Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1910 replies to this topic

#1099
EdwardwOw

EdwardwOw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2022
Buna ziua si la multi ani!

An nou, ferestre noi. Urmeaza sa inlocuiesc ferestrele unui apartament si o prima oferta este in atasament. Singurele lucruri la care stiu sa ma uit in ea sunt pretul si coeficientul de transfer termic (ambele cam mari Posted Image).

Apartamentul cu pricina este cu vedere spre sud si se bucura de mult prea mult soare vara. In consecinta sunt in cautarea unor ferestre care sa izoleze decent atat fonic cat si termic si ca in orice situatie, toate astea in limita unui buget de +-3500 EUR.

Pareri/sfaturi/recomandari?

#1100
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu este nimic atasat, noi nu vedem nimic. Pentru orientare spre sud eu recomand rulouri exterioare, chiar daca asta poate insemna “economie” la ferestre, ca nu sunt bani.

Coeficientul de transfer termic este orientativ, uneori nici nu este real.

#1101
Dragosh_Cristi

Dragosh_Cristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2019
Salutare si la multi ani!

As avea nevoie de sfatul vostru in legatura cu o oferta pe care am primit-o la tamplarie PVC. Configuratia este in felul urmator:

Sub-brand: Stars by QFort
Serie Profil: PVC 6 Stars, Veka A+ 7 camere
Geam: Sticla Saint Gobain : TRIPAN , 48 PLANISTAR SUN + F4 + LoweCLEAR, ( Argon + WE) - Transmisie luminoasa 38% etansat cu 3 garnituri
Feronerie: Roto NT Titan mat, Manare: Hoppe
Toc fereastra: 73mm
Cercevea: 84mm (in cercevea armatura de 1,75mm cu laterale dublate si triplate)
Culoare: Gri antracit
Set Fero: Siguranta RC1 cf
Bagheta calda Thermix - Warm edge

In total sunt 31 mp / 84m perimetru total (13 bucati).

Cost total: 7.700 Euro cu montaj standard

Am primit oferta si pentru montaj pe precadre unde pretul tuturor materialelor aditionale (suruburi/ancore metalice + precadre Triotherm + benzi etansare + banda precomprimata + membrana lichida bariera de vapori) + manopera ajunge la 11.500 Euro.

Ce parere aveti?

Multumesc mult

#1102
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Dragosh_Cristi, on 06 ianuarie 2022 - 15:36, said:


Ce parere aveti?


Eu am o parere foarte buna despre produsele q fort, toate produsele lor sunt de calitate, produsul ofertat tie este cel mai bun din gama lor si unul dintre cele mai bune de pe piata. Daca sunt bani si pentru montajul pe precadre atunci asa poate rezulta un produs complet de calitate, de an 2022, cam “ca afara”.

Eu nu comentez preturi, nici nu as avea ce comenta in conditiile in care este greu sa gasesti ofertanti care au auzit de planistar sun, de argon, thermix, triotherm, etc. .

#1103
EdwardwOw

EdwardwOw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 05 ianuarie 2022 - 21:22, said:

Nu este nimic atasat, noi nu vedem nimic. Pentru orientare spre sud eu recomand rulouri exterioare, chiar daca asta poate insemna “economie” la ferestre, ca nu sunt bani.

Coeficientul de transfer termic este orientativ, uneori nici nu este real.

Evident ca am uitat sa atasez fisierul...

Attached Files



#1104
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 EdwardwOw, on 06 ianuarie 2022 - 22:21, said:

Evident ca am uitat sa atasez fisierul...

Cum am presupus, coeficientii de transfer termic din oferta ta nu au legatura cu realitatea, de fapt sunt mai mici.

Altfel, produsul din oferta poate fi unul bun, calitatea materialelor folosite este de top (din ce se vede in oferta), totusi in locul tau as mai cauta si la alti ofertanti. Poti gasi la bani mai putini produse potrivite pentru un apartament, chiar daca nu asa de top. Sau la aceiasi bani produse mai eficiente.

Din punctul meu de vedere un produs cu profil gealan s8000 si feronerie siegenia este potrivit pentru un apartament si ar trebui sa fie mai ieftin. Si rehau euro 70 poate fi ok, dar la fel, mai ieftin, salamander bluevolution 73 la fel.
Produse mai eficiente dar la limita bugetului tau probabil, ar fi cu profile gealan s 9000, salamander bluevolution 82, rehau synego.
Si daca tot ai oferta combinata cu doua si trei sticle, atunci si profilele pot fi combinate, se pot combina profilele mai eficiente (la ferestrele cu trei sticle) cu profilele mai ieftine (la ferestrele cu doua sticle).

#1105
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010
Vă rog, ce tip de geam se potrivește dacă ferestrele sunt orientate spre nord? Aș dori să schimb niște ferestre și vreau să fiu sigură că cer ce s-ar potrivi. Este vorba de o fereastră de dormitor ( izolare termică și fonică bună aș dori) și o fereastră și ușă ( ce asigură trecerea în balcon).

#1106
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010
Și aceeași întrebare pentru o fereastră orientată spre sud( aș dori o foarte bună izolare fonică, și bineînțeles și termică). Vă mulțumesc!

#1107
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 chance1, on 07 ianuarie 2022 - 03:55, said:

Vă rog, ce tip de geam se potrivește

Low-e 4mm+float 4mm+ low-e 4mm, pachet total de minim 40mm, de aici incepe un geam bun pentru eficienta termica orientat spre nord. Produsele care permit montarea unui astfel de pachet de geam sunt potrivite cam pentru orice tip de constructie si se incadreaza in bugete medii. Low-e 4mm+float 6mm+ low-e 4mm, 44mm, de aici incepe un geam eficient fonic. Asta in pachetele de ofertare de baza, produsele insa pot fi imbunatatite cu argon, bagheta warm edge, mai multe sticle mai groase de 4mm, sticle duplex, securizate, folie silence, profile cu trei garnituri, pachete mai mari de 44mm, etc.. Bugetul alocat insa poate fi un pic mai mare la imbunatatiri de genul argon, warm edge, inca o sticla de 6mm, sau poate fi dublu si chiar mai mult decat dublu cand se ajunge la folia silence..

Low-e 4mm+float 4mm+4s 4mm, 40mm, de aici incepe eficienta termica orientare sud si imbunatatirile care pot fi aduse sunt aceleasi. La ferestrele pe sud insa, un rulou exterior poate fi cea mai buna imbunatatire fata de pachetul de baza.

In toate variantele masurarea, montajul, configurarea si felul in care se fac reparatiile pe langa tamplarie, pot influenta atat eficienta termica dar si cea fonica.

#1108
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010

 Dorel-Jefuitorul, on 07 ianuarie 2022 - 09:37, said:



Low-e 4mm+float 4mm+ low-e 4mm, pachet total de minim 40mm, de aici incepe un geam bun pentru eficienta termica orientat spre nord. Produsele care permit montarea unui astfel de pachet de geam sunt potrivite cam pentru orice tip de constructie si se incadreaza in bugete medii. Low-e 4mm+float 6mm+ low-e 4mm, 44mm, de aici incepe un geam eficient fonic. Asta in pachetele de ofertare de baza, produsele insa pot fi imbunatatite cu argon, bagheta warm edge, mai multe sticle mai groase de 4mm, sticle duplex, securizate, folie silence, profile cu trei garnituri, pachete mai mari de 44mm, etc.. Bugetul alocat insa poate fi un pic mai mare la imbunatatiri de genul argon, warm edge, inca o sticla de 6mm, sau poate fi dublu si chiar mai mult decat dublu cand se ajunge la folia silence..

Low-e 4mm+float 4mm+4s 4mm, 40mm, de aici incepe eficienta termica orientare sud si imbunatatirile care pot fi aduse sunt aceleasi. La ferestrele pe sud insa, un rulou exterior poate fi cea mai buna imbunatatire fata de pachetul de baza.

In toate variantele masurarea, montajul, configurarea si felul in care se fac reparatiile pe langa tamplarie, pot influenta atat eficienta termica dar si cea fonica.

Vă mulțumesc din suflet pentru răspuns! Multe sănătate!

#1109
Dragosh_Cristi

Dragosh_Cristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2019

 Dragosh_Cristi, on 06 ianuarie 2022 - 15:36, said:

Salutare si la multi ani!

As avea nevoie de sfatul vostru in legatura cu o oferta pe care am primit-o la tamplarie PVC. Configuratia este in felul urmator:

Sub-brand: Stars by QFort
Serie Profil: PVC 6 Stars, Veka A+ 7 camere
Geam: Sticla Saint Gobain : TRIPAN , 48 PLANISTAR SUN + F4 + LoweCLEAR, ( Argon + WE) - Transmisie luminoasa 38% etansat cu 3 garnituri
Feronerie: Roto NT Titan mat, Manare: Hoppe
Toc fereastra: 73mm
Cercevea: 84mm (in cercevea armatura de 1,75mm cu laterale dublate si triplate)
Culoare: Gri antracit
Set Fero: Siguranta RC1 cf
Bagheta calda Thermix - Warm edge

In total sunt 31 mp / 84m perimetru total (13 bucati).

Cost total: 7.700 Euro cu montaj standard

Am primit oferta si pentru montaj pe precadre unde pretul tuturor materialelor aditionale (suruburi/ancore metalice + precadre Triotherm + benzi etansare + banda precomprimata + membrana lichida bariera de vapori) + manopera ajunge la 11.500 Euro.

Ce parere aveti?

Multumesc mult

Am reusit sa vorbesc direct cu Conu71 la telefon si am primit cateva sfaturi foarte bune. Multam' fain!

#1110
EdwardwOw

EdwardwOw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 07 ianuarie 2022 - 01:27, said:

Cum am presupus, coeficientii de transfer termic din oferta ta nu au legatura cu realitatea, de fapt sunt mai mici.

Altfel, produsul din oferta poate fi unul bun, calitatea materialelor folosite este de top (din ce se vede in oferta), totusi in locul tau as mai cauta si la alti ofertanti. Poti gasi la bani mai putini produse potrivite pentru un apartament, chiar daca nu asa de top. Sau la aceiasi bani produse mai eficiente.

Din punctul meu de vedere un produs cu profil gealan s8000 si feronerie siegenia este potrivit pentru un apartament si ar trebui sa fie mai ieftin. Si rehau euro 70 poate fi ok, dar la fel, mai ieftin, salamander bluevolution 73 la fel.
Produse mai eficiente dar la limita bugetului tau probabil, ar fi cu profile gealan s 9000, salamander bluevolution 82, rehau synego.
Si daca tot ai oferta combinata cu doua si trei sticle, atunci si profilele pot fi combinate, se pot combina profilele mai eficiente (la ferestrele cu trei sticle) cu profilele mai ieftine (la ferestrele cu doua sticle).

Revin cu inca o oferta, de data aceasta salamander. Dintre oferta initiala cu veka si aceasta ce ati alege?

Attached Files



#1111
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 EdwardwOw, on 08 ianuarie 2022 - 12:11, said:

Revin cu inca o oferta, de data aceasta salamander. Dintre oferta initiala cu veka si aceasta ce ati alege?

Greenevolution clar, are trei garnituri, tripan si la balcon in aceiasi bani.

#1112
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010

 EdwardwOw, on 08 ianuarie 2022 - 12:11, said:



Revin cu inca o oferta, de data aceasta salamander. Dintre oferta initiala cu veka si aceasta ce ati alege?

La panoul 3 este și o ușă?

#1113
EdwardwOw

EdwardwOw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2022

 chance1, on 09 ianuarie 2022 - 07:42, said:

La panoul 3 este și o ușă?

este o "usa" de balcon.

#1114
chitic_ciprian

chitic_ciprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2009
Buna seara !
Va rog frumos sa ma ajutati-ma cu o informatie . Am o oferta de pret pentru profil salamander bluevolution 92 , dar apare la toc si cercevea cuvantul "coex" . Asta inseamna ca sunt profile coextrudate ? Adica clasa B ? Nu merge sa postez oferta , incă incerc , dar nu stiu cum .

Asta este oferta cu coextrudat

Attached Files



#1115
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010
Bună seara! O părere despre această ofertă, vă rog!

Attached Files



#1116
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 chitic_ciprian, on 10 ianuarie 2022 - 19:45, said:

Buna seara !
Va rog frumos sa ma ajutati-ma cu o informatie . Am o oferta de pret pentru profil salamander bluevolution 92 , dar apare la toc si cercevea cuvantul "coex" . Asta inseamna ca sunt profile coextrudate ? Adica clasa B ? Nu merge sa postez oferta , incă incerc , dar nu stiu cum .

Asta este oferta cu coextrudat

Inseamna ca sunt coextreudate.Au grosimea peretilor corespunzatoare clasei A.”Fatetele” sunt din pulbere virgina,miezul e din material reciclat.Deci da,poti spune ca sunt clasa B.
Pe de alta parte Salamander nu mai produce momentan 92 in varianta clasica de A.Deci nu va mai irositi energia cautandu-l

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate