Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Efectul oglinda la filmarea acvariului

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
br91nic

br91nic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.12.2015
va salut. Am un Brinno tlc 2000 folosit in special pentru tlapse si mai rar stopmotion videos.

Am o problema. Vreau sa filmez acvariul (cu pamant pentru planth growth) care, fiind din sticla creeaza efect nedorit de oglinda. Cum sa fac sa scap de aceste reflexii care apar indiferent de sursa si felul luminii.

Cu stima, Nicolae.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cu un filtru pentru lumina polarizata.

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Lipești camera de acvariu, oprești toate sursele de lumină ambientală și folosești doar iluminarea de deasupra a acvariului.

uite ce a iesit din joaca, filmat cu telefonul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gcs_f6AeByo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
br91nic

br91nic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.12.2015
Nu pot sa fac asta. Semintele sunt lipite de geam. Am nevoie de distanta (20+ cm).

Pentru acest produs ce filtru polarizat recomandati (pentru stoparea reflexiilor) https://www.brinno.e...-camera/tlc2000

#5
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
incearca carpa neagra cat mai densa(faci un con in jurul obiectivului)

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu chiar ma mir ca producatorul nu are ca ccesorii si filtru de polarizare (CPL)...multe camere auto au.
Initiator, daca vrei neaparat, n-ai alta posibilitate decat sa adaptezi un filtru CPL (asa se numesc), facut pentru alta camera. Unul pentru Viofo (dashcam) e 65 Lei, dar gasesti pe f64 filtre CPL cu filet, de diametre mici, ieftine. Trebuie doar sa-l adaptezi cumva in fata obiectivului...Vezi ca filtrul se roteste manual in pozitia in care anuleaza (estompeaza) reflehiile...Gasesti si pe olx.

Edited by danpet, 25 July 2020 - 11:40.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbr91nic, on 25 iulie 2020 - 08:20, said:

va salut. Am un Brinno tlc 2000 folosit in special pentru tlapse si mai rar stopmotion videos.

Am o problema. Vreau sa filmez acvariul (cu pamant pentru planth growth) care, fiind din sticla creeaza efect nedorit de oglinda. Cum sa fac sa scap de aceste reflexii care apar indiferent de sursa si felul luminii.

Cu stima, Nicolae.
citești

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate