Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1910 replies to this topic

#1297
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, a disparut jumate de culoare (vezi ca panoul trei este color integral, asa ai vrut?), au mai disparut niste seturi de feronerie pentru usi, compensatoarele color au devenit albe, au mai disparut si niste deschideri si a aparut round. Cred ca unui ofertant serios nu trebuia sa te duci tu sa-i spui ce sa modifice, propunerile trebuiau sa vina din partea lui.
Tot la panoul 3 usa in prima oferta se deschidea spre exterior, acum se deschide in interior, a fost o greseala initial?
Si usa de intrare cum arata acum? Sau am prea multe curiozitati?

#1298
joker007

joker007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.09.2009

 Dorel-Jefuitorul, on 29 aprilie 2022 - 09:58, said:

Da, a disparut jumate de culoare (vezi ca panoul trei este color integral, asa ai vrut?), au mai disparut niste seturi de feronerie pentru usi, compensatoarele color au devenit albe, au mai disparut si niste deschideri si a aparut round. Cred ca unui ofertant serios nu trebuia sa te duci tu sa-i spui ce sa modifice, propunerile trebuiau sa vina din partea lui.
Tot la panoul 3 usa in prima oferta se deschidea spre exterior, acum se deschide in interior, a fost o greseala initial?
Si usa de intrare cum arata acum? Sau am prea multe curiozitati?
La fereastră de a rămas toată gri antracit e la bucătărie și se asortează cu mobila de bucătărie și cu blatul care vine de sub fereastră. Ușa aceea da pe terasa și am modificat-o sa se deschidă în interior, iar ușa de acces am comandat-o fara panelul din aluminiu urmând să iau din alta parte !

#1299
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Panelul ala de aluminiu avea pret bun, banuiesc ca era aluminiu de 3mm frezat, sub 900 de euro mai rar.

#1300
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Salut,
Am o casa veche pe care o renovez complet si am nevoie de geamuri. Casa este la 60km de Bucuresti spre Pitesti (la 1km de la iesirea de pe autostrada spre Gaesti).
Poate cineva sa-mi recomande o firma pentru a cere o oferta?
Multumesc

#1301
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
cred ca 90% din firmele din bucuresti te vor ajuta. distanta nu este extraordinar de mare incat sa fie un impediment.

#1302
necko1976

necko1976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 25.01.2021
Buna ziua! Suntem din Targoviste, iar in vara aceasta ne vom apuca de constructia unei case, pe structura usoara din lemn. Pe baza golurilor mentionate de proiectant, am inceput sa solicitam oferte pentru realizarea acestora. Am primit o oferta prin intermediul constructorului casei, care contine, pe langa ferestre, si ceea ce s-ar dori a fi usa de la intrare (dupa cum arata, cred ca firma ofertanta nu a tinut cont ca este usa de intrare).

Solicitarea transmisa a avut in vedere urmatoarele detalii minimale, inclusiv dorinta de a asigura o eficienta energetica buna, reflectat de un coeficient de transfer termic bun, dupa cum urmeaza: tamplarie culoare alba (interior si exterior), cu geam tripan, bagheta calda, cu rulouri exterioare automate pe partea sudica a casei (living si bucatarie) si pe partea vestica (la dormitor). Usa de la living care va da spre terasa, sa fie prevazuta in partea inferioara cu optiuni de rupere termica (cu rugamintea de a mentiona pe oferta coeficientii Ug si Uw). In ceea ce priveste usa de la intrare in casa, aceasta sa fie una care sa asigure si un coeficient de izolare termica ridicata (cu rugamintea de a mentiona si a coeficientul Ud). Detaliile tehnice ale tamplariei sunt cele din fisierul atasat.

Ca valoare financiara, aceasta ar fi urmatoarea: 3.480 Euro (Rehau Geneo, bagheta calda, 3 sticle); 4 jaluzele cu actionare electrica + plase de tantari tip rulou la toate ferestrele: 1.560 Euro (preturi includ TVA, montaj si tranasport). Va rog frumos cateva pareri cu privire la continut si propuneri de imbunatatire, precum si variante alternative de la alti concurenti, in baza unui fisier cu dimensiuni pe care il atasez. Multumesc frumos anticipat!

Attached Files



#1303
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Geneo permite pachet de geam 52mm, in oferta vad doar 44, 52 ar fi sigur o imbunatatire.

Daca vrei si rulouri (tehnica de umbrire), pentru ce mai este nevoie de sticla 4 anotimpuri? Un low-e in loc de 4 anotimpuri poate fi o imbunatatire. Spun poate fi pentru ca unora nu le place sa lase ruloul atunci cand soarele deranjeaza, habar n-am de ce mai vor rulouri .

Edited by Dorel-Jefuitorul, 08 May 2022 - 17:52.


#1304
necko1976

necko1976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 25.01.2021
Mulțumesc pentru feedback! Voi ține de cont de observațiile făcute. O zi bună!

#1305
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 18.03.2007
Salut! Am primit  actualizare la oferta ca s-a scumpit sticla cu 40% de la 1 mai. Chiar asa?

#1306
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

 rue_baree, on 10 mai 2022 - 06:48, said:

Salut! Am primit  actualizare la oferta ca s-a scumpit sticla cu 40% de la 1 mai. Chiar asa?
da,am primit noua oferta la sticla și am creștere chiar și cu 10 euro pe mp,tripanul  cu 3+TVA euro,termopanul cu 2 +TVA euro,profilul cu 13+3,5% iar armăturile cu 20%,in condițiile aste fă timplarie "ieftină și buna"😬🤕,și după cum merge treabă nu se opresc aici😭😭

#1307
cdanutzx

cdanutzx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2007
Salut.care dintre oferte este mai ok,pentru inchidere balcon,amplasat pe Nord?
Mentionez ca configuratia reala,diferita fata de oferta listata,va fi low e+float+float,fara 4S pentru a nu pierde lumina.
Ce alte modificari ar fi optime?
Multumesc.

Attached Files



#1308
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

 cdanutzx, on 10 mai 2022 - 10:28, said:

Salut.care dintre oferte este mai ok,pentru inchidere balcon,amplasat pe Nord?
Mentionez ca configuratia reala,diferita fata de oferta listata,va fi low e+float+float,fara 4S pentru a nu pierde lumina.
Ce alte modificari ar fi optime?
Multumesc.
mergi pe salamander bluevolution 82 MD,ai 3 garnituri, pachet de sticla mai gros,armatura de 2,dar nici S8000 nu-i un profil prost

Edited by Timplarualin, 10 May 2022 - 11:43.


#1309
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 cdanutzx, on 10 mai 2022 - 10:28, said:


va fi low e+float+float,fara 4S pentru a nu pierde lumina.


Sub nici o forma asa, eventual low-e+float+low-e. S8000 este suficient pentru ce este acolo, eu nici diferenta de culoare nu as plati.

#1310
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 Timplarualin, on 10 mai 2022 - 07:39, said:

da,am primit noua oferta la sticla și am creștere chiar și cu 10 euro pe mp,tripanul  cu 3+TVA euro,termopanul cu 2 +TVA euro,profilul cu 13+3,5% iar armăturile cu 20%,in condițiile aste fă timplarie "ieftină și buna"����,și după cum merge treabă nu se opresc aici����

Nici la mijloc de an nu suntem inca Posted Image Posted Image

 Dorel-Jefuitorul, on 10 mai 2022 - 14:42, said:

Sub nici o forma asa, eventual low-e+float+low-e. S8000 este suficient pentru ce este acolo, eu nici diferenta de culoare nu as plati.

As da si eu cu o parere .... nici nu vreau sa ma gandesc daca la vedere fac prostia si oferteaza la pachet tripan  lowe+float+float oare la partile ascunse unde clientul nu vede (ex. armatura) cate compromisuri fac?
Si ajungem la vorba lui tamplarualin .......
Aline asa se face "ieftin și bun" Posted Image

Edited by mmiclaus, 10 May 2022 - 16:06.


#1311
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postmmiclaus, on 10 mai 2022 - 16:03, said:

As da si eu cu o parere .... nici nu vreau sa ma gandesc daca la vedere fac prostia si oferteaza la pachet tripan  lowe+float+float oare la partile ascunse unde clientul nu vede (ex. armatura) cate compromisuri fac?

low float float nu este in oferte, poate este doar o neintelegere.

”ieftin si bun”, daca ar fi real conceptul, s-ar putea face in continuare, materiile prime au crescut la toti si la cei care vor sa faca “ieftin si bun” si la ceilalti.

#1312
cdanutzx

cdanutzx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2007
Dupa discutie direct cu fabrica,pana la urma imi pot face configuratia low E+float+low E,pachet de 44mm.
Voi alege profilul Gealan S8000.
Aleg bine? Inca mai am timp sa schimb pe Low E+float+4S dar chiar imi e frica sa nu intunece foarte mult camera

#1313
alsev2013

alsev2013

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2018
Buna ziua!
Am si eu doua oferte una este fara montaj. Ce sa aleg? A avut cineva experiente cu firma din Zalau?
Astept comentariile si parerile voastre.
Multumesc
Attached File  QFORT 6 Stars RO.pdf   150.81K   34 downloads
Attached File  Oferta Welthaus.pdf   235.19K   31 downloads

#1314
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Destul de sumara oferta welthaus, usor neprofesionista, as merge pe q fort la prima vedere. Plus ca tamplaria se cumpara cu montaj, ca sa nu existe discutii in cazul in care se apeleaza la garantie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate