Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Varsovia sau Cracovia?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdrianHH, on 20 aprilie 2022 - 12:08, said:

Ajung luni seara. Revin cu update Posted Image

Ai rezolvat cu parcarea?
N-am vazut scris niciunde, poti face o vizita si la Zakopane, merita.

#38
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Da, am rezolvat. Am schimbat cazarea, am ales una cu parcare inclusa la subsol, zona Lubicz. Gazda primei cazari nu preciza unde e parcarea, ulterior mi-a comunicat ca era la cca 500m. Nu era enorm, dar cand te grabesti, nu ai chef de 20 min sa dai o fuga la masina pt 1 sacosa, etc...
Plus ca 40% in plus de plata fata pretul cazarii(cam multicel sincer).
Am zis ca la intoarcere, sa fac o vizita scurta si prin Zakopane, oricum plecam dupa orele 12-14 si in dupa-masa aia ne putem opri la o cafea, ceva. Amgasit si un punct de belvedere pe aici
https://www.google.r...69!4d19.9147797

Edited by AdrianHH, 20 April 2022 - 14:31.


#39
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdrianHH, on 20 aprilie 2022 - 14:30, said:

Da, am rezolvat. Am schimbat cazarea, am ales una cu parcare inclusa la subsol, zona Lubicz.

Eu acuma am vazut postarea ta, aveam o cazare faina in Cracovia aproape de centru cu parcare in subteran, studio pt 2 pers. Noua ne-a placut acolo. Se cheama Vinyl Apartment Old Town, pe strada Czarnowiejska 9/17. Cred ca are si apartamente. Tipa vorbeste engleza foarte bine.

Edited by camelia19, 20 April 2022 - 14:38.


#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAdrianHH, on 20 aprilie 2022 - 12:08, said:

Ajung luni seara. Revin cu update :D
Lex, nu iti pot da mesaj in privat, nu ? :)

Acum ți-am văzut mesajul.

Am reactivat mesageria :lol:
Ma găsești și pe IG la @iskender299

#41
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,626
  • Înscris: 23.04.2007
Ce eveniment e la ora asta la Cracovia ?

Attached Files



#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
https://cracoviamaraton.pl/

#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAdrianHH, on 20 aprilie 2022 - 14:30, said:

Da, am rezolvat. Am schimbat cazarea, am ales una cu parcare inclusa la subsol, zona Lubicz. Gazda primei cazari nu preciza unde e parcarea, ulterior mi-a comunicat ca era la cca 500m. Nu era enorm, dar cand te grabesti, nu ai chef de 20 min sa dai o fuga la masina pt 1 sacosa, etc...
Plus ca 40% in plus de plata fata pretul cazarii(cam multicel sincer).
Am zis ca la intoarcere, sa fac o vizita scurta si prin Zakopane, oricum plecam dupa orele 12-14 si in dupa-masa aia ne putem opri la o cafea, ceva. Amgasit si un punct de belvedere pe aici
https://www.google.r...69!4d19.9147797


No, cum o fo? ti-o placut la mine in oras? sa stii ca de weekendul asta si vremea o inceput sa fie frumix :lol:

#44
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Lex, m-a doborat Cracovia ! A fost super, like the olt times :D
Hai ca revin zilele astea cu povestea si poze, sa ma linistesc putin.

#45
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostAdrianHH, on 05 mai 2022 - 08:57, said:

Lex, m-a doborat Cracovia ! A fost super, like the olt times Posted Image
Hai ca revin zilele astea cu povestea si poze, sa ma linistesc putin.

Adrian, te descurci acolo doar cu engleza?

#46
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007

View PostCronos1, on 05 mai 2022 - 13:19, said:

Adrian, te descurci acolo doar cu engleza?
Cumva ar vrut pe Lex sa il intrebi?

#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostCronos1, on 05 mai 2022 - 13:19, said:

Adrian, te descurci acolo doar cu engleza?

Da.

DPDV turistic chiar nu sunt probleme.

Chiar si locuit aici te descurci (desi e foarte mare avantaj daca vorbesti polona).

doar sa nu faceti greseli ca mine, am confundat wieprzowina cu wypierdala la auchan... Posted Image Posted Image Posted Image

#48
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
AdrianHH astept impresii, aveam si noi in plan Cracovia si Varsovia, insa ne-a dat covidul planurile peste cap, acum vrem sa le reluam!

#49
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
In Krakow e noaptea muzeelor azi

https://www.inyourpo...of-museums_689e

#50
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010

View Postvalentinag, on 11 mai 2022 - 09:10, said:

aveam si noi in plan Cracovia si Varsovia

In Varsovia n am fost, dar Cracovia e superba, iti trebuie vreo 2-3 zile s o vizitezi, plus o gramada de excursii de o zi, noi de exemplu am fost la mina de sare de la Wieliczka, e ceva spectaculos, la Auschwitz Birkenau si o zi am fost la Zakopane. O data am fost vara si o data la un targ de Craciun. Ambele dati mi a placut mult Cracovia.

Edited by camelia19, 13 May 2022 - 16:48.


#51
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare,
A venit randul sa imi povestesc si eu plimbarea.
Prima data in Polonia, mai vizitasem Praga, Bratislava si Kosice in trecut, dar mai "sus" de atat nu.
Plecat luni 26aprilie pe la 02.00 din Ilfov. Eu, sotia si baiatul de 7 ani. Vreo 3 pauze de alimentare si una de masa in Poprad.
Ajuns in jur de ora 19.00(ora PL) la un Lidl de la periferia Cracoviei. Facut cumparaturi.
Am avut rezervare pe booking, 3 nopti la "Browar Lubicz 17b apartament 11 by Atrium Apartments" , 173 euro in total, prin Booking
Un apartament in zona foarte aproape de centru, cu dormitor, living generos, bucatarie perfecta,masina de spalat, baie mare, balcon, etaj 1, fata-n fata cu un consulat(HU), zona buna :) , un fel de zona interioara intre mai multe blocuri. Foarte curat, parcare la minus 1 sub ansamblul de blocuri inclusa.
Toata comunicarea cu proprietarul a fost prin chat-ul de la booking si cateva sms-uri automate prin care se explica cum parchezi, intri in scara blocului, in apartament(combinatie de chei si coduri de acces pt usi si alte chei/telecomenzi de la parcare).
Per total, ireprosabil.
Prima seara, am reusit sa ajungem pe fuga pe la 21.00 la Winosfera Plac Szczepański, un restaurant f select, in centrul orasului insa ca toate din zona, cu preturi ceva mai ridicate(nu de speriat totusi(felurile principale cca 35-40zt si berea 18-20 zt)).
Ne-a prins o ploaie mocaneasca la intoarcere, pana la cazare(cca 15min de mers pe jos) ne-a racorit.
A doua zi, dupa micul dejun servit pe balcon, am luat-o la pas sa exploram orasul.
Din tara plecasem cu 130zt cash, luati la curs relativ ok(1.15ron din Bucuresti, nu am reusit sa gasim mai ieftin pe ultima suta de m cand ne-am mobilizat) , mai mult pt "tip" la restaurante si alte maruntisuri(parcari, etc).
Am avut bani pe card si euro. Numai ca prin centru, nu am gasit decat exchange-uri care ofereau 4.06zt pe 1euro(~4.4 ron/0.9euro) , pana cand am gasit intr-un final unul care a dat 4.5...ceva de genul, adica f f bine. Cu ocazia asta am rezolvat si problema cash-ului pt nimicuri.
Am explorat mult centrul si am ajuns la unul din podurile peste Vistula. De acolo am plecat spre castelul Wawel, dar nu am urcat, mai mult am ocolit pe langa rau si am mers iar apoi prin centru si apoi spre casa. Practic, plimbare, bere, mancare, plimbare, restaurante, muuuulte poze si ...casa :D
Recomanda House of beer si pizzeria Cyclop.
Ziua 3(miercuri), mic dejun pe balcon si apoi am mers la o statie de tramvai de unde am luat nr20(parca...) spre Oskar Schindler Enamel Factory. Am cumparat bilete de la automatul din statie(4zt adult, 2zt copil, posibil  sa ii fii luat degeaba bilet ca nu mi-era clar daca e scutit ca elev, in fine). Automate sunt si in tramvaie; trebuie compostat in aparat(ca la noi).
Treaba e ca ne-am setat sa nu vizitam Auschwitz, sincer, imi doresc sa dorm linistit :)
Dupa filmul "Lista lui Schindler", revazut cu 1 luna inainte(pt moral-deh, nu mai facusem din mai 2019 un city-break(Kosice)) am zis ca sa vizitam acest muzeu/fabrica.
Asa cum am si citit, se pune accentul mai mult pe al doilea razboi mondial si viata oamenilor(inclusiv bineinteles a evreilor) de acolo si mai putin pe povestea filmului(sunt alocate cam 2 camere). Totusi muzeul m-a dat pe spate( si am vazut destule la viata mea , din Istambul pana in Madrid), foarte bine setata tematica razboiului(de la zilele de dinaintea izbucnirii, viata oamenilor) pana la sfarsitul lui. O groaza de camere tematice(asta e super) pe care le vizitezi pe traseu(imitatii si miniuaturi de strazi, de ghetou, de lagar, de puscarii, de zone de ocupatie, de manifestatii, de statii de tramvai, de buncare- parca esti intr-un joc de calculator despre WW2).
De acolo am luat-o pe jos spre cartierul Kazimierz. Am zis ca la pas e cel mai bine.
Ca sa traversam Vistula, am mers pe podul Father Bernatek’s Bridge, cred ca e cel mai faimos. Pietonal si pt biciclete, plin de lacatele de la indragostiti :)
De acolo ne-am plimbat in zig-zag ca sa "traim" un pic spiritul faimosului cartier.
Sotia citise ca se organizeaza zilnic in diferite parti ale cartierului, zone de street-food. Am cautat cateva si la a III-a ne-am oprit. Am ales Judah Food Market, il gasiti pe google.
Am servit niste hot-dogi(mai mult carnati decat cremwurst) cu o groaza de chestii pe ei, absolut deliciosi. Preturile erau normale(cam 15-25zt mai orice pe acolo), 7zt un suc, 5zt o apa, etc.
Fiind ultima zi "full" am zis sa nu pierdem vremea. Am luat-o spre castelul Wawel , unde am urcat si vizitat din exterior cam toata zona.
Era deja seara, cam 17.30-18, se insera, nu am intrat in castel sau catedrala.
BTW, acum mi-am adus aminte, marti, ziua 2, vazusem dimineata Bazilica Sfânta Maria, 15 zt intrarea, 10(parca) copilul. Nu am regretat, am prins o slujba si cor de copii, acces direct inspre altar(fata de zona "free" muuult in spate).
Aaasa, eram la Wawel, se facuse seara si am "coborat" iar spre centru, unde am luat masa de seara si o plimbarica prin centrul acestui oras foarte frumos si ne-am retras spre cazare.
Ziua 4, joi. Ziua de plecare. Of....deja eram suparati(ultimele 2 seri "sparsesem" cam 1-2 h sa gasim o varianta sa mai stam o noapte macar, erau mult prea multe locuri frumoasa, cazarea noastra era deja data dupa ziua de check-out, deci nu puteam ramane acolo). Fel si fel de idei , pe unde sa mai stam 1 noapte, ce sa mai vedem, nu ne lasam plecati :)
Ne-am facut iar un mic-dejun pe balcon si am strans bagajele, urcat in masina, luat ramas-bun si plecat spre Wawel. Sotia a zis ca orice ar fi, vrea sa intre in castel. Pe site scria ca pana prin mai e in renovare, la fata locului am descoperit ca apartamentele regale se puteau vizita.
In total am dat cca 55 zt pt 2 adulti si 1 copil. Am vizitat interiorul castelului(curtea) si 2 zone amenajate (cca 20 camere) cu diferite exponate ale castelului din perioada ultimilor 500 de ani de istorie poloneza.
Nu , pe Sobieski nu l-am intalnit decat sub forma unei statui :)
Dupa ce am mai stat pe bancute, inca cca 1h si savurat o inghetata , am mers spre masina(parcata la "parking wavel", 7zt pe ora, plata cash/card la iesire)) la 2 pasi de castel, si ne-am luat la-revedere de la oras si am plecat spre abatia din localitatea Tyniec, la cca 20min de condus prin suburbiile Cracoviei.
Din ce am inteles, e cea mai veche abatie/manasire din Polonia. Plus privelistea de sus e de nota 10.
Dupa cca 1h de vizita, am plecat in zig-zag pe drumurile nationale, printre sate spre un Kaufland(pt niste cumparaturi "cadou" pt acasa) pe drumul S7 spre vama.
Da nu inainte de a vizita si Zakopane, nu? Pai cand altcandva?
Am ajuns in jur de 17.15, parcat intr-o parcare publica cu taxa. Cca 9zt pt 1h45 min. Am gasit un super-restaurant traditional polonez, B±kowo Zohylina NiŒnio unde am prins muzica live(formatie 3 polonezi imbracati in costume traditionale) si o mancare de nota 10.
Tot in serile anterioare, facusem plan (ca de acasa am zis ca nu facem) pt o cazare intermediara, ca deh, nu suntem nebuni la orele 17-20 sa plecam spre tara, dupa o zi de plimbareala, nu?
Eh, dupa N variante in Poprad, Presov, Kosice(nu dorea sotia sa revedem aceleasi locuri), Debrecen, Oradea, etc...ca orice cetatean care se respecta, am decis ca Pension St. Martin din  Spišské Podhradie, Slovacia trebuie sa fie ce cautam. 50E/noapte, cazare intr-un castel, wow, ce noroc ! Check in time <21.00.
Dupa masa, am facut un tur al pietonalei centrale din Zakopane( am abandonat ideea de a mai urca pana la punctul de belvedere, eram deja rupti si doborati de mancarea f buna) si am zis ca sa sunam la acea cazare din Slovacia. Nu raspundea nimeni. Eh, lasa ca mergem direct. Chiar cand eram in dreptul vamii PL-Sk(ps : muntii Tatra sunt nemaipomeniti) ne suna tipul de acolo de la receptie. Ah...ca la ce ora ajungeti? pai ...gps-ul zice 21.15-21.20. Ah...pai...stati sa vedem....da..nu mai avem camere. Sotia s-a enervat rau pe asta(pe booking inca aparea disponibila). Pfff...nah problema.  Am facut un mic popas la un McDonalds-ul pt putina porceala in zona Poprad-ului si am zis ca vedem cum ne simtim pe drum. Sotia are carnet, la dus condusese 400/1100 km , suntem obisnuiti toti cu drumuri lungi.
Hotelul din Kosice era full deja. Am condus pana la Huedin unde am facut o pauza de cca 1h si inca 1h la Cluj. Sotia a condus apoi si de la Sibiu am revenit la volan. Dupa pranz am ajuns acasa, totul a fost ok, fara incidente.
Ce sa zic, a fost un city break cu alergatura dar atat de asteptat dupa 3 ani ca l-as face si maine la fel.
Sunt multe, multe obiective de vizitat in Polonia, noi doar am zgariat suprafata ca sa zic asa dar a fost minunat. Poate cu alta ocazie , vom mai vizita si alte locuri din aceasta tara frumoasa.
Voi reveni in scurt timp si cu poze(trebuie sa le scot din telefon).
Concedii placute sa aveti !

#52
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Misto aventura!  Si aveti rezistenta mare la mers cu masina! :)
Ai ramas dator insa cu povestea vacantei in Croatia din septembrie 2021.

#53
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Frumix. La Lubicz 17 avem biroul și la House of Beer mergem la Teambuilding :lol:

Lubicz 17 e fosta fabrica de bere (browar).

De curiozitate, unde ai folosit Cash? Ca eu in 3 ani de zile nu am folosit niciodată Cash in Polonia :lol: Also, e zl (zł) nu zt.

Chiar zilele trecute am fost și eu la Wawel.

Mai e o Mânăstire “cea mai veche”, cred ca se bat pe titlu, in Czêstochowa

#54
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007

View PostLex404, on 19 mai 2022 - 09:49, said:

Frumix. La Lubicz 17 avem biroul și la House of Beer mergem la Teambuilding Posted Image
Lubicz 17 e fosta fabrica de bere (browar).
De curiozitate, unde ai folosit Cash? Ca eu in 3 ani de zile nu am folosit niciodată Cash in Polonia Posted Image Also, e zl (zł) nu zt.
Chiar zilele trecute am fost și eu la Wawel.
Mai e o Mânăstire “cea mai veche”, cred ca se bat pe titlu, in Czêstochowa
In primul rand, Lex, multumesc pt toate infomatiile valoroase !
-Am vazut ca era fabrica de bere langa noi, culmea, nu am fost ca totul a fost contra-timp.
Cash am folosit la restaurante pt "tip"(adica 10-15zl)inmultit cu X mese, tot trebuia ceva. Pana si comerciantii din Sukiennice aveau POS, am platit o jucarie pt copil cu, cardul :D
Am mai folosit la parcarea de la Wawel(nu mai retin daca mergea cardul, citisem pe la comentariile de pe Google Maps ca le merge greu sau deloc), nu m-am mai stresat.
Am mai platit ici-colo nimicuri(inghetata, etc, dar la unele se mai putea plati cash). De fel am preferat sa nu fiu descoperit ca sa nu alerg apoi :D . Practic, am schimbat 100E(obtinut 450zl...ceva) plus cei 130 de acasa. Dar din ultima seara am inceput sa ii dau ca sa nu raman cu ei :D (am ramas doar cu vreo 3 zl).
-PS : scuze, am scris cam la viteza postul initial.
- Ah, da, zl e corect, nu stiu ce ce imi ramasese ideea de zt.
- De manastirea Czêstochowa citisem inainte, e pe lista pentru alta calatorie.

View Postmdt, on 19 mai 2022 - 08:33, said:

Misto aventura!  Si aveti rezistenta mare la mers cu masina! Posted Image
Ai ramas dator insa cu povestea vacantei in Croatia din septembrie 2021.
Nu am uitat, am avut laptop-ul defect si mai greu cu cel de la munca si timpul, dar nu am uitat. Sunt dator.
Revin si cu poze aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate