Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

De ce n-au revenit greco-catolicii la ortodoxism in 1918?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#19
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSidorin, on 09 august 2020 - 11:59, said:

Respect "Megara"! Poate o să postezi și care e "Cea mai bogată biserică" de pe teritoriul actual al României și unii or să fie surprinși că nu e BOR  sau  Biserica Română Unită cu Roma (sper că am scris corect!).
Eu stiu că la ora actuala BOR este cea mai bogată dintre bisericiile din țară. Cel putin așa spuneau cei de la Capital acum cațiva ani când am dat eu peste un articol făcut de ei. Vorbeau de donațiile pe care le fac averile în comparație cu averile pe care le dețin.
Dacă tu știi altceva chiar te rog să-mi spui

#20
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Biserica Evanghelică din Ardeal a primit averi incomensurabile (au avut dreptul - să fie sănătoși), mama a fost (jumate) evanghelică și a trecut la ortodoxism când s-a măritat cu tata. Sate întregi, zeci de mii de ha de pădure și teren le-au fost retrocedate, totul e trecut sub tăcere profitând de ignoranța celor din sud - est care nu știu decât să înjure BOR-ul (n-au decât, nu-s avocatul nimănui!).

În poză Turnul Bisericii din Rotbav care s-a prăbușit din cauza indolenței.

Attached Files



#21
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSidorin, on 09 august 2020 - 12:44, said:

Biserica Evanghelică din Ardeal a primit averi incomensurabile (au avut dreptul - să fie sănătoși), mama a fost (jumate) evanghelică și a trecut la ortodoxism când s-a măritat cu tata. Sate întregi, zeci de mii de ha de pădure și teren le-au fost retrocedate, totul e trecut sub tăcere profitând de ignoranța celor din sud - est care nu știu decât să înjure BOR-ul (n-au decât, nu-s avocatul nimănui!).

În poză Turnul Bisericii din Rotbav care s-a prăbușit din cauza indolenței.
Eu mă îndoiesc că ar fi mai bogată decat BOR. Poate mai bogată decat Mitropolia Ardealului dar în niciun caz mai bogată decat BOR.
Toate bisericile au primit averile confiscate de comuniști. Aproape toate că Biserica Greco-Catolică nu a primit înapoi bisericile confiscate de comuniști și date Bisericii Ortodoxe.
BOR a primit și înca cere și averile secularizate de Cuza Posted Image

Edited by Megara, 09 August 2020 - 12:50.


#22
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSidorin, on 09 august 2020 - 12:44, said:

mama a fost (jumate) evanghelică și a trecut la ortodoxism când s-a măritat cu tata.
Mama a fost ortodoxă și, după 1990, s-a declarat greco-catolică. Tata fiind greco-catolic. Sora mamei la fel a trecut la greco-catolici, soțul ei fiind greco-catolic. Verișorii mei primari merg la greco-catolici și și-au botezat copiii greco-catolici. Verișorul meu e căsătorit cu o musulmancă și, în septembrie, eu îi voi boteza băiețelul la greco-catolici.
Un alt verișor e căsătorit cu o ortodoxă. Cununia au făcut-o la orodocși frecventează Biserica Greco-Catolică și ambii copii sunt botezați la greco-catolici.
Nu stiu dacă este un fenomen în masă dar majoritatea căsătoriilor mixte între catolici si ortodocși pe care le cunosc eu se lasă cu frecventarea Bisericii Catolice de către ambii parteneri și botezul catolic al copiiilor.

Edited by Megara, 09 August 2020 - 14:08.


#23
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
La noi s-a ridicat o biserică (catedrală cum îi spunem noi) greco-catolică destul de mare, unde merg (atunci cand e cazul) cu mare plăcere.

A fost construită și o "catedrală ortodoxă"  după un proiect donat de Arhiepiscopia Oradiei căreia PRO TV-ul a avut grijă să-i dedice mai multe emisiuni, vorbind despre "aurul de pe construcția cat un bloc cu 10 etaje" , o amărîtă de alamă eloxată. No comment...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate