Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

De ce sa ne ferim de protestanti

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pufonel, on 24 iulie 2020 - 21:04, said:

Deci sa inteleg ca daca UN martor al lui Iehova ti-a dat teapa, TOTI protestantii sunt niste nenorociti? Sunt curios ce ziceai daca iti dadea un ortodox teapa Posted Image

(Nu ii apar nici pe martori nici pe ortodocsi, supn doar ca toti sunt oameni si oricine poate sa-ti dea teapa, indiferent de religie. Vorba unui sticker pe care l-am vzut demult pe o masina: Terust God but lock ypur car Posted Image)

Da, oricine poate sa-ti dea teapa, doar ca protestantii pozeaza in oameni care nu dau niciodata teapa! Pricepi diferenta?

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si ai girat tu de cateva ori pentru un pensionar de dragul religiei. Las-o ... ei de treaba.

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 tEo, on 24 iulie 2020 - 21:03, said:

@Dorel666

sa zicem ca vine o inundatie mare (ca si asa-s la moda zilele astea). tu esti prins de apa si simti ca te ineci. cineva iti intinde o mina. ridici ochii si vezi ca e o persoana cunoscuta de tine ca "protestant". accepti ajutorul lui?

In afara de faptul ca-i o situatie absolut ipotetica, deci neadevarata, in lumina noilor intamplari, cred ca as prefera sa ma las in seama lui Dumnezeu, sperand ca ma va scoate undeva la mal, decat sa accept ”ajutorul” unei astfel de persoane.

 TruculMagic, on 24 iulie 2020 - 21:38, said:

Si ai girat tu de cateva ori pentru un pensionar de dragul religiei. Las-o ... ei de treaba.

Nu de dragul religiei, ci pentru ca am avut mare incredere in protestanti. Si mi-a deschis Dumnezeu ochii!

#22
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
ipotetic NU inseamna neadevarat. inseamna POSIBIL.

in lumina noilor timpuri, eu as zice ca ai fi (hai sa zicem) neintelept (eu as folosi un cuvint chiar mai dur) sa nu accepti ajutorul dat, fiindca poate nu ti-l mai da nimeni...

iar in lumina vechilor timpuri, chiar era o pilda pe tema asta, cu unul care se ineca si, atunci cind trecea o barca pe linga el, refuza sa accepte ajutorul, asteptind ajutorul lui dumnezeu. si asta de mai multe ori. si dupa ce a murit, ajungind la judecata eterna, el era minios ca nu a fost salvat de dumnezeu, ca sa i se arate ca exact acea barca refuzata era ajutorul...

#23
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 24 iulie 2020 - 20:39, said:

Acum suport consecintele si il rog pe Dumnezeu sa aiba mila de prostia si incapatanarea mea!
Asa este frate Dorele. De protestanti e mai usor sa te feresti, de prostie si incapatanare, mai greu.
Domnul sa aiba mila de tine si sa te scoata din mocirla in care ai cazut!

Edited by penticostalul, 24 July 2020 - 22:36.


#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 LeoT, on 24 iulie 2020 - 21:04, said:

Dorele , de ce inventezi povesti ?

Ca să atace alte curente religioase, așa cum îi stă bine unui creștin :) Apropo, la mine pe scară un ultras ortodox era cel mai mare furăcios, fura de la job, de la colegi, ajunsese să fure curent de pe scara blocului. În rest era mare lingător de icoane, se auzeau slujbe mereu de la el, îl pupa și-n cur pe popa de care aparținea. Așa că, Dorele, m-am lămurit cum e cu ortodocșii ăștia ai tăi, mari evlavioși. De Gigi prostul națiunii ai auzit, nu? Alt evlavios și ăla.
PS. Sunt botezat ortodox, deci să n-avem discuții..

#25
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
O sa incerc sa fiu putin evlavios. Bine a zis scriptura "fericiti cei saraci cu duhul, caci imparatia cerurilor va fi a lor".
Revenind la cele actuale si pacatoase, voi va invitati prieteni sa cititi biblia sau e un cod secret?

#26
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Daca ai cap, cu creier in el, creier care gandeste si judeca, nu trebuie sa te feresti de protestanti. Daca n-ai nimic, atunci te feresti degeaba, mai devreme sau mai tarziu, tot pe aratura o iei.
Asta, in afara de faprul ca pocaitii si protestantii sunt diferiti, pocaitii sunt catalogati ca sectanti, iar protenstantismul e considerat o ramura a religiei.

Edited by wagmich, 25 July 2020 - 06:48.


#27
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu stiai ca banul, e ochiul dracului? Zi merci ca te-a scapat de povara lor... Acum trebuie sa fii mult mai fericit, deoarece nu mai ai treaba cu tentatia Satanei (banii)....Posted Image

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 tEo, on 24 iulie 2020 - 22:17, said:

ipotetic NU inseamna neadevarat. inseamna POSIBIL.

in lumina noilor timpuri, eu as zice ca ai fi (hai sa zicem) neintelept (eu as folosi un cuvint chiar mai dur) sa nu accepti ajutorul dat, fiindca poate nu ti-l mai da nimeni...

iar in lumina vechilor timpuri, chiar era o pilda pe tema asta, cu unul care se ineca si, atunci cind trecea o barca pe linga el, refuza sa accepte ajutorul, asteptind ajutorul lui dumnezeu. si asta de mai multe ori. si dupa ce a murit, ajungind la judecata eterna, el era minios ca nu a fost salvat de dumnezeu, ca sa i se arate ca exact acea barca refuzata era ajutorul...

”Ipotetic” inseamna chiar neadevarat, pentru ca nu este luat din realitate. Doar realitatea inseamna adevar, tot ce nu vine din realitate, ci din imaginatie, este minciuna. O minciuna care nu se confirma nici macar cand pare ca se confirma. Adica tie iti pare ca ti s-a confirmat ipoteza, dar ceea ce s-a confirmat este cu mult diferit fata de ceea ce ti-ai imaginat tu. Doar seamana grosolan, nu exista identitate. Este asemenea cazului ideal care nu exista  niciodata, pentru ca nu are cum sa existe.

 penticostalul, on 24 iulie 2020 - 22:36, said:

Asa este frate Dorele. De protestanti e mai usor sa te feresti, de prostie si incapatanare, mai greu.
Domnul sa aiba mila de tine si sa te scoata din mocirla in care ai cazut!

Si d-ta esti protestant si nu are pomul rau cum  sa faca roade bune. Doar ti se pare ca ai fi bun, sa stii!

#29
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 penticostalul, on 24 iulie 2020 - 22:36, said:

Asa este frate Dorele. De protestanti e mai usor sa te feresti, de prostie si incapatanare, mai greu.
Domnul sa aiba mila de tine si sa te scoata din mocirla in care ai cazut!

 Dorel666, on 25 iulie 2020 - 09:02, said:

Si d-ta esti protestant si nu are pomul rau cum  sa faca roade bune. Doar ti se pare ca ai fi bun, sa stii!
nah, Sfintia ta. te-a mancat undeva.
de taceai, filosof ramaneai... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 25 July 2020 - 09:11.


#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 caiuscorneliu, on 24 iulie 2020 - 22:54, said:

Ca să atace alte curente religioase, așa cum îi stă bine unui creștin Posted Image Apropo, la mine pe scară un ultras ortodox era cel mai mare furăcios, fura de la job, de la colegi, ajunsese să fure curent de pe scara blocului. În rest era mare lingător de icoane, se auzeau slujbe mereu de la el, îl pupa și-n cur pe popa de care aparținea. Așa că, Dorele, m-am lămurit cum e cu ortodocșii ăștia ai tăi, mari evlavioși. De Gigi prostul națiunii ai auzit, nu? Alt evlavios și ăla.
PS. Sunt botezat ortodox, deci să n-avem discuții..

In primul rand, povestea este 100% reala!
In al doilea rand, un ortodox poate sa pupe toate icoanele din lume, in fata tuturor va striga: ”Iarta-ma, Doamne, ca mult sunt pacatos!”. Pe cand un protestant nu va pupa nici o icoana, dar in fata oricarei icoane va striga ”Multumesc, Doamne, ca nu m-ai facut ca pe ortodocsi!”.

P.S. Degeaba esti botezat ortodox! Daca nu mergi la biserica, la nimica nu-ti va folosi ortodoxia dumitale, decat dupa ce vei muri, ca ti se vor face pomeni si vei fi scos din iad. Protestantii, insa, nici macar speranta aceasta nu o au. Ei trebuie sa astepte invierea cea de obste si mila lui Dumnezeu Tatal. Nu a Fiului, ci a Tatalui! Ca Fiul le va zice din start: ”Mergeti in focul cel vesnic!”.

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 caiuscorneliu, on 24 iulie 2020 - 22:54, said:

Ca să atace alte curente religioase, așa cum îi stă bine unui creștin Posted Image Apropo, la mine pe scară un ultras ortodox era cel mai mare furăcios, fura de la job, de la colegi, ajunsese să fure curent de pe scara blocului. În rest era mare lingător de icoane, se auzeau slujbe mereu de la el, îl pupa și-n cur pe popa de care aparținea.

Pai, are logica. Adica normal, omu' ciorditor era macinat de remuscari divine, motiv pentru care icoane + slujbe + popi. :D

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 wagmich, on 25 iulie 2020 - 06:45, said:

Daca ai cap, cu creier in el, creier care gandeste si judeca, nu trebuie sa te feresti de protestanti. Daca n-ai nimic, atunci te feresti degeaba, mai devreme sau mai tarziu, tot pe aratura o iei.
Asta, in afara de faprul ca pocaitii si protestantii sunt diferiti, pocaitii sunt catalogati ca sectanti, iar protenstantismul e considerat o ramura a religiei.

Asa am zis si eu, ca am creier si ca nu trebuie sa ma feresc de protestanti. Dar experienta de acum face cat o mie de vorbe din trecut si cat zece mii din viitor, pe care mi le-ai putea spune, dumneata sau altii.
Repet: am ras de cei care ziceau ca trebuie sa te feresti de protestanti si acum am simtit pe pielea mea ca aveau dreptate. Dumneata n-ai decat sa pricepi si dumneata pe pielea ta... Ca sigur vei pricepe!
Pana atunci, trebuie sa iesim din mijlocul lor. Nu sa nu mai avem nici un fel de relatii cu ei, ca putem sa le dam buna ziua si sa le vorbim, dar sa ne insotim cu ei, in rugaciune, in discutii, in afaceri sau in orice altceva, in nici un caz! Ei sunt poporul Babilonului cel mare. Ei sunt poporul curvei care stapaneste peste imparatii pamantului. Si pana chiar si ei stiu ca sunt poporul acestei curve... Ca America cea protestanta, tara tuturor protestantilor, este cea care stapaneste peste toti imparatii pamantului. Si chiar crede ca va stapani in veci... Dar se inseala!

Edited by Dorel666, 25 July 2020 - 09:16.


#33
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Tudorele, io-s patit, nu girez nici pentru prieteni buni, darmite pentru unu' pe care l-am cunoscut la povesti...

#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 edy_wheazel, on 25 iulie 2020 - 09:18, said:

Tudorele, io-s patit, nu girez nici pentru prieteni buni, darmite pentru unu' pe care l-am cunoscut la povesti...

Pana sa-l cunosc pe acest protestant, nici pe frate-meu nu l-am girat! Dar protestantii imi luasera ochii, inainte sa-mi dau eu seama ca mi i-au luat. Ii admiram pe tacute ca sunt credinciosi, studiosi, curatei, respectuosi si se ajuta unul pe altul. Erau, pentru mine, oamenii lui Dumnezeu. Acum am invatat ca doar erau vopsiti in alb si eu am crezut ca au lumina in ei. Dar ei au doar intuneric si numai intuneric. Poate ca sunt furios pe mine pentru ce s-a intamplat, dar nu furia vorbeste acum, ci ratiunea rezultata din experienta de viata.

#35
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Dorel666, on 25 iulie 2020 - 09:25, said:

Dar protestantii imi luasera ochii, inainte sa-mi dau eu seama ca mi i-au luat. Ii admiram pe tacute ca sunt credinciosi, studiosi, curatei, respectuosi si se ajuta unul pe altul. Erau, pentru mine, oamenii lui Dumnezeu.

Inca putin si erai de-a lor! :D Parca vad deja topicurile cu ereziile ortodoxe din Biblie! :D

#36
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

 Dorel666, on 25 iulie 2020 - 09:02, said:


”Ipotetic” inseamna chiar neadevarat, pentru ca nu este luat din realitate. Doar realitatea inseamna adevar, tot ce nu vine din realitate, ci din imaginatie, este minciuna. O minciuna care nu se confirma nici macar cand pare ca se confirma. Adica tie iti pare ca ti s-a confirmat ipoteza, dar ceea ce s-a confirmat este cu mult diferit fata de ceea ce ti-ai imaginat tu. Doar seamana grosolan, nu exista identitate. Este asemenea cazului ideal care nu exista  niciodata, pentru ca nu are cum sa existe.

ia uite definitia cuvintului "ipotetic" dorele. daca nu ma crezi, am luat-o de aici.
ipotetic, ~ă [At: CANTEMIR, IST. 34 / V: (înv) h~ / Pl: ~ici, ~ice[1] / E: fr hypothétique, ngr ὑποθετικός] 1 a Bazat pe o ipoteză (1). 2-3 a, av (În mod) prezumtiv. 4-5 a, av (În mod) nesigur.

unde scrie ca e NEADEVARAT?

dar sa lasam asta. ciudat e ca tie, in mod normal, iti plac povestile. vezi colectia aia mare de povesti, biblia. insa atunci cind nu ti se da un exemplu care nu-ti convine, brusc totul e "neadevarat".
ti-am zis, exista si o pilda pe tema asta. si in mod normal, tie iti plac si pildele. pina la asta...

bineinteles ca nu s-a intimplat ceea ce am zis eu. era doar o intrebare pentru tine. asteptam de fapt un raspuns la o intrebare simpla: daca, atunci cind ai fi in nevoie, ai accepta o mina de ajutor de la o persoana presupusa de tine a fi "protestanta".

o sa te mai intreb ceva. daca la o viitoare teapa, administrata de on "ortodox", o sa iesi in fata si o sa spurci si aceasta religie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate