie de zona si de toti factorii necesari.

#21
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 pixel3cs, on 01 august 2020 - 22:00, said:

Randamentul investitiilor in imobiliare de inchiriat este foarte mic. Decat bataia de cap a chiriasilor, plus daunele care le produc in timp, mai bine alte plasamente cu dobanda aproape de castigul celui din imobiliare. Sa luam exemplul tau. Ai spus imobil de 100k care se inchiriaza cu 450 euro. Inseamna ca iti recuperezi investitia in 18 ani, iar pe an produce 5400 euro (dar sa zicem 5000, pentru ca mai sunt si taxe, impozite, reparatii). Inseamna o dobanda de 5% pe an la cei 100k investiti. La cativa ani cred ca trebuie schimbata mobila, lucrari prin casa, chiriasi care te lasa cu datorii, zgarie peretii, etc. Deci randamentul scade sub 5%. Titulurile de stat au in perioada asta randament de 4% si nu te doare capul. Ar fi fost rentabil imobiliare sa le inchiriezi firmelor, dar piata e full de asa ceva.

Daca as face 1 milion de euro in urmatorii ani as investi in ordinea urmatoare:
- imobiliare, sa le construiesc pentru revanzare, nu sa le cumpar ca sa le inchiriez. Daca era rentabil inchiriatul, atunci constructorii nu ar mai fi vandut nimanui. Poti incepe cu blocuri, apoi case.
- supermarket in sistem franciza
- benzinarii tot in franciza (vad ca s-a dat drumul la constructia de autostrazi si drumuri europene, deci va fi nevoie de ele)

Nici una din afaceri nu as incepe-o de capul meu, ci cu ajutorul unor oameni care au indrumat si pe altii spre afaceri de succes. Deci o firma de consultanta cunoscuta, care poate sa imi ia ideea si sa spuna da sau nu, in functie de zona si de toti factorii necesari.

Titulurile de stat au in perioada asta randament de 4% in lei poate, chiriile sunt in euro si nu trebuie sa iti explic ce se va intampla in curand cu leul din cauza presiunii pe curs. Pe langa randamentul chiriei adaugi si cresterea in valoare a imobilului, daca te uiti numai in Bucuresti in ultimii ani ai 4-5% crestere constanta anual

#22
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Brasov.Eu intodeanuna am pariat pe Bv.Sunt nascut in Bv, plecat de 25 de ani.Cred ca din 2005 sau schimbat lucrulire in bine.Cunosc foarte multa lume care sa mutat in Bv., de la bucuresteni pana la americani

#23
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 22.08.2012
1. Doar fotbalist poti fi la banii aia, dar scrii prea corect si prea matur. Daca e pe bune, bravo, dar am dubii.  Posted Image
2. Daca vrei sa stai la umbra dupa incheierea carierei, decat 10 apartamente (x 400 euro/luna, adica 4000), mai bine 4 spatii comerciale (x 2000 luna, adica 8000).
3. Daca ai mai putine imobile, va fi mai usor de gestionat controlul lor, vor exista intotdeauna contracte, etc.
4. Cu 4000 pe luna traiesti decent si linistit in orice orasel cu verdeata si strazi liniate din Europa (evident ca nu in oricare, dar ai prins ideea).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate